Software pro kreativce: iA Writer

René Nekuda

Zajímavosti

článek

René Nekuda

Zajímavosti

článek

Software pro kreativce: iA Writer

iA Writer je moderní textový editor, který se vyznačuje minimalistickým vzhledem a použitím.

Jeho největší výhodou je absence předvoleb. Funguje prostě tak, jak ho jeho výrobce navrhl a můžete zapomenout na nastavování typů písma, zarovnání do bloku, změnu barev titulků apod.

Po zakoupení dostanete nástroj, který umí prakticky jenom jednu věc – psát.

Stojí to tedy za to?

Hlavní znaky

Považte prosím situaci, kdy máte ze sebe vyplodit nějaký ucelený text. Pokud jste spisovatel, vašim úkolem je psát. Rukopis se obvykle odevzdává v nejzákladnějším textovém formát .txt, tedy bez jakýchkoliv velkých grafických úprav (to aby sazeč a grafik nemuseli měnit většinou rozházené nadpisy a nepoužitelné fonty).

V tomhle je obrovské + iA Writeru.

Dále potřebujete klid. Ten vám iA Writer také nabídne, neboť v celoobrazovém módu nevidíte nic, než váš text a bílé pozadí s lehkou strukturou papíru.

Navíc si můžete aktivovat tzv. “focus mode”, který zvýrazní aktuální větu a zároveň utlumí ostatní text, aby vám nepřekážel. Dovolí vám tak psát v nejpřirozenějším tempu větu po větě. Focus mode je naprosto skvělá věc a iA Writer byl první kus softwaru, který s touto myšlenkou přišel (nyní se dá sehnat spousta podobných prográmků, které využívají tuto myšlenku).

iA Writer – celoobrazovkový režim

Pokud jsem se zmínil, že v pracovním módu není žádná možnost strukturovat text skrze nějaký panel, je to pravda pouze částečná. V iA Writeru funguje intuitivní systém klávesových zkratek, který díky markdown systému umí udělat z písma tučné, kurzívu nebo z věty nadpis (až do obvyklé úrovně číslo 3).

Takže označením slova do hvězdiček píšete *kurzívou*, do dvou hvězdiček **tučně**; takto vypadá # Nadpis první úrovně, takhle zase ## Nadpis druhé úrovně apod.

Další (a pro někoho největší) výhodou iA Writeru je jeho skvělá a precizně čistá typografie. Autoři použili font Nitti Light, který je velmi dobře čitelný a výborně dodržuje hlavní myšlenku tohoto softwaru – ničím svého uživatele nerušit a nechat ho plně se soustředit na psaní.

Nevýhody

I přes veškerá pozitiva, která jsem právě vyjmenoval, mi iA Writer nakonec nesedl.

Miluju minimalismus, ale u delších textů bych uvítal lepší přesouvání mezi jednotlivými pasážemi. V iA Writeru nefunguje systém stránkování, a tak najít konkrétní část textu může být problém (pokud si nebudete pamatovat nadpisy a nazečněte využívat funkci vyhledávání v dokumentu).

Pro počítače s operačním systémem Windows je zcela nepoužitelný, neboť ho mohou používat pouze majitelé Apple produktů (jak počítačů, tak i iPadů). Aktualizace: iA Writer je nyní dostupný i pro Windows.

A v neposlední řadě můžete narazit i na cenu, kterou Information architects (vývojář) musel dlouho obhajovat. Ještě nedávno stál iA Writer necelých 20$, nyní jeho cena spadla na 5$, ale pravděpodobně se znovu zvedne.

Tenhle textový editor totiž vyvolal obrovskou internetovou diskuzi na téma “proč platit tak moc za software, který umí jenom psát”.

Závěr?

iA Writer je, alespoň podle mě, skvělý minimalistický textový editor, který se hodí na kratší texty a který dokonale splňuje svoji základní ideu nerušeného psaní. Rozhodně stojí za vyzkoušení (jak jsem již naznačil, sám jsem ho jistý čas používal a byl jsem spokojený). Nicméně dnes můžete nalézt spoustu jiných (a někdy i lepších) alternativ, o kterých jsem psal například v tomto článku, nebo o kterých se chystám ještě napsat (momentálně jsem po mnohých pokusech zakotvil u programu Ulysses, na který nedám dopustit – recenzi čekejte již brzy).

iA Writer můžete zakoupit skrze tyto jeho oficiální stránky.

A jaký software používáte na psaní vy? 

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

4 komentáře u „Software pro kreativce: iA Writer“

  1. Já stejně píšu prvně na papír. Takže při přepisování držím fontů co mi psané písmo připomínají. Nakonec při revizích končím u nudné klasiky Times New Romn ve Wordu.

    Odpovědět
  2. A co poznámkový blok nebo textový editor, vždyť oba jsou téměř to samé až na zvýrazňování poslední psané věty. Proč za podobný program platit? A ještě 20 dolarů?

    Odpovědět
  3. Před pár týdny jsem také uvažoval o nějaké podobné app pro psaní . . . iAW jsem vyzkoušel na iPadu . . . . po přechodu na Lion jsem ale “zůstal” u Pages, který mám od té doby co mám Mac. V Pages lze jednoduchým způsobem nastavit “nerušené” psaní rovněž, a i když je (teď už, dříve ne) jednou tak drahý, vyhovuje mi pro psaní zatím nejvíc :)

    Odpovědět

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.