Co všechno je obsaženo v ceně knihy?

René Nekuda

Zajímavosti

knižní trh

René Nekuda

Zajímavosti

knižní trh

Rozbor ceny knihy (základní graf)

Možná vás někdy zajímalo, co všechno je obsaženo v ceně knihy… No, je toho poměrně hodně!

V zásadě by se vše dalo rozdělit do čtyř částí: autorský honorář, distribuce, nakladatel a stát.

Autorský honorář

Obvyklý autorský honorář je vyplácen procentuálním ziskem z prodeje každého jednoho kusu knihy. Spisovatelé si nějčastěji vydělávají od 6 do 18 % z doporučené prodejní ceny knihy (konkrétní výše je nejvíce závislá na zkušenosti či známosti daného autora).

Tip: Zajímá vás, kolik si vydělávají čeští spisovatelé? Zde jsou ještě podrobnější čísla…

Distribuce

Distributoři rozváží nové tituly do knihkupectví a sváží zpátky do skladů ty dlouhodobě neprodávané (knihkupci si totiž knihy nekupují, nýbrž je mají v tzv. „komisi“ – vše se rozpočítá až v momentě provedeného nákupu, do té doby mohou knihy kdykoliv vrátit a prakticky nic za to neplatí). Knižní distributor také vše vyúčtovává.

Tato část obvykle tvoří 55 % z ceny knihy a je v ní obsažena i knihkupecká provize (ta by měla činit 30 %).

Nakladatel

Nakladatelství knižní titul reálně produkuje.

V tomto podílu (cca zbylých 35 %) je toho obsaženo skutečně hodně: samotný zisk nakladatele, odměna pro redaktora, korektora, grafika, ilustrátora a náklady na případný marketing či překlad + samozřejmě tisk.

Mnoho zmíněných profesí (typicky grafik, korektor, redaktor, překladatel či ilustrátor) je vyplaceno většinou jednorázově, tzn. nedostávají další odměnu na základě prodaných kusů. Poměry zisků se samozřejmě liší dle náročnosti konkrétního titulu.

Důležitá poznámka na okraj: Mnoho velkých nakladatelských domů provozuje své tiskárny nebo si vytvořilo vlastní distribuční síť (např. Albatros Media) – tím snižují náklady na výrobu knihy a zvyšují tak své zisky.

Stát

Zde je to v dnešní době poměrně jednoduché, neboť se na prodej knih aktuálně vztahuje nulová sazba DPH.

Knižní kalkulačka

Abyste získali lepší představu o tom, co všechno je obsaženo v ceně knihy, vytvořil jsem Knižní kalkulačku. Stačí do ní zadat doporučenou prodejní cenu knihy a ona za vás vše spočítá. Věřím, že pro mnoho lidí to může být velmi zajímavé odhalení, tak ji vyzkoušejte, protože je zadarmo.

Myslíte si, že jsou tyto poměry spravedlivě rozděleny? Zajímá vás, kolik peněz z vašeho nákupu opravdu poputuje autorovi knihy? Podělte se o své názory a zkušenosti dole v komentářích!

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

Napsat komentář

Zápatí

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋🏼

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.

Popup

Žádný spam, protože ho taky nemám rád.