Cvičení: Dopis domů

Cvičení: Dopis domů

Umění vykreslit postavu tak, že si ji čtenáři dokáží živě představit, je pro spisovatele životně důležitá dovednost. Schopnost ponořit se do její hlavy tak, že vzniká živoucí organismus a není to jen výcuc náhodných informací, které tzv. šustí papírem, rozhoduje v mnoha případech o úspěchu celého příběhu. Dnešní cvičení tvůrčího psaní se jmenuje Dopis domů a otestuje vás právě z vytváření dobře představitelných postav.

Zadání cvičení: Základní situace není nikterak složitá – student(ka) posledního ročníku vysoké školy píše důvěrný dopis svým rodičům, ve kterém se jim snaží vysvětlit důvody, proč se rozhodl(a) se studiem definitivně skončit. Ano, ví, že to má již za pár, ale jeho/její život se prostě začal ubírat jiným směrem a on(a) neví, zdali se ještě někdy na vysokou vrátí.

Napište tento dopis a zkuste být co nejvíce uvěřitelní a konkrétní. Milovaní rodiče by to měli pochopit, měli by tomuto nezvyklému rozhodnutí své dcery nebo syna maximálně porozumět. Zcela určitě bude obdržený dopis i emočně zatížený, což je v tuto chvíli jen žádoucí.

Tip: Jak dobře znáte svého hrdinu?

Tento dopis domů by neměl být příliš dlouhý, ale rozhodně by z něho měl být patrný charakter a život pisatele.

Tak co – přijmete dnešní výzvu? Vyzkoušejte si to, garantuji vám, že je to velká legrace! :)

Poznámka na konec: Další podobná cvičení tvůrčího psaní najdete zde.

Podobné příspěvky

Co 81 % nakladatelů očekává od první strany rukopisu?

(Možná budete překvapeni, ale následujících dvacet bodů je víc než důležitou sbírkou rad, jak udělat na nakladatele skutečný dojem!) Slova. Nejlépe srozumitelná slova. Odstavce. Prosím. Vaše jméno. Křestní i příjmení....

Jak vytvořit z obyčejného nápadu skvělý příběh

Velmi často slýchám povzdechy typu „Já opravdu nemám žádný nápad.“ nebo „Zkoušel(a) jsem to, ale nějak se mi to nedaří rozpracovat v pořádný příběh.“. Nevadí, dnešní tipy vám ukáží, jak...

10 návyků úspěšných autorů

Jestliže si myslíte, že být úspěšným autorem je zázrak, který vám jen tak spadne do klína, jste na omylu – tato profese je o vydřeném potu plném úpění, když si...

Postavy pro vaše příběhy

Jste s vaším příběhem v koncích? Začaly vás vaše postavy otravovat? Jste alergičtí na každé jejich nové slovo? No, pak by to asi chtělo nějaký čerstvý vítr. Závan něčeho nového,...

12 rad o psaní od Annie Dillard

Annie Dillard, nositelka Pulitzerovy ceny, patří k nejznámějším současným anglicky píšícím autorkám. Zde máte seznam 12 bodů o tvůrčím psaní, které od ní během společného roku života pochytil Alexander Chee: Umístěte...

Pojďte tvořit! 4000 účastníků, 9 let praxe a 98% spokojenost vám zaručuje osvědčený a osobitý přístup v úspěšných kurzech tvůrčího psaní (pro veřejnost i v těch online).

2 komentáře

 • Tak nejprve úkol z kurzu tvořivého psaní:
  “Kdo to byl?” rozzlobeně zařvala žena na dva malé kluky potom co jejich fotbalový míč proletěl jejím oknem.
  Byla už velmi rozzlobená, protože tito dva ji zlobili podobnými lumpárnami už dost dlouho. Chytila ty dva výtečníky za uši a zvedla je do vzduchu.
  “To on!” ukázali ti dva rošťáci jeden na druhého..
  “Tak uličníci a teď po sobě uklidíte a pak mi pomůžete na zahradě, abyste taky dělali něco užitečného.” promluvila žena k těm dvěma klukům zatímco viseli ve vzduchu. Obaořokývli i se škleby bolesti, protože je stále držela za uši. Pustila je a kluci se postavili na zem. Začali si mnout rozbolavělé uši.
  “Tak hybaj, smetáček a lopatka jsou u kamen!” ukázala jim směrem ke kachlovým kamnům.
  Kluci věděli, že ji navzdory věku neutečou a tak poslechli. Společně tedy zametli skleněné střepy z rozbitého okna.
  “Tak a teď mi půjdete pomoci na zahradu.” Kluci sklonili hlavu následovali ji.
  Nejprve je zavedla ke kůlně s nářadím a dala jim malé motyčky. Pak je zavedla k záhonu růží. “Tak pánové tohle vyplejete” a kluci se dali do práce.
  “Tak tady jste uličníci….”ozval se mužský hlas zpoza jejího plotu. Když se tam podívala uviděla jejich otce.
  “Kluci mi přišli pomoct se zahradou.” odpověděla žena
  “A hlavně vám zase vysklili okno, co?” poznamenal ironicky muž
  “Vůbec ne, zalhala nepokrytě žena.
  “Chtěli poradit s přírodopisem. Především s bylinkami.Mají za úkol sestavit si herbář.” odpověděla žena.
  Kluci v pozadí na záhonku jenom přikyvovali na souhlas. Muž se potutelně usmál a odešel.
  Kluci se vrhli k ženě a dali ji pusu na tvář.

  A teď cvičení z této strany:
  Mladá asi dvacetipětiletá dívka seděla u psacího stolu a přemýšlela o dopise, kteerý se právě chystala napsat svým rodičům. Před necelou půlhodinou zjistila, že ji vyšel pozitivně těhotenský test a snažila se vymyslet jak to má svým rodičům zdělit.
  Nakonec se sklonila nad papír a začala psát:
  Moji drazí rodičové,
  asi jste překvapení, že ode mne dostáváte tento dopis, místo toho, abych vám vše co vám zde píšu řekla osobně. Rozhodla jsem se odejít ze školy. Vím, mám těsně před zkouškama a nebojím se přiznat, že se bojím, že bych je neudělala, ale je tu ještě jeden důvod, proč odcházím…..jsem těhotná. Zatím sama ještě nevím jak to budu řešit….jestli si dítě nechám nebo jestli půjdu na potrat, to uvidím podle toho jak se tomu postaví otec dítěte…je to student ze Sýrie. Zatím o tom neví…těhotenský test jsem si dělala těsně před tím než jsem začala psát tento dopis. Prosím odpusťte mi, pokud jsem vás zklamala.
  Vaše milující dcera

  Odpovědět
  • Pevně doufám, že jí rodiče odpustí. A první část, která se týká kurzu Základy tvůrčího psaní, je moc milá. Nemůže to na sebe nějak navazovat? ;)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!