Cvičení: Dopis domů

Cvičení: Dopis domů

Umění vykreslit postavu tak, že si ji čtenáři dokáží živě představit, je pro spisovatele životně důležitá dovednost. Schopnost ponořit se do její hlavy tak, že vzniká živoucí organismus a není to jen výcuc náhodných informací, které tzv. šustí papírem, rozhoduje v mnoha případech o úspěchu celého příběhu. Dnešní cvičení tvůrčího psaní se jmenuje Dopis domů a otestuje vás právě z vytváření dobře představitelných postav.

Zadání cvičení: Základní situace není nikterak složitá – student(ka) posledního ročníku vysoké školy píše důvěrný dopis svým rodičům, ve kterém se jim snaží vysvětlit důvody, proč se rozhodl(a) se studiem definitivně skončit. Ano, ví, že to má již za pár, ale jeho/její život se prostě začal ubírat jiným směrem a on(a) neví, zdali se ještě někdy na vysokou vrátí.

Napište tento dopis a zkuste být co nejvíce uvěřitelní a konkrétní. Milovaní rodiče by to měli pochopit, měli by tomuto nezvyklému rozhodnutí své dcery nebo syna maximálně porozumět. Zcela určitě bude obdržený dopis i emočně zatížený, což je v tuto chvíli jen žádoucí.

Tip: Jak dobře znáte svého hrdinu?

Tento dopis domů by neměl být příliš dlouhý, ale rozhodně by z něho měl být patrný charakter a život pisatele.

Tak co – přijmete dnešní výzvu? Vyzkoušejte si to, garantuji vám, že je to velká legrace! :)

Poznámka na konec: Další podobná cvičení tvůrčího psaní najdete zde.

Splnil jsem si sen a otevřel Obchod pro spisovatele

Splnil jsem si sen a otevřel Obchod pro spisovatele

Dámy a pánové, na vědomost se dává, že jsem si dneska splnil sen a právě jsem otevřel online Obchod pro spisovatele! Jsem opravdu nadšený, že s Vámi mohu sdílet tuto čerstvou novinku. Obchod pro spisovatele by se měl stát příjemným

Přečíst »
Systém hlásí téměř 2500 odběratelů novinek!

Systém hlásí téměř 2500 odběratelů novinek!

Ušli jsme spolu neuvěřitelnou cestu, během které jste se postupně hlásili k odběru novinek ze stránek RenéNEKUDA.cz. Mám obrovskou radost, že je vás už téměř 2500 (právě teď je to přesně 2479)! A protože se blíží Vánoce a s nimi

Přečíst »
Cvičení: Příšerné rande

Cvičení: Příšerné rande

Obvykle nám vnitřní uspokojení přinášejí rozesmáté obličeje, šťastné konce a zamilované páry. Nicméně druhá strana mince dokáže většinou odhalit mnohem zajímavější detaily, pocity a emoce. Pojďme si dnes vyzkoušet netradiční cvičení tvůrčího psaní, které se jmenuje Příšerné rande (a neděste

Přečíst »

Novinka: Obsáhlý videokurz Základy tvůrčího psaní je zábavný, hravý a opravdu hodně užitečný!

2 komentáře

 • Tak nejprve úkol z kurzu tvořivého psaní:
  „Kdo to byl?“ rozzlobeně zařvala žena na dva malé kluky potom co jejich fotbalový míč proletěl jejím oknem.
  Byla už velmi rozzlobená, protože tito dva ji zlobili podobnými lumpárnami už dost dlouho. Chytila ty dva výtečníky za uši a zvedla je do vzduchu.
  „To on!“ ukázali ti dva rošťáci jeden na druhého..
  „Tak uličníci a teď po sobě uklidíte a pak mi pomůžete na zahradě, abyste taky dělali něco užitečného.“ promluvila žena k těm dvěma klukům zatímco viseli ve vzduchu. Obaořokývli i se škleby bolesti, protože je stále držela za uši. Pustila je a kluci se postavili na zem. Začali si mnout rozbolavělé uši.
  „Tak hybaj, smetáček a lopatka jsou u kamen!“ ukázala jim směrem ke kachlovým kamnům.
  Kluci věděli, že ji navzdory věku neutečou a tak poslechli. Společně tedy zametli skleněné střepy z rozbitého okna.
  „Tak a teď mi půjdete pomoci na zahradu.“ Kluci sklonili hlavu následovali ji.
  Nejprve je zavedla ke kůlně s nářadím a dala jim malé motyčky. Pak je zavedla k záhonu růží. „Tak pánové tohle vyplejete“ a kluci se dali do práce.
  „Tak tady jste uličníci….“ozval se mužský hlas zpoza jejího plotu. Když se tam podívala uviděla jejich otce.
  „Kluci mi přišli pomoct se zahradou.“ odpověděla žena
  „A hlavně vám zase vysklili okno, co?“ poznamenal ironicky muž
  „Vůbec ne, zalhala nepokrytě žena.
  „Chtěli poradit s přírodopisem. Především s bylinkami.Mají za úkol sestavit si herbář.“ odpověděla žena.
  Kluci v pozadí na záhonku jenom přikyvovali na souhlas. Muž se potutelně usmál a odešel.
  Kluci se vrhli k ženě a dali ji pusu na tvář.

  A teď cvičení z této strany:
  Mladá asi dvacetipětiletá dívka seděla u psacího stolu a přemýšlela o dopise, kteerý se právě chystala napsat svým rodičům. Před necelou půlhodinou zjistila, že ji vyšel pozitivně těhotenský test a snažila se vymyslet jak to má svým rodičům zdělit.
  Nakonec se sklonila nad papír a začala psát:
  Moji drazí rodičové,
  asi jste překvapení, že ode mne dostáváte tento dopis, místo toho, abych vám vše co vám zde píšu řekla osobně. Rozhodla jsem se odejít ze školy. Vím, mám těsně před zkouškama a nebojím se přiznat, že se bojím, že bych je neudělala, ale je tu ještě jeden důvod, proč odcházím…..jsem těhotná. Zatím sama ještě nevím jak to budu řešit….jestli si dítě nechám nebo jestli půjdu na potrat, to uvidím podle toho jak se tomu postaví otec dítěte…je to student ze Sýrie. Zatím o tom neví…těhotenský test jsem si dělala těsně před tím než jsem začala psát tento dopis. Prosím odpusťte mi, pokud jsem vás zklamala.
  Vaše milující dcera

  Odpovědět
  • Pevně doufám, že jí rodiče odpustí. A první část, která se týká kurzu Základy tvůrčího psaní, je moc milá. Nemůže to na sebe nějak navazovat? ;)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Počkejte chvilku...

Nyní můžete využít možnosti online interaktivní výuky ve formě webinářů tvůrčího psaní. 

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!

Cookie-Man

Tyto stránky používají k vylepšení některých služeb soubory cookies. Jejich prohlížením s tím souhlasíte. Více informací »