Domů / Blog / Články / Tvůrčí psaní / Jakým směrem se točí vaše myšlení?

Jakým směrem se točí vaše myšlení?

Jakým směrem se točí vaše myšlení?

Mnozí lidé spojují s kreativitou pravou polovinu mozku, neboli hemisféru. Samozřejmě, že má na kreativitu větší vliv, protože se tam ukrývá centrum fantazie, obrazotvornosti, prostorového vnímání či víry. Kdežto levá hemisféra je čistě logická, faktická a na reálných detailech založená. Ale ani tu nesmíme opomenout, protože vidět logické souvislosti ve zdánlivě nelogických věcech je jeden z hlavních znaků tvořivosti! Ovšem o tomto dělení jsem se již více rozepsal ve článku Kde je centrum naší kreativity.

Jakou hemisférou myslíte vy?

Nyní vám nabízím jednoduchou možnost, jak určit, kterou hemisférou asi myslíte; respektive, která hemisféra je u vás dominantnější.

Podívejte se na následující obrázek tanečnice a pokuste se určit v jakém směru se otáčí – po směru hodinových ručiček, nebo proti směru (pozn.: jestliže se vám tanečnice netočí, klikněte na obrázek)?

Jakým směrem se točí tanečnice?

Možná to není zas až tak jednoduché, ale tentokrát v tom není žádný háček. Pokud máte svůj tip, můžete číst dále.

Je to neuvěřitelné, ale mnoho lidí vidí, že tanečnice se otáčí proti směru hodinových ručiček, což znamená, že myslí spíše levou hemisférou. Ale pravdou je, že se otáčí ve směru hodinových ručiček. Jestliže byl váš odhad správný, uplatnili jste v tomto případě více pravou, kreativnější, hemisféru.

Tip! Podívejte se také na další test kreativity nebo na článek Jste chyceni do pasti černobílého myšlení?

Váš názor

 • A jak jste na tom vy?
 • Jakým směrem se točí vaše myšlení?
 • Má tohle dělení na hemisféry vůbec nějaký smysl?

Už odebíráte zdejší inspirativní newslettery?

Mohlo by vás ještě zajímat…

74 komentářů

 1. Zajímavé, když jsem to otevřel k mému udivení se točila po směru, divný kreativní moc nejsem, spíš logický typ. Ale když jsem přestal obdivovat její křivky, a přemýšlet nad objektem (pro mě) normálním způsobem, přestala se točit a dělala půl kruhy tam a zpět. V momentě kdy jsem začal přemýšlet proč, roztočila se jen proti směru. Od té doby už to nebylo zajímavé, protože sem si to v hlavě rozebral na jednotlivý snímky a pochopil jak to funguje. Teď si s tím můžu točit kam chci kdy chci.

  1. sledujte jej nohy raz stoji na lavej a raz na pravej je to hlupost preto sa toci raz tak raz tak

 2. Dobrý den tanečnice se točí po směru hodinových ručiček i proti směru hodinových ručiček .

 3. Ať se snažim jak chci tak se točí PROTI SMĚRU, nevim proč , ale prostě mi to nejde do hlavy a to sem si vždycky myslela že jsem hodně kreativní člověk a před tím než jsem e na obrázek podívala byla jsem si jistá že používám pravou stranu

 4. Dobrý den,
  skvělé stránky, mám je moc ráda a postupně je pročítám!

  Pamatuji si, jak jsme něco podobného řešily na přednáškách neurologie na medicíně.

  Ale ohledně tanečnice – neexistuje správná strana, na kterou se točí. Jedná se o sérii obrázků, které tvoří animaci, pohybující se tam a zpět. Není zde žádný otáčivý pohyb! Jen pohyb na jednu stranu a následné vrácení (tedy animace se skutečně pohybuje do půlkruhu). Náš mozek však vyhodnotí situaci jako otáčení, různým lidem různě. Tanečnice je pouhý stín, což je důvod, proč někdo vidí otáčení doleva a druhý doprava. A někdo nevnímá pohyb jako otáčivý, zde se však většinou jedná o disbalanci očí nebo mozku.

 5. Od první chvíle se točila ve směru hodinových ručiček. Pokoušel jsem se zúžit pohled na její chodidlo a přesvědčovat mozek, že se točí v proti směru hodinových ručiček. Chodidlo vyšlo, ale pak mi to spadlo doprava. Pak zase to chodidlo a mlhavě jsem si kryl tu postavu a trvalo to chvíli, ale skutečně se mi podařilo přesvědčit mozek, že se točí DOLEVA!!!!!!!

  Pak jsem si mohl směr VYBÍRAT SÁM :-) Skutečně, přirozeně mi naskakuje doprava, ale po soustředění a zastírání obrázku přesvědčím mozek a vidím, jak se jasně točí doleva!

  I mojí přítelkyni se to podařilo.

 6. mě se podařilo tanečnici chvílema rozhýbávat nohou na pbě strany, tak aby se neotočila celá-to je fakt úžasný

 7. Chvíli ve směru hodinových ručiček chvíli v protisměru. Nevim co to znamená ale chvíli se mi točí tak a potom opačně.

 8. Mě se zdá, že se točí po směru hodinových ručiček. Takže jsem tedy kreativní tip. To odpovídá – programuji + dělám vektorovou grafiku.

  Avšak u SCIA jsem měl analytickou a logickou část s percentilem přes 80. Takže těžko říct..

 9. Mně se otáčí proti směru hodinových ručiček, koukala jsem se na ni dost dlouho a pořád se mi otáčí jen tímto směrem.

 10. Tak mně se točila hned po směru hodinových ručiček a když jsem si pomyslela, jé mně se točí obráceně než ostatním, kouknu na ní a ona se točila proti směru hodinových ručiček. :o)

 11. ” Ale pravdou je, že se otáčí ve směru hodinových ručiček.”
  To snad ne? Vždyť je to gif ze 34 obrázků, které jsou totožné, jen zrcadlové.

  Pokud nevěříte a máte problém si trošku pohrát s hemisférami, tak se nedívejte na její prsa, vy prasáci, ale na mezeru mezi chodidlem a stínem…

 12. Když se kouknu na její chodidlo, točí se doprava. Když se kouknu na stín její nohy, točí se doleva.

 13. Nemůžu si pomoct, ale já jí vidim vždycky jen jak se otáčí ve směru hodinových ručiček..

 14. Tu tanečnici jsem prokoukl po chvilce, ale něco mi to připomnělo, co by možná mohlo být podobné.
  Není to dlouho, co jsem byl na návštěvě u syna. Měli palubní desku autíčka s rádiem. Ale škrčelo. Ukázali mi, že to lze odstranit dotykem ruky. Snad pravé, nepamatuji se přesně, ale u obou to fungovalo stejně. Jenže já to měl obráceně a docela jsem si na tom zakládal, že jsem jiný…
  Teprve se tu rozkoukávám, tuším, že se něčemu přiučím, právě tomu, co jsem tak dlouho hledal, abych postoupil výše. Přišlo to přesně v okamžiku, kdy se plácám na místě a jsem bezradný, jako by poselství odněkud shora.
  P. S. Hračka je vnuka…

 15. Střídá se mi, jak chce. Většinou to jde jakž takž pravidelně, hemisféry si asi říkají, že ta druhá už měla navrch moc dlouho, tak se pak asi předhánějí. Tahle animace je povedená, přestože už starší. Když jsem ji viděla poprvé, myslela jsem si, že se to střídá pravidelně, popřípadě nepravidelně, aby na to člověk nepřišel. Vždy, když se mi podařilo ji vidět zase jinak, přemýšlela jsem, jestli to je na animace nastaveno a já si to jen pomyslela ve správnou chvíli. :D Pak jsem to nechala být. Je to prostě další úžasná věc podobná zrakovým klamům. Já si zase neumím představit, že by se mi točila jen na jednu stranu a nedokázala bych ji vidět i opačně. :D Holt už aspoň vím, proč studuji a baví mě grafika, když mi přitom jde matika a podobné předměty. :)

 16. Souhlasím s výše uvedeným Pavlem Kocmanem, dokážu to po chvilce otočit, ale převažuje pravá hemisféra tedy po směru hodinových ručiček. Přesto se odvážím říct že jsem bytost logicky založená chápající svět především po vědecké stránce spíše než bytost kreativní.

 17. Mě se točí a obě dvě strany… Dokonce mám takový pocit že jsem směr párkrát změnila i silou vůle.

 18. Podla tiena ktory tanecnica vrha sa vobec neotaca dookola , len zo strany na stranu, preto sa niektorym zda ze sa otaca dolava a inym zasa doprava …. mne sa napriklad otacala striedavo na obidve strany rovnako intenzivne …

 19. Mě se točila do leva,pak jsem začala číst podívám se na ni a točila se do prava.Tak to fakt nechápu.Ale nakonec se mi točí do leva.

  1. A teď se točí jak chci já.Chci doleve,tak se točí do leva.Chci do prava,tak se točí do prava.To jsem tak pomatená?A jestli ne tak jaktože se tohle děje?

 20. Zajímavé.. mě se nejdřív točila po směru hodinových ručiček a pak po větším soustředění se začala točit obráceně..

 21. Ahoj

  Opticke klamy, pokud vim casto funguji proto, ze si nas mozek doplnuje i to, co nevidi, patrne podle zkusenosti. Je zvlastni, jak to kazdemu funguje jinak. Mozna ma jen kazdy mozek jinou schopnost doplnovat detaily tam, kde chybi a drzet se toho. Ja mam pocit, ze vidim zaobleni tvare tanecnice, kdyz se otaci dozadu. Samozrejme tam zadne neni.Ale muj mozek vi, ze by tam melo byt videt, tak mi ho podstrkuje.:)Jinak diky!!Dnes jsem se na ni po precteni diskuse zde divala jinak a konecne jsem ji videla otacet proti smeru hod. rucicek.

 22. Já si nemůžu pomoct, ale mě se chvíli točí doprava a za chvíli se začne otáčet doleva. Při delším pozorování se strany prostě střídají. Takže buďto je to velice hezky udělaná animace tak, aby se to střídalo, nebo jsem blázen.

 23. Mé myšlení se netočí do leva ani do prava. Mé myšlení se točí okolo otázky: Kdo je autorem tohoto již staršího animovaného GIFu? Asi bych řekl, že je to takový optický klam, který nás oblbne tak, že vidíme tanečnici točit se i do leva.

 24. je to vážně super.. koukala jsem na tanečnici a točila se do prava.. ale pak sem si řekla že to chci zkusit aji do leva a prostě to šlo.!

 25. Dobrý den, souhlasím s předchozími příspěvky, jen bych ještě rád upřesnil hlavní fakt, o který v této animaci jde. Jde o to, že směr, kterým se “tanečnice” otáčí, určuje právě ta dominantnější hemisféra pozorovatele. Lze si tedy tímto způsobem zjistit jaká vaše hemisféra je dominantnější… Pokud se vám “tanečnice” otáčí v obou směrech, případně, že si můžete směr otáčení sami vybrat, znamená to, že vaše hemisféry jsou vyrovnané a žádná z nich není ta dominantnější, případně je umíte ovládat.

  Zdraví Petr

 26. Já to nechápu jak je to možný. Nejprve se mi zdálo nemožná jak ji někdo může vidět, aby se otáčela v protisměru(tedy špatně) pak jsem se na to pořádně soustředila a hle! Otáčela se na druhou stranu. Zkoušela jsem si to několikrát a aby se točila v proti směru, musím se na to docela soustředit a brzy se mi točí zase po směru :D Je to zajímavý a nechápu jak to může být možný.

 27. No, tak dobře mi to nejde:-), točí se po směru hodinových ručiček a dá mi to hodně práce ji otočit.

 28. Tohle znám, nyní se mi baletka točí po směru hodinových ručiček. Jednou jsem se snažila o to měnit směr točení, tedy mého vnímání a dařilo se mi to, točila se po chvíli na tu stranu kam jsem chtěla. ;o)

 29. boze lidi vy ste ale chytrý (ironie) toto je proste jen animace ve ktere se ta figura chvili otaci do prava a chvili do leva a takle furt, nic víc v tom nehledejte proboha

  1. To jsem si taky myslela, ale tak to není, když se díváš dlouho na nohy a stíny, můžeš si to měnit jak chceš.

 30. Zvláštní já to spíš vidim po směru, ale i proti směru, nedělá mi problém vidět to jinak jak chci. Ale spíš mě to táhne na pravou.

 31. yeah , po ctvrt hodine sem konecne prisel na to jak vydet tanecnici v protismeru hodinovich rucicek , toto je opravdu zajimave :)

 32. Komentář autora není zcela přesný – žádný směr nění ten správný a pravdivý. Animace je prostě udělaná tak, aby směr otáčení nebyl jednoznačný a šel vnímat dvěma způsoby. To, jak to vnímáte, možná ovlivňuje dominance jedné či druhé hemisféry, ale opravdu nejde říct, že “pravdou je, že se otáčí ve směru hodinových ručiček”. Oba směry jsou pravdivé :)

  1. @dvd: Až na poslední větu s komentářem souhlasím – skutečně “pravdou je, že se otáčí ve směru hodinovýh ručiček”. Animace totiž existují dvě a každá se otáčí jiným směrem. Já jsem zveřejnil jenom jednu, protože kdyby byly u sebe, bylo by vše téměř jednoznačné … ;)

  2. Zdravím Vás, pane Nekudo. Váš web se mi velmi líbí, našel jsem zde mnoho užitečných a celkem hezky podaných informací. Ale k věci.
   Ohledně animace tanečnice – není pravdou, že existují dvě různé animace. Tanečnice se skutečně může točit oběma směry, stačí se pouze soustředit. Mám to odzkoušeno s mnoha přáteli, se kterými jsme se při zkoumání tohoto (dnes už téměř fenoménu) hodně pobavili. A fungovalo to i teď, kdy stačilo doslova jedno mrknutí očí, aby se tanečnice pohybovala po směru hodinových ručiček (původně jsem jí viděl proti směru). To jen taková poznámka k této zajímavosti.

   Děkuji za tvorbu tohoto webu, rád se sem budu vracet.

   Zdraví Lucretat.

  3. Autor stránky na kterou odkazujete právě v textu po animacemi píše, že se jedná o jednu a tu samou animaci. Přidal k ní však šedé linky u nohou, aby se narušilo ambivalentní vnímání a člověk pak viděl tanečnici točící se pouze jedním směrem… Toto tedy není originální animace, autor tu originální rozdělil na dvě s úmyslem vysvětlit tento jev.

 33. Je to zvláštní, ale když jsem se na ni podívalal poprvé tak se točila po směru pak se mi ale začal měnit. Chíli se točita tak a potom tak. Potom jsem si dokonce ten směr určovala sama točila se tak jak jsem chtěla já. Znamená to že používám obě hemisféry a nebo to mám v hlavě pomotané?

 34. at delam co delam, mne jde proti smeru hodinovych rucicek, kdyz se nani snazim divat jinak, abych videla jak se toci po smeru hodinovych rucicek, je me spatne. Ta holka se proste toci proti smeru! co to znamena?

  1. Milá Evo, vůbec nic se neděje. Můžeš se uklidnit. :)

   Podle kritérií tohoto testu jsi spíše člověk myslící levou (rozumovou) hemisférou. Je to jeden pokus, který prakticky vůbec nic neznamená, a i kdyby jsi měla dominantní levou hemisféru, tak je to v pořádku. ;)

   Více o rozdělení hemisfér a jejich funkcí se dozvíš zde: Kde je centrum naší kreativity.

 35. Zajmavé, asi budu další Leonardo Da Vinci, další Shakespeare, protože se mi motá po směru. Dříve se mi motala oběma směry, jak se mi zachtělo a teď to prostě jde jen jedním směrem. Nevím, jestli mám plakat nebo se radovat. Dřív jsem si myslel, že když se mi motá oběma směry, tak mám iq přes 160, protože to někdo tvrdil a teď jsem zase kreativec. Jsem zvědavý až příště se mi bude dáma motat, zda budu zase kreativec nebo vožralej.
  PS: nevím jak se sem vkládá smajlík, ale určitě kdybych to věděl, tak bych tam nějakýho smajlíka dal, aby bylo poznat, že to nemyslím všechno až tak vážně :D

 36. @René Nekuda: Určitě není zač. Zajímavé stránky, věřím, že se to tu bude postupně rozrůstat.

  Trochu mi vadí, že když kliknu na nějaký článek, musím scrollovat. Ale už si zvykám. :-)

 37. Už jsem to párkrát zkoušel, znám to. Točí se mi podle směru hodinových ručiček, ale když čtu a jen tak mrknu na tanečnici, točí se mi proti směru. Zdá se to jasné – když ji déle pozoruji, vnímám její křivky, její postavu, celkovou estetiku, prostor. Když čtu, soustředím se na “fakta”. Takže se to mění – buď se “kochám” nebo “přemýšlím”. :-D

 38. brácha si skoro všechny věci na nás zkouší..jsem za to ráda,je to zajímavé a něco i poučné,ráda se dozvídám něco nového či zajímavého..tohle ještě něco říká o nás samých..jsem ráda,že se tímto přibližuju svému bráškovi,na kterého jsem moc pyšná…viděla jsem to taky správně..=o)

 39. @klaa: Měl jsem podobný problém. Ze začátku jsem viděl tanečnici, jak se točí správným směrem a nechápal jsem, jak to ostatní mohou vidět jinak.

  Pak jsem si ji ale otestoval na pár známých a rodině a bylo mi hned jasné, že to není zas až tak jednoznačné – kórt, když jsem se nemohl přeorientovat zpět a točila se mi pouze proti směru hodinových ručiček (čili nesprávně).

  Nyní už je rozeznávám jenom podle toho, na jaké noze se točí – levá pro směr podle hodinových ručiček a pravá je proti směru.

  Jsem rád, že shledáváte tento článek zajímavým – díky moc! ;)

  1. já ji vidím oběma směry a při určitém úhlu pohledu mi komíhá na místě:-) zcela záměrně. zabývám se systémy procesů …jejich původu a změny

 40. Hned od první chvíle jsem tanečnici vnímala jako točící se po směru hodinových ručiček. Ať jsem se snažila sebevíc, na druhou stranu to nešlo. Raduji se, jak jsem kreativní :-) Večer jsem to zkusila znovu a po chvíli snahy se mi podaří ji vidět, i jak se točí proti směru. A zase mám naopak problém se přeorientovat na “posměrové” točení. Nakonec se mi to přeci jen podařilo. Hurá! Je to hodně zajímavé.

 41. Tak jsem se fakt snažil koukat jinak, ale točí se jen podle hodin, teda ne těch digitálních….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.