Temná stránka postav

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek

Temná stránka postav

Schopnost vytvořit realistickou, představitelnou a živoucí postavu je v mnoha případech přímo úměrná odvaze obdařit ji i negativními vlastnostmi či nějakými peprnými zlozvyky. Mnoho autorů zapomíná na temnou stránku postav a vytváří pak ploché charaktery, které těžko na svých bedrech unesou rozsáhlejší příběh (tohle se stává zejména u autobiografických příběhů, kdy se chceme přirozeně vylíčit v lepším světle).

Nicméně živé postavy musí mít více rozměrů. Plastické figury téměř vždycky po něčem touží a velmi často selhávají, mají zkraty a dopouštějí se chyb. No a k tomu spisovatelé nutně potřebují znát jejich temné stránky.

Temná stránka postav: Základní fígle pro narušení plochosti postav

Podívejte se na pár základních bodů, které byste neměli při vytváření postav opomenout. Obecně platí, že čím víc jich dokáže u hlavních hrdinů vymyslet, tím lépe. Chcete přeci, aby vám váš příběh čtenáři věřili, že?

Touha

Ideálně spalující nebo zdrcující touha po něčem (po někom?) je důležitá nejen pro vaši postavu, ale i pro celý příběh. Tady je o tom rozsáhlé povídání.

Strachy

Každý má své strachy. Mnohé jsou běžné, každopádně zajímavější jsou ty méně obvyklé. Například strach z intimního kontaktu může pořádně zamíchat milostným příběhem hned několika postav najednou. Nebojte se strachů svých postav!

Zranění a traumata z minulosti

Něco, co si postava táhne z dětství a co ovlivňuje její současné chování, je klíč k úspěchu při budování trojrozměrné postavy (ta najednou bude i více uvěřitelná a rozhodně nebude šustit papírem).

Chyby a nejistoty

Dovolte svým hlavním hrdinům udělat občas nějakou chybu. A aby to fungovalo, měli by mít takové charakterové vlastnosti, které tyto chyby umí způsobit. Bez příčiny prostě není následek. Zamyslete se nad tím…

Zlozvyky

Nedokáže se vaše postava ovládnout, když vidí tabulku mléčné čokolády? Je vášnivým kuřákem Camelek? Je závislá na pornu? Ano? Pak vám upřímně gratuluju – vaše postava bude pravděpodobně fungovat a čtenáři si ji zamilují (právě proto, že jim ukážete její temnou stránku)! :)

Svérázné názory

Každý chce být milován a obdivován. V mnoha situacích proto obětujeme svoji upřímnost, abychom tuto naši podstatu náhodou nenarušili. Ale pokud bude mít vaše postava nějaké svérázné názory či kacířské myšlenky, může se občas pouštět do konfliktů, které pěkně zpestří nejeden dialog. A samozřejmě prohloubí i její charakter, což je vždycky žádoucí.

Tip: Rozhodně se podívejte na zdejší online pomůcku pro spisovatele Jak dobře znáte svého hrdinu? – pomůže vám s tvorbou živoucích postav.

Tak co, mají vaši hrdinové i svoji temnou stránku? Doufám, že ano!

Poznámka na konec: Tady najdete pár hotových postav, které můžete použít do svých příběhů.

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.