Temná stránka postav

Temná stránka postav

Schopnost vytvořit realistickou, představitelnou a živoucí postavu je v mnoha případech přímo úměrná odvaze obdařit ji i negativními vlastnostmi či nějakými peprnými zlozvyky. Mnoho autorů zapomíná na temnou stránku postav a vytváří pak ploché charaktery, které těžko na svých bedrech unesou rozsáhlejší příběh (tohle se stává zejména u autobiografických příběhů, kdy se chceme přirozeně vylíčit v lepším světle).

Nicméně živé postavy musí mít více rozměrů. Plastické figury téměř vždycky po něčem touží a velmi často selhávají, mají zkraty a dopouštějí se chyb. No a k tomu spisovatelé nutně potřebují znát jejich temné stránky.

Temná stránka postav: Základní fígle pro narušení plochosti postav

Podívejte se na pár základních bodů, které byste neměli při vytváření postav opomenout. Obecně platí, že čím víc jich dokáže u hlavních hrdinů vymyslet, tím lépe. Chcete přeci, aby vám váš příběh čtenáři věřili, že?

Touha

Ideálně spalující nebo zdrcující touha po něčem (po někom?) je důležitá nejen pro vaši postavu, ale i pro celý příběh. Tady je o tom rozsáhlé povídání.

Strachy

Každý má své strachy. Mnohé jsou běžné, každopádně zajímavější jsou ty méně obvyklé. Například strach z intimního kontaktu může pořádně zamíchat milostným příběhem hned několika postav najednou. Nebojte se strachů svých postav!

Zranění a traumata z minulosti

Něco, co si postava táhne z dětství a co ovlivňuje její současné chování, je klíč k úspěchu při budování trojrozměrné postavy (ta najednou bude i více uvěřitelná a rozhodně nebude šustit papírem).

Chyby a nejistoty

Dovolte svým hlavním hrdinům udělat občas nějakou chybu. A aby to fungovalo, měli by mít takové charakterové vlastnosti, které tyto chyby umí způsobit. Bez příčiny prostě není následek. Zamyslete se nad tím…

Zlozvyky

Nedokáže se vaše postava ovládnout, když vidí tabulku mléčné čokolády? Je vášnivým kuřákem Camelek? Je závislá na pornu? Ano? Pak vám upřímně gratuluju – vaše postava bude pravděpodobně fungovat a čtenáři si ji zamilují (právě proto, že jim ukážete její temnou stránku)! :)

Svérázné názory

Každý chce být milován a obdivován. V mnoha situacích proto obětujeme svoji upřímnost, abychom tuto naši podstatu náhodou nenarušili. Ale pokud bude mít vaše postava nějaké svérázné názory či kacířské myšlenky, může se občas pouštět do konfliktů, které pěkně zpestří nejeden dialog. A samozřejmě prohloubí i její charakter, což je vždycky žádoucí.

Tip: Rozhodně se podívejte na zdejší online pomůcku pro spisovatele Jak dobře znáte svého hrdinu? – pomůže vám s tvorbou živoucích postav.

Tak co, mají vaši hrdinové i svoji temnou stránku? Doufám, že ano!

Poznámka na konec: Tady najdete pár hotových postav, které můžete použít do svých příběhů.

Podobné příspěvky

FollowUpThen – jednoduché emailové upomínky

Pracujete-li často s e-mailem a zároveň pokud máte poznámkový blok přeplněný poznámkami, bude se vám jistě hodit unikátní služba FollowUpThen. FollowUpThen pracuje na jednoduchém principu rozesílání e-mailových upomínek. A když...

Příběh je král vší literatury

Nejdřív učiním nekompromisní prohlášení: Příběh je král vší literatury. Nejen literatury, ale celé slovesnosti, což je mnohem širší pojem. Vyprávění příběhů je ten pravý důvod, proč je literatura dodnes docela...

Cvičení: Příšerné rande

Obvykle nám vnitřní uspokojení přinášejí rozesmáté obličeje, šťastné konce a zamilované páry. Nicméně druhá strana mince dokáže většinou odhalit mnohem zajímavější detaily, pocity a emoce. Pojďme si dnes vyzkoušet netradiční...

Řekněte mi: Kupujete si neznámé knihy?

Dnešní doba přinesla zajímavý fakt: velmi málo lidí si chodí do knihkupectví (či do knihovny) vybrat náhodný titul. Většinou zákazník přijde pro konkrétní knihu a občas se cestou mezi regály nechá...

Pojďte tvořit! 4000 účastníků, 9 let praxe a 98% spokojenost vám zaručuje osvědčený a osobitý přístup v úspěšných kurzech tvůrčího psaní (pro veřejnost i v těch online).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!