Temná stránka postav

Temná stránka postav

Schopnost vytvořit realistickou, představitelnou a živoucí postavu je v mnoha případech přímo úměrná odvaze obdařit ji i negativními vlastnostmi či nějakými peprnými zlozvyky. Mnoho autorů zapomíná na temnou stránku postav a vytváří pak ploché charaktery, které těžko na svých bedrech unesou rozsáhlejší příběh (tohle se stává zejména u autobiografických příběhů, kdy se chceme přirozeně vylíčit v lepším světle).

Nicméně živé postavy musí mít více rozměrů. Plastické figury téměř vždycky po něčem touží a velmi často selhávají, mají zkraty a dopouštějí se chyb. No a k tomu spisovatelé nutně potřebují znát jejich temné stránky.

Temná stránka postav: Základní fígle pro narušení plochosti postav

Podívejte se na pár základních bodů, které byste neměli při vytváření postav opomenout. Obecně platí, že čím víc jich dokáže u hlavních hrdinů vymyslet, tím lépe. Chcete přeci, aby vám váš příběh čtenáři věřili, že?

Touha

Ideálně spalující nebo zdrcující touha po něčem (po někom?) je důležitá nejen pro vaši postavu, ale i pro celý příběh. Tady je o tom rozsáhlé povídání.

Strachy

Každý má své strachy. Mnohé jsou běžné, každopádně zajímavější jsou ty méně obvyklé. Například strach z intimního kontaktu může pořádně zamíchat milostným příběhem hned několika postav najednou. Nebojte se strachů svých postav!

Zranění a traumata z minulosti

Něco, co si postava táhne z dětství a co ovlivňuje její současné chování, je klíč k úspěchu při budování trojrozměrné postavy (ta najednou bude i více uvěřitelná a rozhodně nebude šustit papírem).

Chyby a nejistoty

Dovolte svým hlavním hrdinům udělat občas nějakou chybu. A aby to fungovalo, měli by mít takové charakterové vlastnosti, které tyto chyby umí způsobit. Bez příčiny prostě není následek. Zamyslete se nad tím…

Zlozvyky

Nedokáže se vaše postava ovládnout, když vidí tabulku mléčné čokolády? Je vášnivým kuřákem Camelek? Je závislá na pornu? Ano? Pak vám upřímně gratuluju – vaše postava bude pravděpodobně fungovat a čtenáři si ji zamilují (právě proto, že jim ukážete její temnou stránku)! :)

Svérázné názory

Každý chce být milován a obdivován. V mnoha situacích proto obětujeme svoji upřímnost, abychom tuto naši podstatu náhodou nenarušili. Ale pokud bude mít vaše postava nějaké svérázné názory či kacířské myšlenky, může se občas pouštět do konfliktů, které pěkně zpestří nejeden dialog. A samozřejmě prohloubí i její charakter, což je vždycky žádoucí.

Tip: Rozhodně se podívejte na zdejší online pomůcku pro spisovatele Jak dobře znáte svého hrdinu? – pomůže vám s tvorbou živoucích postav.

Tak co, mají vaši hrdinové i svoji temnou stránku? Doufám, že ano!

Poznámka na konec: Tady najdete pár hotových postav, které můžete použít do svých příběhů.

Rozbor kurzu “Jak napsat knihu” 2

Rozbor kurzu „Jak napsat knihu“ 2

E-mailový kurz tvůrčího psaní Jak napsat knihu funguje již rok a půl. Za tuto dobu jím prošla opravdu velká spousta lidí. Nyní je čas na již druhou rekapitulaci a krátké zhodnocení tohoto ojedinělého internetového projektu. Mám radost, že vy máte

Přečíst »
Jak se dá změřit zlepšení ve psaní? Třeba takhle!

Jak se dá změřit zlepšení ve psaní? Třeba takhle!

Změřit talent či zlepšení ve psaní je velmi těžké. Na rozdíl od olympioniků na to spisovatelé nemají žádné stopky ani měřiče. Nicméně jedno malé „cvičeníčko“, které dokáže odhalit spisovatelský růst, existuje. Pokud jste nad ním ochotni vydržet přibližně 20 minut, může

Přečíst »
Večery pod letlampou v MeetFactory

Druhý Večer pod letlampou

Dámy a pánové, chlapci a děvčata (jak se kdo cítí), dovolte mi pozvat vás na druhý Večer pod letlampou, který se uskuteční v pátek 14. prosince 2012 od 20:00 v pražském MeetFactory. Povídání nyní sešije nit s tématem „Sociální sítě,

Přečíst »

Pojďte tvořit! 4000 účastníků, 9 let praxe a 98% spokojenost vám zaručuje osvědčený a osobitý přístup v úspěšných kurzech tvůrčího psaní (pro veřejnost i v těch online).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Počkejte chvilku...

Nyní můžete využít možnosti online interaktivní výuky ve formě webinářů tvůrčího psaní. 

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!

Cookie-Man

Tyto stránky používají k vylepšení některých služeb soubory cookies. Jejich prohlížením s tím souhlasíte. Více informací »