Mnoho strategií, fíglů, pravidel a nápadů z marketingové praxe původně patřilo do jiných oborů. Je zcela běžné, že se díky sportu obohacuje byznys, díky umění věda a to všechno potom přechází do našich každodenních životů.

Například sjezd na lyžích zná jedno zajímavé pravidlo, které můžete uplatnit skoro všude: 40-30-30.

Toto pravidlo říká, že úspěch jezdce závisí pouze ze 40 % na jeho fyzické kondici. Dalších 60 % ovlivňuje totiž jeho psychika – z 30 % technické předpoklady a zkušenosti; a zbylých 30 % je ochota riskovat.

Ve sjezdovém lyžování to tedy v praxi znamená nebát se naklánění do ostřejších zatáček, více vyvažovat na strmější úhle svahu apod. – to vše zvyšuje riziko pádu. Trenéři totiž říkají:

Pokud si nespadl alespoň jednou denně, tak si se dostatečně nesnažil.

Ano, jedině bojování, neustálé učení, vytrvalost a necitlivost k bolesti nám pomůže dokonale prozkoumat nové možnosti či prostory.

Pro zlepšení se v čemkoli musíme v jistý okamžik zatnout zuby a opustit svoji zónu pohodlí!

Soustředění se na strach z neúspěchu není nepřirozený. Harvardský psycholog Daniel Gilbert ve svém výzkumu prokázal, že se svým selháním zabýváme více, než bychom čekali. Ve své studii se ptal lidí, jak by se asi cítili, kdyby ztratili práci nebo prohráli nějakou sázku. “Téměř všichni se soustředili na velmi strašné pocity. Mnoho lidí přeceňuje intenzitu a dobu trvání nepřízně osudu,” říká Gilbert.

A pak je tu ještě jeden důležitý fakt, který pomyslné váhy totálně převáží na stranu riskování. “Z dlouhodobého hlediska se ukazuje, že lidé jakéhokoliv vzdělání a věku více litují věcí, které neudělali, než těch, které se jim podařilo dokončit,” najdeme v závěru studie.

Je tedy zajímavé, že až 30 % našeho úspěchu v čemkoliv je závislý na touze riskovat. A i když byly naše zábrany vyvinuty k tomu, aby nás chránily; ukazuje se, že nás mohou i limitovat. Úkolem kreativních lidí je nalezení přirozené rovnováhy. Přeci jenom pouze ti, kteří se nebojí postavit se tváří v tvář svému neúspěchu a ti, kteří se dobrovolně vzdají svého pohodlí, mohou dosáhnout nejvyšší úrovně ve stanovených projektech a cílech! ;)

Vaše vlastní kniha
Pojďte tvořit!
Vyzkoušejte jedinečné kurzy tvůrčího psaní, které splnily sen již tisícům lidí. Nejsou určeny jen spisovatelům…
VÁŠ PŘÍBĚH

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *