Jste chyceni do pasti černobílého myšlení?

Výjimečně začneme velmi rychle – podívejte se blíže na obrázek a zkuste odpovědět na tuto jednoduchou otázku: „Který čtvereček – A, nebo B – je tmavší?“

Poznámka: Potřebujete-li si obrázek zvětšit, klikněte sem.

Nepodvádějte a nečtěte dál, jestliže nemáte svůj tip!

Jednoduché, že?

Přesně tak! Správná odpověď je, že ani jeden. Ano, čtverec A i B mají úplně stejnou barvu.

Určitě mi teďka nevěříte! Jestliže je tomu tak, klikněte sem a podívejte se na jasnější obrázek.

Stále nejste přesvědčeni?

Pak už vám nezbývá nic jiného, než si obrázek uložit a zkontrolovat si ho v nějakém grafickém programu (např. Photoshop). Nebo si ho vytiskněte a sami uvidíte lépe (stačí černobílá tiskárna)! ;)

Co to má společného s kreativitou?

Ihned, jak jste spatřili obrázek a přečetli si zadání úkolu, se váš mozek snažil najít řešení. Viděl černou a bílou; možná v tom hledal nějaký háček, a tak jste naschvál odpověděli obráceně, i když je jasné, že jsme všichni viděli jako tmavší čtverec A.

Myslím, že neexistuje člověk, který by řekl na poprvé, že jsou oba čtverce stejně šedivé. Přirozeně tu není taková možnost. My totiž milujeme extrémy a rychlé zařazení.

Téměř okamžitě jste potřebovali vědět, který z nich je tmavší. Viděli jste obrázek a nepřipustili jste jinou variantu, protože jsme lidé (homo sapiens sapiens), kteří se spoléhají zejména na svůj zrak a logiku. Možná mi nevěříte ani teď, takže znovu – přesvědčte se sami vytisknutím tajemného obrázku!

Třeba to bylo i zadáním, které je trochu klamavé, jelikož v základu nepřipouští variantu rovnosti (ale také ji vyloženě nevylučuje).

Nicméně tento pokus má za cíl ukázat vám, jak moc je naše myšlení omezené. Kreativita je hledat (a vidět) nové možnosti tam, kde se to zdá být na první pohled šílené. Kreativita je o vědění (a připuštění si) nedokonalosti lidské mysli s tím, že pak je možné ji překonat!

Tip na další článek: Myslíte uvnitř krabice?

Od iluze k realitě

Tohle cvičení byla jenom hra. Nyní se ale pojďme podívat na reálné příklady černobílého myšlení z dějin lidstva:

„Pasteurova teorie choroboplodných zárodků je směšná fikce.“
Pierre Pachet, profesor fyziologie v Toulouse, 1872

„Co bych já dělal v jejich kůži? Vše bych zavřel a vrátil bych peníze akcionářům.”
Michael Dell o společnosti Apple před deseti lety

„My nemáme rádi jejich hudbu, protože kytarová hudba je u konce.“
Decca Recording Co. odmítá Beatles, 1962

„DOS používá pouze 1 MB paměti RAM, protože si neumíme představit aplikace vyžadující více.“
Microsoft, 1980

„Vše, co může být vynalezeno, již vynalezeno bylo.“
Charles H. Duell, komisař, americký Úřad pro patenty, 1899

„Tento „telefon“ má příliš mnoho chyb, aby mohl být považován za skutečný prostředek komunikace.“
Western Union

„Shakespeare je dramatik třetího řádu, protože jeho schopnost vytvořit postavu je téměř nulová.“
Dostojevskij

„Kdo by chtěl ksakru slyšet hercův hlas?!“
H. M. Warner, Warner Brothers, 1927

A co váš názor?

 • Jaký byl váš tip v šachovnicové iluzi?
 • Co si myslíte o černobílém myšlení?
 • Už jste někdy sami uvízli v černobílém myšlení?

Poznámka: Původním autorem příspěvku, kterým jsem se nechal inspirovat, je londýnský básník Mark McGuinness.Psst… Chtěl bych vám ukázat celou řadu projektů, kurzů a pomůcek, které umí nastartovat (nejen) vaši kreativitu. Všechny najdete v menu nahoře v Rozcestníku. Jestliže jste dočetli tento článek, tak se tam mrkněte – nebudete litovat, protože většina je zdarma!

10 komentářů u „Jste chyceni do pasti černobílého myšlení?“

 1. Tak pozor, pane Nekudo – já si ten obrázek vytiskl. Ne že bych měl super skvělou tiskárnu, ale vypadá to, že jsou ty dva čtverečky skutečně skoro stejné (přítelkyně tvrdí, že JSOU stejné).

  Nezbývá tedy, než přiznat porážku a poděkovat za zajímavý článek! :-)

  Odpovědět
 2. No! Ani po zvětšení mi nepřišlo, že by mohli být barvy stejné, ale Photoshop říkal něco jiného. Obě barvy jsou naprosto (!) stejné. Neuvěřitelné.

  Odpovědět
 3. No, možná je to divné, ale já opravdu myslela, že jsou stejné. A ono to vyšlo! Možná to bylo proto, žře jsem čekala nějaký chyták, ale hlavně jsem si je představila vedle sebe a BUM, barva B=A.

  Odpovědět
 4. “Kdo by chtěl ksakru slyšet hercův hlas!?” :-))) nemá chybu, to vážně člověka probere. Skvělé, jako vždy.

  Odpovědět
 5. Ja som si hneď tipla, že budú rovnaké. Pretože, v optických klamoch sú často obrazce rovnaké, aby “klam” dobre vynikol. Ale priznám sa, že oko tomu nechcelo veriť. Alebo skôr mozog. Pretože je naučený prepočítavať. Časť šachovnice v tieni automaticky vyhodnocoval ako svetlejšiu oproti časti, ktorú žltý valec nezakrýval.
  Možno niekto, kto nemá skúsenosť s “prepočítavaním” svetla pri rôznom osvetlení by nechápal, o čom sa bavíme, pretože by tie farby videl také, aké sú – na obrázku (nie aké by boli v miestnosti na obrázku zachytenej).

  Ale neviem posúdiť, nakoľko je moje videnie čierno-biele. Mnohé veci vnímam inak, ako “normálni” ľudia. Vidím veci, ktoré mnohí nevidia (alebo nepokladajú za hodné videnia). Ale som si istá, že zase v iných veciach som stále v zajatí predpokladov.

  Odpovědět

Napsat komentář

 

Inspirativní newslettery

Item added to cart.
0 items -