Pomodoro technika

René Nekuda

Kreativita

článek

René Nekuda

Kreativita

článek

Pomodoro technika

Jednoduchá Pomodoro technika pomáhá lidem již přes 30 neuvěřitelných let zvyšovat produktivitu. Její osvojení trvá pár minut a dokáže dělat s člověkem divy – sám jsem ji v poslední době začal používat.

Představte si hromady nesetříděných a nevyplněných papírů, přeplněnou e-mailovou schránku a spoustu nedořešených akcí v diáři. A do toho vás někdo začne otravovat s GTD, ke kterému byste si měli nejprve přečíst knížku nebo alespoň absolvovat nějaký veřejný kurz. Ufff… Brrr…

Co takhle vyzkoušet raději obyčejnou kuchyňskou minutku a Pomodoro techniku, co?

V zásadě se jedná o velmi minimalistický systém, který je založen na single taskingu (tzn., že vás nutí soustředit se pouze na jednu důležitou věc, a ne pracovat na mnoha úkolech najednou).

Pomodoro (mimochodem toto slovo skutečně v překladu znamená „rajče“) je v podstatě metoda time managementu. Je založena na psychologii a fungování mozku.

Pomodoro technika

Postup techniky Pomodoro

  1. Udělejte si seznam věcí, na kterých chcete pracovat.
  2. Nastavte si časovač (jakýkoliv, nemusí to být zrovna již zmíněná kuchyňská minutka) na 25 minut.
  3. Intenzivně pracujte na jednom konkrétním úkolu celých 25 minut.
  4. Po zazvonění časovače si dejte 5 minut pauzu – projděte se, zacvičte si, dojděte si na záchod, vychutnejte si rychlé kafe či něco podobného…
  5. Zvolte si další úkol (nebo pokračujte v tom rozdělaném z prvního cyklu, pokud jste ho nestihli dodělat) a zase pracujte celých 25 minut a pak 5 minut odpočívejte a relaxujte.
  6. Po 4 cyklech by měla následovat jedna delší pauza (doporučuje se 15 až 30 minut).
  7. Toť vše!

Vypadá to jednoduše, vůbec z toho nekouká žádný zázrak, ale funguje to skvěle!

Sami možná budete koukat, kolik se toho dá stihnout za „pouhých“ 25 minut. Nicméně důležité je – a to je hlavní finta Pomodoro techniky soustředit se během jednoho úseku pouze na jednu věc. Chcete vyřizovat e-maily? Tak je vyřizujte, ale nekoukejte při tom na Twitter ani na Facebook. Sociální sítě a videa na YouTube si nechte třeba až na další úsek, kterým se můžete jednou za čas odměnit (ale zase zkuste dodržet stanovených 25 minut).

Pomodoro může vyzkoušet prakticky každý – a já ho doporučuji po vlastní zkušenosti všem. Tuto techniku aplikuji na své psaní již zhruba týden a po dvou dnech mě (znovu) naučila plnému soustředění a lepší organizaci. Navíc jsem si všiml, že mi inspirace proudí mnohem snáz, když se nenechám zbytečně vyrušovat a vím, že těchto 25 minut (a pak další tři úseky s drobnými pauzami) patří jenom mně, mé múze a klávesnici Macbooku.

Důležité odkazy a aplikace

  • Oficiální stránky techniky Pomodoro, kde si zdarma můžete stáhnout PDF Pomodoro příručku (v angličtině)
  • Tomatoi.st – skvělý online časovač, který i ukládá historii proběhlých úseků a nabízí vám i volbu krátkých a dlouhých pauz
  • Pomodoro Pro – aplikace pro iPhone, kterou používám a jsem s ní naprosto spokojený

Pokud jste uživatelem Mac OSX, může se vám hodin následující Applescript, který pomocí notifikace Growl upozorňuje na ubíhající časové úseky a pauzy (za tento tip patří díky Jiřímu Kneslovi):

to notify(msg)
 tell application "GrowlHelperApp"
 set the allNotificationsList to ¬
 {"Pomodoro"}
 set the enabledNotificationsList to ¬
 {"Pomodoro"}
 register as application ¬
 "Pomodoro" all notifications allNotificationsList ¬
 default notifications enabledNotificationsList ¬
 icon of application "Terminal"
 notify with name ¬
 "Pomodoro" title ¬
 "Pomodoro" description ¬
 msg application name "Pomodoro"
 end tell
 say msg
 end notify
 to pomodoro(minutes, pomPause)
 notify("Pomodoro začalo. Nyní pracujte " & minutes & " minut a zkuste se při tom soustředit na jednu věc.")
 delay minutes * 60
 notify("Pomodoro skončilo. Dopřejte si odpočinek, který by měl trvat celkem " & pomPause & " minut.")
 delay pomPause * 60
 end pomodoro
 to run
 pomodoro(25, 5)
 end run

Tak co – zaujalo vás to? Případně – jaké jsou vaše zkušenosti s Pomodoro? (Mimochodem – tento článek vznikl během jednoho časového úseku techniky Pomodoro.) :)

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

16 komentářů u „Pomodoro technika“

  1. Pomodoro technika je super… už k tomu chyběla poslední drobnost… uklidit si stůl, protože to taky dělá divy. :-)

    Odpovědět
  2. Nikdy by mě nenapadlo,že činnost kterou považuji za svůj vynález se dokonce nějak jmenuje :D nedokázala bych bez tohoto způsobu práce žít…

    Odpovědět
  3. Další super věc uplatnitelná v psaní i běžném životě. Já, můj psací stůl a nevyžehlené prádlo Vám děkujeme:-)

    Odpovědět
  4. Už při první zkoušce jednoho cyklu je to znát – udělala jsem to, k čemu bych ne jinak tzv. “dokopávala” týden :)
    Moc děkuju za typ :)

    Odpovědět
  5. ad: vyrušování facebookem, twitterem, g+ a podobně do jisté míry řeší program (marně teď hledám jeho jméno), který zakazuje po Vámi zvolenou dobu přístup právě k těmto i mnohým jiným službám a stránkám. Jestli najdu, tak doplním. Bylo to řešení pro Mac, ale jsem si jistý že něco podobného existuje i pro PC

    Odpovědět
  6. pomodoro momentálně zkouším, do Chrome existuje šikovné rozšíření Strict pomodoro, kde jde i vytvořit blacklist stránek, které jsou během pomodoro jednotky blokované

    Odpovědět
  7. Facebook a spol. je zlo, já to říkám pořád! :-) Jenom rozptylují a rozptylují..
    Pomodoro techniku hned vyzkouším. Věřím, že v jednoduchosti je krása, a že jednoduché věci doopravdy fungují. Díky za tip! ;-)

    Odpovědět
    • Facebook a spol mě nechávají klidným. Problém je ale ten, že nemůžu přestat číst veškeré zajímavé články, na které narazím : – )

  8. Před časem jsem o Pomodoro Technique psal taky od té doby jsem si to pomodoro postupně dost upravil. Například jsem zjistil, že mi víc vyhoduje dělat zpočátku dne delší pomodora (45 minutová) a teprve po poledni si je zkrátit na běžnou délku.

    Odpovědět
    • Díky moc za tip na Applescript (dovolil jsem si ho přeložit do češtiny – fakt těžká práce – a zveřejnit v mém článku)! ;)

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋🏻

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.