Zbavení se tvůrčích bloků

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek, cvičení

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek, cvičení

Zbavení se tvůrčích bloků

Zbavení se tvůrčích bloků může znamenat cestu do minulosti. Naše současné problémy totiž mnohdy začínají už v dětství. Většinou si to ani neuvědomujeme, ale je to tak. Už jako malí jsme slýchávali od rodičů, přibuzných, učitelů a známých, jací jsou umělci – věčně opilí, chudí, bez trvalého bydliště, berou drogy a nedokážou si udržet manželství déle než jeden rok. Je to ale pravda?

Vždyť existuje 1.000 + 1 příkladů z historie a součastnosti, že tomu tak není. Např. Thomas Mann vydržel se svojí chotí celý život. Kafka se bál alkoholu jak čert kříže a třeba Paulo Coelho patří mezi nejlépe placené žijící umělce. A to nepočítám hvězdy popové hudby a hollywoodského filmu!

Neříkám, že každý bude mít to štěstí, že dostane několik miliónů za každou svou práci. Ale nebavíme se tady jenom o penězích, že?

Navrhuji vám jednoduché a krátké cvičení, které vám pomůže lépe se poznat a uvědomit si, co všechno s sebou taháme za negativní prach z minulosti.

Zbavení se tvůrčích bloků

Vezměte si tužku a papír a napište do sloupečku pod sebe co nejvíce důvodů, na které si jen vzpomenete a které se vám vybaví, proč nebýt umělcem, netvořit či nezkoušet rozvinout svoji kreativitu.

Pozor! Nemusíte přitom nutně bažit po profesionální dráze – tvořit se dá i doma a v soukromí (např. maminky mohou po nocích vyšívat, manažeři třeba rádi odpočívají formou focení přírody, vytížený šéfkuř může po práci unikat pomocí malování do snové reality atd.).

Co všechno se tam může objevit (toto jsou pouze příklady):

 1. Jsem příliš starý/á na nějaké takové blbosti
 2. Opustí mě známí
 3. Zblázním se z toho
 4. Začnu pít a brát drogy
 5. Neumím psát, natož abych znal/a pravopis a stylistiku („Co to kurňa vůbec je?!“)
 6. Nezasloužím si to
 7. Musím věnovat víc času rodině, ne sobě
 8. Budu sám/a
 9. Budou mi závidět
 10. Nemám na to, abych byl/a dost dobrý/á
 11. Je to risk, který se nevyplatí
 12. Můj čas se dá vyplnit i jinak, například prací či televizí
 13. Nemám talent a navíc – umělcem se člověk rodí, a to já nejsem
 14. Bude ze mě promiskuitní bohém
 15. Atd. atd. atd.

Dejte si s tím trochu práce a několikrát si svůj seznam pročtěte. Vidíte to? Je toho hodně, co?

Day 334/365 - Patience

Nyní si udělejte druhý sloupeček a všechny negace obraťte v pozitivní vyjádření – například větu „Jsem už dost starý/á.“ převeďte na „Nikdy není pozdě začít!“ apod. Zde je jen několik ukázek, které by se vám v novém sloupečku mohly objevit:

 1. Teď je ta nejlepší chvíle začít pracovat na sobě
 2. Zasloužím si myslet na své zájmy a potřeby
 3. Mám právo být bohatý/á a úspěšný/á
 4. Okolí bude nadšené mou prací
 5. Vím, že to dokáži!
 6. Můj vztah s partnerem (rodinou) se tím jenom posílí
 7. Talent je důležitý stejně, jako pilná práce
 8. Mám potřebné nadání
 9. Zvládnu to!
 10. Mám své životní hodnoty, které si dokáži udržet
 11. Mohu být bohatým umělcem
 12. Pravopis a sloh jsou jenom pojmy – mám na to napsat úspěšný román
 13. Atd. apod.

Je to lepší? Myslím si, že ano. Opět si nový seznam několikrát přečtěte a oba sloupečky navzájem porovnejte.

Změnilo se ve vás něco? Máte chuť tvořit? Objevili jste něco, co ve vás bylo zbytečné, nebo vám bránilo ve vaší tvorbě? Ještě trochu nad tím přemýšlejte.

Seznam si dobře schovejte, občas na něj ve chvilce volna mrkněte, případně ho aktualizujte. Nebo můžete pomalu škrtat bloky, kterých se postupně zbavujete. Půjde to, věřte si!

Také se podívejte na online kurz Bojovník s tvůrčím blokem, který vám se zbavením se tvůrčích bloků efektivně pomůže.

Dodatek

Ještě si ze seznamu můžete vybrat 3 nejlepší pozitivní výroky, které se vás opravdu hodně dotýkají. Nalepte si je na nějaké viditelné místo (např. zrcadlo v koupelně, na záchod či do kanceláře) a kdykoliv o ně okem zavadíte, přečtěte si je. Říká se tomu afirmace a pomáhá to lidem pozitivněji myslet. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že to opravdu funguje. Osobně jsem to shledal jako užitečné, když jsem maturoval. V maturitním ročníku jsem si totiž odletěl na dlouho do Afriky a celé jedno pololetí jsem prostě chyběl. Měl jsem z ní obrovský strach a tak jsem si všude po bytě nalepil lístečky, kde bylo napsáno: „Zvládneš to!“, „Není se čeho obávat.“, „Odmaturuješ!“. A vyšlo to! Šel jsem tam klidný a všechno dopadlo dobře.

Tohle cvičení se vám může hodit i v jiných oblastech. Je to známý fígl, díky kterému se opravdu odbourávají bloky. Ovšem – vyžaduje to velkou dávku upřímnosti (stejně jako téměř všechna cvičení tady). Bez toho totiž na sobě nemůžete pracovat…

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

9 komentářů u „Zbavení se tvůrčích bloků“

 1. Otáčení důvodů “NEpsaní/NEtvoření” na pozitivní vyjádření bylo náročné. Výsledkem jsou tyto afimace:
  Kdykoli píšu, rozvíjím svou schopnost zaplavit se sebeláskou.
  Věnuji volný čas tomu, co mě baví – jsem sama sebou.
  Denní snění rozšiřuje můj vesmír kreativity a přináší mi jedinečné nápady.

  Odpovědět
 2. Dnes jsem se rozhodla věnovat nějaké čas cvičení “Zbavení se tvůrčích bloků”. Zajímavé, když si sednu, zamyslím se, kolik těch bloků v sobě vlastně mám: hlavně že na to nenajdu dostatek času, že neumím psát, neměli jsme žádného spisovatele v rodině, neumím přijímat kritiku, jediné, co mě kdy uživí je nudná práce v kanceláři a nikdy nic kloudného nenapíšu.

  Když si to po sobě čtu, tak to moji duši bolí. Je dobré se občas takhle zastavit a zjistit, jak na tom vlastně jsem. Pravda je, že moje duše touží po psaní. Proto jsem našla 3 afirmace, které jsou vlastně pravda:

  Když píšu (tvořím), moje duše je šťastná.
  Na psaní si najdu vždy alespoň chvilku.
  Každý den se něco učím a své dovednosti posouvám dál.

  Odpovědět
  • Je to zvlastni, ale proc dospeli prestavaji snit? Proc se clovek stava usedlejsi a bojit se jit za svym cim vic je starsi, ja vim, ze ma vic zkusenosti, dokaze “lepe” predvidat, ale podle me se tim hodne okrada. Kdyby si vsichni sli stale za svymi sny – pracovali na sobe a byli porad lepsi a lepsi, vedli by podle me mnohem vic plnohodnotnejsi a spokojenejsi zivot..
   Jak se nestat “dospelim”?

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.