Umělecký zápisníček je vaše nejlépe úročená myšlenková investice

Umělecký zápisníček je vaše nejlépe úročená myšlenková investice

Umělecký zápisníček je nedocenitelná pomůcka pro každého tvůrčího člověka. Zdánlivě to vypadá jednoduše, ale časem prověřená zkušenost mnoha lidí z celého světa jenom potvrzuje jeho maximální účinnost.

Ve své podstatě se jedná o malý zápisníček. Diář, do kterého si zapisujete své nápady, které vám vyvstanou na mysli během dne. Měli byste ho nosit všude s sebou. Pokud jste aktivní, je to první věc, kterou strkáte ráno do batohu nebo kabelky. Daniela Fischerová jednou prohlásila:

„Kdyby u nás hořelo, prvně si vezmu své spisovatelské deníčky; teprve až potom bych myslela na ten zbytek.“

Ano, je to tak. Pro umělce mají větší cenu, než zlato!

Do jisté míry vás to může z počátku otravovat (mě to taky otravovalo); možná nebudete přesně vědět, co tam napsat, ale časem si najdete vlastní styl.

Jak si vést umělecký zápisníček

Do tohoto zápisníčku si zapisujte běžné denní postřehy, zajímavé citáty, konkrétní nápady na povídky nebo knihy, obrazy, dobrodružné cesty atd. Rozhodně nespoléhejte na svoji pamět! Z 99 % nápad v hlavě neudržíte a za hodinu bude ten tam. Ani nechci vědět, kolik příběhů mi takhle uniklo. Na druhou stranu stačí prolistovat jeden ze (zatím) dvou mých zápisníčků, a kdykoliv budu bez nápadu, něco tam objevím.

Umělecký zápisníček je osobním deníčkem vašeho vnitřního umělce. Někdo si tam poznamená například „zabití = 15 Kč“, když projde o vánočních trzích okolo kádě s rybami. Kolikrát jsme to viděli a nevšimli si toho – milionkrát. A tento drobounký postřeh může ve vašem tvůrčím životě v budoucnu způsobit divy. Má nejmenovaná kolegyně díky němu napsala úžasnou krátkou povídku.

Jiný typ člověka si tam zaznamená třeba celý počátek nějakého románu. Jede metrem, vidí zajímavou situaci a tak si ji rovnou zapíše.

Patří tam i zvláštní jména a slogany. Já jsem byl například na festivalu Šrámkova Sobotka, kde večer do jedné hospody přišel zaměstnanec pohřební služby s tričkem, na kterém bylo napsáno: „Když do země, tak ode mě!“. A hle – po půl roce to zřejmě použiju do jednoho právě vznikajícího textu. A rozhodně (to garantuji) bych si to nepamatoval (což by byla opravdová škoda)! Totiž situace ze života jen těžko vymyslíte od psacího stolu, kórt pod časovým presem.

Jdete přírodou a máte v sobě jistý pocit naplnění, napište si ho do svého uměleckého zápisníčku! Vidíte zvracející holku v tramvaji, zapište si to, pokud vás to nějak zaujalo. Co třeba rozvedení zápletky z knihy, kterou právě čtete? Bylo by to jinak zajímavější? Napište si to tam taky!

Tip! Chcete se naučit lépe dívat okolo sebe? Podívejte se na můj e-mailový kurz 3 měsíce inspirace zdarma nebo na e-knihu Učím se dívat. Případně ještě prozkoumejte Kreativní zápisník.

Umělecký zápisníček u nočního stolku

Je pouze otázkou zvyku, za jak dlouho se se svým zápisníčkem sžijete. A je také otázkou času, kdy se ty krátké postřehy uvnitř začnou úročit. Ten malý sešítek je banka s nejvýhodnějším úrokem! Jeden postřeh o deseti slovech může za pár let vynést úžasnou novelu s deseti tisíci slovy!

I když se tady pořád bavím jenom o psaní, s ostatními druhy umění se tyto zápisníčky nevylučují. Existuje mnoho známých umělců, kteří je využívali (Ernest Hemingway, Henri Matisse, Vincent van Gogh, Louis Férdinand Céline, André Breton, Pablo Picasso, Bruce Chatwin, Luis Sepúlveda atd.). Vsadil bych se, že dobře věděli proč a že mnoho z jejich známých děl vzniklo právě díky jejich uměleckým zápisníčkům! ;)

Podobné příspěvky

3 zásadní otázky pro spisovatele

Jestliže se chcete věnovat psaní, měli byste být schopní odpovědět na následující tři opravdu zásadní otázky pro spisovatele. 1. otázka: Proč píšete? Pro peníze? Pro slávu? Protože se potřebujete vypsat...

Zdroj hudebních playlistů pro psaní

Nedávno jsem našel skvělý zdroj online hudebních playlistů pro psaní. Najdete je na stránkách 8tracks.com: Writing playlist + Novel writing + O vaše oblíbené playlisty se můžete podělit dole v...

Nevěřte učitelům tvůrčího psaní

Většina lidí bude souhlasit s následujícím tvrzením, že existují dobré a špatné rady jak psát knihy (příběhy). Učitelé tvůrčího psaní se samozřejmě ohánějí těmi zaručeně dobrými. Já bych vám ale...

Spisovatelský kurz vám odhalí spisovatelské řemeslo

Jsem moc rád, že vám mohu představit další projekt, díky kterému můžete snadno poznat spisovatelské řemeslo a vyzkoušet si, jak myslí opravdoví spisovatelé. Spisovatelský kurz je online kurz tvůrčího psaní,...

Novinka: Obsáhlý videokurz Základy tvůrčího psaní je zábavný, hravý a opravdu hodně užitečný!

26 komentářů

  • Já jsem k Vánocům dostala takový nádherný menší ale objemný deníček ale nevěděla jsem co s ním. Až potom, když jsem je v lednu rozhodla psát knihu jsem ho náhodně použila a psala do něho shrnutí kapitol. Vždy když mi něco problesklo hlavou musela jsem oh mít u sebe. Píšu si tam všechno co mi utkvělo v paměti. Používám ho už čtvrtý měsíc a vůbec jsem netušila že je to vlastně pomůcka, kterou má u sebe více lidí než jenom já. Hodně mě to překvapilo :)

 • Díky za pěkné stránky a dobré rady. Mám na svém kontě pár povídek, údajně jsou některé poměrně zdařilé, ale co dál? Jak a kam je nabídnout? Na to by se rada nenašla? PS A taky už nemám moc času :)….

  Odpovědět
  • O publikování snad brzy napíšu nějaký článek. K otázce nedostatku času doporučuju prohledat zdejší archiv (již je tam pár zajímavých článků). ;)

 • Ja sa pochválim, ja už mám štvrtý. U mňa je skôr plný všeliakých technických poznámok a nápadov, ale funguje to. Okrem iného leží v noci na stole vedľa mňa. Keď zaspávam vtedy dopĺňam asi najviac myšliekok.

  Odpovědět
  • To mám radost, že to funguje + přeju mnoho úspěchů ve psaní! ;)

 • Mám dotaz. Kde se dají koupit dobré zápisníky? Co jsem našel ve svém městě, tak za moc nestály.

  Odpovědět
  • Doporučuji zápisníky Moleskine. Dají se běžně objednat na internetu, například v online obchodě Neoluxor.cz.

 • Zdravím,
  dal jsem na tvou radu a zápisníček jsem si koupil. Měsíc v kuse jsem ho nosil v kapse a ani čárka. Pak mě při procházce napadlo dobré téma na píseň (spíše než o psaní knih se zajímám o psaní textů k písním). Od té doby přibude do zápisníčku minimálně sloka denně. Ať už mě to napadne ve škole, v autobuse, uprostřed města nebo noci…
  Mám docela děravou hlavu, takže bych si tyto rýmy moc dlouho nepamatoval. Nejen proto je pro mě zápisník velmi důležitý a velice ti děkuju za tento článek, díky kterému jsem si ho koupil.

  Odpovědět
  • To mám velkou radost! Děkuju! ;)

 • Díky za tip o psaní do zápisníku…
  ze začátku mého psaní jsem spoust věcí zapomínala… Díky zápisníku už mám přes 12 stran a ještě tam mám tolik nápadů… :) Tohle je můj první pokus něco napsat. Snad se mi to povede.

  Odpovědět
  • Ano, zapomínání, tak s tím si umí spisovatelský zápisníček pěkně poradit… ;)

 • Takový zápisníček už mám, vyhrála jsem ho v jedné literární soutěži, zapisuju si náměty na knihy, postřehy, citáty, které se mi líbí, tahám ho hlavně do školy, protože jinak ven prakticky nechodím. Občas, když mám dobrý nápad, ho v hlavě nosím třeba několik dní, zkouším ho doladit a až potom si ho zapíšu.

  Odpovědět
  • Díky moc za sdílení osobních zkušeností! ;)

 • Tak tohle je geniálnost. Nejlepší přítel člověka je umělecký bloček :D jednou jsem ho zapomněla a normálně horší pocity, než když zapomenu občanku :D

  Odpovědět
  • Ano, toto může potvrdit drtivá většina lidí, kteří si na něj zvykli (včetně mě). ;)

 • Umělecký zápisníček je vynikající věc. Nějakou dobu jsem nosil v kapse menší bloček (rád chodím na lehko). Ale s tím jak cena obsažených informací rychle stoupá a papír se ošoupává, byla potřebná změna. Elegantní řešení poskytl nový chytrý telefon. Aktuálně mám několik tematických textových souborů, které jsou synchronizovány a plně k dispozici ve všech zařízeních. Dalším pojistkou jsou automatické denní zálohy všech důležitých souborů. Je tak téměř nemožné, aby dané informace byly ztraceny při nějaké nehodě či havárii. Kdyby byl zájem, mohu poskytnout detailní informace. A určitě souhlasím s tím, že být bez svých poznámek je jak být bez části hlavy.

  Jak řešíte zálohování poznámek Vy?
  PS: Alespoň si zápisníček podepište ;)

  Odpovědět
 • takový zápisníček mám už vyše roku, teď mám druhý a zapisuji si do něho všechno, co mě napadne, třeba jen nějaké slovo, které budu chtít někde použít… Miluji své zápisníčky! :)

  Odpovědět
 • Já si vždy nápady zapíšu kamkoli a kdykoli, pak si je přepisuju do počítače. Je ale pravda, že tam si je tak často neprojdu.

  Odpovědět
 • Mám takový zápisníček a zapisuji si do něj opravdu vše. Ne jen to, na co narazím tam venku, ale i to, co bych chtěla použít do díla, které třeba momentálně píši a občas se stane, že se ta věc tam třeba později už nehodí nebo mi přijde zbytečná a tak se pěkně uchová třeba na použití do dalšího díla. Opravdu moc dobrý pomocníček :).

  Odpovědět
  • To mám radost, že to funguje! ;)

 • Jaaj, já jsem měla takových zápisníčků už spoustu, ale vždy jsem je někde položila a už jsem si na ně nevzpomněla. Když jsem cítila potřebu nějaký vlastnit, hned jsem založila nový.

  Asi jsem nevěřila, že by mohli být tak důležité. Tak tomu poslednímu slíbím věrnost a snad už to vyjde ;)

  Ono to asi také funguje tak, že, když se člověk soustředí neustále na svůj spisovatelský zápisníček, pořád více a více se s psaním ztotožňuje, že? Všímá si více situací, více detailů kolem sebe..

  Odpovědět
 • Denik si vedu zhruba týden a zapisuji si do nej snad úplně všechno, dokonce i jaký jsem měla den a kdo mě naštval či potěšil. Je to opravdu skvělá pomůcka, kam zapíšu všechny myšlenky, které mě v danou chvíly napadly. Jen se obávám, že si brzy budu muset koupit další :-)

  Odpovědět
 • Zdravím, konečně jsem si něco zapsala – v sobotu – 12.8.2017 – ikdyž se mně to vůbec netýkalo – a prvotní myšlenka byla, když jsem si to doma četla co s tím budu dělat – no zatím nic, ale utkvěl mně rozhovor v cukrárně otce s dítětem, které tam neustále poskakovalo a on je neustále napomínal, s kamarádkou jsme usoudily, že už raději půjdeme a najednou si děvče sedlo ke stolu a otec pronesl větu (i teď se prostě směju) “Už jsi dostala rozum” , tedy nevím co bylo jejich ústředním tématem, ale mně byl ten člověk tak směšný, že jsem si to musela zapsat no a dnes o tom opět přemýšlím a vidím tu maloou 7letou holčičku jak poskakuje a má růžové pentle ve vlasech …

  Odpovědět
  • To je dobře! Ano, i takto může vypadat poznámka v uměleckém zápisníku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top