Umělecký zápisníček je vaše nejlépe úročená myšlenková investice

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek, cvičení

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek, cvičení

Umělecký zápisníček je vaše nejlépe úročená myšlenková investice

Umělecký zápisníček je nedocenitelná pomůcka pro každého tvůrčího člověka. Zdánlivě to vypadá jednoduše, ale časem prověřená zkušenost mnoha lidí z celého světa jenom potvrzuje jeho maximální účinnost.

Ve své podstatě se jedná o malý zápisníček. Diář, do kterého si zapisujete své nápady, které vám vyvstanou na mysli během dne. Měli byste ho nosit všude s sebou. Pokud jste aktivní, je to první věc, kterou strkáte ráno do batohu nebo kabelky. Daniela Fischerová jednou prohlásila:

„Kdyby u nás hořelo, prvně si vezmu své spisovatelské deníčky; teprve až potom bych myslela na ten zbytek.“

Ano, je to tak. Pro umělce mají větší cenu, než zlato!

Do jisté míry vás to může z počátku otravovat (mě to taky otravovalo); možná nebudete přesně vědět, co tam napsat, ale časem si najdete vlastní styl.

Jak si vést umělecký zápisníček

Do tohoto zápisníčku si zapisujte běžné denní postřehy, zajímavé citáty, konkrétní nápady na povídky nebo knihy, obrazy, dobrodružné cesty atd. Rozhodně nespoléhejte na svoji pamět! Z 99 % nápad v hlavě neudržíte a za hodinu bude ten tam. Ani nechci vědět, kolik příběhů mi takhle uniklo. Na druhou stranu stačí prolistovat jeden ze (zatím) dvou mých zápisníčků, a kdykoliv budu bez nápadu, něco tam objevím.

Umělecký zápisníček je osobním deníčkem vašeho vnitřního umělce. Někdo si tam poznamená například „zabití = 15 Kč“, když projde o vánočních trzích okolo kádě s rybami. Kolikrát jsme to viděli a nevšimli si toho – milionkrát. A tento drobounký postřeh může ve vašem tvůrčím životě v budoucnu způsobit divy. Má nejmenovaná kolegyně díky němu napsala úžasnou krátkou povídku.

Jiný typ člověka si tam zaznamená třeba celý počátek nějakého románu. Jede metrem, vidí zajímavou situaci a tak si ji rovnou zapíše.

Patří tam i zvláštní jména a slogany. Já jsem byl například na festivalu Šrámkova Sobotka, kde večer do jedné hospody přišel zaměstnanec pohřební služby s tričkem, na kterém bylo napsáno: „Když do země, tak ode mě!“. A hle – po půl roce to zřejmě použiju do jednoho právě vznikajícího textu. A rozhodně (to garantuji) bych si to nepamatoval (což by byla opravdová škoda)! Totiž situace ze života jen těžko vymyslíte od psacího stolu, kór pod časovým presem.

Jdete přírodou a máte v sobě jistý pocit naplnění, napište si ho do svého uměleckého zápisníčku! Vidíte zvracející holku v tramvaji, zapište si to, pokud vás to nějak zaujalo. Co třeba rozvedení zápletky z knihy, kterou právě čtete? Bylo by to jinak zajímavější? Napište si to tam taky!

Tip! Chcete se naučit lépe dívat okolo sebe? Podívejte se na můj e-mailový kurz 3 měsíce inspirace zdarma nebo na e-knihu Učím se dívat. Případně ještě prozkoumejte Kreativní zápisník.

Umělecký zápisníček u nočního stolku

Je pouze otázkou zvyku, za jak dlouho se se svým zápisníčkem sžijete. A je také otázkou času, kdy se ty krátké postřehy uvnitř začnou úročit. Ten malý sešítek je banka s nejvýhodnějším úrokem! Jeden postřeh o deseti slovech může za pár let vynést úžasnou novelu s deseti tisíci slovy!

I když se tady pořád bavím jenom o psaní, s ostatními druhy umění se tyto zápisníčky nevylučují. Existuje mnoho známých umělců, kteří je využívali (Ernest Hemingway, Henri Matisse, Vincent van Gogh, Louis Férdinand Céline, André Breton, Pablo Picasso, Bruce Chatwin, Luis Sepúlveda atd.). Vsadil bych se, že dobře věděli proč a že mnoho z jejich známých děl vzniklo právě díky jejich uměleckým zápisníčkům! ;)

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

30 komentářů u „Umělecký zápisníček je vaše nejlépe úročená myšlenková investice“

 1. Udělat v životě zásadní změnu ! Ulevit si od práce, věnovat se dětem a více času na sebe. Studovat jógu a splnit si sen…jógu cvičím už roky. Vše vychází podle plánu…v onen den opouštím svou vlastní účetní kancelář a vydávám se na autobus a důležitou pracovní schůzku… vše vychází podle plánu. Schůzka za mnou a cítím vzrušení ,, vyšlo to,bájo “…
  Lovím v kabelce telefon, musím se podělit s kamarákou o radost… ,, Mohla bych pokračovat psát,ale můj osud se změnil… změnil natolik, že od všech snů a plánů sešlo. Nemoc a operace srdce…
  Život nekončí přeci… jedeme dál ”
  Tvůrčí psaní… už od dětství si čmárám na papír, návštěva knihoven a na každé návštěvě s rodiči…
  místo hraní si s dětmi, zvídavost co mají dospělí ve své knihovně. Vánoce, svátek, narozeniny ,, kniha ” Nyní v léčebném programu a chuť psát. Hledám na Google…,, tvůrčí psaní” a hle, jsem tu????

  Odpovědět
 2. Dobrý den,
  dlouho jsem byla hrdou nemajitelkou Facebookového účtu, až mi jeden známý řekl o Vaší skupině. A už také jeden profil vlastním :o) To je také důvod, proč tu jsem až takhle pozdě, že jsem se o Vás dozvěděla až nedávno. Zápisníčků mým životem prošlo hodně a naprosto souhlasím s paní Danielou Fischerovou – pokud by u nás hořelo, bafnu nejdřív jistou igelitku, pak teprve doklady. Zapisuji si jména postav, která mě zaujmou třeba v titulcích u filmu, části dialogů, které mě napadnou, scénky, kousky příběhů, cokoliv zajímavého. To nevadí, že se zrovna nikam nehodí, ono to jednou uplatnění najde. Zítra začíná můj první den spisovatelského testu, už se nemůžu dočkat!

  Odpovědět
 3. Zdravím, konečně jsem si něco zapsala – v sobotu – 12.8.2017 – ikdyž se mně to vůbec netýkalo – a prvotní myšlenka byla, když jsem si to doma četla co s tím budu dělat – no zatím nic, ale utkvěl mně rozhovor v cukrárně otce s dítětem, které tam neustále poskakovalo a on je neustále napomínal, s kamarádkou jsme usoudily, že už raději půjdeme a najednou si děvče sedlo ke stolu a otec pronesl větu (i teď se prostě směju) “Už jsi dostala rozum” , tedy nevím co bylo jejich ústředním tématem, ale mně byl ten člověk tak směšný, že jsem si to musela zapsat no a dnes o tom opět přemýšlím a vidím tu maloou 7letou holčičku jak poskakuje a má růžové pentle ve vlasech …

  Odpovědět
 4. Denik si vedu zhruba týden a zapisuji si do nej snad úplně všechno, dokonce i jaký jsem měla den a kdo mě naštval či potěšil. Je to opravdu skvělá pomůcka, kam zapíšu všechny myšlenky, které mě v danou chvíly napadly. Jen se obávám, že si brzy budu muset koupit další :-)

  Odpovědět
 5. Jaaj, já jsem měla takových zápisníčků už spoustu, ale vždy jsem je někde položila a už jsem si na ně nevzpomněla. Když jsem cítila potřebu nějaký vlastnit, hned jsem založila nový.

  Asi jsem nevěřila, že by mohli být tak důležité. Tak tomu poslednímu slíbím věrnost a snad už to vyjde ;)

  Ono to asi také funguje tak, že, když se člověk soustředí neustále na svůj spisovatelský zápisníček, pořád více a více se s psaním ztotožňuje, že? Všímá si více situací, více detailů kolem sebe..

  Odpovědět
 6. Mám takový zápisníček a zapisuji si do něj opravdu vše. Ne jen to, na co narazím tam venku, ale i to, co bych chtěla použít do díla, které třeba momentálně píši a občas se stane, že se ta věc tam třeba později už nehodí nebo mi přijde zbytečná a tak se pěkně uchová třeba na použití do dalšího díla. Opravdu moc dobrý pomocníček :).

  Odpovědět
 7. takový zápisníček mám už vyše roku, teď mám druhý a zapisuji si do něho všechno, co mě napadne, třeba jen nějaké slovo, které budu chtít někde použít… Miluji své zápisníčky! :)

  Odpovědět
 8. Umělecký zápisníček je vynikající věc. Nějakou dobu jsem nosil v kapse menší bloček (rád chodím na lehko). Ale s tím jak cena obsažených informací rychle stoupá a papír se ošoupává, byla potřebná změna. Elegantní řešení poskytl nový chytrý telefon. Aktuálně mám několik tematických textových souborů, které jsou synchronizovány a plně k dispozici ve všech zařízeních. Dalším pojistkou jsou automatické denní zálohy všech důležitých souborů. Je tak téměř nemožné, aby dané informace byly ztraceny při nějaké nehodě či havárii. Kdyby byl zájem, mohu poskytnout detailní informace. A určitě souhlasím s tím, že být bez svých poznámek je jak být bez části hlavy.

  Jak řešíte zálohování poznámek Vy?
  PS: Alespoň si zápisníček podepište ;)

  Odpovědět
 9. Tak tohle je geniálnost. Nejlepší přítel člověka je umělecký bloček :D jednou jsem ho zapomněla a normálně horší pocity, než když zapomenu občanku :D

  Odpovědět
 10. Takový zápisníček už mám, vyhrála jsem ho v jedné literární soutěži, zapisuju si náměty na knihy, postřehy, citáty, které se mi líbí, tahám ho hlavně do školy, protože jinak ven prakticky nechodím. Občas, když mám dobrý nápad, ho v hlavě nosím třeba několik dní, zkouším ho doladit a až potom si ho zapíšu.

  Odpovědět
 11. Díky za tip o psaní do zápisníku…
  ze začátku mého psaní jsem spoust věcí zapomínala… Díky zápisníku už mám přes 12 stran a ještě tam mám tolik nápadů… :) Tohle je můj první pokus něco napsat. Snad se mi to povede.

  Odpovědět
 12. Zdravím,
  dal jsem na tvou radu a zápisníček jsem si koupil. Měsíc v kuse jsem ho nosil v kapse a ani čárka. Pak mě při procházce napadlo dobré téma na píseň (spíše než o psaní knih se zajímám o psaní textů k písním). Od té doby přibude do zápisníčku minimálně sloka denně. Ať už mě to napadne ve škole, v autobuse, uprostřed města nebo noci…
  Mám docela děravou hlavu, takže bych si tyto rýmy moc dlouho nepamatoval. Nejen proto je pro mě zápisník velmi důležitý a velice ti děkuju za tento článek, díky kterému jsem si ho koupil.

  Odpovědět
 13. Ja sa pochválim, ja už mám štvrtý. U mňa je skôr plný všeliakých technických poznámok a nápadov, ale funguje to. Okrem iného leží v noci na stole vedľa mňa. Keď zaspávam vtedy dopĺňam asi najviac myšliekok.

  Odpovědět
 14. Díky za pěkné stránky a dobré rady. Mám na svém kontě pár povídek, údajně jsou některé poměrně zdařilé, ale co dál? Jak a kam je nabídnout? Na to by se rada nenašla? PS A taky už nemám moc času :)….

  Odpovědět
  • O publikování snad brzy napíšu nějaký článek. K otázce nedostatku času doporučuju prohledat zdejší archiv (již je tam pár zajímavých článků). ;)

  • Já jsem k Vánocům dostala takový nádherný menší ale objemný deníček ale nevěděla jsem co s ním. Až potom, když jsem je v lednu rozhodla psát knihu jsem ho náhodně použila a psala do něho shrnutí kapitol. Vždy když mi něco problesklo hlavou musela jsem oh mít u sebe. Píšu si tam všechno co mi utkvělo v paměti. Používám ho už čtvrtý měsíc a vůbec jsem netušila že je to vlastně pomůcka, kterou má u sebe více lidí než jenom já. Hodně mě to překvapilo :)

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋🏻

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.