Jak na hodiny slohu (tvůrčí psaní pro učitele)

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek, pro děti, pro učitele, výuka

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek, pro děti, pro učitele, výuka

Sloh nemusí být nutným (a nudným) doplňkem osnov literatury a českého jazyka. Sloh nabízí obrovský potenciál pro rozvoj velkého množství dovedností, které budou moci žáci uplatnit v mnoha oblastech každodenního života. Podívejte se na tvůrčí psaní pro učitele a načerpejte inspiraci pro své hodiny slohu…

Příběhy nejsou jen výsadou literatury!

V hodinách slohu se často rozebírá vyprávění příběhů. To je přímo skvělá příležitost ukázat žákům, že člověk je tvor ze své podstaty příběhový, tudíž se obklopuje příběhy v mnoha oblastech a sférách běžného života (např. reklama pracuje s příběhem, sport je také vyprávění příběhů nebo politika, fake news a konspirační teorie se k literárním příběhům až nebezpečně blízko přibližují).

Základní vhled do této problematiky vám přinese následující video tvůrčího psaní pro učitele (je to taková má ukázková hodina slohu z projektu NoD Academy):

YouTube video

TIP! K této hodině slohu si můžete stáhnout metodické a pracovní listy, které vytvořil Národní pedagogický institut.

Aktivity do hodin slohu

Tvůrčí psaní učím již více než 10 let. Proto jsem si sestavil databázi osvědčených cvičení tvůrčího psaní – její veřejnou část najdete zde.

Jestliže hledáte ještě více cvičení, podívejte se na následující odkazy:

Rozvoj slovní zásoby

V hodinách slohu se pracuje s českým jazykem, čili je žádoucí rozvíjet slovní zásobu vašich studentů. K tomu vám poslouží zábavná zadání dvouminutových her (např. vyjmenovat co nejvíce jednoslabičných zvířat, kterých máme v češtině – trochu překvapivě – přes 60).

Můj e-mailový kurz zdarma Rozšiřovač slovní zásoby vám nabídne hned 21 takových cvičení + i jejich vyhodnocení (na konci se dozvíte průměrné výsledky od jeho uživatelů z celé ČR). To vám pomůže určit, jakou doopravdy mají vaši žáci slovní zásobu.

Také můžete vyzkoušet tento Intenzivní test slovní zásoby (ten je ovšem časově velmi náročný, neboť trvá 3 hodiny).

Hodiny slohu

Nepodceňujte čtení!

Ukazuje se mi, že mnoho dospělých kurzistů nedokáže rozebrat třeba jen krátkou povídku tak, aby se vyvarovali dojmologii typu líbí/nelíbí.

Abyste mohli ukázat svým žákům pohled spisovatele na čtení literárních děl, podívejte se na sérii článků nazvanou Jak číst jinak. Hodiny slohu mohou být zároveň i hodiny kvalitního čtení!

Pomůcky do hodin slohu

Tyto webové stránky nabízejí ohromné množství zdrojů, které můžete volně využívat v hodinách slohu.

Například náhodné generátory již teď používá mnoho učitelů ve své výuce. Jsou to například:

Také se prosím podívejte do sekce Ke stažení, kde najdete pár materiálů k vytištení (samozřejmě zdarma).

Publikace tvůrčího psaní pro učitele

Nabídnu vám tři základní knihy, které jsou velmi dobře uplatnitelné v hodinách slohu:

  • Příběhostroj (slouží k rozvoji čtenářské gramotnosti a vypravěčských dovedností – vhodné zejména pro I. stupeň ZŠ); tato kniha zíkala mnoho ocenění a byla přeložena hned do několika jazyků
  • Restart kreativity a Kreativní zápisník (obě knihy obsahují několik stovek cvičení zaměřených na rozvoj kreativního myšlení – vhodné jsou pro II. stupeň ZŠ a střední školy)
Příběhostroj
Kniha Restart kreativity – obálka
Kreativní zápisník

Hodiny slohu hravě

Z vlastní praxe vím, jak zábavné může být rozvíjení tvůrčích schopností dětí i dospělých kurzistů.

Hledáte-li ještě více inspirace do hodin slohu, podívejte se třeba na videokurz Základy tvůrčího psaní. Prvních 10 lekcí je zdarma a ukáží vám nejen nová cvičení, ale i odlehčený způsob výuky tvůrčího psaní (videa jsou krátká a animovaná, takže je můžete rovnou sdílet se svými studenty).

V sekci Pomůcky a nástroje v hlavním navigačním menu nahoře najdete ještě více materiálů tvůrčího psaní pro učitele. Pomohou vám přicházet s novými aktivitami, které jistě ozvláštní vaši výuku.

TIP! Jestliže se potřebujete zorientovat v oblasti tvůrčího psaní, tak tady je průvodce pro začátečníky.

Tipy pro hodiny slohu

Přeji vám, aby vás učení slohu bavilo a aby si vaši žáci odnesli poznání fungování vlastní kreativity (to je něco, co se jim bude hodit opravdu v průběhu celého jejich života) + aby se naučili zdárně vyprávět příběhy (to je zase dobré třeba i z toho důvodu, aby byli odolnější vůči marketingovým manipulacím nebo k rozeznání nebezpečných fake news).

Poznámky na konec: Pokud máte jakoukoliv otázku, nebojte se mi napsat. A ještě se prosím mrkněte na následující odborný webinář pro pedagogy nebo tento podcast.

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋🏻

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.