10 tipů, jak se zbavit spisovatelského bloku

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek

10 tipů, jak se zbavit spisovatelského bloku

Spisovatelský blok je obrovský strašák každého spisovatele. Útočí vždycky nečekaně a je nesmírně zákeřný.

I když většinou přichází ve vypjatých životních situacích (deprese, velká životní změna, konec nějakého většího projektu apod.), může vás navštívit i v momentech plných euforie a nadšení. A nikdo ho nemá rád.

Naštěstí existuje několik zbraní, jak se mu postavit tváří v tvář a vysvobodit tak svoji múzu z jeho vězení…

1. Naplánujte si svůj psací rozvrh

Vždy je důležité vybojovat si čas na psaní. Pravidelné psaní dokáže s tímto netvorem pěkně zatřepat, protože mu tím dokazujete, že se nevzdáváte. I když to někdy nejde, měli byste psát každý den. Stanovte si denní limit napsaných slov a pokuste se ho dodržet. I kdybyste napsali úplnou hloupost, kterou druhý den smažete, má to cenu (a možná větší, než si myslíte)! Psaní je totiž jako hraní na piáno – když necvičíte každý den, nemůžete být nikdy dobří.

Například Graham Greene napsal každé ráno 500 slov. To je zhruba jedna stránka. A s tímto přístupem se mu povedlo vydat přes 30 románů!

Tip: S pravidelným psaním vám pomůže zdejší e-mailový kurz Jak napsat knihu.

2. Nebuďte na sebe příliš tvrdí

Ve skutečně byste na sebe během psaní neměli být vůbec tvrdí. Vypněte mozek a strčte všechny kritické otázky do šuplíku – přijde na ně řada během revizí. Ovšem během tvůrčího procesu nechte věci volně plynout…

Anna Quindlin říká:

Lidé trpí spisovatelským blokem ne z toho důvodu, že by neuměli psát, ale že jsou zoufalí ze své vlastní kritiky.

Tip na článek: Trocha toho sladkého…

3. Přemýšlejte o psaní jako o své práci, ne jako o umění

Jestliže sebe sama pasujete do pozice zedníka, bude pro vás lehčí pracovat, zasednout za psaní stůl a tvořit. Na konci dne potom můžete vykázat nějaké hodnoty (povídku, divadelní aktovku či báseň). A je proto, že se psaní stalo vaší prací. Na papír jste přenášeli slova a pomocí gramatiky je spojovali – stejně jako zedník staví z cihel a malty dům.

Stephen King používá ve své knize O psaní metaforu, kdy psaní skutečně přirovnává k těžké fyzické práci.

4. Jestliže jste dokončili projekt, dopřejte si volno

Spisovatelský blok může být také znamením, že vaše nápady musí trochu uzrát. Dopřejte jim čas, abyste nasbírali nové zkušenosti ze života, čtení a umění obecně. Lenost může být pro tvůrčí proces někdy klíčová (ovšem nikdy se to s ní nesmí přehánět)!

5. Stanovte si termíny a dodržujte je

Tohle je jedna z nejdůležitějších věcí vůbec. Je k ní potřeba sebekázeň, kterou spisovatelský blok absolutně nenávidí. Je to možná nejmocnějších zbraň, která na něj funguje.

Jestliže se vám dodržování termínu (deadlinů) nedaří, zkuste se s někým domluvit, ať vás hlídá. Nebo vypouštějte do světa, že ten a ten den chcete mít to a to hotové. Přátelé vás jistě podrží a otázkami typu “Jak to jde?” či “Už to máš dopsané?” utvrdí vaši potřebu dílo dokončit.

6. Prozkoumejte, odkud spisovatelský blok pramení

Poznat nepřítele vždycky dobře funguje. Napište si seznam věcí, obav a strachů, které se s vaší současnou situací pojí. Pak si o tom promluvte s dobrým přítelem (nejlépe také aktivně píšícím), případně prozkoumejte některé užitečné knihy (např. doporučuji Umělcovu cestu) nebo zkuste navštívit specializováného terapeuta.

Nejlepší řešení: Vyzkoušejte si funkční a ověřený online kurz Bojovník s tvůrčím blokem!

7. Zkuste pracovat na více projektech najednou

Mnoho spisovatelů rádo přepíná tam a zpět. Možná je to z nudy či z monotónnosti (nebo z obojího), ale některým lidem to pomáhá zabránit vzniku spisovatelského bloku. Bohužel tato rada neplatí pro všechny, a tak je nutné ji vyzkoušet…

8. Praktikujte psací cvičení

Psací cvičení dokáží nastartovat vaši fantazii a donutit vás hravou formou napsat alespoň několik smysluplných vět. A když si takhle budete hrát delší čas, zcela jistě vznikne něco velkého a kvalitního.

Poznámka: Jestliže si chcete vyzkoušet pár psacích cvičení, doporučuji vám navštívit stránky projektu Povídkář. Nebo si otestovat Spisovatelské rozcvičky.

9. Zauvažujte o svém pracovním místě

Je váš pracovní stůl uklizený, příjemný a inspirativní? A co židle – je pohodlná? Cítíte se v pracovně dobře? Nebylo by vhodné zkusit změnu a jít psát do kavárny?

Vždy je důležité být obklopen příjemným, klidným a inspirativním prostředím. Pokud se ve vaší pracovně necítíte dobře, zkuste udělat pár interiérových změn či se vydat na nějaké veřejné místo a psát.

10. Vždy si pamatujte, proč jste s psaním začali

Podívejte se, co a proč píšete. Píšete, protože to máte rádi a baví vás to, nebo proto, že si myslíte, že tohle se musí napsat, jelikož to bude super úspěšná pecka? Psaní, které je spojeno s příjemným pocitem, vždy bude úspěšjší, než všechno ostatní. Čtenáři to vždycky vycítí, protože spisovatelé se ve svých textech odhalují až na kost.

Jestliže se nebudete dívat na budoucnost a psaní si užijete, pravděpodobně váš spisovatelský blok odejde se sklopenou hlavou. :)

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

4 komentáře u „10 tipů, jak se zbavit spisovatelského bloku“

 1. Já mám spisovatelský blok jen tehdy, když napíšu třeba dvanáct stránek denně. Tím si vždy vyčerpán všechnu svoji fantazii a pak jenom dvě hodiny čumim na prázdnou stránku.

  Odpovědět
 2. Často se mě zmocňuje obava se pořádně rozepsat, že bych snad mohla něco pokazit, držím se při zemi, což je někdy špatné. Opravdu na to pomáhá kreslení na čistý papír, rozkreslíte si své momentální myšlenky a nesmíte se bát chyb- přeci na tom nezáleží, je to jen papír. Pak jde psaní podstatně lépe =)

  Děkuji za možnost tohoto kurzu, je velmi dobrý.
  Jen tak dál, s pozdravem Adka.

  Odpovědět
 3. Já mám teď spíše blok v tom, že téma, které chci přenést do knížky (kterou píšu díky e-mailovému kurzu), je pro mě ještě po roce čerstvé, takže nevím jak začít či jestli mám psát právě o této situaci.

  Odpovědět
 4. Díky za každý “návod” tohohle typu! Zkusím být důslednější – zatím mi dělá největší problém psaní každý den a dodržování termínů. Naopak hrozně ráda plánuju (a přeplánovávám) :-)

  Odpovědět

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.