Domů / Blog / Články / Tvůrčí psaní / Nápadovník postav (ke stažení)

Nápadovník postav (ke stažení)

Nápadovník postav

Nápadovník postav je skvělá pomůcka pro všechny spisovatele. Umí nejen uchovávat zajímavé postavy, ale i dotvářet jejich charekter. Navíc vám zaručí, že všichni vaši zaznamenaní hrdinové budou mít velký dramatický potenciál (a tudíž díky nim můžete vyprávět poutavé příběhy).


Jak Nápadovník postav vypadá?


Chcete vlastní Nápadovník postav?

Ochrana osobních údajů

Jak se s Nápadovníkem postav pracuje?

Nápadovník postav vám umožní jasně, přehledně a stručně zachytit podstatu hlavních i vedlejších hrdinů příběhů ze všech možných žánrů.

Jakmile si vytisknete své PDF (viz formulář níže), můžete začít s vyplňováním. Půjdeme pěkně popořadě…

Krok #1: Jméno, obrázek, výška, váha, věk + její stručný fyzický popis a minulost

Tyto základní údaje není třeba více vysvětlovat. Jen bych vás rád pobídnul k tomu, abyste si obrys postavičky sami dokreslili nebo ji přelepili typově podobným člověkem, kterého si najdete třeba na internetu nebo v novinách.

Krok #2: „Jak mluví?“

Komiksová bublinka je určena k zaznamenání stylu vyjadřování tohoto hrdiny. Pamatujte si, že dialogy skvěle charakterizují postavy!

Příklad: Typický pozdrav „Jděte mi z cesty!“ je úplně něco jiného, než „To je ale roztomiloučký ráno! Jéje, to mám radost, že vás opět potkávám!“, že?

Krok #3: Klíčové vlastnosti a jejich projevy

V tomto bodě si poznamenejte tři klíčové vlastnosti svého hrdiny. Také si ke každé vlastnosti napište její konkrétní projev.

Příklad: Tvrdohlavost se může projevovat například tak, že se v kavárně pohádá se svojí vlastní sestrou ohledně velikosti espressa → tj. musí mít vždycky pravdu.

Krok #4: Cíle a sny

Když víte, po čem vaše postava touží, máte skoro vyhráno. Její dva sny, cíle nebo nenaplněná přání patří na druhou stránku Nápadovníku postav.

Krok #5: Chyby a protisíla

Abychom docílili co nejvíce plastické figury, měli bychom ji opatřit i několika chybami, fóbiemi, traumaty či zlozvyky. A aby vaše postava měla bohatý vnitřní život, můžete si do čtverečku „Co postavě brání v naplnění těchto cílů?“ zaznamenat i konkrétní projevy pnutí mezi jejími cíly a chybami.

TIP! Všimněte si prosím šipek, které vám ukazují provázanost jednotlivých položek. Situace a věci, které brání vaší postavě v naplnění jejích cílů, by alespoň částečně měly vycházet z jejích chyb.

Příklad: Když někdo touží navštívit pravý buddhistický chrám (sen), ale má klaustrofobii (chyba), nemůže přirozeně letět do Asie letadlem (překážkou je v tomto případě nepřekonatelná vzdálenost).

Nápadovník postav – vývoj postavy

Krok #6: Vývoj

Ne všechny příběhy vyžadují vývoj postav, ale pokud má zrovna ta vaše potenciál poučit se ze svých chyb, něco se naučit nebo si něco důležitého uvědomit, poslední obdelník je určen k poznamenání si několika slov na toto téma.

DALŠÍ TIP! Opět sledujte šipky, které vám v tomto směru hodně pomohou. Přirozená cesta je, že vývoj postavy vyplývá z jejích cílů (a na počátku toho všeho i z jejích chyb).

Krok #7: Dokončení postavy

Poslední krok je o kontrole vytvořené postavy. Jestliže jste poctivě vyplnili všechny položky, měli byste mít před sebou barvitou figuru, která na sebe dokáže navázat velký a zajímavý příběh. Má bohatý vnitřní život, potenciál vývoje a snadno si ji dokážete představit.

Pokud se vám tento hrdina zrovna nehodí do krámu, můžete si jeho vyplněný Nápadovník postav někam založit a uchovat si ho pro případné pozdější použití. Psst… Klidně si pořiďte speciální šanon, ve kterém si budete nepoužité postavy uchovávat.

Chcete-li ještě více prohloubit tyto načrtnuté postavy, nabízím vám další pomůcky, které vám s tím hravě pomůžou:

Nápadovník postav si můžete nechat poslat na svůj e-mail vyplněním formuláře níže.

Přeji vám, abyste vymysleli mnoho zajímavých postav!

Už odebíráte zdejší inspirativní newslettery?

Mohlo by vás ještě zajímat…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *