5 zásadních otázek týkajících se vašich postav

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek

5 zásadních otázek týkajících se vašich postav

Dobrá charakterizace postav není úplně závislá na tom, co si o postavách jako autoři myslíte, ale jak tyto znalosti potom umíte čtenářům předat.

Jedna z klíčových oblastí, se kterou můžete dobře pracovat, je jednání postav. Akce a reakce je totiž velmi účinný způsob charakterizace.

Následujících pět otázek vás nasměruje k lepšímu poznání vašich hrdinů, takže by potom pro vás mělo být snadnější je zajímavěji a lépe vykreslit.

1. Jak plánuje svůj nový rok?

Co se děje v hlavě postavy po Silvestru? Jak se připravuje na nový rok? Dělá si bodové seznamy novoročních předsevzetí nebo to vůbec neřeší? A jak dlouho jí případně tato předsevzetí vydrží?

2. Jak se vypořádává se stresem?

Posaďte svoji postavu do auta uvízlého v několikakilometrové koloně na dálnici. Nebo si ji představte před důležitým pracovním pohovorem. Jak reaguje na stres?

3. Jaký je její oblíbený citát?

Jaký motivační citát má váš hrdina vyvěšený v kanceláři? Nenechal si náhodou nějaké moudro vytetovat na paži? Co a proč?

Tip! Inspirujte se například touto sbírkou citátů.

4. Jak vypadá její domov?

Má doma uklizeno? Jak často a kde si kupuje nábytek? Jakou barvu má její ložnice? Zkuste si projít její domov a popsat co nejvíce detailů, které tam objevíte (např. nějakou zajímavou knihu v knihovně nebo elixír mládí v koupelně).

5. Měla, má nebo bude mít nějakého domácího mazlíčka?

Domácí zvíře je další skvělý bod, který odhaluje hodně z charakteru vaší postavy. Starat se o šest koček je něco jiného, než mít doma jednu polomrtvou rybičku, že ano? Někdo dokonce může považovat kytky za platnou náhradu psa – třeba dobře vyšlechtěná bonsaj určitě vyžaduje hodně péče. Nebo by to mohla být nějaká masožravá rostlina, co?


V popisu postav se rozhodně nezaměřujte jen na jejich zevnějšek! Zástupné akce toho totiž odhalí o jejich charakteru mnohem víc. A obecně řečeno platí, že čím víc o postavách víte, tím lépe se vám budou tyto akce vymýšlet (a pak následně předávat čtenářům, což je to nejdůležitější).

Držím vám palce!

Tip! Pro více podobně záludných otázek navštivte nástroj Jak dobře znáte svého hrdinu?

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.