5 zásadních otázek týkajících se vašich postav

5 zásadních otázek týkajících se vašich postav

Dobrá charakterizace postav není úplně závislá na tom, co si o postavách jako autoři myslíte, ale jak tyto znalosti potom umíte čtenářům předat.

Jedna z klíčových oblastí, se kterou můžete dobře pracovat, je jednání postav. Akce a reakce je totiž velmi účinný způsob charakterizace.

Následujících pět otázek vás nasměruje k lepšímu poznání vašich hrdinů, takže by potom pro vás mělo být snadnější je zajímavěji a lépe vykreslit.

1. Jak plánuje svůj nový rok?

Co se děje v hlavě postavy po Silvestru? Jak se připravuje na nový rok? Dělá si bodové seznamy novoročních předsevzetí nebo to vůbec neřeší? A jak dlouho jí případně tato předsevzetí vydrží?

2. Jak se vypořádává se stresem?

Posaďte svoji postavu do auta uvízlého v několikakilometrové koloně na dálnici. Nebo si ji představte před důležitým pracovním pohovorem. Jak reaguje na stres?

3. Jaký je její oblíbený citát?

Jaký motivační citát má váš hrdina vyvěšený v kanceláři? Nenechal si náhodou nějaké moudro vytetovat na paži? Co a proč?

Tip! Inspirujte se například touto sbírkou citátů.

4. Jak vypadá její domov?

Má doma uklizeno? Jak často a kde si kupuje nábytek? Jakou barvu má její ložnice? Zkuste si projít její domov a popsat co nejvíce detailů, které tam objevíte (např. nějakou zajímavou knihu v knihovně nebo elixír mládí v koupelně).

5. Měla, má nebo bude mít nějakého domácího mazlíčka?

Domácí zvíře je další skvělý bod, který odhaluje hodně z charakteru vaší postavy. Starat se o šest koček je něco jiného, než mít doma jednu polomrtvou rybičku, že ano? Někdo dokonce může považovat kytky za platnou náhradu psa – třeba dobře vyšlechtěná bonsaj určitě vyžaduje hodně péče. Nebo by to mohla být nějaká masožravá rostlina, co?


V popisu postav se rozhodně nezaměřujte jen na jejich zevnějšek! Zástupné akce toho totiž odhalí o jejich charakteru mnohem víc. A obecně řečeno platí, že čím víc o postavách víte, tím lépe se vám budou tyto akce vymýšlet (a pak následně předávat čtenářům, což je to nejdůležitější).

Držím vám palce!

Tip! Pro více podobně záludných otázek navštivte nástroj Jak dobře znáte svého hrdinu?

Podobné příspěvky

Můj kurz tvůrčího psaní v Brně

Malý kurz tvůrčího psaní v Centru Tučňáka Toma → Mám skvělou zprávu pro všechny zájemce o mé kurzy tvůrčího psaní z Brna a okolí – v červnu 2013 se v...

Čeština dnes

Čeština je náš rodný jazyk, který je – naštěstí – stále živý a tudíž se neustále vyvíjí. Ne všem se způsob novodobého ohýbání jazykového systému líbí, na druhou stranu ne...

Jak jsem dostal inspiraci…

Vážení čtenáři, stalo se hodně věcí, můj život se zrychluje a nebojím se napsat, že spím se svojí múzou téměř každý den … Jsem v období extrémního tvůrčího náporu (dopisuji...

Myslete mimo krabici!

Novinář Bob Wieder kdysi řekl: “Každý, kdo hledá módu, ji najde v butiku; kdo hledá historii, najde ji v muzeu. Ale kreativní člověk hledá módu v železářství a historii na...

Vytvořte si 25hodinový den; čili 33denní měsíc

Obvykle používáme větu: “Kéž by měl den víc hodin!” A také si stěžujeme, že náš obvyklý den trvá 24 hodin! Nicméně pokud se rozhodnete nevěřit reklamním trikům, které vám slibují...

Fikce na druhou

Nejsem expert na japonské divadlo a za tento pohnutlivý příklad vděčím japanistce doktorce Lucii Lucké a její přednášce. Kvetoucí, bohatá japonská dramatika dlouho vůbec nemluvila o lásce. Nám, uvyklým žít...

Pojďte tvořit! 4000 účastníků, 9 let praxe a 98% spokojenost vám zaručuje osvědčený a osobitý přístup v úspěšných kurzech tvůrčího psaní (pro veřejnost i v těch online).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!