5 zásadních otázek týkajících se vašich postav

5 zásadních otázek týkajících se vašich postav

Dobrá charakterizace postav není úplně závislá na tom, co si o postavách jako autoři myslíte, ale jak tyto znalosti potom umíte čtenářům předat.

Jedna z klíčových oblastí, se kterou můžete dobře pracovat, je jednání postav. Akce a reakce je totiž velmi účinný způsob charakterizace.

Následujících pět otázek vás nasměruje k lepšímu poznání vašich hrdinů, takže by potom pro vás mělo být snadnější je zajímavěji a lépe vykreslit.

1. Jak plánuje svůj nový rok?

Co se děje v hlavě postavy po Silvestru? Jak se připravuje na nový rok? Dělá si bodové seznamy novoročních předsevzetí nebo to vůbec neřeší? A jak dlouho jí případně tato předsevzetí vydrží?

2. Jak se vypořádává se stresem?

Posaďte svoji postavu do auta uvízlého v několikakilometrové koloně na dálnici. Nebo si ji představte před důležitým pracovním pohovorem. Jak reaguje na stres?

3. Jaký je její oblíbený citát?

Jaký motivační citát má váš hrdina vyvěšený v kanceláři? Nenechal si náhodou nějaké moudro vytetovat na paži? Co a proč?

Tip! Inspirujte se například touto sbírkou citátů.

4. Jak vypadá její domov?

Má doma uklizeno? Jak často a kde si kupuje nábytek? Jakou barvu má její ložnice? Zkuste si projít její domov a popsat co nejvíce detailů, které tam objevíte (např. nějakou zajímavou knihu v knihovně nebo elixír mládí v koupelně).

5. Měla, má nebo bude mít nějakého domácího mazlíčka?

Domácí zvíře je další skvělý bod, který odhaluje hodně z charakteru vaší postavy. Starat se o šest koček je něco jiného, než mít doma jednu polomrtvou rybičku, že ano? Někdo dokonce může považovat kytky za platnou náhradu psa – třeba dobře vyšlechtěná bonsaj určitě vyžaduje hodně péče. Nebo by to mohla být nějaká masožravá rostlina, co?


V popisu postav se rozhodně nezaměřujte jen na jejich zevnějšek! Zástupné akce toho totiž odhalí o jejich charakteru mnohem víc. A obecně řečeno platí, že čím víc o postavách víte, tím lépe se vám budou tyto akce vymýšlet (a pak následně předávat čtenářům, což je to nejdůležitější).

Držím vám palce!

Tip! Pro více podobně záludných otázek navštivte nástroj Jak dobře znáte svého hrdinu?

Co dělá příběh příběhem?

Co dělá příběh příběhem?

Ale je dobré vědět, že ne každé pokecáníčko je rovnou příběhem. Jakkoli nelze exaktně definovat, odkud kam sahá panství příběhu, uveďme si příklad. Někdo vám slíbí: „Budu ti vyprávět fantastický příběh.“ A začne: „Právě mi zubař vytrhl osmičku vlevo nahoře.“

Přečíst »
Software pro kreativce: iA Writer

Software pro kreativce: iA Writer

iA Writer je moderní textový editor, který se vyznačuje minimalistickým vzhledem a použitím. Jeho největší výhodou je absence předvoleb. Funguje prostě tak, jak ho jeho výrobce navrhl a můžete zapomenout na nastavování typů písma, zarovnání do bloku, změnu barev titulků

Přečíst »
Instantní životy

Instantní životy

Instantní životy jsou druhou sbírkou povídek, která vznikla pod vedením Reného Nekudy, a která navazuje na úspěch povídek Ti, kteří kradou mango. Celý rok jsme společně pracovali na krátkých povídkách, které se tu více, tu méně dotýkají instantních životů. Zkoumali

Přečíst »

Novinka: Obsáhlý videokurz Základy tvůrčího psaní je zábavný, hravý a opravdu hodně užitečný!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Počkejte chvilku...

Nyní můžete využít možnosti online interaktivní výuky ve formě webinářů tvůrčího psaní. 

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!

Cookie-Man

Tyto stránky používají k vylepšení některých služeb soubory cookies. Jejich prohlížením s tím souhlasíte. Více informací »