Málokdo ocení brilantnost, ale každý ocení přehlednost.
Velmi dobrým příkladem tohoto citátu od jednoho známého blogera je sociální síť Twitter, kde jste omezeni 140 znaky na jeden příspěvek (+ přikládám odkaz na můj Twitter); podobně jako SMS.
Myslíte si, že to platí? Já ano. A tak zde uvádím jasný a srozumitelný postup pro přehledné psaní:
- Text by měl být krátký: krátká slova jsou zárukou, že vaše věty budou zpívat + krátké věty umožní rychlý nástup pointy.
- Pište, jako kdybyste mluvili: dělejte to tak; možná ještě lépe! Když to lépe řeknete a lépe uspořádáte, bude vše lépe proudit.
- Starejte se o své čtenáře: přehlednost a jasnost vycházejí z předpokladu, že toužíte po opravdovém porozumění.
Tip: 20 nejlepších tipů pro psaní beletrie
Tak co, děláte to?
Já si obecně myslím, že je zde mnoho protimluv. V různých článcích. Čtu celý kurz a na mnoha místech jeden článek popírá druhý. Obecně si myslím, že je pravda někde uprostřed. A že si myslíme, že jsme na všechno přišli v posledních desetiletích. A co dělali všechny generace před námi ? Bez náležitých rad, insrukcí a návodů? Zkrátka žili, tvořili a pracovali. A možná lépe než my.
Já se o to snažím. Vždycky si několikrát přečtu co jsme napsala a upravím to, ayb to bylo srozumitelné a navazovalo to správně do příběhu. Moc zajímavý článek :)
Díky! :)
Souhlasím: “Psaný a mluvený text je vnímán dost jinak, …”
Nesouhlasím: “… proto přehledný projev a přehledný text mají jinou strukturu…”
Každopádně díky moc za komentář! ;)
“Pište, jakoby jste mluvili: dělejte to tak; možná ještě lépe! Když to lépe řeknete a lépe uspořádáte, bude vše lépe proudit.”
Nesouhlasím. Psaný a mluvený text je vnímán dost jinak, proto přehledný projev a přehledný text mají jinou strukturu…