Kolik stran má mít kniha?

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek, jak vydat knihu

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek, jak vydat knihu

Kolik stran má mít kniha?

Pokud píšete knihu, je dobré vědět, jak má být dlouhá. Je to také jedna z nejčastějších otázek, kterou dostávám: „Pane Nekudo, kolik stran má mít kniha?“ Takže si to pojďme pěkně rozebrat…

Důležitá poznámka ke knihám a jejich počtu stran

Než vám ukážu pár čísel a tabulek s průměrnými počty stran různých typů knih, měl bych pro vás na začátek nejsprávnější odpověď – vaše kniha by měla být dlouhá tak akorát.

Jako čtenáři jistě dobře víte, že dobré knihy jsou mnohdy krátké (toužíme číst dál a dál a nechceme, aby to jen tak skončilo) a špatné knihy jsou naopak mnohdy příšerně dlouhé (už abychom to proboha dočetli!).

Čili všechno, co vám tu začnu ukazovat, není normou, která platí 100% za všech okolností. Obvyklý počet stran současných fantazy knih je do 500. A podívejte se na J. K. Rowling, jak se pěkně rozepsala u ságy Harryho Pottera (poslední čtyři díly jsou 2x až 3x tak delší):

 1. Harry Potter a Kámen mudrců: 340 normostran
 2. Harry Potter a Tajemná komnata: 380 normostran
 3. Harry Potter a vězeň z Azkabanu: 475 normostran
 4. Harry Potter a Ohnivý pohár: 850 normostran
 5. Harry Potter a Fénixův řád: 1140 normostran
 6. Harry Potter a princ dvojí krve: 750 normostran
 7. Harry Potter a Relikvie smrti: 880 normostran

Nemusím tu snad zdůrazňovat, že se tyto knihy staly bestsellery. Každého dílu se prodalo minimálně 65 milionů výtisků!

Jestliže je vaše kniha dobrá a potřebujete hodně prostoru, popište klidně více stránek. A naopak – pokud dokážete vše podstatné říci pomocí menšího počtu slov, nebojte se, že by váš rukopis nikdo nevydal (obecně se domnívám, že dnes mají nakladatelé radši tenší knihy).

Kolik stran má román? A kolik stran má povídka?

Průměrně dlouhá kniha čítá něco okolo 350 normostran.

Některé tituly bývají kratší, např. Lev, čarodějnice a skříň od C. S. Lewise nebo Velký Gatsby od F. S. Fitzgeralda (oba mají zhruba 175 normostran).

Jiné jsou malinko delší, např. Rozum a cit od Jane Austenové (530 normostran) či sága Vojna a mír (L. N. Tolstoj), která je dohromady tvořena více než 2600 normostranami.

Pokud se bojíte, že jste toho napsali málo, je to mnohem lepší, než když toho budete mít zbytečně moc. Abyste utáhli čtenářskou pozornost u rukopisů rozsáhlejších než 350 normostran, musíte už umět sakra dobře psát (bez legrace).

Knihy – počet stran

Normostrana: Co to je?

Normostrana je standardizovaný způsob, jak počítat délku textů. My v ČR používáme zažitý model, který říká, že jedna normostrana je 1800 znaků vč. mezer.

A aby to nebylo zas až tak snadné, anglo-americký model používá spíše slova, ne znaky (a tady se to opět komplikuje, neboť se uvádí, že jedna strana je 225 až 300 slov).

O problematice počítání normostran se vše důležité dozvíte v tomto podrobném článku.

Knihy: Počet stran

Toto je orientační tabulka s počtem stran jednotlivých typů rukopisů:

Typ rukopisuObvyklý počet normostran
Mikropovídkamax. 2
Dětská leporela1 až 4
Povídka6 až 25
Novela45 až 225
Young Adult, sci-fi a fantazy220 až 450
Román220 až 550
Paměti (autobiografie)220 až 450
Naučná literatura175 až 400
* zdroj: https://manuscriptagency.com.au/word-count-by-genre-how-long-should-my-book-be/

Na závěr bych vám rád připomenul, že pravá podstata rukopisu je vždycky víc než jakákoliv tabulka s průměrnými výsledky. Také si neodpostím poznámku, abyste nikdy nezapomínali na revize a škrtání. A pokud potřebujete poradit s vydáním knihy, mrkněte se na můj webinář Jak vydat knihu.

Závěrečná otázka nemůže znít jinak: Kolik stran má vaše kniha?

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

10 komentářů u „Kolik stran má mít kniha?“

 1. Dobrý den, píši svou první knížku pro děti. Momentalně mám 4 kapitoly a jedna kapitola čítá cca 1000 slov, podle článku to tedy vychází cca 4-5 stránek na kapitolu čistého textu bez ilustrací. Věková skupina čtenářů bude podle mě tak od 5 do 10 let maximalně. Myslíte, že rozsah je adekvátní? Předem děkuji za odpověď Bára

  Odpovědět
  • Milá Báro, tohle vždy záleží na specifickém kontextu knihy – tj. celkovém uchopením příběhu. Ano, může to být tak akorát, ale také to může být zbytečně moc či příliš málo. Obecně řečeno 4 normostrany na kapitolu pro dětskou literaturu zní dobře. Doporučuji se ještě mrknout na webinář Jak se píše kniha. Díky a držím palce!

 2. Dobrý den!

  Proč mají knihy často méně stran než osahují normostran textu? Většina knih nemá formát A4, tak bych to čekal spíše naopak?

  Děkuji za odpověď.

  Odpovědět
  • Dobrý den, Ladislave. To se nic neděje, protože normostrana není definovaná formátem (velikostí papíru), ale počtem znaků včetně mezer. Čili 100 normostran může vyjít po zpracování grafikem a nasázení jako malá kniha s 200 výslednými stránkami nebo také jako velká kniha třeba jenom se 70 stránkami. Proto je lepší standardizovat rozsah rukopisu skrze znaky, ne pomocí výsledného zpracování. Více informací najdete v tomto článku o normostranách.

 3. Děkuji za krásné rozřazení na normostrany, ale stejně se neubráním pár otázkám. :) Momentálně jsem dopsal první verzi povídkové novely a podle tohoto rozřazení jsem se dostal někde mezi povídku a novelu. Tj. 36 normostran. Myslíte, že je s takovou délkou možné prvotinu nabízet? Nebo bych měl ještě přidat pár povídek a dotáhnout to alespoň na 45 normostran? Předem děkuji za případnou odpověď a za vaše přínosné články.

  Odpovědět
  • Dobrý den, Pepo. Řídil bych se nejdůležitější radou z tohoto článku – tj. jak vyžaduje váš příběh. Pokud máte kvalitní rukopis, je ve výsledko jedno, jak je dlouhý (nebo krátký). Čísla uvedená v tabulce jsou pouze orientační průměry. Díky za dotaz a držím palce, ať to dobře dopadne! ;)

 4. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kolik slov by měla mít minimálně jedna kapitola nějakého fantasy románu? Zrovna mám rozepsanou knihu ve Wordu a zajímalo by mě, kolika slov nebo znaků bych měla dosáhnout…

  Odpovědět
  • Milá Kájo, není daný nějaký minimální počet slov (my hlavně počítáme rukopisy na mezery, viz. tento odkaz). Tohle záleží na konkrétním členění daného příběhu, jeho záměru, stylu a celkovému rozsahu. Díky za dotaz a držím palce!

 5. Díky za přehledný článek :-) Přesně tuto informaci jsem hledala! Právě píšu knihu o svých cestách autostopem kolem světa a mám 158NS, mám hotových 62 příběhů z 92 a určitě ještě budu hodně vyškrtávat, tak snad mi tam něco zbyde :-) Zajímá mě ale kolik má průměrně kniha opravdu stránek, protože NS a strany knihy se předpokládám budou lišit.
  Díky a hezký den!

  Odpovědět
  • Jahu, ano, NS a strany knihy se mohou výrazně lišit. Nicméně nasázení textu a jeho zpracování grafikem je něco, co by autor neměl ovlivňovat (studuje se to na speciálním oboru na VŠ). A je to velké umění, neboť rozměry knihy, velikost a typ písma, volba papíru apod. – to všechno mění výsledné přijímání textu. Počítání na NS je pro autory a redaktory tudíž nějlepší možný způsob. :)

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.