Cvičení: Proč ukradl právě tohle?!

René Nekuda

Tvůrčí psaní

cvičení

René Nekuda

Tvůrčí psaní

cvičení

Cvičení: Proč ukradl právě tohle?!

Vytvořit na papíře živou postavu chce jistý cvik. Není to vůbec jednoduché a v mnoha ohledech by se tato schopnost dala označit jako hlavní pro prakticky jakéhokoliv psaní. Vyzkoušet si to můžete v následujícím cvičení tvůrčího psaní…

Teorie: Postavy se v uměleckých textech projevují nejen skrze dialogy a monology, ale i akcí či prožíváním, tj. emocemi. Každá postava by měla mít svou motivaci, neboť drtivá většina příběhů je o překonávání překážek a spisovatelé nepotřebují slabochy, kteří by nechtěli zachránit planetu, nalézat ztracené dívenky, prozkoumávat neznámá území, bojovat s nemocemi a nástrahami osudu. Postavy bez dobré motivace by to lehce vzdaly a nebylo by o čem psát. Dále postavy dělíme na ploché a plastické (živé, barvité). Velké tajemství psaní praví, že čím víc o postavě víte (i informace, které se do příběhu vůbec nepromítnou), tím lepší a živější se postavy stávají na papíře.

Praxe: Projděte svůj dům či byt a najděte nějaký zajímavý předmět. Může to být vskutku cokoliv – obyčejný mixér či suvenýr z exotických cest. Posaďte se s touto věcí do křesla a vytvořte si v hlavě živý obraz člověka, který by tuto věc mohl z vašeho domova ukrást. Proč by chtěl právě tuhle věc (např. šílený pekař sbírající mixéry), jak ji ukradl, co s ní bude dělat, co následovalo po loupeži. Až bude vaše postava hotová, promluvte si s ní – co ji trápí, jaké bylo její dětství, jaké jsou její sny a přání. Nyní o ní napište povídku…

Reflexe: Jestliže jste již napsali o tajemném zloději povídku a dokážete ihned a bez zaváhání zodpovědět následující dotazy, pravděpodobně jste stvořili živou a plastickou figuru. Otázky:

 • Jaké jídlo jí chutná?
 • Jaká je její konfekční velikost oblečení?
 • Jaká je její obvyklá myšlenka těsně po probuzení?
 • Pije alkohol (jaký)?
 • Kam nejdále cestovala?
 • Jak se jmenují její rodiče?
 • Jak vypadá její nejlepší přítel(kyně)?
 • Jaké jsou její zlozvyky?
 • Věří vaše postava v Boha (a proč)?
 • Jaký byl její nejoblíbenější předmět ve škole?
 • Jak by vaše postava reagovala, kdyby ji na ulici požádal bezdomovec o 20 Kč?
 • Má vaše postava nějakou fóbii?
 • Co má momentálně v kapse (kabelce, kufru)?

Poznámka: Další zajímavá cvičení tvůrčího psaní najdete na této speciální stránce. Pochlubit se se svými výtvory můžete na zdejším Fóru (nejen) o psaní.

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

5 komentářů u „Cvičení: Proč ukradl právě tohle?!“

 1. Ukradené sperma

  Milena nervózně zazvonila na zvonek “Novákovi”. Měla na sobě jednoduché rifle velikosti 44 a černé obyčejné tričko. Nepřipadala si nijak žensky ani přitažlivě krásná. Ne, že by to bylo teď nutné. Chystala se navštívit svou kamarádku Petru, která před čtyřmi měsíci porodila dítě, holčičku Anežku. Z nadcházející návštěvy byla rozhozená, protože na jednu stranu na Petru se těšila, Anežku ráda uvidí – ráda si trochu miminko užije, na druhou stranu uvidí něco, po čem toužila celý život a pravděpodobně to už nikdy nezažije. Táhlo jí už na třicet osm let, naposledy s mužem chodila před šesti lety a nikdy nebyla ve vztahu dýl než pár měsíců. Přitom bezmezně toužila po manželovi, ale hlavně po dítěti. Klidně by se nechala i uměle oplodnit, ale sperma z bank je pouze pro páry a na to, aby se vyspala s někým na diskotéce, neměla odvahu. Bála se, že by ji nikdo nechtěl a zároveň si neuměla představit, že by někoho sbalila a jen tak by s ním měla sex na záchodcích…

  Bzučák rozptýlí její úvahy a ona odhodlaně otevře vstupní dveře s dárkem pro miminko v ruce.

  Vstoupí do bytu. Dříve krásně zařízené 3+1 teď zrovna neoplívalo pořádkem. Mladí manželé si pořídili spoustu věcí na miminko a to, že se můžou chlubit čerstvým přírůstkem do rodiny poznáte všude tam, kam se podíváte. Roztřeseně předala dárek pro Anežku, zula si boty a přivítala se s rozzářenou Petrou, která držela dítě v náruči. Milena nevěděla, jak reagovat. Ženy vedly zdvořilou a trochu plytkou konverzaci.

  Za pár desítek minut se domů vrátil manžel Karel z práce na rychlé jídlo. Pak ještě spěchal na schůzku. Petra dala Anežku Mileně do náruče a šla chystat jídlo. Milena zatouženě Anežku pozorovala a snažila se své pocity všelijak potlačovat, aby nebylo poznat, jak se cítí. Tohle ona mít nikdy nebude…

  Potom přišel zkrat. Slyšela, jak se manželé smějí vedle v místnosti. Kolíbala dítě a prohlížela si okolí… Pak to náhle uviděla… Opravdu asi nemají čas uklízet. Všimla si použitého kondomu, plného spermatu zřejmě z předchozí noci na nočním stolku.

  Náhle se jí v hlavě zrodil šílený plán… Vstala i s dítětem, sbalila kondom, pečlivě ho zavázala, aby nic neuniklo a zabalila do papírového kapesníku. Když si svůj úlovek strkala do kapsy, právě se vracela Petra z kuchyně.

  To byla teda zvláštní návštěva… Milena byla ráda, že už to má za sebou. Byl večer a ona v rozpacích vytáhla svůj úlovek. To je teda něco. Co s tím teď? Zkusí si to aplikovat nebo to zkrátka vyhodí? Měla by se však asi rozhodnout co nejdříve. Pokud chce nějaký slušný výsledek. Vždycky byla hodná holčička a starala se o blaho všech, ale přestože je Petra její opravdu dobrá kamarádka, dnes se rozhodla, že se zachová zcela sobecky sama pro sebe… Stejně to nemusí vyjít…

  Svůj úlovek si aplikovala tam, kam se má. Použila k tomu svůj vibrátor, který běžně nezahálel… Pak se bála pohnout a celý večer strávila s nohama nahoře.

  Za dva měsíce zjistila, že to vyšlo. Snad zázrakem. Stane se matkou. Jenže co řekne okolí? S kým vlastně to dítě má? Už pomaličku vymýšlela historku o náhodné známosti…

  Za rok se historie opakuje. Petra jde navštívit Milenu, která má čerstvé miminko, holčičku Karolínku. Milena šťastná, že už nebude sama, ale v očích má cosi provinilého.

  “Vypadá skoro zrovna tak, jako naše Anežka, když se narodila, člověk by skoro řekl, že jsou dvojčata!” Prohlásí vesele Petra netušíc, jak velkou pravdu Mileně zrovna říká.

  Milena jen něco zadrmolí a u toho začíná rudnout.

  Petra není hloupá a všimla si, jak Milena rudne, ale situaci nechápe. Měla nebo neměla by se kvůli té podobnosti znepokojovat? Pro jistotu se manžela večer zeptá…

  Manžel samozřejmě všechno popřel a prošel by i na detektoru lži.

  Čas plynul. Manželé Novákovi si pořídili ještě jedno dítě – malého Karlíka.

  Milena se z pocitu viny Petře celá léta vyhýbala, co to šlo. Ale osud ji za osmnáct let od “krádeže” přichystal další překvapení. Její Karolinka jí jednoho krásného dne představila nového přítele se kterým začala chodit :
  “Mami, chci ti představit kluka, se kterým chodím, tohle je Karel Novák, určitě znáš jeho mámu, prý jste spolu kamarádily.”

  Milena
  • Jaké jídlo jí chutná? Rýže se španělským ptáčkem
  • Jaká je její konfekční velikost oblečení? 44
  • Jaká je její obvyklá myšlenka těsně po probuzení? na umělé oplodnění nebo rande na inzerát, ale nemá na to odvahu
  • Pije alkohol (jaký)? Levné bílé víno
  • Kam nejdále cestovala? Pouze v rámci ČR na drobné nedaleké výlety
  • Jak se jmenují její rodiče? Jarmila a Jindřich
  • Jak vypadá její nejlepší přítel(kyně)? Petra…
  • Jaké jsou její zlozvyky? Sladkosti, telenovely, absence pohybu
  • Věří vaše postava v Boha (a proč)? Věří, že něco je, ale nechlásí se k žádné víře. Věří v duchy zemřelých.
  • Jaký byl její nejoblíbenější předmět ve škole? Dějepis
  • Jak by vaše postava reagovala, kdyby ji na ulici požádal bezdomovec o 20 Kč? Dala by mu 50 kč.
  • Má vaše postava nějakou fóbii? strach ze samoty, až rodiče umřou
  • Co má momentálně v kapse (kabelce, kufru)? Knihu Harlequin.

  Odpovědět
 2. Super nápad! Začala jsem plnit pár vašich cvičení a myslím, že je někdy dobré dát si oddych od psaní určité povídky a jen tak si psát tato cvičení! ;)

  Odpovědět

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.