Samomluva (nejen) pro spisovatele

Samomluva (nejen) pro spisovatele

Možná si v hravě přehráváte obraz, jak přebíráte Magnesii Literu za knihu, kterou jste ještě nedopsali. Možná si při návratu z práce nadáváte, proč vám to psaní zase nejde.

Samomluva je u tvůrčích lidí velmi běžný jev. Jenže hned několik představ bývá zrádných, nicméně pár z nich vám může v ledasčem pomoci.

Zkusme si tedy rozebrat běžnou samomluvu typického spisovatele…

Neříkejte: “Právě jdu napsat bestseller.” (Nebo: “Budu druhá J. K. Rowlingová.”) Proč ne? Není přeci tohle sen každého spisovatele? Ne úplně. Protože vy nepíšete bestseller – vy píšete knihu. A pak, když budete mít štěstí a literární vítr váš text zanese do správných rukou, se možná stane bestsellerem. Ale motivace psát bestsellery jako na běžícím pásu vás může lehce zklamat a donutit vás přestat psát.

Říkejte: “Napíšu tu nejlepší knihu, jakou jen napsat můžu.” Ano, prosím, říkejte právě tohle. Jestliže psaní berete vážně, studujete, čtete a pravidelně píšete, pak jistě existuje velká šance na úspěch. Svoji práci odvedete nejlépe, jak můžete, a těžko vás pak může někdo soudit.

Neříkejte: “Jsem geniální.” Můžete být (a já předpokládám, že ve skutečnosti jste). Nicméně jako spisovatele vás budou hodnotit všichni, kromě vás samotných. Zkuste se na sebe podívat s humorem a odstupem.

Neříkejte: “Jako spisovatel jsem zklamal(a).” Nejsem si jistý, jestli si uvědomujete, jak moc vás tahle věta může brzdit. Rozhodně vám vůbec v ničem nepomůže. Raději zkuste následující alternativu…

Říkejte: “Čeká mě dlouhá cesta k dopsání této knihy.” A jděte po ní, protože na tom není nic špatného. Zkoušejte to a nevzdávejte se – o to tu běží.

Neříkejte: “Nemám čas na psaní.” Tuhle větu znám moc důvěrně. Obvykle se objevuje v časech, kdy se domníváme, že existuje něco důležitějšího, než je plnění našich snů. Prohledejte zdejší blog, kde najdete spoustu tipů, jak se s tímto strašákem úspěšně poprat. ;)

Neříkejte: “Nepotřebuju redaktora nebo nakladatele.” Všichni ho potřebujeme, věřte mi. Přijměte to.

Říkejte: “Mám rád svého redaktora. Dělá můj text lepším. Asi mu pošlu čokoládu…” Ano, přesně tak!

Neříkejte: “Jsem tak desetkrát lepší autor než [doplňte jméno nějakého slavného spisovatele].” Co je na tom špatně? Podobně jako “teď napíšu bestseller” je tahle věta velmi zrádná a nebezpečná. Co přesně z vás dělá lepšího spisovatele? Mnoho věcí je subjektivních a tahle motivace jednoduše nefunguje.

Říkejte: “Jsem spisovatel(ka).” Kombinace těchto dvou slov je přímo magická, a tak ji používejte často. Zopakujte si ji pokaždé, když usednete před počítač, když uvidíte svůj odraz ve výloze knihkupectví, když dočítáte tento článek. Řekněte si to, prosím, hned teď – “Jsem spisovatel(ka).”

Ano. Jste. A tak pište!

Sdílení

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email

Další čtení…

Pojďte tvořit!

Vyzkoušejte jedinečné kurzy tvůrčího psaní, které splnily sen již tisícům lidí. Nejsou určeny jen spisovatelům… :) 

5 myšlenek u článku „Samomluva (nejen) pro spisovatele“

  1. Opět krásný a pravdivý seznam. Osobně mi to doplňuje rady o stanovování správných cílů.
    A jedna technická šťouravá: Kladné citáty bych zvýraznil zeleným pozadím. Nebude to tolik ladit s barvou menu, ale pozitivní myšlenky více vyniknou.

    Díky za inspirativní práci a přeji všem krásný víkend

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *