Samomluva (nejen) pro spisovatele

Samomluva (nejen) pro spisovatele

Možná si v hravě přehráváte obraz, jak přebíráte Magnesii Literu za knihu, kterou jste ještě nedopsali. Možná si při návratu z práce nadáváte, proč vám to psaní zase nejde.

Samomluva je u tvůrčích lidí velmi běžný jev. Jenže hned několik představ bývá zrádných, nicméně pár z nich vám může v ledasčem pomoci.

Zkusme si tedy rozebrat běžnou samomluvu typického spisovatele…

Neříkejte: „Právě jdu napsat bestseller.“ (Nebo: „Budu druhá J. K. Rowlingová.“) Proč ne? Není přeci tohle sen každého spisovatele? Ne úplně. Protože vy nepíšete bestseller – vy píšete knihu. A pak, když budete mít štěstí a literární vítr váš text zanese do správných rukou, se možná stane bestsellerem. Ale motivace psát bestsellery jako na běžícím pásu vás může lehce zklamat a donutit vás přestat psát.

Říkejte: „Napíšu tu nejlepší knihu, jakou jen napsat můžu.“ Ano, prosím, říkejte právě tohle. Jestliže psaní berete vážně, studujete, čtete a pravidelně píšete, pak jistě existuje velká šance na úspěch. Svoji práci odvedete nejlépe, jak můžete, a těžko vás pak může někdo soudit.

Neříkejte: „Jsem geniální.“ Můžete být (a já předpokládám, že ve skutečnosti jste). Nicméně jako spisovatele vás budou hodnotit všichni, kromě vás samotných. Zkuste se na sebe podívat s humorem a odstupem.

Neříkejte: „Jako spisovatel jsem zklamal(a).“ Nejsem si jistý, jestli si uvědomujete, jak moc vás tahle věta může brzdit. Rozhodně vám vůbec v ničem nepomůže. Raději zkuste následující alternativu…

Říkejte: „Čeká mě dlouhá cesta k dopsání této knihy.“ A jděte po ní, protože na tom není nic špatného. Zkoušejte to a nevzdávejte se – o to tu běží.

Neříkejte: „Nemám čas na psaní.“ Tuhle větu znám moc důvěrně. Obvykle se objevuje v časech, kdy se domníváme, že existuje něco důležitějšího, než je plnění našich snů. Prohledejte zdejší blog, kde najdete spoustu tipů, jak se s tímto strašákem úspěšně poprat. ;)

Neříkejte: „Nepotřebuju redaktora nebo nakladatele.“ Všichni ho potřebujeme, věřte mi. Přijměte to.

Říkejte: „Mám rád svého redaktora. Dělá můj text lepším. Asi mu pošlu čokoládu…“ Ano, přesně tak!

Neříkejte: „Jsem tak desetkrát lepší autor než [doplňte jméno nějakého slavného spisovatele].“ Co je na tom špatně? Podobně jako „teď napíšu bestseller“ je tahle věta velmi zrádná a nebezpečná. Co přesně z vás dělá lepšího spisovatele? Mnoho věcí je subjektivních a tahle motivace jednoduše nefunguje.

Říkejte: „Jsem spisovatel(ka).“ Kombinace těchto dvou slov je přímo magická, a tak ji používejte často. Zopakujte si ji pokaždé, když usednete před počítač, když uvidíte svůj odraz ve výloze knihkupectví, když dočítáte tento článek. Řekněte si to, prosím, hned teď – „Jsem spisovatel(ka).“

Ano. Jste. A tak pište!

Více než 100 českých fontů ke stažení zdarma

Více než 100 českých fontů ke stažení zdarma

Máte rádi psaní? A už vás unavuje pořád stejný font, kterým píšete? Není nic jednoduššího, než se podívat po internetu a nějaký si stáhnout, že? Ale existují celkem dvě zábrany, které vás dokáží z vašeho nadšení 100% vyléčit: cena fontů

Přečíst »
Pozvánka na blížící se akce...

Pozvánka na blížící se akce…

Blíží se letní prázdniny a mně se kumulují akce, do kterých jsem (více, či méně) zapojen. Dovolte mi pozvat vás do Studia Ypsilon na představení Literární aktovky, kde vystoupím jako herec. Akce se uskuteční pouze dvakrát – 12. a 19.

Přečíst »
Z kurzů: Klára Czastková

Z kurzů: Klára Czastková

Představovat vám účastníky mých kurzů tvůrčího psaní pro veřejnost je moc milá záležitost. Dneska přišla na řadu Klára Czastková, která se na kurz dostala tak trochu omylem… :) Proč ses rozhodla studovat tvůrčí psaní? Na začátku byl příjemný večer u

Přečíst »

Pojďte tvořit! 4000 účastníků, 9 let praxe a 98% spokojenost vám zaručuje osvědčený a osobitý přístup v úspěšných kurzech tvůrčího psaní (pro veřejnost i v těch online).

5 komentářů

  • Opět krásný a pravdivý seznam. Osobně mi to doplňuje rady o stanovování správných cílů.
    A jedna technická šťouravá: Kladné citáty bych zvýraznil zeleným pozadím. Nebude to tolik ladit s barvou menu, ale pozitivní myšlenky více vyniknou.

    Díky za inspirativní práci a přeji všem krásný víkend

    Odpovědět
    • Asi trochu závislý na čokoládě budu. ;)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Počkejte chvilku...

Nyní můžete využít možnosti online interaktivní výuky ve formě webinářů tvůrčího psaní. 

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!

Cookie-Man

Tyto stránky používají k vylepšení některých služeb soubory cookies. Jejich prohlížením s tím souhlasíte. Více informací »