Samomluva (nejen) pro spisovatele

Samomluva (nejen) pro spisovatele

Možná si v hravě přehráváte obraz, jak přebíráte Magnesii Literu za knihu, kterou jste ještě nedopsali. Možná si při návratu z práce nadáváte, proč vám to psaní zase nejde.

Samomluva je u tvůrčích lidí velmi běžný jev. Jenže hned několik představ bývá zrádných, nicméně pár z nich vám může v ledasčem pomoci.

Zkusme si tedy rozebrat běžnou samomluvu typického spisovatele…

Neříkejte: “Právě jdu napsat bestseller.” (Nebo: “Budu druhá J. K. Rowlingová.”) Proč ne? Není přeci tohle sen každého spisovatele? Ne úplně. Protože vy nepíšete bestseller – vy píšete knihu. A pak, když budete mít štěstí a literární vítr váš text zanese do správných rukou, se možná stane bestsellerem. Ale motivace psát bestsellery jako na běžícím pásu vás může lehce zklamat a donutit vás přestat psát.

Říkejte: “Napíšu tu nejlepší knihu, jakou jen napsat můžu.” Ano, prosím, říkejte právě tohle. Jestliže psaní berete vážně, studujete, čtete a pravidelně píšete, pak jistě existuje velká šance na úspěch. Svoji práci odvedete nejlépe, jak můžete, a těžko vás pak může někdo soudit.

Neříkejte: “Jsem geniální.” Můžete být (a já předpokládám, že ve skutečnosti jste). Nicméně jako spisovatele vás budou hodnotit všichni, kromě vás samotných. Zkuste se na sebe podívat s humorem a odstupem.

Neříkejte: “Jako spisovatel jsem zklamal(a).” Nejsem si jistý, jestli si uvědomujete, jak moc vás tahle věta může brzdit. Rozhodně vám vůbec v ničem nepomůže. Raději zkuste následující alternativu…

Říkejte: “Čeká mě dlouhá cesta k dopsání této knihy.” A jděte po ní, protože na tom není nic špatného. Zkoušejte to a nevzdávejte se – o to tu běží.

Neříkejte: “Nemám čas na psaní.” Tuhle větu znám moc důvěrně. Obvykle se objevuje v časech, kdy se domníváme, že existuje něco důležitějšího, než je plnění našich snů. Prohledejte zdejší blog, kde najdete spoustu tipů, jak se s tímto strašákem úspěšně poprat. ;)

Neříkejte: “Nepotřebuju redaktora nebo nakladatele.” Všichni ho potřebujeme, věřte mi. Přijměte to.

Říkejte: “Mám rád svého redaktora. Dělá můj text lepším. Asi mu pošlu čokoládu…” Ano, přesně tak!

Neříkejte: “Jsem tak desetkrát lepší autor než [doplňte jméno nějakého slavného spisovatele].” Co je na tom špatně? Podobně jako “teď napíšu bestseller” je tahle věta velmi zrádná a nebezpečná. Co přesně z vás dělá lepšího spisovatele? Mnoho věcí je subjektivních a tahle motivace jednoduše nefunguje.

Říkejte: “Jsem spisovatel(ka).” Kombinace těchto dvou slov je přímo magická, a tak ji používejte často. Zopakujte si ji pokaždé, když usednete před počítač, když uvidíte svůj odraz ve výloze knihkupectví, když dočítáte tento článek. Řekněte si to, prosím, hned teď – “Jsem spisovatel(ka).”

Ano. Jste. A tak pište!

Podobné příspěvky

Jak překonat spisovatelský blok: netradiční tipy

Možná jste už slyšeli o spisovatelských rozcvičkách, snězení banánu či psaní ve stejný čas na stejném místě. Tipů a triků, jak překonat spisovatelský blok, existuje opravdu velká spousta. My se dnes...

O začátcích a koncích příběhů

Příběhy dlouhé i krátké, hloupé i chytré, klasické i super – ultra – experimentální mají dvě zákonitá místa, a to je začátek a konec. (Pro úplnost musím dodat, že i...

Už máte svého Gravatara?

Gravatar je zkratka pro globálně poznatelného avatara. A protože je používám na tomto webu, uvádím zde krátký návod, jak si ho můžete také pořídit… Systém je velmi jednoduchý. Na stránkách...

Normostrana: co to je a kolik má znaků a slov

Normostrana je standardizovaná strana textu. Její výhoda je, že usnadňuje práci mnoha profesím, např. spisovatelům, překladatelům, nakladatelům, novinářům, copywriterům a mnoha dalším, protože se stává objektivním měřidlem. Ano, normostrana (často...

Cvičení: O co tady jde?!

Tohle je příběh Daniely, která se před třemi týdny přestěhovala do vašeho města, aby se tu vyrovnala s těžkým rozvodem. Nyní se snaží seznámit s novými lidmi, protože si chce...

Pojďte tvořit! 4000 účastníků, 9 let praxe a 98% spokojenost vám zaručuje osvědčený a osobitý přístup v úspěšných kurzech tvůrčího psaní (pro veřejnost i v těch online).

5 komentářů

  • Opět krásný a pravdivý seznam. Osobně mi to doplňuje rady o stanovování správných cílů.
    A jedna technická šťouravá: Kladné citáty bych zvýraznil zeleným pozadím. Nebude to tolik ladit s barvou menu, ale pozitivní myšlenky více vyniknou.

    Díky za inspirativní práci a přeji všem krásný víkend

    Odpovědět
    • Asi trochu závislý na čokoládě budu. ;)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!