Ideální čas ke psaní

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek

Ideální čas ke psaní

Mnohokrát jsem slyšel, že někdo nemá čas na psaní. Snad ještě častěji slýchávám, že dotyčný má sice nápad, ale ještě “to” nemá úplně promyšlené.

Orson Scott Card řekl: “Každý z nás propásne každý den tisíce skvělých myšlenek.” A také dodal: “Dobrý spisovatel je ten, který jich chytí alespoň pět. Nicméně většina lidí nebude mít k večeru ani jednu.”

Pro spisovatele je životně důležité umění rozpoznávat dobré nápady a myšlenky a vědět, jak si je udržet v hlavě a jak je rozpracovat.

Pokud nejste schopní psát každý den v pravidelnou dobu alespoň dvě hodiny, mám pro vás pár tipů, kde (a kdy) můžete rozvíjet své příběhy:

Ve sprše

Ranní či večerní sprcha může být skvělým místem pro utřídění myšlenek. Voda teče, jste sami se sebou a myšlenky volně poletují v hlavě. A samozřejmě nesmíme opomenout váš super voňavý šampón!

Ideální čas ke psaní – ve sprše

Když ztratíte to, co jste napsali

Asi jste to již také zažili – zavřeli jste okno svého textového editoru dříve, než jste stačili stisknout tlačítko “Uložit”. Nyní je správný čas k okamžitému zasednutí a napsání celého příběhu znovu. A bude lepší, to vám téměř jistě garantuji, neboť si budete pamatovat pouze ty lepší části!

Jednou mi Daniela Fischerová vyprávěla historku, že se jí rozbil notebook se zcela dopsanou novou rozhlasovou hrou na zhruba čtyřicet stránek. A protože již byla ve fázi revizí, tak si ji několikrát předčítala nahlas. Neváhala a téměř vkuse ji znovu celou napsala. Zpětně potvrdila zmíněnou tezi – nová verze hry je rozhodně lepší. Balast zůstal zapomenut, nejlepší momenty ještě více vynikly.

Před spaním

Těsně před usnutím se ve vašem mozku prohánějí alfa-vlny, které je vhodné využít k meditaci nad příběhy a postavami, které právě píšete.

Po probuzení

Spěte s malým zápisníčkem po ruce. Jakmile se probudíte, napište si pár postřehů z vašich snů. Sny totiž dokáží být někdy velmi nápomocné a inspirativní!

Po pití alkoholu

Jestliže pijete alkohol, jistě to také znáte – první sklenička vás uvede do pohody. Druhá vás zbaví stresu. Třetí zbystří vaše smysly. Využijte tohoto momentu a zapište si pár svých postřehů (třeba na barový ubrousek). Nechtějte nic publikovat, dokud nebudete 100% střízliví, ale užijte si to… Někdy to prostě funguje. ;)

Ideální čas ke psaní – po alkoholu

Před uzávěrkou

Zeptejte se jakéhokoliv novináře – před uzávěrkou jsou všichni nejvíce produktivní. Stanovte si osobní deadline a je dost možné, že na poslední chvíli napíšete díky časovému presu a maximálnímu soustředění něco opravdu zajímavého.

Po cvičení

Po fyzické námaze či cvičení je naše tělo zaplaveno endorfiny. Zkoušeli jste někdy psát po hodině strávené v posilovně?

Poznámka: Po specifickém typu cvičení – sexu – to platí samozřejmě taky. ;)

V čekárně u doktora

Vezměte si s sebou do čekárny zápisníček a využijte všechny volné minuty k popisům lidí, které vidíte okolo sebe – nevěřili byste, jak je toto drobné cvičení funkční!

Ideální čas ke psaní – v čekárně

Když musíte pracovat na něčem jiném

Inspirace je někdy nevyzpytatelná — řekněme, že pracujete na nějakém velkém projektu. Oddychněte si na chvilku a v mezičase napište pár nových odstavců do vaší knihy. Nejen že se odreagujete, ale zároveň si budete spojovat psaní s něčím příjemným – relaxem – což je vždycky dobře.

Právě teď

Po dočtení tohoto článku zkuste napsat alespoň tři věty, které již nějaký čas toužíte tzv. hodit na papír. Je jedno, co to je; jestli je to dobré, nebo špatné – jednoduše to teď hned napište. Třeba se ty tři vytoužené věty rozvinou v něco mnohem většího a zajímavějšího. Kdo ví? ;)

Spisovatelské rozcvičky

Vyzkoušejte také zdejší Spisovatelské rozcvičky v různé časy během dne. Určitě vás nakopnou a pomohou vám s vaší tvorbou.

A pamatujte si…

… vždy u sebe noste umělecký zápisníček!

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

5 komentářů u „Ideální čas ke psaní“

  1. Moji fantazii zase nejlépe (zatím) rozproudily malé animované postavičky v herním časopise… Bohužel jsem měla jen jeden výtisk, ale i zpětně vidím, že jsem o těch postavičkách napsala velmi slušné texty, ale kraťoučké. Náhlý nápad. Bohužel jsem ještě nepřemýšlela, jak bych ty krátké texty rozvinula, spíš mám názkou sebedůvěru, jak jste tu někde popisoval – má to vůbec smysl, to co chci napsat? Neztratím tím zbytečně čas? Rady někdy člověka i svazují, pravidla :)

    Odpovědět
  2. Nejhorší je, když zapomenete, že nějaký kreativní deníček vůbec máte, a rozepsanou povídku hledáte po zápiscích z filozofie a češtiny. Ale to jen tak na okraj.

    Odpovědět
    • Já myslím, že to nejdůležitější zde padlo a potom to má každý individuální. Mě se nejlíp píše ve škole při nudných hodinách nebo pozdě večer :)

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.