Jak hledat uměleckou inspiraci ve svém životě

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek, cvičení

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek, cvičení

Jak hledat uměleckou inspiraci ve svém životě

Možná jste někdy chtěli něco napsat nebo namalovat, bylo to silné, ale prostě to nešlo (hledání inspirace bylo jako tápání v naprosté tmě). Koukali jste na ten bílý papír (nebo na prázdnou obrazovku počítače), minuty ubíhaly a stále nic nepřicházelo. A když se tu a tam nějaký matný záblesk nápadu objevil, rychle zmizel a jakýkoliv pokus o jeho zachycení jste hnedka smazali a vyhodili. Říká se tomu ztráta inspirace a následující cvičení od Raye Bradburyho vám snadnou formou pomůže ji znovu objevit. Hledání inspirace je díky němu hračka.

Ještě před tím, než ho popíši, bych si neodpustil pár slov o druzích tvorby. Je jich hned několik, ale mezi nejcennější patří inspirace z vlastního života. Když jsem nastoupil na Literární akademii, řekli mi:

„Dneska už nemůžete vymyslet nic nového, všechno tady už bylo. Jediná možnost je nabídnout sám sebe. Každý člověk totiž vnímá tenhle svět po svém, trochu jinak a originálně.“

A je to tak. Dlouho jsem s tím zápasil, ale po mnoha hodinách přemýšlení a dnů praxe to mohu jen potvrdit. Klidně se pod to podepíšu tučným písmem. ;)

Ale vraťme se k tomu našemu cvičení. Opět je jednoduché a časově nenáročné.

Cvičení: Jak hledat inspiraci ve svém životě

Ráno, ihned po probuzení, si zapište do speciálního deníčku první slovo, které vás napadne. Vlastně je to „jednodušší“ obdoba Kreativních stránek. Ovšem v tomto případě si poznamenáte pouze jedno slovo a zápisníček odložíte. Může to být cokoliv od „láhev“ po „pracovat“.

Tato ranní slova sbírejte pokud možno každý den nebo kdykoliv, když se vám chce a vzpomenete si na to. Klidně si dejte zápisníček večer k posteli, aby vás ráno praštil do očí.

Co potom?

Až těch slov bude dostatečné množství a vy nebudete zase jednou vědět, co napsat nebo jinak ztvárnit, vezměte si deníček a jednotlivá slova si procházejte. Jakmile vás nějaké zaujme, můžete takto začít stopovat jeho význam pro váš život. Líbí se vám? Mělo nějakou úlohu ve vašem dětství? Jaké emoce ve vás vyvolává? Proč jste si ho tam napsali? Atd. apod.

Rozvíjejte vznikající nápady a hrajte si s nimi. To slovo z vás nějaké ráno vzešlo, takže musí mít jistou spojitost přímo s vámi! Jestliže vám nepostačuje vybrané slovíčko, koukejte se i na ostatní zápisy okolo a ono to nějak půjde, uvidíte (ale měli byste se držet hlavního tématu prvního slova). Když k tomu budete přistupovat s hravostí a jistou dávkou zodpovědnosti, tak neexistuje důvod, proč by to nemělo fungovat. Váš slavný nápad určitě přijde!

Ray Bradbury například sbíral tato ranní slova po velmi dlouhou dobu a jednou, když si listoval svým diářkem, narazil na slovo „jezero“. Hned si vzpomněl na jedno jezero z dětství. Jak tam chodil s kamarády a co všechno pro něj znamenalo. Dál a dál vzpomínal, přemítal a přišlo to. Sedl za psací stroj, vzpomínku upravil a napsal jednu ze svých nejlepších povídek.

To není žádný vymyšlený příklad, to se opravdu stalo. A když to funguje jednomu člověku, může to fungovat i vám!

Sledujte své myšlenky a ještě více emoce. Vzpomínejte a vytvářejte si nové, zajímavější varianty příběhu, který je spojen s tím slovem. Co žilo v tom jezeře? Báli jste se tam plavat? Nestalo se tam něco zajímavého? Ne? Nevadí, tak si to jednoduše domyslete!

Shrnutí

Tato ranní slova jsou zápisníčkem podvědomí. Měli byste je skutečně zapisovat jako první věc nového dne. Hned (anebo ještě před tím) než se vám nastartuje myšlení a přijde na řadu řešení denních problémů. Z těch se naopak můžete vypsat v Kreativních stránkách.

Jedno slovo po ránu je jako flusnutí do moře. Vyzkoušejte to a uvidíte. Inspirace někdy přichází sama, a když se jí u vás bude líbit a budete k ní hodní a dobře ji nakrmíte, tak vás jen tak neopustí. A vězte, že tyhle ranní slůvka jí moc chutnají!

Jde vám hledání inspirace ve svém životě?

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

6 komentářů u „Jak hledat uměleckou inspiraci ve svém životě“

 1. Pise se mi nejlepe v noci – po probuzeni – impulzivne… a zase si jdu klidne lehnout. Nebo ke konci nocni smeny kdyz mam cas… asi to ospale vedomi ma neco do sebe. Presah reality – vice fantazie! Ve dne se clovek drzi na uzde

  Odpovědět
 2. Určitě na tomhle něco je. Je pravda, že mě ještě nenapadlo si psát po ránu první slovo, které mi vleze do hlavy, ale určitě jsem měla jednou probuzení v noci. Něco mi šlo hlavou a já popadla mobil a rychle si to musela napsat. Když jsem se pak probudila, až po nějaké chvíli jsem si uvědomila, že jsem přeci v noci něco psala. Hledala jsem a když jsem to našla, čtu si text a nestačím se divit, že to byl skvělý začátek na detektivku, na kterou myslím stále. Tak moc toužím napsat nějakou napínavou, trochu smutku a energie.

  Odpovědět
 3. Tak přemýšlím, co mě po ránu napadá jako první slovo… Zazvoní budík, což mě přirozeně vytrhne ze spánku a první myšlenka, věta, která přijde do hlavy je- Sakra, já chci ještě spát :D

  Ne, něco na tom určitě bude, kolikrát se mi i stává, že mě nápad vzbudí v prostředku noci (celkem často), takže tomu zcela věřím :)

  Odpovědět

Napsat komentář

Inspirativní neslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.