Jak hledat uměleckou inspiraci ve svém životě

Jak hledat uměleckou inspiraci ve svém životě

Možná jste někdy chtěli něco napsat nebo namalovat, bylo to silné, ale prostě to nešlo (hledání inspirace bylo jako tápání v naprosté tmě). Koukali jste na ten bílý papír (nebo na prázdnou obrazovku počítače), minuty ubíhaly a stále nic nepřicházelo. A když se tu a tam nějaký matný záblesk nápadu objevil, rychle zmizel a jakýkoliv pokus o jeho zachycení jste hnedka smazali a vyhodili. Říká se tomu ztráta inspirace a následující cvičení od Raye Bradburyho vám snadnou formou pomůže ji znovu objevit. Hledání inspirace je díky němu hračka.

Ještě před tím, než ho popíši, bych si neodpustil pár slov o druzích tvorby. Je jich hned několik, ale mezi nejcennější patří inspirace z vlastního života. Když jsem nastoupil na Literární akademii, řekli mi:

„Dneska už nemůžete vymyslet nic nového, všechno tady už bylo. Jediná možnost je nabídnout sám sebe. Každý člověk totiž vnímá tenhle svět po svém, trochu jinak a originálně.“

A je to tak. Dlouho jsem s tím zápasil, ale po mnoha hodinách přemýšlení a dnů praxe to mohu jen potvrdit. Klidně se pod to podepíšu tučným písmem. ;)

Ale vraťme se k tomu našemu cvičení. Opět je jednoduché a časově nenáročné.

Cvičení: Jak hledat inspiraci ve svém životě

Ráno, ihned po probuzení, si zapište do speciálního deníčku první slovo, které vás napadne. Vlastně je to „jednodušší“ obdoba Kreativních stránek. Ovšem v tomto případě si poznamenáte pouze jedno slovo a zápisníček odložíte. Může to být cokoliv od „láhev“ po „pracovat“.

Tato ranní slova sbírejte pokud možno každý den nebo kdykoliv, když se vám chce a vzpomenete si na to. Klidně si dejte zápisníček večer k posteli, aby vás ráno praštil do očí.

Co potom?

Až těch slov bude dostatečné množství a vy nebudete zase jednou vědět, co napsat nebo jinak ztvárnit, vezměte si deníček a jednotlivá slova si procházejte. Jakmile vás nějaké zaujme, můžete takto začít stopovat jeho význam pro váš život. Líbí se vám? Mělo nějakou úlohu ve vašem dětství? Jaké emoce ve vás vyvolává? Proč jste si ho tam napsali? Atd. apod.

Rozvíjejte vznikající nápady a hrajte si s nimi. To slovo z vás nějaké ráno vzešlo, takže musí mít jistou spojitost přímo s vámi! Jestliže vám nepostačuje vybrané slovíčko, koukejte se i na ostatní zápisy okolo a ono to nějak půjde, uvidíte (ale měli byste se držet hlavního tématu prvního slova). Když k tomu budete přistupovat s hravostí a jistou dávkou zodpovědnosti, tak neexistuje důvod, proč by to nemělo fungovat. Váš slavný nápad určitě přijde!

Ray Bradbury například sbíral tato ranní slova po velmi dlouhou dobu a jednou, když si listoval svým diářkem, narazil na slovo „jezero“. Hned si vzpomněl na jedno jezero z dětství. Jak tam chodil s kamarády a co všechno pro něj znamenalo. Dál a dál vzpomínal, přemítal a přišlo to. Sedl za psací stroj, vzpomínku upravil a napsal jednu ze svých nejlepších povídek.

To není žádný vymyšlený příklad, to se opravdu stalo. A když to funguje jednomu člověku, může to fungovat i vám!

Sledujte své myšlenky a ještě více emoce. Vzpomínejte a vytvářejte si nové, zajímavější varianty příběhu, který je spojen s tím slovem. Co žilo v tom jezeře? Báli jste se tam plavat? Nestalo se tam něco zajímavého? Ne? Nevadí, tak si to jednoduše domyslete!

Shrnutí

Tato ranní slova jsou zápisníčkem podvědomí. Měli byste je skutečně zapisovat jako první věc nového dne. Hned (anebo ještě před tím) než se vám nastartuje myšlení a přijde na řadu řešení denních problémů. Z těch se naopak můžete vypsat v Kreativních stránkách.

Jedno slovo po ránu je jako flusnutí do moře. Vyzkoušejte to a uvidíte. Inspirace někdy přichází sama, a když se jí u vás bude líbit a budete k ní hodní a dobře ji nakrmíte, tak vás jen tak neopustí. A vězte, že tyhle ranní slůvka jí moc chutnají!

Jde vám hledání inspirace ve svém životě?

Travel Journal s Reném Nekudou o Keni

Travel Journal s Reném Nekudou o Keni

Jak jsem byl v televizi… :) V aktuálním díle Travel Journalu se vydáme do východní Afriky, konkrétně do Keni. O tom jak šokující tato země může být nám poví René Nekuda, který se do Keni dostal ještě jako gymnaziální student.

Přečíst »
Instantní životy

Vyšla nová sbírka povídek – Instantní životy

Důkazem toho, že moje tvůrčí psaní funguje, může být například další vydaná sbírka povídek, kterou sepsali vybraní autoři z mých kurzů. Čtení je to velmi zajímavé a myslím, že by rozhodně neměla uniknout vaší pozornosti. Navíc podpoříte začínající spisovatele a

Přečíst »
ocean-3605547_1280

Buďte nespokojení!

Krátká příhoda: Jednou se jednoho známého vynálezce zeptali, proč tráví každý den 16 hodin ve své pracovně a on odpověděl: „Protože jsem nespokojen se vším, co dnes existuje, v podobě, v jaké to je.“ Teorie: Nespokojenost je pro tvůrčí proces hnacím motorem.

Přečíst »

Psst… Chtěl bych vám ukázat celou řadu projektů, kurzů a pomůcek, které umí nastartovat (nejen) vaši kreativitu. Všechny najdete v menu nahoře v Rozcestníku. Jestliže jste dočetli tento článek, tak se tam mrkněte – nebudete litovat, protože většina je zdarma!

4 komentáře

 • Tak přemýšlím, co mě po ránu napadá jako první slovo… Zazvoní budík, což mě přirozeně vytrhne ze spánku a první myšlenka, věta, která přijde do hlavy je- Sakra, já chci ještě spát :D

  Ne, něco na tom určitě bude, kolikrát se mi i stává, že mě nápad vzbudí v prostředku noci (celkem často), takže tomu zcela věřím :)

  Odpovědět
  • Super! Tak hodně nápadů přeju! ;)

 • Určitě na tomhle něco je. Je pravda, že mě ještě nenapadlo si psát po ránu první slovo, které mi vleze do hlavy, ale určitě jsem měla jednou probuzení v noci. Něco mi šlo hlavou a já popadla mobil a rychle si to musela napsat. Když jsem se pak probudila, až po nějaké chvíli jsem si uvědomila, že jsem přeci v noci něco psala. Hledala jsem a když jsem to našla, čtu si text a nestačím se divit, že to byl skvělý začátek na detektivku, na kterou myslím stále. Tak moc toužím napsat nějakou napínavou, trochu smutku a energie.

  Odpovědět
  • To je dobré znamení – držím tedy palce, aby se to povedlo dopsat!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Počkejte chvilku...

Nyní můžete využít možnosti online interaktivní výuky ve formě webinářů tvůrčího psaní. 

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!

Cookie-Man

Tyto stránky používají k vylepšení některých služeb soubory cookies. Jejich prohlížením s tím souhlasíte. Více informací »