Co dělá příběh příběhem?

Co dělá příběh příběhem?

Ale je dobré vědět, že ne každé pokecáníčko je rovnou příběhem. Jakkoli nelze exaktně definovat, odkud kam sahá panství příběhu, uveďme si příklad. Někdo vám slíbí: „Budu ti vyprávět fantastický příběh.“ A začne: „Právě mi zubař vytrhl osmičku vlevo nahoře.“ My mluvčího zdvořile politujeme a naléháme: „Tak, a teď nám povídej ten příběh.“ – „Tohle byl ten příběh!“ opáčí on.  Byl? Nebyl. Proč? Jedna událost příběh nedělá, byť by byla sebevzrušivější. „Vybuchla sopka.“ není příběh. Výbuch sopky nepochybně bude semeništěm početných příběhů dalších, ale je to jen impuls, ne příběh sám.

Tedy váš vypravěč pokračuje: „Nuže, poté, co mi zubař vytrhl osmičku vlevo nahoře, zaplomboval mi pětku vpravo dole, dvojku vpravo nahoře, zabrousil mi korunku a sundal zubní kámen.“ Je to příběh? Ne. Proboha proč? Událostí je tam plný pytel, trvalo to nejméně hodinu a pro hrdinu vyprávění to byla velmi napínavá hodina. Co už bychom od příběhu chtěli? Aha! Chybí tomu zápletka.

Nejhezčí vysvětlení zápletky znám od Edwarda Morgana Forstera, spisovatele, literárního vědce a jednoho z prvních pedagogů tvůrčího psaní v Anglii.

„Zemřel král.“ není  zápletka, viz pravidlo o jediné události. „Zemřel král a potom zemřela královna.“ taky není  zápletka. Proč? Protože bychom mohli pokračovat: „… a potom zemřel starší syn a potom mladší dcera a potom sestřenice Běta z druhého kolena a pak pošel palácový pudl…“, mohli bychom tak probrat deset století kvetoucí monarchie a zápletky bychom se nedohledali. Ale sdělení „Zemřel král, a proto zemřela královna.“, to už zápletka je – alespoň příslib příběhu, prvá zárodečná louže zápletky. Tam, kde jsou události spojeny příčinně, nikoli jen prostou následností v čase, vzniká to, o čem Gregory Bateson říká: „…a to pak nazýváme smyslem“.

Vytvořit dobrou zápletku je kumšt. Když napíšeme: „Ráno jsem posnídala jahodový jogurt a v Brazílii bylo zemětřesení“, je to nekonzistentní žvást a žádná zápletka. Ale když se nám povede vymyslet a hlavně prokázat příčinnou souvislost mezi mým jogurtem k snídani a otřesy půdy v Brazílii – buď jak má snídaně způsobila zemětřesení na jiném světadíle, či naopak, jak mě brazilské otřesy půdy přiměly posnídat jahodový jogurt – pak můžu mít velmi originální a svěží zápletku.

Současný americký odborník na umělou inteligenci Chris Crawford doslova píše: „Vyprávění je myšlenkový modul,  který si lidstvo vytvořilo, aby mu pomohl chápat vztah mezi příčinou a následkem.“

Kompletní obsah tohoto seriálu článků

 1. Úvod do seriálu tvůrčího psaní spisovatelky Daniely Fischerové
 2. Příběh je král vší literatury
 3. Neexistuje příběh bez autora
 4. Význam pokecáníčka
 5. Co dělá příběh příběhem?
 6. Magické a proto budí vždy otázku a proč?
 7. O začátcích a koncích příběhů
 8. Pozornost věnovaná začátku
 9. Různé začátky různých autorů
 10. Tvůrčí psaní – pravidla uzavřených sekvencí
 11. Konci příběhů se musíme také věnovat
 12. Konec dobrý, všechno dobré
 13. Nekonečný příběh
 14. Příběhy pravdivé a smyšlené
 15. Jak ovlivňují příběhy náš život?
 16. Jak na nás příběhy působí?
 17. Fikce na druhou
 18. Kniha Drbání kožichu
hourglass-620397_1280

Vytvořte si 25hodinový den; čili 33denní měsíc

Obvykle používáme větu: „Kéž by měl den víc hodin!“ A také si stěžujeme, že náš obvyklý den trvá 24 hodin! Nicméně pokud se rozhodnete nevěřit reklamním trikům, které vám slibují až 36hodinové dny, pak je reálná šance, že si tu

Přečíst »
Večer s Faulknerem a Škvoreckým

Večer s Faulknerem a Škvoreckým

Večer, který režíruju… Literární akademie pořádá další z večerů s americkou literaturou. Tentokrát bude pořad věnován Williamu Faulknerovi při příležitosti 50. výročí jeho úmrtí. Diskusní večer o jedné z ústředních postav americké jižanské literatury a o  jeho spojení s Josefem Škvoreckým se koná

Přečíst »
Význam pokecáníčka

Význam pokecáníčka

Teď si vytvořím dlouhou tematickou ranvej, půjdu na svoje téma od lesa. Naši nejbližší živočišní příbuzní, velcí primáti, tráví mnoho času činností anglicky zvanou grooming. Slovníkově je to hřebelcování koní, kartáčování a ometání smítek  – a v opičím životě to znamená

Přečíst »

Novinka: Obsáhlý videokurz Základy tvůrčího psaní je zábavný, hravý a opravdu hodně užitečný!

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Počkejte chvilku...

Nyní můžete využít možnosti online interaktivní výuky ve formě webinářů tvůrčího psaní. 

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!

Cookie-Man

Tyto stránky používají k vylepšení některých služeb soubory cookies. Jejich prohlížením s tím souhlasíte. Více informací »