Mapa konfliktů: Jak funguje váš příběh?

Mapa konfliktů

Občas se stane, že spisovatel dostane zdánlivě skvělý nápad, který se po rozpracování ukáže jako tzv. nenosný. Mapa konfliktů je jednoduchá metoda, která vám pomůže najít základní pnutí mezi postavami a prozradí vám, jak na tom váš příběh je (umí totiž odhalit potenciál vaší zápletky).


Mapa konfliktů: Podrobný návod

Silný příběh potřebuje silné konfliky. Zdali ty vaše fungují, to vám odhalí právě zmíněná mapa konfliktů. Vytvoříte ji snadno v pěti krocích. Budete potřebovat jenom tužku a papír (ano, doporučuji použít obyčejnou tužku, abyste mohli lehce gumovat).

Vzhůru do toho a půl je hotovo!

Krok #1

Abyste začali vytvářet svoji příběhovou mapu konfliktů, nakreslete si doprostřed stánky dvě kolečka, které vzájemně propojte šipkami:

Mapa konfliktů: krok #1

Nyní si najděte dvě postavy, které mezi sebou mají nějaký silný vztah. Měly by to být postavy, na kterých chcete založit celý příběh (například matka s dcerou, zamilovaný pár, šéf a uťápnutá sekretářka, pes a jeho páníček).

Zakreslete si je do své mapy konfliktů. To bude váš první krok k otestování pevnosti jádra vašeho příběhu.

Krok #2

Nyní si k šipkám poznamenejte, co daná postava od té druhé chce, očekává nebo vyžaduje. Může to být něco vnějšího (např. starání se o domácnost) či vnitřního (např. omluvu nebo kontrolu jeho/jejího soukromí).

Mapa konfliktů: krok #2

Poznámka: Doporučuji vám při zachycování vztahů přemýšlet i o charakterech daných postav (rovnou si je rozvíjejte v hlavě). K ruce si můžete vzít i tento užitečný nástroj pro spisovatele Jak dobře znáte svého hrdinu?

Krok #3

V tomto třetím kroku přidejte další postavu a opět definujte, co od zbylých dvou chce a co ony chtějí od ní. Je snad jasné, že čím napjatější vztahy vytvoříte, tím lépe.

Základní typy vztahů

Malá odbočka: Podle Roberta McKee existují čtyři hlavní typy vztahů, které postavy mezi sebou mohou mít. Jsou to vztahy:

  • Přátelské
  • Autoritativní
  • Milující (vášnivé)
  • Nepřátelské

Pokud si v tuto chvíli ještě nejste jistí, odpíchněte se od tohoto jednoduchého dělení.

Mapa konfliktů: krok #3

Krok #4

Doplňte další postavy tak, aby se vaše mapa konfliktů zcela zaplnila.

Tip: Znáte myšlenkové mapy? Teď na jedné zrovna pracujete. ;)

Závěrečný krok #5

Jakmile budete mít svoji mapu konfliktů hotovou, přidejte si ještě k hlavním postavám jejich cíle, sny, touhy a plány. Tím zíkáte dokonalý přehled nad rozvržením celého příběhu i nad základními konfliky vycházejících přímo z hlavních postav.

Mapa konfliktů: krok #5

Mapa konfliktů: Výsledek

Jestliže jste zvládli vytvořit vlastní mapu konfliktů, nemáte se čeho obávat – váš příběh rozhodně nebude nudný. Nemělo by se vám totiž stát, že se dostanete do bodu, kdy nevíte, jak dál nebo váháte, kudy posunout děj. Vy už máte jádro pnutí mezi postavami dobře otestované a přehledně zpracované, že?

Pokud na své mapě vidíte hluchá místa, tak bych vám ještě jednou připomenul jeden ze základních stavebních kamenů spisovatelského řemesla (a pro jistotu si otevřete oba zvýrazněné odkazy):

Pamatujte si, že konflikt je klíč k úspěchu a že tvoří jádro zápletky.

Vytváření mapy konfliktů je vzrušující část přípravy příběhu. Doufám, že vám bude dobře sloužit!

Podobné příspěvky

Jak napsat knihu za 3 dny

Podle posledních průzkumů již více než ⅔ obyvatel západního světa touží po napsání své vlastní knihy. Ovšem málokdo svoji touhu uskuteční, neboť dopsat román či novelu vyžaduje mnoho energie, úsilí...

Tabulková struktura příběhů: Začátek

Vůbec nejsem tabulkový typ. Na svých kurzech tvůrčího psaní používám pouze jeden graf a to je tak asi všechno. Každopádně hollywoodští scenáristé milují tabulky a grafy, tak proč se s...

Prvně si umyjte svoji misku

Starý zenový příběh praví: Mladý mnich řekl Joshuovi: “Právě jsem vstoupil do kláštera. Prosím, uč mě.” Joshua se zeptal: “A už jsi snědl svoji rýžovou kaši?” Mnich odpověděl: “Ano, snědl.”...

Myšlenková mapa – jednoduchý návod

Myšlenkové mapy jsou oficiálním vynálezem Tonyho Buzana. Jsou nepostradatelným pomocníkem všech kreativních lidí, jelikož dokáží velmi přehledně zachytit myšlenkové toky, plánování různých projektů (včetně struktury příběhů) a dlouhodobých i krátkodobých úkolů....

Vytváření efektivních pracovních návyků

Různí autoři mají vlastní psací návyky. Mnohdy nám okolnosti našeho života nedovolí najít si dostatek času na psaní, ale čas sám o sobě není ten problém – je to o...

Cvičení: První věta

První věta by měla nastartovat čtenáře tak, že začne otáčet jednu stránku za druhou. Někdy to ovšem funguje i obráceně – dobrá první věta může nastartovat autora k výkonům, o...

Psst… Chtěl bych vám ukázat celou řadu projektů, kurzů a pomůcek, které umí nastartovat (nejen) vaši kreativitu. Všechny najdete v menu nahoře v Rozcestníku. Jestliže jste dočetli tento článek, tak se tam mrkněte – nebudete litovat, protože většina je zdarma!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!