Mapa konfliktů: Jak funguje váš příběh?

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek, cvičení, konflikt, myšlenková mapa, postava, zápletka

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek, cvičení, konflikt, myšlenková mapa, postava, zápletka

Mapa konfliktů

Občas se stane, že spisovatel dostane zdánlivě skvělý nápad, který se po rozpracování ukáže jako tzv. nenosný. Mapa konfliktů je jednoduchá metoda, která vám pomůže najít základní pnutí mezi postavami a prozradí vám, jak na tom váš příběh je (umí totiž odhalit potenciál vaší zápletky).


Mapa konfliktů: Podrobný návod

Silný příběh potřebuje silné konfliky. Zdali ty vaše fungují, to vám odhalí právě zmíněná mapa konfliktů. Vytvoříte ji snadno v pěti krocích. Budete potřebovat jenom tužku a papír (ano, doporučuji použít obyčejnou tužku, abyste mohli lehce gumovat).

Vzhůru do toho a půl je hotovo!

Krok #1

Abyste začali vytvářet svoji příběhovou mapu konfliktů, nakreslete si doprostřed stánky dvě kolečka, které vzájemně propojte šipkami:

Mapa konfliktů: krok #1

Nyní si najděte dvě postavy, které mezi sebou mají nějaký silný vztah. Měly by to být postavy, na kterých chcete založit celý příběh (například matka s dcerou, zamilovaný pár, šéf a uťápnutá sekretářka, pes a jeho páníček).

Zakreslete si je do své mapy konfliktů. To bude váš první krok k otestování pevnosti jádra vašeho příběhu.

Krok #2

Nyní si k šipkám poznamenejte, co daná postava od té druhé chce, očekává nebo vyžaduje. Může to být něco vnějšího (např. starání se o domácnost) či vnitřního (např. omluvu nebo kontrolu jeho/jejího soukromí).

Mapa konfliktů: krok #2

Poznámka: Doporučuji vám při zachycování vztahů přemýšlet i o charakterech daných postav (rovnou si je rozvíjejte v hlavě). K ruce si můžete vzít i tento užitečný nástroj pro spisovatele Jak dobře znáte svého hrdinu?

Krok #3

V tomto třetím kroku přidejte další postavu a opět definujte, co od zbylých dvou chce a co ony chtějí od ní. Je snad jasné, že čím napjatější vztahy vytvoříte, tím lépe.

Základní typy vztahů

Malá odbočka: Podle Roberta McKee existují čtyři hlavní typy vztahů, které postavy mezi sebou mohou mít. Jsou to vztahy:

  • Přátelské
  • Autoritativní
  • Milující (vášnivé)
  • Nepřátelské

Pokud si v tuto chvíli ještě nejste jistí, odpíchněte se od tohoto jednoduchého dělení.

Mapa konfliktů: krok #3

Krok #4

Doplňte další postavy tak, aby se vaše mapa konfliktů zcela zaplnila.

Tip: Znáte myšlenkové mapy? Teď na jedné zrovna pracujete. ;)

Závěrečný krok #5

Jakmile budete mít svoji mapu konfliktů hotovou, přidejte si ještě k hlavním postavám jejich cíle, sny, touhy a plány. Tím zíkáte dokonalý přehled nad rozvržením celého příběhu i nad základními konfliky vycházejících přímo z hlavních postav.

Mapa konfliktů: krok #5

Mapa konfliktů: Výsledek

Jestliže jste zvládli vytvořit vlastní mapu konfliktů, nemáte se čeho obávat – váš příběh rozhodně nebude nudný. Nemělo by se vám totiž stát, že se dostanete do bodu, kdy nevíte, jak dál nebo váháte, kudy posunout děj. Vy už máte jádro pnutí mezi postavami dobře otestované a přehledně zpracované, že?

Pokud na své mapě vidíte hluchá místa, tak bych vám ještě jednou připomenul jeden ze základních stavebních kamenů spisovatelského řemesla (a pro jistotu si otevřete oba zvýrazněné odkazy):

Pamatujte si, že konflikt je klíč k úspěchu a že tvoří jádro zápletky.

Vytváření mapy konfliktů je vzrušující část přípravy příběhu. Doufám, že vám bude dobře sloužit!

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋🏻

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.