Mapa konfliktů: Jak funguje váš příběh?

Mapa konfliktů

Občas se stane, že spisovatel dostane zdánlivě skvělý nápad, který se po rozpracování ukáže jako tzv. nenosný. Mapa konfliktů je jednoduchá metoda, která vám pomůže najít základní pnutí mezi postavami a prozradí vám, jak na tom váš příběh je (umí totiž odhalit potenciál vaší zápletky).


Mapa konfliktů: Podrobný návod

Silný příběh potřebuje silné konfliky. Zdali ty vaše fungují, to vám odhalí právě zmíněná mapa konfliktů. Vytvoříte ji snadno v pěti krocích. Budete potřebovat jenom tužku a papír (ano, doporučuji použít obyčejnou tužku, abyste mohli lehce gumovat).

Vzhůru do toho a půl je hotovo!

Krok #1

Abyste začali vytvářet svoji příběhovou mapu konfliktů, nakreslete si doprostřed stánky dvě kolečka, které vzájemně propojte šipkami:

Mapa konfliktů: krok #1

Nyní si najděte dvě postavy, které mezi sebou mají nějaký silný vztah. Měly by to být postavy, na kterých chcete založit celý příběh (například matka s dcerou, zamilovaný pár, šéf a uťápnutá sekretářka, pes a jeho páníček).

Zakreslete si je do své mapy konfliktů. To bude váš první krok k otestování pevnosti jádra vašeho příběhu.

Krok #2

Nyní si k šipkám poznamenejte, co daná postava od té druhé chce, očekává nebo vyžaduje. Může to být něco vnějšího (např. starání se o domácnost) či vnitřního (např. omluvu nebo kontrolu jeho/jejího soukromí).

Mapa konfliktů: krok #2

Poznámka: Doporučuji vám při zachycování vztahů přemýšlet i o charakterech daných postav (rovnou si je rozvíjejte v hlavě). K ruce si můžete vzít i tento užitečný nástroj pro spisovatele Jak dobře znáte svého hrdinu?

Krok #3

V tomto třetím kroku přidejte další postavu a opět definujte, co od zbylých dvou chce a co ony chtějí od ní. Je snad jasné, že čím napjatější vztahy vytvoříte, tím lépe.

Základní typy vztahů

Malá odbočka: Podle Roberta McKee existují čtyři hlavní typy vztahů, které postavy mezi sebou mohou mít. Jsou to vztahy:

  • Přátelské
  • Autoritativní
  • Milující (vášnivé)
  • Nepřátelské

Pokud si v tuto chvíli ještě nejste jistí, odpíchněte se od tohoto jednoduchého dělení.

Mapa konfliktů: krok #3

Krok #4

Doplňte další postavy tak, aby se vaše mapa konfliktů zcela zaplnila.

Tip: Znáte myšlenkové mapy? Teď na jedné zrovna pracujete. ;)

Závěrečný krok #5

Jakmile budete mít svoji mapu konfliktů hotovou, přidejte si ještě k hlavním postavám jejich cíle, sny, touhy a plány. Tím zíkáte dokonalý přehled nad rozvržením celého příběhu i nad základními konfliky vycházejících přímo z hlavních postav.

Mapa konfliktů: krok #5

Mapa konfliktů: Výsledek

Jestliže jste zvládli vytvořit vlastní mapu konfliktů, nemáte se čeho obávat – váš příběh rozhodně nebude nudný. Nemělo by se vám totiž stát, že se dostanete do bodu, kdy nevíte, jak dál nebo váháte, kudy posunout děj. Vy už máte jádro pnutí mezi postavami dobře otestované a přehledně zpracované, že?

Pokud na své mapě vidíte hluchá místa, tak bych vám ještě jednou připomenul jeden ze základních stavebních kamenů spisovatelského řemesla (a pro jistotu si otevřete oba zvýrazněné odkazy):

Pamatujte si, že konflikt je klíč k úspěchu a že tvoří jádro zápletky.

Vytváření mapy konfliktů je vzrušující část přípravy příběhu. Doufám, že vám bude dobře sloužit!

Důvod č. 1, proč nikdy nedokončíte svou knihu

Důvod č. 1, proč nikdy nedokončíte svou knihu

Cítíte se frustrováni tím, jak dlouho už svoji knihu píšete, zejména její nejdůležitější část – první verzi? Snažíte se zuby nehty a ne a ne ji dokončit? Někteří spisovatelé jsou schopní vyplodit ucelený text za několik málo týdnů, ale pro většinu

Přečíst »
Margaret Atwoodová a její rady pro psaní

Margaret Atwoodová a její rady pro psaní

Autorku Margaret Atwoodovou asi znáte zejména ve spojení s knihou (či seriálem) Příběh služebnice. Její spisovatelská kariéra trvá již několik desítek let a v poslední době se hodně rozmluvila o svém přístupu ke psaní. Tady je výběr deseti jejích rad, které

Přečíst »
Cvičení: Proč ukradl právě tohle?!

Cvičení: Proč ukradl právě tohle?!

Vytvořit na papíře živou postavu chce jistý cvik. Není to vůbec jednoduché a v mnoha ohledech by se tato schopnost dala označit jako hlavní pro prakticky jakéhokoliv psaní. Vyzkoušet si to můžete v následujícím cvičení tvůrčího psaní… Teorie: Postavy se

Přečíst »

Psst… Chtěl bych vám ukázat celou řadu projektů, kurzů a pomůcek, které umí nastartovat (nejen) vaši kreativitu. Všechny najdete v menu nahoře v Rozcestníku. Jestliže jste dočetli tento článek, tak se tam mrkněte – nebudete litovat, protože většina je zdarma!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Počkejte chvilku...

Nyní můžete využít možnosti online interaktivní výuky ve formě webinářů tvůrčího psaní. 

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!

Cookie-Man

Tyto stránky používají k vylepšení některých služeb soubory cookies. Jejich prohlížením s tím souhlasíte. Více informací »