Důležitost začátků a konců

Důležitost začátků a konců

Začátek a konec jsou dva nejdůležitější body každého příběhu.

Začátek rozhoduje o tom, zdali čtenáři budou číst dál, nebo vaši knihu odloží. Jeho funkce je tudíž nesmírně důležitá.

“Mezi nejdůležitější věty v každém textu patří právě ta první. Pokud nepřiměje čtenáře, aby přistoupil k druhé větě, váš text je mrtvý. A pokud ho druhá věta nezaujme tak, aby pokračoval ke třetí větě, je stejně mrtvý. Takové vrstvení, které nutí čtenáře neustále pokračovat, dokud ho příběh nepohltí, je pro spisovatele životně důležitá dovednost.” – William Zinsser

Konec určuje celé vyznění textu a může vše zkazit, nebo naopak velmi posílit.

„Konec korunuje dílo.“ – Latinské rčení

Jakákoliv uzavřená sekvence z podstaty fungování lidského mozku působí následujícím způsobem:

Na začátku vidíme nejvíce pozornosti. Pak následuje mírné klesání, a když už to vypadá, že pozornost prakticky zmizí, začne prudce stoupat. Na konci můžeme sledovat prakticky stejně velkou míru pozornosti jako na začátku.

Co z tohoto grafu vyplývá?

  1. Na začátku nesmíme promarnit svoji jedinečnou šanci, neboť větší pozornost již nikdy nedostaneme.
  2. Ve 2/3 bychom měli přijít s nějakým novým motivem či zvratem, abychom text posílili a obohatili.
  3. Konec je další místo, kde nesmíme své čtenáře zklamat.

Magie začátků a konců je neuvěřitelně zajímavá. Mezi první a poslední větou vzniká jisté napětí a vzrušení. Pokud tam není, je zřejmě něco špatně. Začátek a konec bychom tedy rozhodně neměli podceňovat!

Tip na další čtení: Tabulková struktura příběhů – Začátky.

Pokud se chcete dozvědět další informace o začátcích a koncích, naučit se pár užitečných fíglů a vše si vyzkoušet na vlastní kůži, přihlaste se do jednoho z mých kurzu tvůrčího psaní pro veřejnost. Nebo můžete prozkoumat všechna zákoutí fungování příběhů v online kurzu Tajemství příběhů. Rozhodně se vám tato investice vyplatí!

Staňte se pány svého času a neotročte mu!

Staňte se pány svého času a neotročte mu!

Tolik práce a tak málo času! Asi to taky znáte, co? Inu rozhodl jsem se skoncovat s trvalým stresem a začal jsem se pídit po zlepšovácích ohledně využití svých časových rezerv. První zjištění bylo šokující: NIKDY NEBUDETE MÍT DOST ČASU

Přečíst »
Tři části každého příběhu: konec

Tři části každého příběhu: konec

Jestliže jste překonali obtížnost začátku a úspěšně dopsali prostředek svého příběhu, pak na vás čeká úkol zřejmě nejtěžší – konec. Ten rozhoduje o vyznění celého textu a dokáže závěrečný čtenářský dojem umocnit, nebo naopak pěkně zkazit. Jak má vypadat vaše

Přečíst »

Psst… Chtěl bych vám ukázat celou řadu projektů, kurzů a pomůcek, které umí nastartovat (nejen) vaši kreativitu. Všechny najdete v menu nahoře v Rozcestníku. Jestliže jste dočetli tento článek, tak se tam mrkněte – nebudete litovat, protože většina je zdarma!

2 komentáře

  • Dobrý den, chtěla bych něco vytknout… tady na tomto příspěvku „začátky a konce“ mi vadí jedna věc. totiž, vy tu píšete že více rad podáváte na svých kurzech ale já bydlím v Třebíči a tady takové kurzy nejsou co mám potom dělat?nemáte nějaké kurzy na dálku nebo toto je jediný způsob?

    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Počkejte chvilku...

Nyní můžete využít možnosti online interaktivní výuky ve formě webinářů tvůrčího psaní. 

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!

Cookie-Man

Tyto stránky používají k vylepšení některých služeb soubory cookies. Jejich prohlížením s tím souhlasíte. Více informací »