Knižní zářezy XI

René Nekuda

Ze života mého

knižní zářezy, úspěchy studentů

René Nekuda

Ze života mého

knižní zářezy, úspěchy studentů

Nové knihy od absolventů mých kurzů tvůrčího psaní

7 nových knih za poslední 4 měsíce – to je aktuální bilance knižních úspěchů absolventů mých kurzů tvůrčího psaní. Venku je pěkně, tak si třeba můžete pořídit nový titul na dovolenou. Najdete tu klasickou detektivku, sbírky povídek, horory, vtipné zážitky z cest, ale i knihu oceněnou Zlatou stuhou. Poslední uvedený sborník Povídky z Bartoničky je navíc ke stažení zdarma.

Přeji pěkné počtení a moc vás všechny zdravím!

Někdy je potřeba prohodit role – Eva Vychodilová

Eva Vychodilová – kniha

Monika najde zalíbení ve svém dlouholetém kamarádovi, Jana se snaží ukočírovat tajnou aféru s ženatým mužem a Kamila prožívá jeden z nejhorších dnů za dlouhé roky. Hrdinky a hrdinové jedenácti povídek se s krizí (nejen) středního věku vypořádávají každý po svém. Mnohdy zoufalé a zdánlivě nevýznamné kroky ale vedou k velkým změnám, se kterými nepočítali, ale někdy je tak trochu potřebovali. Příběhy Evy Vychodilové jsou plné radosti i smutku, milostných vzplanutí i vztahových karambolů, v nichž se mnoho z nás pozná, a přicházejí tak s jasným poselstvím: na svoje trápení nejsme nikdy úplně sami.

V roce 2023 vydalo nakladatelství Ikar (ISBN: 978-80-249-5024-2).

Více informací o knize »

Povídání u povidel – Květa Podhradská

Květa Podhradská

Straší ve sklepě duchové? Jaké to je mít deset sourozenců? Může hrát romská holka házenou? Babička vypráví o své složité cestě ze slovenské osady do českého velkoměsta, vnoučata žasnou a na plotně zatím probublávají voňavá povidla. Úsměvná, něžná a sladká jako babiččino pohlazení rukou umazanou od povidel. Taková je romsko-česká autobiografická próza, debut Květoslavy Podhradské pro děti a jejich rodiče, která je přenese do současného moravského městečka jménem Boskovice, kam o horkých letních dnech přijíždí za babičkou strávit prázdniny vnoučata Patricie s Robinem. Babiččina zahrada a jídelní stůl se stanou tichými svědky historek z jejího života, tolik odlišného od toho, jaký žijí děti dnes. Knížka pro všechny malé i velké, kteří se chtějí něco dozvědět o minulém i současném životě Romů.

V roce 2023 vydalo nakladatelství KHER (ISBN: 978-80-87780-33-6).

VELKÝ ÚSPĚCH: Tato kniha byla oceněna Zlatou stuhou!

Více informací o knize »

Pralinková teta na cestách – Petra Fialová

Pralinková teta na cesta – obálka knihy

Cestujete rádi? Nemusíte do světa, stačí za humna. Už jen při přípravě na výlet, prodloužený víkend nebo na skvělou dovolenou s kámoškou můžete zažít spoustu srandy. Knížka Pralinková teta na cestách je plná vtipných situací, které všichni cestovatelé a výletníci znají. A pokud radši sedíte doma a užíváte si teplo vašeho rodinného krbu, můžete se v papučích vydat na Sněžku, vykoupat se v Jadranu. Všude tam vás Pralinková teta s úsměvem provede.

Více informací o knize »

Vražedné předsudky – Eva Mašková

Vražedné předsudky – kniha

Padesátiletá advokátka Klára ztratila své nejbližší. Bojí se nových zklamání, nechce navazovat blízké vztahy. Rozhodne se odjet do lázní, aby své nejlepší přítelkyni pomohla převzít dědictví – luxusní hotel. Poklidnou atmosféru však naruší vražda. Na místo činu dorazí narychlo sestavený tým vyšetřovatelů v čele s inspektorem Daňkem, který si s advokátkou zrovna do noty nepadl. Oba však budou muset při vyšetřování zapeklitého případu spojit síly. Vrah se totiž chystá zaútočit znovu.

V roce 2023 vydalo nakladatelství MOBA (ISBN: 978-80-279-0801-1).

Více informací o knize »

Monstra CONiáše – Karin Novotná a kol.

Kniha Monstra CONiáše

Třetí antologie pravidelných žánrových setkání CONiáš vznikla netypicky na základě veřejné výzvy autorům k zaslání svých povídkových pokusů. Z velkého množství takto získaného materiálu vybrala editorka třináct povídek, jež různými způsoby uvádějí na scénu monstra, příšery a obludy rozmanitých druhů. Odpověďmi na několik společných otázek se pak v závěru knihy představují jednotliví autoři.

V roce 2023 vydala Městská knihovna Praha (ISBN: 978-80-274-2712-3, 978-80-274-2711-6).

Více informací o knize »

Esence hrůzy – Jiří Koreš a kol.

Kniha Esence hrůzy

V zapadlých koutech lidské duše se skrývají podvědomé instinkty, které nám pomáhají přežít. Udržují nás v bdělosti. Trénují nás. Varují. A to jednoduše proto, že je před čím. Svět je plný hrůz číhajících na každém kroku, mnohdy i tam, kde bychom je sotva čekali. Mají nejrůznější podobu, avšak zcela bez příkras lze říct, že mají společný punc, díky němuž se nám zastavuje dech. Svou osobitou esenci. Nejlepší autoři z Česka i Slovenska se spojili pod taktovkou Jana Hlubka, aby vám ji namíchali v té nejkoncentrovanější a nejaromatičtější verzi.

V roce 2023 vydalo nakladatelství Canc (ISBN: 978-80-88488-36-1, 978-80-88488-37-8, 978-80-88488-35-4).

Více informací o knize »

Povídky z Bartoničky – kolektiv autorů

Kniha Povídky z Bartoničky

To se jednou na jaře roku 2013 sešlo v pražské restauraci U zvonečku pár lidí z celé republiky, kteří se zatím znali z diskusí na internetových stránkách tvůrčího psaní Reného Nekudy a které spojovala láska k amatérskému literárnímu tvoření.

Chtěli se poznat osobně a právě tady vznikl nápad, uspořádat společné víkendové setkání.

Duchovním otcem, prvním organizátorem a motorem celé akce se stal nesmrtelný Michal Havlíček, řečený Mike, který svůj prvotní nápad dotáhl do konečné realizace.

V podhůří Krkonoš, nedaleko Vysokého nad Jizerou objevil ideální místo, jako stvořené pro literární inspiraci i pro pohodový relaxační pobyt.

První ročník setkání amatérských psavců se pod neviditelnými křídly Reného Nekudy a jeho webu uskutečnil na konci srpna 2013, zúčastnilo se dvanáct pisálků i se svými rodinnými příslušníky a psy. Celý podnik skončil naprostým úspěchem i díky Michalově nápaditosti a velkorysým hostinám, které připravil. Podle Reného nástrojů k námětům povídek se podařilo vytvořit několik povídek na dané, dosti nezvyklé téma.

Druhý ročník proběhl za rok, v srpnu 2014, kdy se kromě lidí zúčastnili i dva zástupci psí říše. I tento ročník byl pojat velkoryse, včetně nočního grilování. Ještě tentokrát probíhalo o sobotním večeru autorské čtení nově vzniklých povídek a tajné hlasování o pořadí a titul Pisálek roku. V dalších ročnících se ale zjistilo, že se objevuje mnoho témat k diskusi, takže na čtení výtvorů přestalo být dost času.

Od třetího ročníku se už každoročního setkání přestal zúčastňovat Mike a kompletní organizace přešla na Jerryho.

Celá akce během jednotlivých ročníků doznala několika změn. Skončilo třeba čtení povídek a hlasování o pořadí. Téma se našlo v Reného Příběhovači a Povídkáři první den večer a bylo víc času na vlastní tvorbu s tím, že hotové dílko se ukládalo do vlákna na Fóru. Měnil se i termín, protože Bartonička se stala postupem let velmi populární, takže se některá setkání konala na konci června nebo na jeho začátku.

Během deseti let na Bartoničce se tu sešlo pár desítek lidí. Někteří jen jednou někteří přišli později a někteří zůstali Bartoničce věrní od začátku. Ale všichni oceňovali klid, pohodu a kamarádského ducha mezi lidmi, kteří se vlastně vidí jen jednou za rok.

Poslední dva ročníky proběhly už jako čtyřdenní, kdy se začínalo už ve čtvrtek, aby bylo víc času na vlastní tvorbu a debatu o knihách i o životě.

Během deseti ročníků Setkání na Bartoničce vzniklo několik desítek povídek na témata, které nám vybral počítač. Všechny, které tu byly napsány, vám předkládáme v této knížce. Berte je, prosím, shovívavě, jsou opravdu vytvořeny během několika hodin.

A třeba zatoužíte zkusit to taky a přijít mezi nás… (Jerry)

Tento sborník je v elektronické podobě ke stažení zdarma.

Stáhnout knihu zdarma »

Poznámka: Minimálně 4 další knihy jsou na cestě. Více knižních zářezů od absolventů mých kurzů tvůrčího psaní najdete zde.

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

2 komentáře u „Knižní zářezy XI“

  1. I když jsem nebyla na žádném kurzu osobně, díky Vám jsem prošla hromadu kurzů online a musím se pochlubit, že i já jsem přispěla do sbírky Povídky z Bartoničky – kolektiv autorů nejen povídkou, ale díky prosbičce Markéty i fotkami.
    No a abych neotálela, v lednu mi vyjde má první knížka Posedlý ctitel, která se rodila během studií vašich kurzů a veškerých pomůcek zde. Hned jak bude k mání, určitě se moc ráda přidám k seznamu vydávajících žáků :-)
    Vaše Martina

    Odpovědět

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋🏼

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.