Kurz tvůrčího psaní dle vašich představ

René Nekuda

Ze života mého

článek, RenéNEKUDA.cz

René Nekuda

Ze života mého

článek, RenéNEKUDA.cz

Kurz tvůrčího psaní dle vašich představ

Konečné rozhodnutí padlo, vážení čtenáři – online kurz tvůrčího psaní na RenéNEKUDA.cz skutečně bude!

Mám velikou radost, že vám mohu oznámit tuto čerstvou novinku, ale zároveň jsem si vědom, že mi začíná tvrdá přípravná fáze, protože nechci nic podcenit. Nicméně více než 50 kladných ohlasů na Twitteru, Facebooku a samozřejmě i u tohoto ohlašovacího článku během pěti dnů mi dodává potřebnou sílu.

Ale naž začnu s tvrdou prací, chci se vás zeptat na následující otázky:

 1. Co byste se chtěli v kurzu tvůrčího psaní naučit?
 2. Jak si představujete ideální kurz tvůrčího psaní?
 3. Jak dlouhý by měl být?
 4. Jak moc by měl být praktický; a jak moc teoretický?
 5. Kolik hodin týdně byste mu mohli věnovat?
 6. Jak by podle vás takový online kurz tvůrčího psaní neměl vypadat?
 7. Kolik byste byli ochotní (případně) zaplatit za intenzivní tříměsíční online kurz tvůrčího psaní na RenéNEKUDA.cz?

Mám celkem jasnou představu, kudy cesty mého kurzu povedou, ale toto je vaše jedinečná příležitost ovlivnit jeho vývoj. Jsem si totiž vědom, že 80 % případných účastníků bude z vašich milých čtenářských řad.

Prosím, vyjádřete se dole v komentářích, ať společně můžeme vybudovat něco jedinečného, obohacujícího a užitečného (pomůže mi, i když odpovíte pouze na jednu otázku)!

Těším se na vaše ohlasy!

Váš René Nekuda

Důležitý update: Všechny mé online kurzy tvůrčího psaní najdete na tomto místě.

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

26 komentářů u „Kurz tvůrčího psaní dle vašich představ“

 1. Ano, děkuji. a poslední otázka : Je určen i pro začínající spisovatele ? Něco jsem zkošel ale nikdy to nedopadlo . A omlouvám se za tuhle otázku ale pro 15 kluka jako jsem já nechci investovat do zbytečností který třeba nejsou určeny pro mě. mějte strpení …

  Odpovědět
  • Ano, kurz je vhodný i pro začínající spisovatele, naprosté nováčky s chutí psát, ale i pro zkušenější pisálky. ;)

 2. Ahoj moc děkuji, vše bylo popsáno v příspěvcích nahoře. Jen mě zajímá kdybych kurz nestíhal . Co by se dělo ? Bylo by možné peníze vrátit ? Jinak budu se snažit dorazit vždy … Nebo jak by se to dělo … Sakra spamuju tady :(

  Odpovědět
  • Platit se bude předem bez možnosti vrácení peněz. Bude záležet na každém účastníkovi, jak bude plnit své týdenní domácí úkoly; příp. jak moc se bude vyjadřovat k publikovaným lekcím a komentovat díla ostatních. Koncepce zatím vypadá takto: 2 teoretické a 1 praktická lekce týdně po dobu cca 3 měsíců (zhruba 4 až 8 hodin práce za týden dle talentu každého jednotlivce).

   Vše bude probíhat přes tyto internetové stránky, takže se nikam docházet nemusí. ;)

 3. Dobry den,

  rada bych se zeptala, zda soucasti kurzu bude i poezie a zda bude rozdelen na vice casti a pokud ano, jestli by se daly hradit jednotlive. Jsem jiz delsi cas v Kalifornii a nejsem si jista, jak to budu casove stihat.
  Kurz mi chteji venovat rodice v CR jako vanocni darek, abych si uchovala znalosti naseho krasneho jazyka i zde, v USA ;)

  Dekuji za odpoved.

  Odpovědět
  • Milá Martino,

   to je od Vašich rodičů velmi milý dárek – potěšil i mě. ;)

   Nicméně k Vaší otázce – musím odpovědět ano, ale i ne. Situace se trochu zkomplikovala a na RenéNEKUDA.cz Vás (všechny) brzy čeká článek s jednou dobrou a jednou špatnou zprávou. Ale nebojte se, kurz bude! :)

 4. 1. Chtěla bych se naučit, jak postavit příběh – jak napsat začátek, rozvíjet zápletku…
  2. Vynechám, vše důležité tu již bylo řečeno:o)
  3. Tak dlouhý, jak bude potřeba, aby jsme se něco naučili/procvičili.
  4. Důležitá je teorie i praxe.
  5. Celkově týdně na internetu kolem dvou až tří hodin, na počítači bez internetu až pět.
  6. Jen teorie, žádná praxe…
  7. Nejlépe zadarmo, nebo ve stovkách… Mám trochu omezený rozpočet:o)

  Odpovědět
 5. Kde se můžu přihlásit k odběru vašich článků? :o)))
  Jinak samozřejmě držím palec a děkuji za zajímavé a podnětné stránky.

  Odpovědět
 6. Dobrý den.
  Tohle jsou otázky, na které byste si měl odpovědět především vy sám. Kolik času takový človíček potřebuje, aby se něco naučil? A je prospěšnější o psaní sáhodlouze řečnit, anebo začít rovnou praxí, která je nade vše. Osobně si myslím, že vše podstatné stran teorie je na vašich stránkách velice pěkně shrnuto. Takže teorii už máme pěkně za sebou, můžete začít zkoušet.
  Vy určete, jak často budeme sedět u PC a pracovat a jak moc intenzivně budeme pracovat. Rozhodně byste nás neměl šetřit. Nějakým čudlováním se toho člověk mnoho nenaučí. Hezky naplno a tvrdě. Kdo na to má, ustojí to, kdo ne, ten ať se přihlásí do online kurzu tvůrčího vaření.
  A co se týká peněz, to je teprve otázka pro vás. Nakolik se ceníte? Nakolik důvěřujete svým schopnostem naučit něco i takové hlavy skopové, jako jsem ja?
  Hrozí (jen) dvě rizika: Když se přeceníte a kurz se nevyvede, přijdete zřejmě o část svého čtenářstva a na vašich stránkách jaksi nepřibudou slova chvály. Nepředpokládám, že se někdo potáhne až k vám domů, aby vám počmáral garážová vrata nevkusnými obrázky. Když se nedoceníte a dáte nám to příliš levně, spoustu lidí to během kurzu (bude-li, jak předpokládám, náročný) demotivuje a nedokončí ho.

  Odpovědět
  • Milý Janku,

   moc děkuju za zveřejněné názory. Já pochopitelně mám představu (a celkem přesnou), jak by měl online kurz tvůrčího psaní vypadat (také už na něm pracuji). Tento článek je zde pouze proto, abych případně neopomněl něco důležitého, co zajímá mé čtenáře.

   Kurz bude hlavně praktický a intenzivní – to jsem již zde zveřejnil. Bude trvat 3 měsíce a počáteční cena zcela určitě nepřesáhne 1000 Kč s tím, že odběratelé nových článků emailem dostanou možnost přednostně se přihlásit + výraznou slevu jako poděkování za věrnost. Kapacita kurzu bude značně omezená; začneme v lednu 2011.

   Ještě jednou děkuji za komentář a přeji všechno dobré! ;)

  • Mily Janku,

   mne osobne je pristup pana Nekudy velmi sympaticky… Mam jeste zazite z gymnazia, jak jsme si cenili naseho tridniho profesora, ktery nas nechal na programu jeho hodin spolupracovat. Samozrejme osnovy si tvoril sam, ale dal nam moznost vyjadrit se k tomu, jaky styl vyuky nam je blizsi, jestli si napr. chceme delat vypisky k danemu tematu sami a potom o nem v hodinach jen diskutovat a pripadne se divat na dokumenty tykajici se latky atd atd… meli jsme potom pocit, ze nejsme do niceho tlaceni, vice nas to bavilo a zajimalo a hlavne jsme si pak nemohli stezovat, ze profesor neumi latku naucit…

   Zcela chapu, ze pan Nekuda – vzhledem k tomu, ze toto bude prvni kurz – nechtel nic opomenout a chtel vyjit svym budoucim “zakum” vstric…

   Myslim ze toho, aby jsme ucitele nasledovali jako slepe ovce a delali veci, co se nam nelibi, aniz by jsme vyjadrili nesouhlas nebo jiny nazor, jsme si vsichni uzili az dost na zakladni skolach…

   Ale nebojte se… jiste kurz povede vyborne… a pokud se nekomu nebude libit, vzdy ho muze opustit ;)

   Btw. pane Nekudo, bude mozne kurz platit napr. mesicne? Bude rozdelen do jednotlivych casti?

 7. Taky se přihlásím. Stránky jsou to užitečné a čtu je stejně, tak mě to snad donutí taky trochu něco dělat.

  Odpovědět
 8. Trochu opožděně se také přidávám s odpovědí. Víceméně bylo vše, na co myslím, již řečeno, tak jen dodávám.

  Teorie se dá dost dobře načerpat z knih, takže když bude doporučená četba, určitě mě z ní nebude muset nikdo zkoušet. Přečtu si jí dobrovolně.
  Hodně důležitá by pro mě byla ta zpětná vazba jak od lektora, tak i od “kolegů” studentů. Rozhodně dám tedy přednost praxi s trochou teoretizování k danému úkolu, aby bylo zcela jasné, co se po nás chce.
  Nemám vůbec představu, jak konkrétně bude vypadat harmonogram, ale pár hodin týdně si na to určitě vyčaruju, (Jak píše Kecka: “Každý, kdo je ochotný si přivstat a jít později spát tomu může věnovat min. 5 hodin týdně.”)vstávání by mě zabilo, ale spát můžu jít dlooouho po půlnoci :-)
  Závěrečné zhmotnění virtuálních osob někde při skleničce by taky nemuselo být k zahození.

  Odpovědět
 9. Taky se přidám s odpověďmi na otázky:
  1. Zorientovat se v problematice, základní zákonitosti, a pak uvést do literárního světa co se týká např. publikace atd. (třeba co musím udělat, když chci vydat knihu atd. – můj sen)
  2. Ideální kurz je docházkový, ale pokud má být internetový, tak jednou týdně troška teorie a zadání úkolu a pak zpětné vazby od lektora + spoluúčastníků, taky by na netu mohla být stránka kde bychom pak své výtvory mohli vystavit.
  Třeba bychom mohli na konci kurzu vydat společný sborník prací/povídek :-ú
  3. Dlouhý alespoň 3 měsíce.
  4. 99 procent praktický, i když troška teorie je taky nutná – ale v nezbytné míře… knížku si můžeme koupit a přečíst každý (takže spíš dát doporučenou literaturu a věnovat se praxi)
  5. Několik hodin týdně bych se tomu mohla věnovat
  6. Neměl vypadat – hlavně ne samou teorii
  7. Nejlépe zadarmo, pokud placené, tak co 1500,- Kč za 3 měsíce (tj. 500 za měsíc)

  Už se těším! :-)
  Pokud by bylo hodně lidí, tak by mohlo být víc “běhů” kurzu… buď za sebou nebo paralelně, podle toho jak byste stíhal… ve skupině cca 10? lidí by bylo možné aby každý dával připomínky každému.

  Odpovědět
 10. Asi nejdůležitější bude časový harmonogram,protože většina z nás je určitě časově hodně vytížená.A doba na splnění domácího úkolu v rozumném časovém rozpětí.

  Odpovědět
  • Počítám s tím. Předpokládám jeden krátký týdenní úkol (0,5 až 3 normostrany) a možná i jeden větší, měsíční (okolo 5 normostran). Dohromady zhruba 10 stránek textu měsíčně.

   Zatím ovšem není nic jistého. Než kurz vypukne, budete všichni řádně se vším srozuměni.

   Jen se pomalu začínám obávat kapacity kurzu, která bude značně omezena …

 11. Všem děkuji za zatím zveřejněné komentáře!

  Mám radost, protože se mé plány vcelku kryjí s vašimi požadavky.

  Nebojte se, praxe a zpětná vazba bude jádro celého kurzu. Zatím bych to viděl tak, že bych si přečetl zpracované úkoly (tj. texty typu krátký medailonek fiktivní postavy, povídka, dialog s předem určenými figurami apod.), u každého textu našel slabší místa a ty pak zpracoval do otázek, nad kterými by se měl autor(ka) zamyslet a ostatní vyjádřit.

  Cena kurzu (pokud vůbec nějaká cena bude) nepřesáhne 1000 Kč. A samozřejmostí je, že dosavadní odběratelé nových článků emailem získají slevový kupón.

  Kurz v současné podobě je koncipován na 2 až 3 měsíce a bude obsahovat cca 20 lekcí.

  Ovšem vše je zatím předběžné, nic není 100% hotové, takže rád uslyším další vaše názory! ;)

  Odpovědět
 12. Kecka to vyjádřil dokonale :)

  1. Chci poznat své slabé stránky.
  2. Doufám, že mi ukáže mé chyby, nedostatky, limity a způsoby, jak je odstranit nebo obejít.
  3. Netuším :)
  4. Teoretický má být jen natolik, abychom pochopili zadání úkolů a získali návod k tomu, jak je vypracovat.
  5. Vzhledem k divoké pracovní době a náročné škole by mi vyhovovalo úkolování jednou za 14 dní, tři týdny nebo měsíc. Na hodiny si to rozpočítat nedokážu.
  6. Špatný by byl asi ten kurz, který neposkytuje zpětnou vazbu nebo poskytuje vazbu, která je matoucí. Mám zkušenosti se systémem hodnocení školních textů ostatními studenty (v několika kurzech) a většina z nich hodnotila dost nesmyslně – takže je třeba asi sepsat seznam kritérií, podle kterých se má hodnotit a zajistit, abychom se jej všichni drželi.
  Pouze ty sám, René, navzdory tomu všemu, co všechno v životě zvládáš, nám všem zpětnou vazbu asi neposkytneš :)
  7. Netuším. Spíš stovky než tisícovky :)

  Odpovědět
 13. 1. Kurz nemusí moc UČIT, ale hlavně ukázat, co kdo z nás umí, co mu jde a v čem by se měl zlepšit (forma, obsah, nápad, námět, sestaveni příběhu, dialogy, čtivost atd.). Každý něco umí „automaticky“ a něco mu zase schází. VĚDĚT je první krok k tomu, na čem dál pracovat.

  2. Ideální kurz je individuální, se světovými spisovateli a zdarma.

  3. Délka od 3 do 6 měsíců.

  4. Praktický s „domácími úkoly“, které si budeme hodnotit vzájemně. Číst a zkoumat cizí texty, dokázat je ohodnotit a poznat co v nich je hodnotné a co odpad je obrovská zkušenost. Stejně tak by každý získal odezvu od mnoha různých „spolužáků“, „čtenářů“, „kritiků“ a „konkurentů“.

  5. Každý, kdo je ochotný si přivstat a jít později spát tomu může věnovat min. 5 hodin týdně.

  6. Kurz nesmí být jen pravidelnou přednáškou, článkem a radami. Důležitá je zpětná vazba. Hodnocení. DISKUSE. Pokud by tu zpětnou vazbu měl tvořit jen RN, pak se z toho musí zbláznit a věnovat tomu mnoho času. Hodnocení našich textů by tak mohlo (při velkém počtu zájemců) vznikat pomocí Ctrl+C a Ctrl+V a to by přínosné nebylo.
  Má představa je vytvoření uravřené skupiny, která plní úkoly a zároveň si je hodnotí. RN by úkoly plnil s námi! Navíc by ale byl zadavatelem úkolů, termínů a lektorem. Takových skupin by RN mohl vést více. V každé by se účastnil se svým stejným dílem (vypracováním úkolu) a tak by to pro RN nebylo tak náročné.

  7. Kurz placený by měl nabídnout více než souhrn zdejších (jinak úžasných) článků. Za klasický kurz do 2000 Kč. Za správcování a administraci tvůrčích skupin, které se „učí sami“ třeba jen 200 Kč/měsíc. Mohl by to být ale nekonečný projekt. Za 200 Kč měsíčně (a povinnost podnětně hodnotit ostatní) by autor získal zpětnou vazbu ke své tvorbě.

  Rád upřesním nebo vypomohu.

  Odpovědět
 14. 1.Chtěla bych se naučit psát pro začátek kratší texty (povídky atd.), vyvarovat se začátečnických chyb a třeba i podělit se s ostatními
  2.Hlavně úkoly, trocha teorie a když bude potřeba trocha pomoci :)
  3.Asi by záleželo na tom, jak často by kurz byl. Možná pár měsíců?
  4.Vadilo by mi, kdybych se v kurzu setkávala pouze s teorií.
  5.To opravdu nevím. Záleželo by na tom, jak by byl kurz kvalitní a obsáhlý

  Odpovědět
 15. Zhostím se toho jako první. :-)
  1. Ráda bych se naučila vystavět příběh tak, aby fungoval, se vším s tím spojeným.
  2. Trochu teorie, která se bude věnovat určitému tématu, pár příkladů a potom praktický úkol.
  3. Jak bude třeba. Nemám moc představu, kolik témat z tvůrčího psaní chcete pokrýt. :-)
  4. Teoretický tak akorát, aby bylo jasné, o čem je řeč. Osobně bych ocenila víc praxe.
  5. Nemůžu říct, jsem student, takže každý můj den je jiný a jinak nabitý. Každopádně si na psaní čas vždycky udělám. :-)
  6. Asi by se mi moc nelíbilo, kdybych se nedozvěděla nic nového a kurz mě nijak neobohatil. Ale toho se v případě těchto stránek nebojím. :-)
  7. Hmm, těžká otázka. Pokud mi to neudělá čáru přes rozpočet, jsem ochotná si kurz zaplatit. Ceny jiných kurzů tvůrčího psaní se mi zdají dost přemrštěné.

  Odpovědět

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.