Rozbor kurzu “Jak napsat knihu” 1

René Nekuda

Ze života mého

článek, Jak napsat knihu

René Nekuda

Ze života mého

článek, Jak napsat knihu

Rozbor kurzu “Jak napsat knihu” 1

Jedinečný e-mailový kurz Jak napsat knihu žije již třetí měsíc.

Za tuto relativně krátkou dobu stačil rozbouřit nejednu internetovou vlnu a omámit pár stovek surfařů projevujících lásku ke psaní.

K této hodině je do kurzu přihlášeno přesně 279 účastníků (a kdybychom počítali odpadlé, bylo by to číslo větší než 350).

Včera jsem rozeslal všem kurzistům dotazník zpětné vazby a stále se nestačím divit, jak moc přínosný pro vás kurz je!

Upřímně vám všem děkuji – málem jste mi vehnali slzy do očí…

Vytahuji kapesník a plynule přecházím k tvrdým faktům:

1. Průměrné hodnocení kurzu na stupnici od 1 do 10 (vyšší číslo znamená lepší ohodnocení) je neuvěřitelných 8,9!* Přiznám se, že až takto vysoké číslo jsem skutečně, ale skutečně, nečekal.

Rozbor kurzu “Jak napsat knihu” 1

2. Dotazník zpětné vazby (zatím) vyplnilo 65 lidí (mnohem více žen, než mužů ve věku od 10 do 60 let).*

3. “Nejstarší kurzista” je na lekci č. 70.*

4. Díky kurzu Jak napsat knihu bylo popsáno přes 3000 normostran textu (tj. průměrně 45 normostran na jedince).*

5. Nejvíce píšete “Párkrát do týdne” nebo “Prakticky každý den”.*

6. Na otázku, zdali se řídíte radami z kurzu, zněla nejčastější odpověď “Víceméně ano” (53 % respondentů).*

7. Zastoupení happy-endů a tragických konců je téměř srovnatelné.* Přál jsem si víc šťastných konců. ;)

Rozbor kurzu “Jak napsat knihu” 1

8. Z prázdného pole, kam se měly napsat připomínky či pochvaly, vybírám čtyři zajímavé reakce. Více ohlasů najdete na této speciální stránce.

Kurz je skvělý a perfektně propracovaný. Některé tipy nebo poznámky jsem sice nevyužila, ale to spíš, že se to neshoduje se stylem a druhem příběhu, jaký píšu. :) Rozhodně to pomůže zase někomu jinému, to je pochopitelné. Oceňuji vaši práci, snahu a hlavně trpělivost s celým kurzem. Navíc to, že je neplacený, protože takových lidí, co by to dělali s chutí a proto, že chtějí, je skutečně velice málo. Máte mou poklonu a upřímné ocenění :) Děkuji! — Žena, 21-25 let (den kurzu #43 až 49)

Je super, že nemusím nikam docházet na nějaký kurz. Mám 6ti letého syna, který je dopoledne ve škole, manžel na ranních směnách a já se můžu celé dopoledne věnovat psaní a odpoledne zase rodince. A když mám nějaký nápad na další děj, vezmu jen blok a napíšu si poznámku. Druhý den to pak zakomponuju do příběhu. Takže v kostce – je to celé fajn, stránky jsou dobře zpracované a rady mi jsou více užitečné, než jsem si na začátku myslela. DĚKUJI!!! — Žena, 26-30 let (den kurzu #8 až 14)

A ještě jednou poklona na závěr – pokud se mi knihu podaří vydat, určitě nezapomenu vyjádřit svou vděčnost i v poděkování v ní. :)— Muž, 31-40 let (den kurzu #43 až 49)

Váš kurz je přesně to, co jsem už dlouho potřebovala a nenacházela. Je to takový pocukrovaný bič – žene mě kupředu, bezbolestně a zajímavým způsobem. Takže díky! :) — Žena, 21-25 let (den kurzu #43 až 49)

Minishrnutí

Znovu opakuji, že mám obrovskou radost z vašich reakcí. Vytvoření kurzu mi zabralo mnoho hodin práce a stálo hodně energie, takže toto je od vás velmi milé poděkování. Alespoň se necítím tak méněcenný.

V dotazníku jste poměrně často oceňovali, že je kurz zdarma. Rádo se stalo! :)

Přál bych si, abyste vaše knihy úspěšně dokončili. Mnozí z vás mě celkem pravidelně informují, jak jsou na tom. Čili nepochybuji, že spousta účastníků výzvu kurzu Jak napsat knihu zvládne.

Dále bych vám chtěl připomenout, že můžete využívat výhod zdejšího Fóra o psaní. Již teď tam najdete zajímavou diskuzi …

Tajemství: Na jednom místě kurzu obdržíte tajnou instrukci. Po jejím splnění těm nejšikovnějším z vás rád osobně pomohu sehnat nakladatele. Nicméně počítejte s tím, že doba je zlá a hrozba 20 % DPH na knihy by byla smrt pro téměř všechny neznámé autory. :(

Každopádně skončím pozitivně – všechno se dá překonat a nic není nemožné!

Jste šikovní, myslím na vás a ještě jednou vám za vše moc a moc upřímně DĚKUJI!

» Přihlásit se do kurzu “Jak napsat knihu” «

* Tento rozbor je založen na údajích od prvních 65 účastníků kurzu “Jak napsat knihu”, kteří dobrovolně vyplnili anonymní dotazník zpětné vazby ze dne 17. března 2011. Výsledky se tudíž budou časem měnit a pravděpodobně se dočkáte dalších podobných článků.

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

7 komentářů u „Rozbor kurzu “Jak napsat knihu” 1“

 1. Chtěla bych se vás zeptat. Knihu mám dopsanou ale nevím s jakým vydavatelstvím (nakladatelstvím) pracovat . nemohu na něj sehnat kontakt. S jakým vydavatelstvím máte nejlepší zkušenosti? Jinak ten kurz je vynikající. Před tím sem knihu psala velmi pomalu a nevěděla si sní rady, ale s vaším kurzem to šlo jako po másle . Moc jsem vám vděčná.

  Odpovědět
  • Milá Lucie, moc děkuji za Váš pozitivní komentář.

   S výběrem nakladatelství Vám bohužel nemohu poradit, neboť jsem Váš text nečetl a nevím, jak je napsaný, jaké je jeho téma a styl (to všechno by mělo ladit s profilem nakladatelství). Podívejte se na internetu, jaká nakladatelství v ČR existují a jaké vydávají knihy. Podle toho je kontaktujte.

   Ještě jednou děkuji a přeji mnoho úspěchů s Vašim textem! ;)

 2. Dobrý den,
  Psaní mě strašně baví a mám ho strašně ráda. A když jsem našla váš kurz, byla jsem z toho nadšená. Kolem asi 30 dne jsem s tím málem sekla, ale pokračuji dál a jsem moc ráda, že jste něc takového vytvořil. Takže Vám moc děkuji.

  Zuzana :)

  Odpovědět
 3. Gratuluji :)
  Chci se zeptat, ještě bude v nějakém z Dnů řešena ,,korekce” knihy. Tím myslím, jestli bych mohla poprosit (třeba ve formě článku nebo nějakého odkazu) o napsání, jak by měly vypadat odstavce (a jestli se dají dělat nějak jednoduše – Já je dělám ve Wordu Tabem, ale připadá mi to jako příliš velká mezera.*), co se od knihy ještě očekává apod. Tohle mi zatím ve Dnech chybí. Někde jste psal, že bychom měli umět základy, ale občas je dobré něco takového zmínit. Nemyslím samozřejmě základy českého jazyka! Jen jak manipulovat s programy na psaní.
  * Ještě bych dodala, že si občas vezmu do ruky knihu, kde je mezera před odstavcem velká až na dva prsty, někdy jsou to jen čtyři mezery a někdy jen dvě. Ke všemu se někdy odděluje ,,mezerou před odstavcem” přímá řeč, někdy zase každý odstavec a někdy dokonce jen začátek kapitoly. Potřebovala bych poradit.
  Předem děkuji za odpověď a radu.

  Odpovědět
  • Milá Báro, moc děkuji za komentář.

   Co se “korekce” knihy týče, je jí v kurzu věnován nějaký prostor. Nebojte se.

   Nezkoumejte, jak je to v různých knihách, protože to není práce autora, ale nakladatelství. Obecně platí, že rukopis se odevzdává bez jakéhokoliv formátování (tj. bez tučného písma, kurzívy, odsazení, různých druhů písma či větších nebo jinak odlišených nadpisů). Rukopis by měl být obyčejný text v nejjednodušším formátu .txt. Možná to nebude vypadat dobře, ale naopak to usnadní práci sazeči, který si potom může se vším vyhrát a vytvořit vám hezky vypadající knížku. ;)

  • Děkuji za odpověď.
   Tak já si tedy počkám, až se to v kurzu objeví :)
   Ať se vám ve vytváření kurzu stále daří a má to ještě větší ohlas.

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.