O myšlení „uvnitř krabice“

René Nekuda

Kreativita

produktivita

René Nekuda

Kreativita

produktivita

O myšlení „uvnitř krabice“

Předkládám vám malý experiment, který vám ukáže, že i tzv. “myšlení uvnitř krabice” má něco do sebe. Je to do jisté míry opozice ke článku Proč myšlení uvnitř krabice nefunguje.

Jediné, co budete potřebovat, jsou hodinky nebo stopky. Po dočtení instrukcí máte přesně 30 sekund na to, abyste splnili zadaný úkol (viz odkaz nadpisu níže):

Úkol č. 1 #

Jaké to bylo? Jednoduché? Těžké?

Pojďme si to zkusit ještě jednou – máte opět přesně 30 vteřin na to, abyste splnili následující zadání:

Úkol č. 2 #

Co teď? Lehčí? Těžší?

Pojďme, dáme si ještě jeden, ano? Pravidlo je pořád stejné – po dočtení instrukcí máte přesně 30 sekund na jejich splnění:

Úkol č. 3 #

Jaké to bylo tentokrát? Bylo to jednodušší, nebo těžší, než předchozí dva úkoly?

Podrobnosti

Ne nadarmo jsem zvolil jako úvodní obrázek k tomuto článku krabičku z Malého prince – vzpomínáte si, jak chtěl po autorovi namalovat beránka a on se pořád zdráhal a vymlouval se, že to neumí? (Nakonec to vyřešil kresbou krabice, ve které měl tak moc chtěný beránek být …)

V našem případě jsme na tom podobně. V drtivé většině případů působí zadání úkolu číslo 1 jako paralyzátor lidí. Koukají na zadání a ne a ne něco vymyslet. Přitom 30 vteřin není krátká doba na to, že máte to největší pole působnosti, jaké jen můžete mít. Není v tom ani trocha omezení.

Úkol číslo 2 má mnohem lepší výsledky. Možná je to dáno tím, že druhá část zadání nějak podněcuje inspiraci. Jací bratři? Co všechno může dělat tak dramatické “povolání” jako je zloděj? Jaký je mezi nimi vztah? Co je předmětem jejich zájmu? Jaká byla jejich poslední akce? Co se asi stane v budoucnu?

Úkol číslo 3 vykazuje nejlepší výsledky. Pravděpodobně je to dáno velmi dramatickou zápletkou již v samotném popisu zadání. Na druhou stranu je příběh celkem pevně konstruován a na první pohled je jasné, že zde máte oproti zbylým dvěma úkolům nejmenší prostor pro vlastní tvorbu.

Z toho plyne, že čím více máte základních informací, tím více se vám v hlavě tvoří věty, obrazy, charaktery, situace, děj a celý příběh.

Hodnota omezení

Ernie Schenck vidí jasný přínos v omezeních a říká:

Největší tajemství produktivních, kreativních lidí je to, že dokáží překonávat překážky. V jejich mysli je nezdar příležitost, a každé omezení šance. Tam, kde jiní vidí zeď, oni vidí dveře.

Schenck čerpá inspiraci od Harryho Houdiniho, který se nechal spoutat a uvěznit do skleněné krabice plné vody. Selhání by v tomto případě mělo fatální následky. Ovšem Houdini musel přijmout omezení reality a soustředit se na svoji práci, přesný pohyb a najít si cestu ven.

Další z jeho příkladů je mise Apolla 13, kdy došlo k výbuchu na palubě a díky tomu začal unikat kyslík a loď přišla o spoustu elektřiny a životodárné vody. Kosmická loď byla 200.000 km od Země, a pokud by inženýři v Houstonu problém nevyřešili včas, celá posádka by se ve vesmíru udusila.

… představte si, že máte vyrobit nový produkt. Pro jeho výrobu máte k dispozici pouze izolepu, plastové sáčky, lepenku a jiné drobnosti. A jen tak na okraj – máte na to necelých 48 hodin, jinak všichni lidé zemřou.

Všechny naše krabičky jsou do jisté míry omezením. A je jich vskutku hodně – Vztahy. Nabídka volných pracovních míst. Místo, kde žijeme. Jak mladí nebo staří jsme. Naše bankovní účty. Tyto všechny skleněné krabice mají pevné stěny. Všechny mají hranice. Ale ne každá z nich je nutně špatná.

TIP! Jakým směrem se točí vaše myšlení?

Takže až se příště budete zase cítit frustrováni tím, že vás něco omezuje, zhluboka se nadechněte, soustřeďte se jako Houdini a začněte hledat kreativní příležitosti! ;)

Otázky pro vás

 • Co si myslíte o předcházejících třech úkolech?
 • Když máte před sebou nový projekt, tak je pro vás lepší absolutní svoboda, nebo potřebujete základní cihly, která vám pomohou dílo úspěšně vybudovat?
 • Souhlasíte s Michelangelem, že “umění žije a umírá s omezením svobody”?

Poznámka: Tento článek je volným překladem příspěvku “Spark Your Creativity by Thinking INSIDE the Box” od básníka Marka McGuinnesse.

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

17 komentářů u „O myšlení „uvnitř krabice““

 1. Dobrý večer.
  První nástřel mě vlastně na začátku zaujala ta krabice a slova lehčí, těžší.
  Tak to bylo docela rychlé.
  1) Našel jsem na autobusové zastávce plechovou krabičku, byla docela lehká a byl jsem zvědavý co v ní bude. To co jsem v ní našel mě hodně překvapilo. Na mastném papíru byl popsaný život nějakého muže.
  Při hlubším čtení poznávám, že lehká krabička v sobě skrývá opravdu těžké trauma jednoho života.
  Dvojka byla spíš na poslední chvilku:
  2) Dva zlodějíčci se vkrádají do rodinného domku. První leze oknem v přízemí našlapuje hodně opatrně, ale stejně si nevšimne ve tmě, že nohu namáčí rovnou do akvária. V tom akváriu jsou piraně. Hned se vrhají na našeho vetřelce, který už reaguje jenom křikem. Druhý zloděj tak tak utekl před vzbuzeným majitelem.
  Třetí zadání už byl narychlo, taky tak vypadá:-)
  3) Starší bratr ukradl šperk v mládí svojí matce a mladší sourozenec ho zahlídl. Toto brácha nevěděl. A až po poslední společné loupeži mu to vyčetl a rozešli se.
  Nechtějte vidět ten rukopis :-).
  Děkuji za Vaše stránky.

  Odpovědět
  • To je moc pěkné, Františku. Je vidět, že výstupy jsou čím dál tím víc konkrétnější. Přeji hodně inspirace a moc zdravím!

 2. 1.
  kočka byla u lidí nespokojená. že raději odejde a bude sama lovit myši. hned první nedokázala myš chytit. když dostala hlad, ráda se vrátila k lidem a misce mléka.
  2.
  dva zloději vykaradli klenotnictví, ještě na místě se začali hádat, co si kdo odnese a trvalo jim to tak dlouho, že je policisté sebrali dřív, než by odešli.
  3.
  bratr, kterého tížilo tajemství druhého bratra, šel do kostela a vyzpovídal se. úleva byla převeliká a další společná akce bratrů úspěšná.

  Odpovědět
 3. Dobrý den.

  Ve všech kreativních oborech nedokážu moc pracovat podle zadání. Mám-li péct dort, třeba i pro muže, vypadá jako svatební, je dekorovaný hromadou kytek. Možná to souvisí s mým zaměstnáním účetní. Příliš mnoho pravidel, termínů, které je třeba dodržet. Povinně. Tedy v jakékoli jiné činnosti hledám tvůrčí svobodu. Třetí úkol – neměla jsem ani trpělivost zadání dočíst. První zadání, nic jsem za 30 s nevymyslela. Druhé zadání, příběh vymyšlen: Dva racci pečlivě střeží rybářskou loďku, číhají na rybu, kterou vyhodí rybáři ven z lodi, protože je moc malá. Spletou se a chytí nástrahu na vlasci, ten první ji chce ukrást a má štěstí, protože nespolkne háček. Ten druhý okrade toho prvního a kořist spolkne i s háčkem. Rybářům nezbyde nic jiného, než odstřihnout vlasec. Racek umírá několik dní a naříká.

  Odpovědět
  • Díky moc za reflexi. Myslím, že už se z toho dá něco vyčíst! ;)

 4. První cvičení bylo o malinko těžší, než druhé, jelikož to byla první zkušenost. Druhé cvičení se mi tvořilo lépe. Třetí jsem nevymyslela nic. Je zajímavé, že to dokáže vypovědět dost o tom, jaký má člověk přístup všeobecně k řešení problémů pod tlakem a pod tíhou informací. Všeobecně mám ráda volnost. Jasné téma mne inspiruje, ale detaily mne svazují a nejde mi to vymyslet tak rychle. Nemám moc ráda práci pod tlakem, což se myslím i projevilo. Tak to jen takové zamyšlení, které se asi s článkem trochu rozporuje…?

  Odpovědět
  • Kdepak! To je přesně ono – každému funguje tvořivost jinak a je fajn si zjistit a pojmenovat, jak funguje zrovna ta má.

 5. 1
  Šel kolem potoka a uviděl rybu. Zatoužil ji ulovit. Ale nemám rybářský lístek! A dál vymýšlel, co kvůli ulovení ryby musí splnit, až si uvědomil, že rybář být nechce.
  2
  Zloději se rozdělili, jeden zleva, druhý zprava. Vyvolají neklid mezi lidmi a toho pak využijí ke krádeži. Bohužel se v davu jeden druhému ztratí.
  3
  Naše tajemství, protože teď už společné, nesmí být vyzrazeno. Musíme se rozdělit a jít každý svou cestou, jinak za sebe neručím.

  To bylo napsané volně a hned. A pak jsem si všimla, že se od příběhu distancuji ještě dřív, než bych ho rozvedla, že s postavami nechci nic mít. Díky

  Odpovědět
 6. Mne najviac vyhovovalo druhé zadanie. Mierne obmedzenie ale zároveň inšpirácia.
  To posledné zadanie bolo už tak dlhé, že som ho za tých 30 sekúnd nestihla ani poriadne uchopiť, nie aby som ešte nadeň nadstavila nejaký príbeh.

  Odpovědět
 7. Mám to stejně jako Lucka – bez omezení to celkem šlo, u třetího úkolu jsem nevymyslela nic, jen si znovu zopakovala zadání. Přitom běžně to mám přesně naopak, více mi vyhovuje, když vím, co mám dělat, než absolutní svoboda.

  Odpovědět
 8. Já to mám také přesně naopak. První zadání – exploze nápadů. Druhé zadání – už malé “omezení”, ale během chvilky pár možných příběhů. A třetí zadání je lehce svazující, protože už se člověk musí pohybovat v zadaných mantinelech a mnohem více zvažovat, jestli je tajemství opravdu tak silné na kvalitní příběh. Ale 30 vteřin je naštěstí opravdu dost času. “Bratr se nakonec během zlodějské kariéry přidal na stranu zákona, je tajným policistou na dvou frontách a jednoho dne už musí udat nebo přesvědčit bratra, ať toho nechá.”

  Odpovědět
 9. Tak tohle je zajímavé – v prvním případě to šlo samo, v druhém ještě relativně taky, ačkoli už jsem musela pár vteřin “uvažovat”, ve třetím jsem nevypotila nic (a zadání si musela přečíst třikrát…)
  Dejte mi špendlík, sestrojím raketu… :-) Pěkný experiment, díky.

  Odpovědět
  • Jsem na tom stejně. V prvním případě jsem byl hotov za 10 vteřin, ve druhém tak za 25, ve třetím případě už jsem nic zajímavého nevymyslel.

 10. Možná taky trochu cvok jsu,
  když se stěnou rýmu váži.
  Druhý rozměr mého boxu
  představuje rytmus strohý.
  Třetí stěnou od dělohy,
  z níž rodí nové dílo,
  tou je bezesporu forma,
  aby mesidž tlumočilo.
  Pokud navíc dobrý fór má,
  výsledek pak duši blaží.

  Odpovědět

Napsat komentář

Zápatí

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋🏼

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.

Popup

Žádný spam, protože ho taky nemám rád.