Jak ovlivňují příběhy náš život?

Poslední téma, které mě dnes zajímá, zní: Jak ovlivňují příběhy náš život? Už víckrát zmíněný Terry Pratchett má v jedné knize  – v Čarodějkách na cestách – skvělou myšlenku. Nejsme to my lidé, kdo ovládá příběhy, naopak, příběhy ovládají nás. Příběhy jsou tajní vládci světa a sílí každým opakováním. Čím častěji budeme vyprávět o Karkulce, tím bude  pravděpodobnější, že nějakou holčičku v červeném kloboučku sežere vlk.

Nevím, nakolik to platí vzhledem k holčičkám v červených kloboučcích, ale rozhodně to platí vzhledem k dílům a jejich autorům. Čím častěji se nějaká fabule, nějaký vyprávěcí postup či nějaký typ figury používá, tím častěji se používá – což je podstata uměleckých proudů, škol a mód. Každý opravdu dobrý nápad ihned naklonuje řadu dalších. Velká část literatury není inspirována životem samým, ale jinou literaturou. Drama se živí dramatem, film filmem. Příběhy v naprosté většině nevyprávějí „co se stalo“, ale „co jsme někde četli, viděli, slyšeli  a lehce přeonačili“.

To není jev nijak nový a už celá staletí se vedou spory, jestli je či není omezený počet zápletek. Ale současné vypravěčství je jednak globalizované (což je věc propojenosti a informovanosti) a jednak neuvěřitelně inflační (což je věc zcela absurdní mnohosti).  To z dnešní narace činí složitou soustavu ozvěn – citací, odkazů, narážek a plagiátů –  zrcadel odrážejících se v jiných zrcadlech.

Kompletní obsah tohoto seriálu článků

 1. Úvod do seriálu tvůrčího psaní spisovatelky Daniely Fischerové
 2. Příběh je král vší literatury
 3. Neexistuje příběh bez autora
 4. Význam pokecáníčka
 5. Co dělá příběh příběhem?
 6. Magické a proto budí vždy otázku a proč?
 7. O začátcích a koncích příběhů
 8. Pozornost věnovaná začátku
 9. Různé začátky různých autorů
 10. Tvůrčí psaní – pravidla uzavřených sekvencí
 11. Konci příběhů se musíme také věnovat
 12. Konec dobrý, všechno dobré
 13. Nekonečný příběh
 14. Příběhy pravdivé a smyšlené
 15. Jak ovlivňují příběhy náš život?
 16. Jak na nás příběhy působí?
 17. Fikce na druhou
 18. Kniha Drbání kožichu


Pojďte tvořit! 4000 účastníků, 9 let praxe a 98% spokojenost vám zaručuje osvědčený a osobitý přístup v úspěšných kurzech tvůrčího psaní (pro veřejnost i v těch online).

Napsat komentář

 

Inspirativní newslettery

Item added to cart.
0 items -