S červenými trenýrkami můžu udělat cokoliv

René Nekuda

Kreativita

článek

René Nekuda

Kreativita

článek

S červenými trenýrkami můžu udělat cokoliv

Mám malé tajemství.

Ale nejsem si jist, zdali vám ho mohu prozradit.

Umožňuje mi jít dál, dělat prakticky cokoliv, nevzdávat se, bojovat se svými strachy a překonávat i ty největší bariéry.

Vsadím se, že by vám to také pomohlo, jen kdybyste věděli, co to je.

Ale jak už jsem vám jednou řekl, je mi trochu trapné o tom mluvit – týká se to totiž mého spodního prádla.

Protože… Když nosím červené trenýrky, mohu dělat cokoliv.

Zní to trochu hloupě, co? Ptáte se, co je tak zvláštního na mých červených trenýrkách? (Ne, nebojte se, nebudu tu rozebírat, jestli náhodou nejsou krajkovaný, slibuju.)

Vlastně sám nevím, co je na nic tak speciálního. Ale vím, že ze mě dělají skoro všemohoucího mladého muže. Když je nosím, je to jako bych ovládal nadpřirozené schopnosti a všichni mí nepřátelé by byli pouze otravným hmyzem, který se dá snadno zamáčknout.

A co to má společného s vámi? Proč byste měli pokračovat ve čtení?

Protože je tu taková zvláštní věc – pozor, přijde zkratka – NLP – neurolinguistic programming (česky “neurolingvistické programování”). V podstatě jde o vytvoření si symbolu, gesta nebo pohybu, který bude spouštěčem nějaké události. Je to programování sebe sama k reagování určitým způsobem, když je událost spuštěna. Částěčně se jedná o autosugesci, která je součástí vyššího záměru. A funguje to!

A teď se vracím k těm mým červeným trenýrkám – jejich nošení mi vsugerovává pocit, že jsem nezastavitelný.

Možná ten pocit znáte, když jste nosili v kapse nějaký talisman. Nebo když jste v dětství spali s plyšovým medvídkem, který vás chránil před všemi bubáky a strašidly.

Klíčem ke všemu je udělat z nezáměrného programování akci zcela záměrnou.

Zde je pár rad, jak začít s NLP

 1. Jestliže chcete pomoci sami sobě být např. více kreativní, nastavte si pro sebe nějaký běžný spouštěč (např. sezení na určité židli či nasazení “přemýšlecí” čepice). Nebo to může být zpomalení dechu.
 2. Chcete-li si nastavit spouštěč, který vás má připravit na cvičení (hubnutí), může to být třeba kývání rukama nebo vyvolání představy sebe sama před zrcadlem (s ideální váhou, pochopitelně).
 3. Potřebujete-li spouštěč pro zklidnění, může to být např. zpřímené sezení na židli s rukama položenýma na kolenou.
 4. Dobrým spouštěčem pro získání pozornosti je krátká masáž ušních lalůčků.
 5. Položení ruky na srdce a cítění svého tepu by vám mohlo pomoci k přípravě na důležitou a náročnou poradu.

Tohle je jen pár univerzálních nápadů. Podívejte se okolo sebe a zamyslete se nad věcmi, které vám pomohou stát se superhrdinou. Co dovede vyburcovat vaši vášeň a naplnění vašich snů?

Důležité je právě vybudování si vnitřního superhrdiny, nového alter ega. Tam, kam vy sami nemůžete (nebo si myslíte, že tam nemůžete), vaše alter ego vstoupí bez jakýchkoliv známek pochybností.

Možná, že nezvládnete napsat těch 5 stránek textu po té, co jste pracovali 10 hodin v kuse, uvařili rodinnou večeři a pozdě v noci dlouho uspávali své ratolesti. Nicméně vaše alter ego supermana to dokáže! Nebo vám v tom alespoň dost pomůže.

Využívejte sílu NLP, abyste v sobě probudili svoji jedinečnost.

Jen to zkuste! Nikdy nevíte, jestli jsou vaše trenýrky kouzelné… ;)

Poznámka: Více o NLP se dozvíte například na české Wikipedii. Odkaz na článek Neurolingvistické programování.

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

8 komentářů u „S červenými trenýrkami můžu udělat cokoliv“

 1. Můj NLP jsou mé brýle, které nasazením na můj obličej ze mne udělají všehoschopnou intelektuálku, co píše články a knihy, které změní svět. Navíc je sexy, kouří cigarety, všichni po ní platonicky touží a ona všem stále uniká. A píše. Jasně, ten egoismus v tom občas musí být, proč bychom jinak psali??? :)

  Odpovědět
 2. NLP jsem studovala uz v roce 1998 a obcas ho ucim na svych kurzech. Vytvareni kotev je jen setina toho, co se s nim da delat. Par knih se da na toto tema sehnat prelozenych do cestiny.

  Odpovědět
 3. Nějak jsem se sem proklikal a začetl. Zajímavé zamyšlení nad NLP. Je možné, že nám v minulém století programovali červenými trenýrkami taky pocit nezastavitelnosti? :D ale jinak body 1 a vlastně i 5 dá se říci nevědomky pravidelně používám…

  Odpovědět
 4. Myslím, že by nebylo od věci to více rozvést. Pokud se nemýlím, jedná se o kotvy?

  NLPčko je super, tipy na knihy, kurzy?
  Kam dál, kam dál…?

  Odpovědět
 5. Musí to být hmotná věc? Já takovou nemám, ale za to mám jednoho člověka díky němuž se podobně cítím jako je v článku. Díky němu jsem dokázala změnit život, dokázala jsem a stále dokazuji vymýšlet příběhy, cítím se lepší, silnější. Bohužel nebo bohudíky nejsem s ním, jen je v mé mysli a tam mě stále pomáhá.

  Odpovědět

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.