Mám malé tajemství.

Ale nejsem si jist, zdali vám ho mohu prozradit.

Umožňuje mi to jít dál, dělat prakticky cokoliv, nevzdávat se, bojovat se svými strachy a překonávat i ty největší bariéry.

Vsadím se, že by vám to také pomohlo; jen kdybyste věděli, co to je.

Ale jak už jsem vám jednou řekl, je mi trochu trapné o tom mluvit – týká se to totiž mého spodního prádla.

Protože … Když nosím červené trenýrky, mohu dělat cokoliv.

Zní to trochu hloupě, co? Ptáte se, co je tak zvláštního na mých červených trenýrkách? (Ne, nebojte se, nebudu tu rozebírat, jestli náhodou nejsou krajkovaný, slibuju.)

Vlastně sám nevím, co je na nic tak speciálního. Ale vím, že ze mě dělají skoro všemohoucího mladého muže. Když je nosím, je to jako bych ovládal nadpřirozené schopnosti a všichni mí nepřátelé by byli pouze otravným hmyzem, který se dá snadno zamáčknout.

A co to má společného s vámi? Proč byste měli pokračovat ve čtení?

Protože je tu taková zvláštní věc – pozor, přijde zkratka – NLP – neurolinguistic programming (česky “neurolingvistické programování”). V podstatě jde o vytvoření si symbolu, gesta nebo pohybu, který bude spouštěčem nějaké události. Je to programování sebe sama k reagování určitým způsobem, když je událost spuštěna. Částěčně se jedná o autosugesci, která je součástí vyššího záměru. A funguje to!

A teď se vracím k těm mým červeným trenýrkám – jejich nošení mi vsugerovává pocit, že jsem nezastavitelný.

Možná ten pocit znáte, když jste nosili v kapse nějaký talisman. Nebo když jste v dětství spali s plyšovým medvídkem, který vás chránil před všemi bubáky a strašidly.

Klíčem ke všemu je udělat z nezáměrného programování akci zcela záměrnou.

Zde je pár rad, jak začít s NLP

  1. Jestliže chcete pomoci sami sobě být např. více kreativní, nastavte si pro sebe nějaký běžný spouštěč (např. sezení na určité židli či nasazení si “přemýšlecí” čepice). Nebo to může být zpomalení dechu.
  2. Chcete-li si nastavit spouštěč, který vás má připravit na cvičení (hubnutí), může to být třeba kývání rukama nebo vyvolání představy sebe sama před zrcadlem (s ideální váhou, pochopitelně).
  3. Potřebujete-li spouštěč pro zklidnění, může to být např. zpřímené sezení na židli s rukama položenýma na kolenou.
  4. Dobrým spouštěčem pro získání pozornosti je krátká masáž ušních lalůčků.
  5. Položení ruky na srdce a cítění svého tepu by vám mohlo pomoci k přípravě na důležitou a náročnou poradu.

Tohle je jen pár univerzálních nápadů. Podívejte se okolo sebe a zamyslete se nad věcmi, které vám pomohou stát se superhrdinou. Co dovede vyburcovat vaši vášeň a naplnění vašich snů?

Důležité je právě vybudování si vnitřního superhrdiny, vašeho nového alter ega. Tam, kam vy sami nemůžete (nebo si myslíte, že tam nemůžete), vaše alter ego vstoupí bez jakýchkoliv známek pochybností.

Možná, že nezvládnete napsat těch 5 stránek textu po té, co jste pracovali 10 hodin v kuse, uvařili rodinnou večeři a pozdě v noci dlouho uspávali své ratolesti. Nicméně vaše alter ego supermana to dokáže! Nebo vám v tom alespoň dost pomůže.

Využívejte sílu NLP, abyste v sobě probudili svoji jedinečnost.

Jen to zkuste! Nikdy nevíte, jestli jsou vaše trenýrky kouzelné … ;)

Poznámka: Více o NLP se dozvíte například na české Wikipedii. Odkaz na článek Neurolingvistické programování.

Vaše vlastní kniha
Pojďte tvořit!
Vyzkoušejte jedinečné kurzy tvůrčího psaní, které splnily sen již tisícům lidí. Nejsou určeny jen spisovatelům…
VÁŠ PŘÍBĚH