O čem psát: nápady a inspirace (kompletní seznam)

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek

O čem psát: nápady a inspirace (kompletní seznam)

Nevíte, o čem psát? Hledáte inspiraci pro vlastní psaní či tvoření? Nebojte se, nejste v tom sami a tento kompletní seznam tipů, triků a rad vám pomůže v hledání čerstvých nápadů, které potom můžete uplatnit snad úplně všude.

O čem psát je základní pilíř tvorby. Když si ujastníte toto téma, je pravděpodobné, že zbytek psaní už bude snadnější a dost možná i rychlejší…

Následující sesbírané nástroje a metody vznikaly řadu let a mají tři velké výhody:

  • Jsou ověřené mnoha uživateli.
  • Najdete je prakticky všechny pod jednou střechou.
  • Většina je snadno dostupná, časově nenáročná a zdarma.

Jak tedy najít to správné téma o čem psát?

1. Hledání nápadu skrze hru

Někdy nápady přicházejí díky uvolnění unavené mysli. Mnoho vynálezců dostalo své nejslavnější nápady mimo obvyklou „pracovní dobu“ (ano, historku s jablkem, které spadlo na hlavu Isaaca Newtona, známe všichni). Druhý extrém je pak dril a dřina a pravidelné trénování kreativity. Spousta lidí potvrzuje, že soustavné cvičení kreativity dokáže divy (zeptejte se na to třeba hudebníků nebo si přečtěte životopis Thomase A. Edisona).

Cvičení tvůrčího psaní

Už jste někdy zkusili psát si jen tak pro radost? Bez šéfova zadání, bez kontroly učitele nebo bez cílů typu musí mi to vydělat peníze?

Výhody obou výše zmíněných přístupů (uvolnění a pravidelného drilu) se dají spojit v občasné procvičování psaní a tréninku kreativity pomocí různých cvičení tvůrčího psaní: tady jich najdete velké množství.

Nápady pak začnou přicházet skoro samy…

Soustavný trénink kreativity

Pro opravdu důkladné procvičení inspirace (a zároveň i hraní si se slovy) můžete prozkoumat dva užitečné e-mailové kurzy, které jsou nabízeny zdarma:

O čem psát: Náhodné generátory nápadů

Náhoda je skvělá cvičitelka inspirace, protože umí spojovat věci, slova, myšlenky a lidi na první pohled nespojitelné. Toto pnutí a poodstoupení z konfortní zóny může přinést až nečekaně dobré výsledky!

Na zdejších stránkách najdete hned několik náhodných generátorů nápadů (většinou spojených s vytvářením příběhů). Vyzkoušejte si je, protože řada let prověřila jejich funkčnost a užitečnost:

  • Povídkář – známý a oblíbený generátor nápadů na povídky (umí vylosovat náhodnou větu, postavu, téma a místo; nově obsahuje i několik dalších rozšiřujících cvičení).
  • Příběhovač – generátor základní struktury příběhů, včetně hlavních postav a tématu (skvěle se hodí pro psaní třeba slohových prací).

Povídkář je spíše určen pro autory, kteří se rádi nechávají unášet psaním; kdežto Příběhovač je užitečnější pro ty, kteří potřebují promýšlet a plánovat příběh dopředu.

Inspirace z vlastního života

2. Čerpání inspirace z vlastního života

Samozřejmě jedna z nejlepších rad ohledně hledání nápadů a inspirace zní: „Čerpejte ze svého života.“

Jestliže se držíte tohoto doporučení, je pak pátrání po tématu o čem psát většinou mnohem jednodušší. Zároveň máte téměř stoprocentní jistotu, že vaše téma bude skutečně autentické.

Co vám v tom může pomoci?

Spisovatelský zápisníček je k nezaplacení!

Na první pomůcku – spisovatelský, umělecký či tvůrčí zápisníček – nedám dopustit. O jeho výhodách jsem napsal již před nějakým časem článek. Sám ho používám mnoho let a stále se domnívám, že je to nejlépe úročená myšlenková investice.

Princip spisovatelského zápisníčku je velmi jednoduchý: v zásadě jde o zapisování si postřehů ze svého života (dnes už to můžete dělat i do mobilu). Patří do něj obecné nápady (např. na nový projekt, povídku či zlepšení podnikání), náhodné inspirace z okolí (např. podivní lidé z hromadné dopravy nebo zážitky z cest), sny, citáty (mimochodem tady je pěkná sbírka inspirativních citátů) či historky, které vám někdo vyprávěl nebo které se vám skutečně staly.

Představte si, že vás někdy přepadne tvůrčí blok a vy si zalistujete svými zápisníčky a najdete tam okamžitý lék. PŘÍKLAD ZE ŽIVOTA: Nevíte, kam posunout své vyprávění? Třeba by to za vás mohla udělat tahle zajímavá paní, kterou jste potkali v roce 2011 na tureckém tržišti… Hmm?

Přeci jenom to budou vaše postřehy, vaše zážitky, vaše pozorování světa, které v nich bude dlouho uchované (a které byste bez této pomůcky dávno zapomněli).

Mnoho slavných tvůrčích lidí a spisovatelů si vedlo své zápisníčky, nepodceňujte jejich sílu!

TIP! Tady je článek, který vám může hodně pomoci: Vydolujte ze sebe námět na knihu nebo povídku.

Rozvoj všímavosti a vnímání

Možná byste se divili, ale dokonce i všímavost a zdravá citlivost vnímání okolí se dá do určité míry rozvíjet. Existuje na to poměrně hodně rad a tipů a triků. Většinu z nich, zejména tu ověřenou a fungující, můžete najít třeba v online kurzu 3 měsíce inspirace zdarma (případně v knize Učím se dívat).

Rozvoj všímavosti a vnímání je pro hledání odpovědi na otázku „O čem psát?“ extrémně důležité.

Kreativní zápisník

Kreativní zápisník (René Nekuda) – obálkaKreativní zápisník je něco jako řízené vedení si vlastního spisovatelského zápisníčku a shrnuje všechny dosud zmíněné metody.

Pomůže vám s rozvíjením kreativního myšlení, ale i s pozorováním sebe i okolí, rozšiřováním slovní zásoby a – nyní pozor – obsahuje i již popsaný náhodný generátor nápadů na psaní Povídkáře.

Jak se dá s Kreativním zápisníkem pracovat si můžete přečíst v tomto podrobném článku.

Hledáte-li jednoduchý a zábavný způsob, jak najít téma pro své psaní, tato kniha vás rozhodně nezklame!

3. O čem psát: Další knihy a pomůcky (nejen) pro spisovatele

Ve zdejší sekci Projekty najdete obrovskou databázi inspirativních pomůcek a knih, které jsou (ve většině případů ke stažení zdarma nebo za sdílení odkazu na sociální síti).

Jestliže bychom se měli bavit o procvičování psaní, rozhodně bych vám doporučil Malou cvičebnici tvůrčího psaní.

Z online pomůcek vybírám:

YouTube video

4. Kurzy tvůrčího psaní jsou skvělý a ověřený inspirační zdroj

V neposlední řadě můžete pro hledání nápadů a inspirace využít veřejné nebo online kurzy tvůrčího psaní. Nejsou určeny jen vážným zájemcům o vydání knihy, jejich přesah do běžného každodenního života je v následujících případech až ohromující (ověřeno na reálných lidech jako jste vy). Opravdu. Navíc fungují jako úžasný restart fantazie a kreativity!

Ano, hledání tématu o čem psát může být někdy náročné. Nicméně doufám, že tento kompletní seznam různorodých metod pěkně rozhýbe váš stereotyp a pomůže vám v nalezení té pravé inspirace pro vlastní tvoření a psaní.

Když už víte kudy kam, může to být legrace, ne trápení. Nástroje jsou ve vašich rukách, nyní tesejte.

A pamatujte si, že každá proměněná šance z oblasti seberozvoje se počítá! Navždy. ;)

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋🏻

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.