„Tahle kniha je vážně skvělá – musíš si ji přečíst!“

Jo, krásná slova. Jsou více než pouhým tvrzením, zejména pro autory, kteří tráví spoustu času v osamění a jejichž platy jsou téměř vždycky nestálé a hlavně velmi nejisté. Je to velkorysá platba za dlouhé dny strávené u počítače, za hodiny tvrdé dřiny a sebekontroly, za nekonečnou cestu od první hybné myšlenky po závěrečnou tečku rukopisu.

Následující slovní odměny také dobře fungují:

  • „Fakt dobrá kniha.“
  • „Výborné počtení.“
  • „Velmi dobře napsané.“

Ale i když každého potěší, tak podle mého názoru zdaleka nedosahují výše „musíš si ji přečíst“. Tohle doporučení v sobě totiž ukrývá „Pokud si ji nepřečteš, nejen že přijdeš o zajímavý příběh a originální styl, ale zároveň přijdeš o objevování něčeho mnohem zajímavějšího – sebe sama.“.

Není to o krátké projížďce světem fantazii, i když částečně ano. Není to úniku z běžné reality, i když to s tím také souvisí. Je to o odhalení pravdy.

Tento typ příběhu trhá čtenářovu duši a hrabe se v jeho nejhlubších prasklinách, pěstuje v něm zármutek takový, který je mu vlastní a hledá takovou frekvenci touhy, která by k němu dobře ladila. Aby čtenář věděl, že umí toužit, že se umí bát, že mu funguje očekávání a že drátky napětí a naděje z něho udělají člověka.

Bod zlomu je místo, kde se papírové postavy stávají něčím víc než jen fiktivní bytostí ze světa literatury. Je to místo, kde si čtenář uvědomí, že ten příběh není o někom jako je on sám, ale že je o něm.

Dá se bod zlomu uměle vytvořit? I když je psaní částečně řemeslná práce, bod zlomu je tajuplná černá díra, která vychází ze spisovatelových obav, trápení a tužeb. Proto je umělecké psaní tak obtížné. A taky to souvisí s upřímností, která je mnohdy nedostatkovým zbožím.

Ale stojí to za tu bolest. Jestliže někdo o vaší knize řekne „budeš si ji muset přečíst“, tak vlastně myslí „Našel jsem se tam. Jsem tady na té stránce. Jak to, že mě autor tak dobře zná?“.

Stojí to za to, protože tohle je perfektní odměna.

Vy je znáte, vy je vidíte.

Oni jsou vy.

A najednou, uprostřed své nejisté samoty, si uvědomíte další důležitou pravdu – vůbec tady nejste sami…

Vaše vlastní kniha
Pojďte tvořit!
Vyzkoušejte jedinečné kurzy tvůrčího psaní, které splnily sen již tisícům lidí. Nejsou určeny jen spisovatelům…
VÁŠ PŘÍBĚH