Domů / Blog / Články / Tvůrčí psaní / Jak napsat dobrou scénu

Jak napsat dobrou scénu

Jak napsat dobrou scénu

Občas mě překvapuje, jak moc nahodile autoři ke psaní přistupují. Umět napsat dobrou literární scénu je totiž velké umění. Dneska vám ukážu, že to může být celkem věda…

Jak napsat dobrou scénu

Jako průvodci vaším příběhem byste se měli umět rozhodnout, jak jednotlivé scény pojmete. A toto rozhodnutí byste si samozřejmě měli umět i odůvodnit.

Vaše základní možnosti vycházejí z jednoduchého grafu:

Uchopení scény – úroveň detailů

První linka označuje množství detailů, které chcete čtenářům ukázat. Jinak řečeno: nakolik jim dovolíte ponořit se do vaší scény. 

Levá strana označuje obecný popis, kdežto pravá strana zaznamenává použití mnoha konkrétních detailů. 

Například následující obrázek moře:

Scéna s mořem a majákem

Popis této idylické scény se může vejít do dvou vět („Byla to poklidná pláž s průzračným mořem plným barevných ryb. V dáli stál starý maják, který již desítky let pomáhal obchodním lodím bezpečně doplout do přístavu.“).

A nebo bychom se mohli ponořit hlouběji, zprostředkovat čtenářům různé smyslové vjemy (např. slanou vůni moře, doteky větru a rovníkového slunce), další zajímavé detaily (zapomenuté knihy na pláži, historii majáku, pozorování mizejících krabů v rozpáleném písku atd.).

Samozřejmě tato druhá cesta je delší a většinou i pomalejší (viz literární tempo). Nicméně čtenář si z ní pravděpodobně odnese hlubší prožitek.

Ale to není všechno!

Když se vrátíme k našemu grafu, můžeme si do něho zanést ještě druhou linku – úroveň zkreslení postavou nebo vypravěčem.

Jak napsat dobrou scénu – graf

Nahoře by se nic moc nezměnilo, protože tam by zůstal popis neutrální (tj. bez většího zkreslení).

My ovšem můžeme tuto stejnou scénu odlišně prožívat skrze různé postavy, tzv. zabarveně (a to už jsme v dolní části grafu).

Co tím myslím?

Představte si, že do této harmonické scény vstoupí muž, kterému se před třemi lety ztratila na moři manželka. Od té doby se sem každý týden chodí modlit a pořád doufá, že se s ní znovu setká.

Kdybychom se hodně ponořili do této postavy, najednou musíme změnit přístup k popisování celé scény (byť se nám vnější prostředí nemění a zůstává pořád stejné).

Najednou musejí jít vesele poskakující rybičky stranou. Více bychom se měli soustředit na maják jako na symbol naděje. Nekonečné moře bychom spíše dávali do spojení s mužovou spiritualitou.

Ztracená kniha by v něm vyvolávala vzpomínky na manželku a celá scéna (původně sluncem zalitá) by nyní dostala sentimentální nádech pastelových barev. A také bychom museli zvolit odlišné další detaily, které čtenářům ukážeme, a použít přitom jinou slovní zásobu.

Šikanovaný mladík na pláži

Další příklad: Šikanovaný mladík, který se sem přišel vybít ze své frustrace, bude vnímat tuto scenérii samozřejmě úplně odlišně. Detaily, které jsme do teď popisovali jako něco překrásného, pravděpodobně budou zkreslené skrze jeho zlost (například se bude snažit kopat do prchajících krabů, případně mu může ztracená kniha připomínat nebezpečné školní prostředí). Navíc slovní zásoba puberťáka bude určitě jiná, než slovní zásoba vševědoucího vypravěče nebo starce nebo zmíněného vdovce.

Škála, na které se při uchopování literárních scén pohybujeme, je tedy poměrně velká. V obecné rovině neexistuje lepší a horší varianta, to zajímavé přichází až v kontextu vašeho konkrétního příběhu.

Pokud budete přistupovat ke každé scéně nahodile, může z toho vzniknout pěkný guláš, ve kterém se vaši čtenáři poměrně rychle ztratí.

Zmíněný graf vám má pomoci zorientovat se při psaní, což výrazně zvyšuje šanci, že váš příběh bude při čtení srozumitelnější a uvěřitelnější.

Cvičení

Jestliže si chcete dnešní důležitou látku vyzkoušet na vlastní papír, mám pro vás přichystané krátké cvičení tvůrčího psaní.

Pokuste se následující scénu popsat třemi různými přístupy:

 1. Obecně (ve třech větách).
 2. Tak, abychom se dokázali ponořit do scény skrze všech pět lidských smyslů (to už by mohly být třeba tři odstavce).
 3. A naposledy skrze pocity postavy, která je čerstvě zamilovaná (max. pět odstavců).
Jak napsat dobrou scénu – cvičení

Vzhůru do toho! Nebojte se vložit své výtvory dolů do komentářů a nezapomeňte odebírat můj Youtube kanál. Brzy vás totiž čekají další videolekce tvůrčího psaní…

Tak ať vám to dobře píše! ;) 

Už odebíráte zdejší inspirativní newslettery?

Mohlo by vás ještě zajímat…

7 komentářů

 1. Obecně: Janek si hoví v keramické vaně plné pěny a pozoruje odhrnutým závěsem déšť za oknem. Velké bílé dlaždice na zemi odrážejí světlo ze dvou zdobných lamp na stěně visící přímo nad umývadlem usazeným do obloukovité komody. Mezi umývadlem a lampami visí zrcadlo.
  Všemi smysly: Vanu vyplňuje až po okraj bílá jakoby našlehaná pěna, vonící po malinách a šípkových růží. Náhodný ochutnávač by však zjistil, že jako správná chemie chutná hořce.
  Odhrnuté závěsy, jejichž konce jsou svázány provazem, odhalují dvoukřídlé okno. Zvenčí na sklo ztěžka dopadají kapky deště, a jejich nepřetržité bubnování zní jako když se neúnavný návštěvník dobývá dovnitř.
  Koupelna má starobylý rokokový vzhled a člověka určitě příjemně překvapí, že studeně působící bílá podlaha s velkými obdélníkovými dlaždicemi hřeje.
  Obloukovitá skříňka vedle okna je korunována keramickým umyvadlem a roztomilými točivými kohoutky.
  Zrcadlo upevněné na zdi nad umývadlem trpělivě čeká na tvář, kterou by ukázal v plné jeho kráse a k jasnějšímu tomu obrazu mají dopomoct dvě zdobná světýlka držící neochvějnou stráž nad zrcadlem.

  Skrze pocity zamilované osoby: Janek si hoví ve vaně v teplé vodě obklopen hebkou sněhově bílou pěnou a se zavřenýma očima vdechuje vůni malin a šípkových růží. Usmívá se, protože si uvědomí, že za pár minut se sejde se svou milou. Pěna ho zašimrá pod nosem a on si to místo lehce promne rukou, obalenou pěnou. Trošku pěny se mu dostane mezi rty a on zjistí, že některá voňavá hebkost, vzniklá uměle, bývá i dost hořká.
  Zaposlouchá se do odhodlaného bubnování dešťových kapek na okenní sklo a zadívá se mezi odhrnuté závěsy. Je rád, že dnes se mají s Filomenou setkat u něj doma. Pokud ona zmokne, on ji jako zamilovaný muž, který se chce postarat o svou lásku, nabídne teplou koupel v téhle úžasné koupelně a kdo ví, co vše pak ještě bude využito v tomto domě.
  Protáhne své tělo skrze bílou, vodním proudem našlehanou pěnu a natáhne se pro sprchovou hlavici umístěnou na zdi u vany, aby ze sebe pěnu spláchl.
  Bosou nohou pak opatrně stoupne na velkou bílou dlaždici na podlaze a hned si uvědomí, že nezapnul podlahové topení. Podlaha je studená, a tak se snaží rychle přeběhnout k obloukovité skříňce vedle okna, kde jsou ručníky. Jeden malý vytáhne a hodí si ho pod nohy. Druhý si omotá kolem beder. Opře se o umyvadlo zapuštěné navrchu skříňky a zahledí se do zrcadla umístěné na stěně v úrovni jeho očí. Natáčí se z profilu a zkoumá, jestli není v jeho obličeji něco, co by se mohlo Filomeně nelíbit.
  I když je stále ještě odpoledne, díky zatažené deštivé obloze je nedostatek světla, takže to spíš vypadá, že se brzy začne smrákat. Ale Jankovi to nevadí. Jeho duše září láskou, která mu prosvítí i tu nejčernější tmu. A co láska nerozsvítí, tam pomohou dvě lampičky, které trpělivě čekají nad zrcadlem, aby vždy spolehlivě posloužily svým jasem žárovek, hned jakmile Janek zmáčkne vypínač.

  1. Jani, tohle je moc krásné! Přesně takhle je to čím dál tím víc konkrétnější, což je hlavní cíl tohoto úkolu. Další cvičení máte úspěšně splněné – moc gratuluju a přeju pěkný den! ;)

  2. Děkuji vám za tak povzbuzující ohodnocení, vážím si toho. Že se mi úkol povedl, je vlastně i vaše zásluha. Jste moc dobrý učitel! :) Hezký den.

  3. Upozorňuji na 2 neodpoustitelné chyby a štve mne, že jste si jich nepovšiml. (v odstavci Všemi smysly…… a v odstavci Zrcadlo….). Asi by neměla být dáma tolik chválena, když nezvládá češtinu.

  4. Ale kdepak, Ivano. V prvních verzích a rychlocvičeních na 10 minut se pravopis nikdy nehodnotí. Tato cvičení jsou vždy na jednu, dvě, max. tři velmi specifické věci, které také v textu hodnotím. Zbytek jde stranou. Jinak bychom se totiž nikdy nedobrali úspěšného výsledku. Nejlepší cesta je tedy jít krůček po krůčku… třeba jako golfisté, kteří se prvně učí hůl držet, pak s ní jen máchat, pak jen dobře stát a postupně se to propojuje v komplexní celek. A pak můžou vyrazit třeba na soutěž.

   Tato krátká cvičení tvůrčího psaní jsou tedy jako ta jednotlivost (např. trénování máchání).

   To se ovšem nevylučuje s tím, že trénování pravopisu je také nesmírně důležité. Čistě pravopisná cvičení najdete případně někde jinde.

  5. Hmmmm, nemyslím si to. Je automatické, že každá gramatická chyba tahá člověka za oči nebo uši. A to nejsem žádný expert přes češtinu. Myslím si, že správně česky se má nejen mluvit, ale hlavně psát a lektor by měl okamžitě onoho chybujícího na jeho gramatické chyby upozornit a dát mu za ně pěkně za ucho, zvláště proto, dotyčný má ambice, či troufalost, se stát spisovatelem. Myslíte, že tohle by se stalo při prvních nahozených větách Hrabalovi, Nepilovi, Čapkovi? A myslíte si, že tito pánové, šlechtici slova, by mlčeli, kdyby četli ty dvě strašidelné věty?

  6. Milá Ivano, pletete jablka a hrušky. Tohle je procvičovací (tudíž vzdělávací) úkol zaměřený na jednotlivost, není to komplexní literární soutěž.

   Co by si o tom pomyslel Hrabal nebo Čapek, tak to opravdu nevím a nevíte to ani vy. Maximálně si do odpovědi můžete projektovat nějakou svoji, pravděpodobně zidealizovanou, představu, která má potvrzovat váš naštěstí přežitý názor (ano, tyto trendy, kdy se úspěšně demotivovali žáci ve školách kvůli pravopisu, konečně ustupují).

   Já neříkám, že znalost pravopisu není důležitá, nicméně vy nechápete smysl procvičování a nechcete přijmout metodiku, která se skrývá za tímto úkolem. Z vlastní zkušenosti vám mohu říct, že současní velcí spisovatelé, se kterými jsem se poznal osobně (Šabach, Denemarková, Fischerová apod.), oceňují spíše snahu, vytrvalost, neotřelý nápad a odvahu. S těmito rádoby povýšeneckými názory z větší části nesouzní a mají nad tím vším nadhled (to je totiž známka velkých osobností).

   Tak se tím netrapte a raději si pusťte svoji oblíbenou hudbu. ;)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.