Vytváření efektivních pracovních návyků

René Nekuda

Kreativita

článek

René Nekuda

Kreativita

článek

young-791849_1280

Různí autoři mají vlastní psací návyky. Mnohdy nám okolnosti našeho života nedovolí najít si dostatek času na psaní, ale čas sám o sobě není ten problém – je to o zvyku. Psaní musí být něco, co děláte skutečně pravidelně; podobně jako čištění zubů. Spisovatel, který čeká na inspiraci, o tuto dobu prodlouží vydání a dopsání svého románu.

Psací návyky si vybudujete nejlépe jako běžnou denní rutinu. Ovšem důležité také je umět využít určité situace! Pojďme se na některé blíže podívat…

Denní rutiny

Vymezte si každý den určitý čas (jednu, dvě, tři hodiny), kdy můžete nerušeně psát. Např. mnoho spisovatelů psalo vždy ráno po probuzení nebo v dopoledních hodinách. Ale může to být prakticky jakákoliv hodina; v ideálním případě se jedná o stejnou denní dobu (takže třeba každé ráno). Pokud si tento zvyk osvojíte, brzy uvidíte, že si na něj zvyknou i lidé ve vašem okolí a budou na vás brát ohledy.

Tip! S pravidelností psaní vám efektivně pomohou zdejší online kurzy tvůrčího psaní.

Soustřeďte se na své psaní nástroje (papír, tužky, pero, poznámky, software, manuály, osnova apod.) na vašem pracovním místě. Minimalizujte rušivé prvky, např. internet (!), knihy, časopisy, telefon, návštěvy. Jestliže naopak potřebujete nějakou stimulaci (káva, muzika jako podkres), dopřejte si ji.

Čas domácích prací věnujte přemýšlení – hodnoťte, co jste dosud napsali, plánujte a hledejte nové možnosti. Procházka se psem nebo vysávání koberců může přinést víc nápadů, než byste čekali! Jestliže totiž budete jenom tak sedět, nic nedělat a civět do zdi, bude vaše myšlení mnohem méně efektivní. K jeho podpoře totiž člověk potřebuje nějaký automatický pohyb.

Nikdy nedejte na radu lidí ze svého okolí; tuplem ne, když jste nějak emocionálně spojeni (manžel, spolubydlící, rodiče apod.)! Tyto osoby mnohdy nemají takový literární cit a nekonstruktivní kritika může celou vaši práci zcela zničit!

Namísto toho si dělejte redaktora sami sobě. Posílejte si každý týden jeden dopis, kde sami diskutujete na téma vaší práce, formulujete nedostatky a chválíte věci, které se vám povedly. Až se budete blížit ke konci a zkontrolujete si váš první dopis, objevíte spoustu zajímavých nápadů a nových nedostatků (nebo naopak budete vědět, že můžete dílo úspěšně zakončit).

Dále si veďte osobní deník, kreativní stránky a samozřejmě nesmíme zapomenout na spisovatelský zápisníček. To všechno jsou velmi mocné nástroje, které vám pomohou zůstat v kondici, mít inspiraci vždycky po ruce a vědět, odkud kam chcete dílo vést. Rozhodně je nepodceňujte!

Poznámka: I když se to tak možná zdá, používání všech čtyř technik není časově náročné. Jde jen o zvyk – pak se stanou běžnou součástí vašeho života a nebudete je vnímat. Nicméně stačí, když si vyberete jen ty, které přímo vám vyhovují; já například používám “pouze” spisovatelský zápisníček a zmíněné dopisy.

Příležitosti

Pokud si vytvoříte návyk “nemohu psát, dokud nejsem sám(a) doma a nemám puštěného Mozarta v pozadí”, děláte si život zbytečně těžší. Přijdou chvíle, kdy nebudete moci zůstat doma (dovolená, nemoc apod.) a vaše psaní tak přijde zbytečně nazmar. Dalším důležitým krokem je naučit se využívat tzv. “mrtvý čas“.

“Mrtvý čas” může být například čekání u lékaře, cestování metrem, čekání na schůzku či na autobus nebo fronty na úřadech.

Když tento čas využijete kreativně (podobně jako domácí práce), přijdete k pracovnímu stolu s jasnou myšlenkou, se kterou se píše mnohem lépe a rychleji.

Poznámka: Nikdy nepodceňujte ruční zápis myšlenky. Nespoléhejte se na to, že si nový nápad zapamatujete, protože tomu tak z 95 % nebude!

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

1 komentář u „Vytváření efektivních pracovních návyků“

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.