Domů / Blog / Články / Ze života mého / Z kurzů: Jan Olič

Z kurzů: Jan Olič

Z kurzů: Jan Olič

Proč ses rozhodl studovat tvůrčí psaní?

Za to asi mohou kolegové z teď už bývalé práce. Mívali jsme ve zvyku každému, kdo odcházel, nadělit nějaký dárek na rozloučenou. No a já tehdy dostal víkendový kurz tvůrčího psaní jakéhosi chlapíka s podivným jménem. 

A právě tam jsem nabyl přesvědčení, že mi asi skládání slov na papíře jde docela dobře. Jen jsem pořádně nevěděl, jak vytvořit nějaký smysluplný příběh. Víte co, když vám někdo řekne, napište kolegům to a to sdělení, je to trochu něco jiného, než si vlastně všechno vymyslet a poskládat úplně sám. No a od té doby to ve mně hlodalo. Jednou se musím zapsat na nějaký další Reného kurz a trochu to vypilovat! Nakonec se to povedlo. Teď si jen říkám, škoda, že jsem to odkládal tak dlouho.

Co ses naučil?

Kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Napište knihu, nastartujte svoji fantazii, poznejte spisovatelské řemeslo a seznamte se s podobně úžasnými lidmi jako jste vy!

Toho je hodně. Určitě ale můžu vypíchnout, že díky kurzu teď nad příběhem přemýšlím v souvislosti s prakticky úplně vším. Díky příběhům jsme schopni řadě věcí porozumět, pochopit je. I proto René vytvořil tuhle stránku, že? Když tu uvidíte reálné příběhy ostatních, bude snazší pochopit, proč je takový kurz tak skvěle investovaný peníz.

V čem ti kurz tvůrčího psaní nejvíce pomohl?

I toho by se našlo dost. Nejvíc si ale cením toho, že jsem se naučil jít s nějakým svým textem „na trh“. Asi to bude znít zvláštně, ale když jsem dřív napsal třeba nějakou povídku, nedával jsem ji skoro nikomu číst. Bál jsem se, že se čtenáři nebude líbit, že bude špatně přijatá a já nakonec zjistím, že to, co píšu, vlastně vůbec nedává smysl. Nemluvě o tom, že to může i někdo kritizovat! A já přece chci pochválit!

Reného kurzy, nebo aspoň ty, co jsem navštívil, jsou ale v zásadě o tom, že něco vytvoříte, a ostatní vás hodnotí. A o tom je vlastně i autorský svět. Těžko si dokážu představit, že bych si přečetl třeba nějakou knížku, a pak si ji pro sebe nezhodnotil. Takže tohle se prostě naučit musíte, pokud to s psaním myslíte aspoň trochu vážně. A na Reného kurzech se to určitě naučíte.

Jaký je René Nekuda lektor?

Nejlepší! Tedy, on z mého pohledu nemá příliš velkou konkurenci, protože jsem jiného lektora tvůrčího psaní nevyzkoušel. Ale asi ani nevyzkouším. René mi totiž jako lektor vyhovuje po všech stránkách. Svoji práci dělá rád a dává do ní všechno. A to je prostě vidět. Když to baví lektora, baví to i vás. Hodiny se nevlečou, mají spád a vždycky utečou tak nějak příliš rychle. I když se mi občas nechce a moje hlava vyhlásí tvůrčí stávku, jsem vždycky moc rád, že jsem se zúčastnil další hodiny. Je to takový kreativní náboj. 

Tvůj krátký medailonek:

Myslím, že jsem pozitivní člověk, který se na všem snaží najít aspoň něco dobrého. Nejšťastnější jsem, když můžu prostě jen tak cestovat po světě, poznávat nová místa, prožívat nová dobrodružství, přemýšlet jiným způsobem. Na astrologii nevěřím, ale hltám novinky ze světa vědy, zvláště pak astrofyziky a kosmonautiky. Nikoho tak asi nepřekvapí, že můj oblíbený žánr je science fiction. Možná mám tak trochu hlavu ve hvězdách. 

Poznámka: Více studentů a studentek z mých kurzů tvůrčího psaní můžete poznat zde. ;)

Už odebíráte zdejší inspirativní newslettery?

Mohlo by vás ještě zajímat…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *