Závěrečná věta

Závěrečná věta

Na začátku cítíte uvnitř sebe malou jiskřičku, ze které může být velký plamen. Jste plni napětí a ještě úplně nevíte, kudy se váš příběh potáhne, co všechno do sebe pojme a jakým způsobem.

Tahle jiskřička potenciálu je velmi svůdná.

Jenomže jakmile s ní začnete trošičku víc manipulovat, dost často se stává, že najednou všechno nadšení rychle uhasí. Je pryč! A vy nevíte, co se bude dít dál, co dělat se svými postavami, co dál psát.

Dokončení příběhu je najednou tak vzdálené a velmi těžké…

Co dělat po začátku?

V tuto chvíli máte na výběr prakticky ze tří možností:

1. Čekat na další nápad

Možná to zní jako dobrá myšlenka, ale hrozí jedno velké nebezpečí – můžete uvíznout v kruhu věčných začátků bez jediného reálného konce.

2. Vzdáte to

Začnete pochybovat o svém spisovatelství. Jenomže tohle by mohly udělat celé generace lidí před vámi a nic by po nich nezbylo. Pokud to skutečně uděláte, už nikdy nic nenapíšete (a už vůbec ne dokončíte).

3. Začnete spěchat

Můžete zkusit dokončit aktuální příběh tak rychle, jak jen to vůbec bude možné. Většinou vznikne první hrubá verze rukopisu, na kterém potom bude ještě hodně práce – budete ho muset leštit, zkracovat a upravovat. Na rozdíl ale od předchozích dvou možností budete mít v ruce alespoň něco.

Tip na článek: Jediná cesta, jak dokončit knihu, je ji začít psát…

Co dělat, abyste příběh dokončili

V první řadě si musíte uvědomit, že konec je to, kvůli čemu většina čtenářů čte příběhy (a možná to ani neví).

“To je dobrý,” někdo řekne, jakmile poodhalí osud hlavního hrdiny a zjistí, s jakými kartami se bude v příběhu hrát (tj. co všechno jim autor na tom malém pískovišti přichystal za bábovičky). A pak se jenom čeká, co se stane a jak to dopadne.

Představte si film Ptáci bez závěrečného útoku na dům či Pána prstenů bez pasáže v Mordoru.

Pokaždé, když budete zoufalí, si vzpomeňte na svůj oblíbený příběh a na jeho konec.

Čtěte si svůj rukopis neustále dokola

Ignorujte všechny, kteří říkají, že rukopis byste si měli poprvé řádně přečíst až po úplném dopsání jeho první verze. To je naprostá hloupost.

Zkuste si svůj text číst v průběhu psaní jako nezávislý čtenář a ptejte se sami sebe, co by asi mohlo následovat, co očekáváte a co by vás nejspíš překvapilo.

Test silné myšlenky je její životnost. Takže jestliže se po dopsání příběhu stále cítíte svěží a vnímáte alespoň mírné vzrušení, jste na dobré cestě.

Pokud tomu tak není, tak neztrácejte svůj čas a raději začněte dělat něco jiného!

Podobné příspěvky

Kreativní dárky, které nikdy nezklamou

Vymýšlet neustále další a další kreativní dárky může být pěkný oříšek. Následující tipy vám to případné lámání hlavy výrazně ulehčí. Inspirativní knihy Kreativní zápisník je ověřený dárek. Je levný, zábavný...

Autorské čtení – Kočky II

Dovolte mi pozvat vás na již druhé autorské čtení studentek z mého letního kurzu tvůrčího psaní, které se uskuteční dne 20. září 2012 od 19:30 v knihkupectví Fantazie (Tylovo náměstí...

Nejlepší knihy všech dob

Žebříčky oblíbených, nejprodávanějších či nejlepších knih jsou vždycky fascinující, i když jich můžete najít opravdu velké množství. Následující seznam byl ale vytvořen pod taktovkou unikátního klíče – 125 úspěšných současných...

Motivační video, které byste měli vidět

V poslední době mnoho lidí v mém okolí ztrácí motivaci jít si za svým snem, případně opouštějí hodnoty a cíle, kterým dlouhodobě věřili. Nemám rád univerzální prázdné fráze typu “duha...

10 zenových příběhů

Zen učí užívat si života, splynout s ním, odprostit se od všeho zbytečného. Zen by se dal shrnout jako absolutně vědomé tady a teď. Mnoho lidí po mnoho let odkrývá...

Novinka: Obsáhlý videokurz Základy tvůrčího psaní je zábavný, hravý a opravdu hodně užitečný!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!