Domů / Blog / Články / Tvůrčí psaní / Jak začít psát knihu (podrobný návod)

Jak začít psát knihu (podrobný návod)

Jak začít psát knihu (podrobný návod)

Jestliže chcete začít psát knihu, měli byste být připraveni na mnohé překážky, na které pravděpodobně v průběhu tvoření narazíte. Následující seznam 7 základních kroků vám pomůže případným nečekaným úskalím předcházet…

1. Rozvrhněte si síly

Kniha se sama nenapíše a celý proces jejího vzniku od vás bude vyžadovat mnoho času, sil a sebezapření. Je dobré být k sobě upřímný hned na samém začátku, abyste nakonec nelitovali promarněného roku.

Mít nastavený alespoň rámcový harmonogram není nikdy na škodu. Kolik toho napíšete a jak často budete psát, to se liší autor od autora. Někomu vyhovuje pravidelné každodenní psaní v kratších časových úsecích (např. každé ráno půl hodiny), někdo další potřebuje psát osm hodin v kuse jednou za delší čas (např. 1 x za 14 dní).

S plánováním tvůrčího rozvrhu vám pomůže Psací plánovač. Ale než se pustíte do jeho vyplňování, doporučuji vám projít si Spisovatelský test, který vám ukáže vaše předpoklady (ale také slabiny) pro psaní knihy. Jestliže chcete začít psát knihu, neměli byste ho vynechat, neboť je vždycky dobré vědět, jak na tom ve skutečnosti jste!

Kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Napište knihu, nastartujte svoji fantazii, poznejte spisovatelské řemeslo a seznamte se s podobně úžasnými lidmi jako jste vy!

Co se stane, pokud tento krok neuděláte?

Pak riskujete, že nenajdete vhodný čas na psaní. Je také možné, že kvůli nedostatečnému psacímu návyku nebudete mít vycvičenou svoji múzu a v momentě, kdy sice budete mít nárazově volný čas, nebudete mít třeba inspiraci.

2. Zjistěte, jaký jste typ autora

Tenhle krok je také velmi důležitý, neboť ovlivňuje celkový způsob práce na vznikajícím rukopisu. Natočil jsem o tom celé video (je to osmá lekce z on-line kurzu Základy tvůrčího psaní), tak si ho pusťte a případně si vyzkoušejte i uvedené cvičení:

Doplňkové materiály

  • Povídkář: náhodný losovač postav, míst, prvních vět a témat
  • Příběhovač: generátor základní struktury příběhů

Pokud tento krok přeskočíte…

Pak nebudete vědět, jak zvládat celý proces psaní knihy. Před začátkem je dobré ujasnit si, zdali jste plánovač nebo zdali necháváte inspiraci volně plynout.

3. Jak začít psát knihu: Prozkoumejte vybrané téma

Bez zajímavého tématu se špatně píše. Než začnete psát svoji knihu, ujistěte se, že je zvolené téma nosné a že vás bude nutit psát dál a dál (tj. aby vás nepřestalo po měsíci bavit).

TIP! Podívejte se na můj podrobný návod, jak najít zajímavé téma.

Lze začít psát knihu bez dobrého tématu?

Téma je v knize všudepřítomné a ovlivňuje prakticky všechno (od výběru prostředí až po detaily, na které se zaměříte). Špatně zvolené téma tedy znamená mnoho špatných rozhodnutí.

4. Poznejte hlavní postavy

Bez postav to opravdu nepůjde, takže se u nich musíme na chvíli zastavit.

Uvědomte si, že hlavní hrdinové jsou důležitou složkou příběhů, skrze kterou čtenáři vše prožívají. A také počítejte s tím, že vy se svými postavami budete trávit hodně času a budete je muset dokonale poznat a rozumět jim.

V návodu jak začít psát knihu tedy nesmí chybět tyto dva důležité odkazy:

Co se stane, pokud nebudete znát hrdiny svého příběhu?

Hlavní postavy nesou na svých bedrech děj a téma. Jestliže jejich tvorbu nezvládnete, váš příběh nebude fungovat.

5. Načrtněte si kompozici příběhu

V závislosti na tom, jaký jste typ autora (viz bod č. 2), byste si měli vytvořit více či méně podrobnou kompozici zamýšleného příběhu.

Skvěle vám pomohou myšlenkové mapy (konkrétnější forma má pak podobu mapy konfliktů), ale klidně vám postačí jen obyčejná tužka, papír a pár bodových poznámek. Mít před sebou rozvrženou strukturu příběhu totiž znamená, že se v něm neztratíte a budete moci dělat zodpovědnější rozhodnutí.

Jestliže chcete být opravdu poctiví, projděte si zdejší on-line kurz zdarma Tvorba příběhu za 90 minut. Díky němu budete mít na samotném začátku psaní knihy pevnější autorskou ruku…

Jak začít psát knihu bez předpřipravené kompozice

Pokud nebudete mít alespoň mlhavou představu o kompozici svého příběhu, riskujete, že se ztratíte v jednotlivých scénách a že váš rukopis bude pravděpodobně obsahovat mnoho zbytečného balastu, který budete muset později škrtnout (neboť nebude mít v rámci celku dostatečné opodstatnění). V první verzi to vůbec nevadí, ale je nutné s tím počítat.

Jak začít psát knihu – první verze rukopisu

6. Jak začít psát knihu: Uvědomte si rozdíl mezi první verzí rukopisu a finální knihou

Nyní vás trochu uklidním – z návodu jak začít psát knihu se přesuneme do stádia když už se kniha píše. V průběhu psaní se zbytečně netrapte nedokonalostí svého rukopisu. První verze totiž není finální produkt (a je to tak v pořádku).

Revize jsou následný krok, který vám pomůže všechny nedokonalosti vyladit, zbytečnosti vyškrtnout a špatně vytvořené scény přepsat.

Myslete prosím na to, že efektivní revize můžete dělat až v momentě, kdy před sebou máte text v jeho plné šíři. Před dopsáním první verze je tedy lepší uvolnit se a raději pokračovat ve psaní, než se trápit něčím, co třeba ve finální verzi knihy ani nebude…

Co se stane, pokud tento krok přeskočíte?

Začnete se zaměřovat na nedůležité detaily, případně se může dostavit pocit neschopnosti nebo méněcennosti.

TIP! Abyste neskončili s tvůrčím blokem, měli byste poznat fungování vlastní kreativity (mrkněte se proto na Bojovníka s tvůrčím blokem nebo na mé knihy Restart kreativity či Kreativní zápisník).

7. Upevněte si svoji motivaci

Vaše spisovatelská motivace je extrémně důležitý prvek, který vás bude udržovat v tvůrčím rozpoložení. Čím přesněji si definujete důvod, proč vlastně chcete svoji knihu napsat, tím větší bude šance, že ji také dokončíte. K tomu vám pomohou odpovědi na tyto 3 zásadní otázky pro spisovatele. Zároveň byste se měli vyvarovat následujícím lžím o psaní, kterým běžně věříme.

Co se stane, pokud tento krok neuděláte?

Tady je následek přímo fatální – pravděpodobně přestanete psát. Bez silné vnitřní motivace se prakticky nedá zvládnout žádný dlouhodobý úkol, což psaní knihy bezesporu je.

Dokončená kniha

Jak začít psát knihu: shrnutí

Jak vidíte, za záměrem začít psát knihu se skrývá mnoho důležitých rozhodnutí. Obecně řečeno platí, že kniha není povídka a vyplatí se tedy věnovat nějaký ten čas její předpřípravě. Tato fáze nemusí být super-podrobná, ale alespoň základní rozvržení sil autora a příběhu může výrazně zvýšit šance na dopsání rukopisu.

Držím vám palce a přeji vám, ať vám to dobře píše! ;)

Už odebíráte zdejší inspirativní newslettery?

Mohlo by vás ještě zajímat…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *