Co byste měli vědět o dokončování textů

Co byste měli vědět o dokončování textů

Možná se vám již někdy stalo, že jste koukali do e-mailového okna a nešlo vám začít psát rozsáhlejší odpověď na kolegovu zprávu. Nebo vás mohl přepadnout strach, že se nedokážete na papíře dobře vyjádřit. Nebo jste tisíckrát smazali první dva napsané odstavce a nemohli se tzv. „pohnout z místa“. A nebo vás blokoval pocit, že již všechno bylo napsáno.

To jsou všechno zcela běžné projevy tvůrčího bloku, jenž tu a tam skočí prakticky na každého, kdo alespoň občas tvoří (a nemusí to být jen umělecká díla, mohou to být i pracovní projekty, školní referáty či krátké příspěvky pro sociální sítě).

Největší spouštěč tvůrčího bloku

Jeden z největších a nejhrůznějších spouštěčů tvůrčího bloku je v nás zakotven již od základní školy. Přijali jsme ho za své a jeho vedlejší účinky nejsou většinou vůbec dobré, pro někoho jsou dokonce fatální.

Myslím tím obecně přijímaný předpoklad, že první verze textu má být dokonalá a rovnou hotová.

Ano, již od útlého mládí jsme testování v hodinách slohů a při různých dalších písemkách z vytváření dokonalých prvních verzí. Pokud se nepovedou, jsme většinou potrestáni a v tom ještě horším případě demotivováni.

Tato mylná domněnka může být opravdu destrukční.

Jedna ze základních profesních spisovatelských pouček zní, že první verze rukopisů se NIKDY neodevzdávají. V práci se téměř vždy počítá s připomínkami ostatních (ať už od zbytku týmu, nebo od šéfa). V novinách existují editoři, kteří většinou nutí redaktory dál pracovat s nahozeným textem a pomáhají jim ho šperkovat.

Málokdy se odevzdává první verze jakéhokoliv delšího a ucelenějšího textu. A přitom obvykle máme zažité, že se nám to musí na první pokus podařit.

Jak se zbavit tohoto tvůrčího bloku?

Má rada je velmi jednoduchá: začněte se na text dívat jako na sérii kroků, které se mají postupně naplnit. První verze je pouze jedna z X částí celého vzniku daného e-mailu, reportu, referátu či povídky.

První verze NEMUSÍ být dokonolá a rozhodně by neměla být 100% hotová.

To je pro většinu lidí naprosto osvobozující zjištění.

Dokončování textů – tvůrčí blok

Vysvětlení

V zásadě je všechno okolo této teorie naprosto logické a přirozené:

  • Text může být hotový jen tehdy, když je ucelený.
  • Ucelený nikdy nemůže být v průběhu psaní (jak může být například začátek základní esencí následujícího textu, když ten ještě není v prvním nahození napsaný?).
  • Až po úplném dopsání první verze rukopisu můžete objektivně hodnotit jednotlivé jeho části, protože to je první okamžik, kdy máte před sebou náznak celku.
  • Je lepší pracovat s již napsanými pasážemi (a počítat s jejich případným přepsáním, proškrtáním či zpřeházením), než „jen“ přemýšlet v hlavě o něčem, co ještě neexistuje.
  • Revize a úpravy jsou, budou a vždycky byly součástí tvorby.

Shrnutí: Začněte vnímat psaní jako sérii menších krůčků, přičemž první verze textu je jen jedna z nich. Nebojte se přepisování a rozhodně se zbavte touhy psát dokonalé texty na první dobrou.

Uleví se vám a rozproudí to vaši tvořivost, věřte mi.

A pokud trpíte opravdu vážným tvůrčím blokem (nebo potřebujete restartovat svoji kreativitu), podívejte se na můj online kurz tvůrčího psaní Bojovník s tvůrčím blokem. Jeho účinnost je ověřená na reálných lidech.

via GIPHY

pribehovy-myslenkovy-model

Příběhový myšlenkový model

My lidé neumíme žít bez příběhů. Toto silné tvrzení se neopírá jen o mé soukromé a profesní vidění světa, ale i o mnoho odborných studií. Například v roce 1944 provedli pan Heider s paní Simmelovou zajímavý experiment, kterého se zúčastnilo

Přečíst »
NEPANIKAŘTE

NEPANIKAŘTE

Psaní (ale obecně celá tvorba) vás někdy může dohnat k šílenství. Tady k tomu máte podrobný návod: Krok 1: Své tři příští životy zkuste obětovat čtení blogových příspěvků o tvůrčím psaní. Hlavně důvěřujte redaktorům a velkým spisovatelským jménům. Najdete tam

Přečíst »
8 rad o psaní od Neila Gaimana

8 rad o psaní od Neila Gaimana

Pište. Pokládejte na papír jedno slovo za druhým. Dokončete to! Ať už je to cokoliv, rozhodně to dopište. Důležitý je odstup. Přečtěte si svůj text a předstírejte, že jste ho nikdy neviděli. Ukažte ho také svým známým, kterým důvěřujete. Pamatujte

Přečíst »

Pojďte tvořit! 4000 účastníků, 9 let praxe a 98% spokojenost vám zaručuje osvědčený a osobitý přístup v úspěšných kurzech tvůrčího psaní (pro veřejnost i v těch online).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Počkejte chvilku...

Nyní můžete využít možnosti online interaktivní výuky ve formě webinářů tvůrčího psaní. 

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!

Cookie-Man

Tyto stránky používají k vylepšení některých služeb soubory cookies. Jejich prohlížením s tím souhlasíte. Více informací »