Co byste měli vědět o dokončování textů

Co byste měli vědět o dokončování textů

Možná se vám již někdy stalo, že jste koukali do e-mailového okna a nešlo vám začít psát rozsáhlejší odpověď na kolegovu zprávu. Nebo vás mohl přepadnout strach, že se nedokážete na papíře dobře vyjádřit. Nebo jste tisíckrát smazali první dva napsané odstavce a nemohli se tzv. „pohnout z místa“. A nebo vás blokoval pocit, že již všechno bylo napsáno.

To jsou všechno zcela běžné projevy tvůrčího bloku, jenž tu a tam skočí prakticky na každého, kdo alespoň občas tvoří (a nemusí to být jen umělecká díla, mohou to být i pracovní projekty, školní referáty či krátké příspěvky pro sociální sítě).

Největší spouštěč tvůrčího bloku

Jeden z největších a nejhrůznějších spouštěčů tvůrčího bloku je v nás zakotven již od základní školy. Přijali jsme ho za své a jeho vedlejší účinky nejsou většinou vůbec dobré, pro někoho jsou dokonce fatální.

Myslím tím obecně přijímaný předpoklad, že první verze textu má být dokonalá a rovnou hotová.

Ano, již od útlého mládí jsme testování v hodinách slohů a při různých dalších písemkách z vytváření dokonalých prvních verzí. Pokud se nepovedou, jsme většinou potrestáni a v tom ještě horším případě demotivováni.

Tato mylná domněnka může být opravdu destrukční.

Jedna ze základních profesních spisovatelských pouček zní, že první verze rukopisů se NIKDY neodevzdávají. V práci se téměř vždy počítá s připomínkami ostatních (ať už od zbytku týmu, nebo od šéfa). V novinách existují editoři, kteří většinou nutí redaktory dál pracovat s nahozeným textem a pomáhají jim ho šperkovat.

Málokdy se odevzdává první verze jakéhokoliv delšího a ucelenějšího textu. A přitom obvykle máme zažité, že se nám to musí na první pokus podařit.

Jak se zbavit tohoto tvůrčího bloku?

Má rada je velmi jednoduchá: začněte se na text dívat jako na sérii kroků, které se mají postupně naplnit. První verze je pouze jedna z X částí celého vzniku daného e-mailu, reportu, referátu či povídky.

První verze NEMUSÍ být dokonolá a rozhodně by neměla být 100% hotová.

To je pro většinu lidí naprosto osvobozující zjištění.

Dokončování textů – tvůrčí blok

Vysvětlení

V zásadě je všechno okolo této teorie naprosto logické a přirozené:

  • Text může být hotový jen tehdy, když je ucelený.
  • Ucelený nikdy nemůže být v průběhu psaní (jak může být například začátek základní esencí následujícího textu, když ten ještě není v prvním nahození napsaný?).
  • Až po úplném dopsání první verze rukopisu můžete objektivně hodnotit jednotlivé jeho části, protože to je první okamžik, kdy máte před sebou náznak celku.
  • Je lepší pracovat s již napsanými pasážemi (a počítat s jejich případným přepsáním, proškrtáním či zpřeházením), než „jen“ přemýšlet v hlavě o něčem, co ještě neexistuje.
  • Revize a úpravy jsou, budou a vždycky byly součástí tvorby.

Shrnutí: Začněte vnímat psaní jako sérii menších krůčků, přičemž první verze textu je jen jedna z nich. Nebojte se přepisování a rozhodně se zbavte touhy psát dokonalé texty na první dobrou.

Uleví se vám a rozproudí to vaši tvořivost, věřte mi.

A pokud trpíte opravdu vážným tvůrčím blokem (nebo potřebujete restartovat svoji kreativitu), podívejte se na můj online kurz tvůrčího psaní Bojovník s tvůrčím blokem. Jeho účinnost je ověřená na reálných lidech.

via GIPHY

Sdílení

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email

Další čtení…

Pojďte tvořit!

Vyzkoušejte jedinečné kurzy tvůrčího psaní, které splnily sen již tisícům lidí. Nejsou určeny jen spisovatelům… :) 

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *