Jak napsat dobrý příběh podle Marka Twaina

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek

Jak napsat dobrý příběh podle Marka Twaina

Mark Twain patří k velkým postavám americké literatury. Myslím, že nebude vůbec na škodu seznámit se s jeho pravidly dobrého psaní a tím se alespoň trochu poučit z jeho obrovského úspěchu:

 1. V příběhu se musí něco stát a příběh musí někam dorazit.
 2. Vedlejší děj je nezbytnou součástí příběhu a přispívá k jeho rozvoji.
 3. Živý hrdina musí být živý; tedy kromě mrtvol.
 4. Postava, ať mrtvá nebo živá, musí mít dostatečný důvod být umístěna do příběhu.
 5. Když postava začne v příběhu mluvit, mělo by to znít jako lidská mluva; jako řeč člověka, který by takto pravděpodobně v dané situaci promluvil.
 6. Když chce autor/ka popsat charakter a osobnost nějakého hrdiny, pak by mu/jí mělo stačit chování a mluva dané postavy.
 7. Když na začátku odstavce mluví postava jako vybroušený pozlacený klenot, neměla by na konci skončit jako černoch zpívající lidové písně.
 8. Hlouposti by autor neměl předkládat jako vysoké a jemné umění (neplatí pro samotné postavy).
 9. Postavy by se v příběhu měly spolehnout sami na sebe a na své schopnosti, zázraky by se měly dát stranou; ale pokud se přeci jenom nějaký zázrak stane, měl by to autor nastavit věrohodně, plynule a rozumně.
 10. Autor by měl vzbudit ve čtenáři hluboký zájem o osobnost a osud svých postav; také by měl vše nastavit tak, aby čtenář miloval dobré postavy a nenáviděl ty zlé.
 11. Charaktery v příběhu by měly být popsány tak, aby čtenář mohl v konkrétní situaci předpovědět, jak se postava asi zachová.

Kromě těchto “velkých” pravidel existují i “menší”, dodatková:

 1. Řekni, co plánuješ říci; ne něco podobného či přibližného.
 2. Používej správná slova, ne nějaké náhražky.
 3. Vyhýbej se zbytečnému balastu.
 4. Ovšem není nutné vynechat důležité detaily.
 5. Vyvaruj se neupravené formě textu.
 6. Piš pravopisně správně.
 7. Používej jednoduchý a přímý styl.

Bude z vás druhý Mark Twain? ;)

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

6 komentářů u „Jak napsat dobrý příběh podle Marka Twaina“

 1. Rady jsou užitečné a přehledně napsané. Rozhodně je dobré se nad tím zamyslet- O čem ve stylu svého psaní pochybuji? Co mi na něm připadá nepřirozené? Popřípadě, co bych chtěla změnit?
  U rad Marka Twaina se dá dobře na některé otázky odpovědět. Myslím, že mi to pomohlo si ujasnit některé věci a cíle, kterých chci v psaní dosáhnout.
  Mockrát děkuji. Tato stránka je opravdu poklad :)

  Odpovědět
 2. No já se rozhodla psát fantasy příběh o dvou kamarádkách které jedou na prázdniny na pláž. Seznámí se tam s několika kluky a postupně zjistí že jsou to vlastně potomci draků… Každý z nich má jinou vlastnost nebo schopnost. A když se políbí s jinou osobou může i u ní dojít k přeměně na takového tvora. Bohužel u dívek tato přeměna bývá divočejší a vzniklé “dračice” se stávají nezvladatelnými. Takže můj příběh má vlastně dvě části, jednu kde se s kluky nimi seznámí a ve druhé se budou učit krotit své nově získané schopnosti. :)) Je mi čtrnáct takže tomu příběhu nedávám příliš velké šance, nicméně mě povzbuzuje nejlepší kamarádka takže se mi ho snad povede dopsat. Ještě jsem se chtěla zeptat zda je lepší psát z pohledu vypravěče nebo spíš za nějakou osobu. Všechno má své výhody a nevýhody.. Nebo je snad možné to nějak namíchat?

  Odpovědět
 3. Suprové,ale já bych chtela psát príběh z fantasie-videla jsem zrovna simpsonovi.Lisa s kamarádkou si vymýšleli příběh-jako že jsou dvě princezni-bude jim například 8 a budou velmi chytré bude tam dvourozec nevo jednorozec nebo neco tak ale co když se to nevydá??!!já nevím jestli by to bylo dobré.Anebo psát pribeh pro deti to je asi nej :D
  prosím poradte

  Odpovědět
  • Taky píši příběh z fantazie a vím jak je těžké vymyslet nějaké postavy atd. a taky se sama sebe občas ptám, jestli se to bude líbit, ale jednou jsem dospěla k názoru, že ikdyž se to nebude líbit světu, alespoň mě se to bude líbit, protože budu mít svůj vlastní kouteček, kde se můžu na chvíly uvolnit. ;-)

  • Díky za odpověd.A vlastně máš i pravdu hlavně že se to bude líbit mě,protože proč psát neco když se ti to pak nebude líbyt je na nic :)

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.