Motivace, motivace, motivace. Slovo nahánějící hrůzu. Slovo, které v sobě obsahuje zejména strach z prázdné bílé stránky.

Psát, či nepsat. To je to, oč tu běží.

Abych vám pomohl vyřešit tento zásadní rozpor každého píšícího člověka, vybral jsem pár rad od zavedených českých i světových spisovatelů. Třeba vám to pomůže skamarádit se s tímto strašákem všech múz …

Bryce Courtney, údajně nejprodávanější australský autor, vtipně říká: “Jediné, co jako spisovatel potřebuji, je lepidlo na zadek.” V podstatě to znamená toto – přilepit si zadek k židli a psát. Pořiďte si také jedno takové lepidlo a naučte se pravidelně psát! “Motivace” se pak stane pouze bezvýznamným pojmem. ;)

Shelley Lieber radí: “Uvědomte si rozdíl mezi spisovatelem a pisálkem. Spisovatel píše a pisálek o tom jen mluví.” Někdy jako motivace může stačit poznání, že psaní prostě k tomuto řemeslu patří a jinak to nejde.

Česká spisovatelka a dramatička Daniela Fischerová tvrdí: “Psaní je jako hra na klavír. Když necvičíte pár dní, poznáte jenom vy, že jste trochu z formy. Když necvičíte pár týdnů, poznají to i odborníci. A když necvičíte pár měsíců, poznají to všichni, včetně laického publika.” (A jsme zase u toho …)

“Nikdy se nespokojte s první myšlenkou, první verzí, ani s desátou revizí! I když máte výborný nápad, neznamená to, že napíšete dobrou knihu. Musíte vědět, jak napsat poutavý úvod, jak vytvořit živé a dynamické postavy, jak poskládat dějovou linku, jak udržet čtenářovu pozornost, jak napsat strhující a překvapující závěr apod. Psaní totiž vždycky vyžaduje spoustu práce.” říká Cindy Kenney. Uvědomění si, že psaní je těžká dřina, vám může usnadnit práci.

Na závěr si prosím pamatujte, že v tom nejste sami – dokonce i slavní spisovatelé bolestně úpí nad svými texty! Na rovinu to vyřkl Joseph Heller: “Každý spisovatel, kterého znám, má problémy se psaním.”

A jak se motivujete ke psaní vy? ;)

Vaše vlastní kniha
Pojďte tvořit!
Vyzkoušejte jedinečné kurzy tvůrčího psaní, které splnily sen již tisícům lidí. Nejsou určeny jen spisovatelům…
VÁŠ PŘÍBĚH