Motivace ke psaní – poučte se od zavedených spisovatelů

Motivace ke psaní – poučte se od zavedených spisovatelů

Motivace, motivace, motivace. Slovo nahánějící hrůzu. Slovo, které v sobě obsahuje zejména strach z prázdné bílé stránky.

Psát, či nepsat. To je to, oč tu běží.

Abych vám pomohl vyřešit tento zásadní rozpor každého píšícího člověka, vybral jsem pár rad od zavedených českých i světových spisovatelů. Třeba vám to pomůže skamarádit se s tímto strašákem všech múz…

Bryce Courtney, údajně nejprodávanější australský autor, vtipně říká: “Jediné, co jako spisovatel potřebuji, je lepidlo na zadek.” V podstatě to znamená toto – přilepit si zadek k židli a psát. Pořiďte si také jedno takové lepidlo a naučte se pravidelně psát! “Motivace” se pak stane pouze bezvýznamným pojmem.

Shelley Lieber radí: “Uvědomte si rozdíl mezi spisovatelem a pisálkem. Spisovatel píše a pisálek o tom jen mluví.” Někdy jako motivace může stačit poznání, že psaní prostě k tomuto řemeslu patří a jinak to nejde.

Česká spisovatelka a dramatička Daniela Fischerová tvrdí: “Psaní je jako hra na klavír. Když necvičíte pár dní, poznáte jenom vy, že jste trochu z formy. Když necvičíte pár týdnů, poznají to i odborníci. A když necvičíte pár měsíců, poznají to všichni, včetně laického publika.” (Uch, a jsme zase u toho…)

“Nikdy se nespokojte s první myšlenkou, první verzí, ani s desátou revizí! I když máte výborný nápad, neznamená to, že napíšete dobrou knihu. Musíte vědět, jak napsat poutavý úvod, jak vytvořit živé a dynamické postavy, jak poskládat dějovou linku, jak udržet čtenářovu pozornost, jak napsat strhující a překvapující závěr apod. Psaní totiž vždycky vyžaduje spoustu práce.” říká Cindy Kenney. Uvědomění si, že psaní je těžká dřina, vám může usnadnit práci.

Na závěr si prosím pamatujte, že v tom nejste sami – dokonce i slavní spisovatelé bolestně úpí nad svými texty! Na rovinu to vyřkl Joseph Heller: “Každý spisovatel, kterého znám, má problémy se psaním.”

A jak se motivujete ke psaní vy?

Podobné příspěvky

Jak poznáte, že se jako spisovatelé vyvíjíte?

Zkušený autor: Chcete vědět, jak jsem se vypracoval? Začínající autor: Jasně! Řekni mi, jak se stát vševědoucím mudrcem! Zkušený autor: To byl sarkasmus? Začínající autor: Sarkasmus? Nejsem si jistý, co...

Jak číst (knihy) jinak: Motivace postav

#JAKCISTJINAK je série několika článků, která by vás měla provést tak trochu jiným čtením knih. Ke psaní rozhodně čtení patří, takže se zaměříme na detaily příběhů, které vám snad ukáží...

Řekněte mi: Jak se pozná talent?

Možná tušíte, že ve vás NĚCO je. Možná rodina či učitelé označují některé děti za talentované. Ale znáte to, lidé se mohou mýlit… Někdo tu tajemnou abstraktní složku v sobě...

Pojďte tvořit! 4000 účastníků, 9 let praxe a 98% spokojenost vám zaručuje osvědčený a osobitý přístup v úspěšných kurzech tvůrčího psaní (pro veřejnost i v těch online).

3 komentáře

 • Myslím si, že Shelley Lieber trefil do černého. Skutečný spisovatel prostě píše. To je ten zásadní rozdíl mezi spisovatelem a kupříkladu mnou. Spisovatel píše, ale to neznamená, domnívám se, že nemá problémy nebo pochyby. Jeho motivace k psaní je však silnější než kritik v něm. Prostě přijde jeho čas, sedne a píše. Nežvaní o tom.

  Odpovědět
 • Mě osobně nestraší ani tak motivace (té bych měla, jéje) jako spíš LENOST se svojí rodnou sestrou VÝMLUVOU, proč to zrovna dnes nejde. Napadá mě jedno přirovnání, kdy by mi to šlo úplně samo a nemusela bych se hádat sama se sebou: znáte ve filmech ty sekvence, kdy hlavní hrdina se učí bruslit (tančit, skákat s padákem, malovat, milovat, vraždit…dosaďte, co je libo)? Většinou jsou podbarvené ústřední melodií a v jednotlivých obrazech vidíte pokrok od Ničeho k Něčemu a pak k Mistrovství v daném oboru a všechno to vypadá nesmírně jednoduše a hladce, a vůbec. Bohužel za tím není vidět ta realita: propocená trička a dřina a vztek na všechny a na všechno, pokud se to zrovna nedaří, tak jak si hlavní hrdina představuje. No samozřejmě, že to není vidět, protože v tom filmu přece nic takového neexistuje, tam to jde přesně tak, jak to vypadá…v životě je to obráceně. Bohužel. Nebo bohudík?
  Takže skutečný spisovatel potřebuje disciplínu, disciplínu a zase disciplínu. Zapomněla jsem na něco důležitého? Jo … ještě na disciplínu.
  Mimochodem, nevíte někdo, kde se dá koupit? Třeba v tabletách, jako vitamímy?

  Odpovědět
 • Paní Fischerová to napsala moc hezky! Souhlasím s ní! :-)
  A pokud jde o moji motivaci? Ani nevím. Jsem na tom stejně jako Slíva, mým problémem je také spíše lenost. Motivace mám dost ze stran mých čtenářů a od bílého papíru…! ;-)

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!