Tvorba postavy: Po čem touží?

Tvorba postavy: Po čem touží?

Po čem má postava touží? – to je jedna z nejdůležitějších otázek, na které se můžete sami sebe zeptat, pokud chcete stvořit zajímavý a konzistentní příběh.

Odpověď totiž souvisí s mnoha extrémně důležitými částmi jeho tvorby:

1. Uvěřitelnost postavy

Díky tzv. „motivaci“ budou čtenáři vaši postavu vnímat mnohem uvěřitelněji a budou se s ní moci snáze ztotožnit (což je více než žádoucí efekt).

2. Uvěřitelnost děje

Hlavní postava jistě musí překonat spoustu překážek. A ten hnací motor, který ji bude posouvat dál a dál, je pravděpodobně to, po čem váš hrdina touží.

3. Usnaďnuje vytváření napětí

Jakmile víme, co postava chce, je snadné ji v tom zabránit. Takže antihrdina bude mít jasně dané pole působnosti a jejich souboj může celkem rychle začít… Obecně to usnadňuje tvorbu konfliktů.

4. Pomáhá s vývojem postavy

Jestliže je to pro váš příběh vhodné, odpověď na tuto otázku bude jeden z hlavních vztyčných bodů, který vám s vývojem hlavního hrdiny pomůže. Pamatujte si ovšem, že ne vždy je vývoj postavy nutný (viz třeba tento článek)!

Příklad: Frodo z Pána prstenů chce prvně odnést prsten na bezpečné místo (dobře, ze začátku nechce vůbec nic, jen poklidný život ve Dnu pytle). Později získává nový vnitřní hnací motor, protože se zjistí, že kouzelný prsten musí být zničen (jinak celému Kraji hrozí zkáza). Vysvětlení: Tato zdánlivě malá touha (motivace, potřeba apod.) udržuje napětí celého příběhu, je základem většiny konfliktů a dotváří charakter hlavní postavy.

Po čem má postava touží? je tudíž nesmírně zajímavá otázka, nad kterou byste se měli rozhodně zamyslet.

Její zodpovězení vám usnadní spoustu další práce a možná i sešije background příběhu pevnější nití!

TIP! Tento online nástroj vám pomůže lépe poznat vašeho literárního hrdinu.

Podobné příspěvky

Letní kurzy tvůrčího psaní

Kdy jindy si užít hodně zábavy, něco se naučit, seznámit se se zajímavými lidmi a lépe poznat sám sebe než v létě! Již tradičně vypisuji červencové termíny kurzů tvůrčího psaní...

Tvůrčí psaní – pravidla uzavřených sekvencí

K pravidlům uzavřených sekvencí patří i fakt, že pozornost se časem vytrácí. Jako má doprava své špičky a svá sedla, naše vnímání poté, co se vyčerpá pík prvního dojmu, začne slábnout...

RenéNEKUDA.cz slaví 5. narozeniny!

Vážení čtenáři RenéNEKUDA.cz, mám skutečně obrovskou radost, že jsme těch pět let mohli strávit spolu. Když si vzpomenu na úplný začátek, kdy mé stránky byly miniaturním blogem o kreativitě a...

Pojďte tvořit! 4000 účastníků, 9 let praxe a 98% spokojenost vám zaručuje osvědčený a osobitý přístup v úspěšných kurzech tvůrčího psaní (pro veřejnost i v těch online).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!