Domů / Blog / Články / Tvůrčí psaní / Tvorba postavy: Po čem touží?

Tvorba postavy: Po čem touží?

Po čem má postava touží? – to je jedna z nejdůležitějších otázek, na které se můžete sami sebe zeptat, pokud chcete stvořit zajímavý a konzistentní příběh.

Odpověď totiž souvisí s mnoha extrémně důležitými částmi jeho tvorby:

1. Uvěřitelnost postavy

Díky tzv. „motivaci“ budou čtenáři vaši postavu vnímat mnohem uvěřitelněji a budou se s ní moci snáze ztotožnit (což je více než žádoucí efekt).

2. Uvěřitelnost děje

Hlavní postava jistě musí překonat spoustu překážek. A ten hnací motor, který ji bude posouvat dál a dál, je pravděpodobně to, po čem váš hrdina touží.

3. Usnaďnuje vytváření napětí

Jakmile víme, co postava chce, je snadné ji v tom zabránit. Takže antihrdina bude mít jasně dané pole působnosti a jejich souboj může celkem rychle začít… Obecně to usnadňuje tvorbu konfliktů.

4. Pomáhá s vývojem postavy

Jestliže je to pro váš příběh vhodné, odpověď na tuto otázku bude jeden z hlavních vztyčných bodů, který vám s vývojem hlavního hrdiny pomůže. Pamatujte si ovšem, že ne vždy je vývoj postavy nutný (viz třeba tento článek)!

Příklad: Frodo z Pána prstenů chce prvně odnést prsten na bezpečné místo (dobře, ze začátku nechce vůbec nic, jen poklidný život ve Dnu pytle). Později získává nový vnitřní hnací motor, protože se zjistí, že kouzelný prsten musí být zničen (jinak celému Kraji hrozí zkáza). Vysvětlení: Tato zdánlivě malá touha (motivace, potřeba apod.) udržuje napětí celého příběhu, je základem většiny konfliktů a dotváří charakter hlavní postavy.

Po čem má postava touží? je tudíž nesmírně zajímavá otázka, nad kterou byste se měli rozhodně zamyslet.

Její zodpovězení vám usnadní spoustu další práce a možná i sešije background příběhu pevnější nití!

TIP! Tento online nástroj vám pomůže lépe poznat vašeho literárního hrdinu.Novinka: Obsáhlý videokurz Základy tvůrčího psaní je zábavný, hravý a opravdu hodně užitečný!

Napsat komentář

 

Item added to cart.
0 items -