Jak dostat nápad (třeba na knihu)

Jak dostat nápad

Každý den okolo nás proletí miliony skvělých nápadů. Nicméně ne vždycky se nám podaří alespoň jeden z nich zachytit a použít ho pro vlastní psaní. Tady je seznam pěti základních způsobů, jak dostat nápad a jak nacházet nová témata ve svém životě.

1. Kombinujte

Kombinování je jeden z hlavních prvků kreativního myšlení (podobně jako přeskupování). Zkuste si vzít nějaké téma, o kterém víte hodně, a zkombinujte ho s něčím náhodným z oblasti, která vám není vlastní. Uvidíte, že z toho může vzejít něco velmi zajímavého!

Například můžete smíchat dohromady motorky (to by mohla být vaše vášeň) a náhodný nápad z úplně jiného soudku – třeba třaskavé téma potratů.

Co kdybyste napsali příběh drsného motorkáře, který zbouchne jednu překrásnou buchtu? Ta ale zjistí, že je těhotná a tato představa se jí vyloženě příčí. On si sice prosadí své, tj. že mít malého motorkáře do party by bylo fajn, ale dívka ihned po porodu zmizí a on zůstane osamoceným otcem, který se bude muset na chvíli vzdát divokých večírků a dlouhých výletů po Evropě…

2. Vyšetřujte

Noviny jsou skvělým zdrojem inspirace. Naučte se sbírat zajímavé zprávy z různých médií. Pak už většinou stačí málo, například:

  • Domyslet pokračování novinové události.
  • Vymyslet jiný začátek.
  • Případně změnit nějaký bod příběhu a sledovat, co se bude dít dál…

Třeba tato zpráva o nahém zloději vás může k něčemu zajímavému inspirovat.

3. Zapisujte si sny

Ve snech se může ukrývat hromada inspirace. V mnoha případech za nimi totiž stojí základ naší necenzurované imaginace.

Jaký zajímavý sen z poslední doby si vybavujete?

Jak dostat nápad – sny

4. Co kdyby?

Hrajte hru na Co kdyby? – pozorujte své okolí, nápady a názory kamarádů, zajímavé osoby v dopravních prostředcích a ptejte se:

  • Co kdyby bylo možné cestovat v čase? Udělal bych tu maturitu za jedna?
  • Co kdyby se tři sestry rozhodly zabít despotického vůdce země? Povedlo by se jim to? Jak?
  • Kam asi jede támhleten zajímavý týpek? Co kdyby jel do nemocnice na nějaké nové pokusy na lidech?

Co kdyby? je jedna z nejoblíbenějších her vaší múzy, věřte mi.

5. Pořiďte si zápisníček

Tohle je opravdu rada k nezaplacení. Proč jsou umělecké zápisníčky tak důležité a co všechno dokážou (například udělat z jednoho nápadu za deset let zrání skutečný knižní bestseller), to se dozvíte v tomto speciálním článku.

Umělecký zápisníček

+ BONUS: Pár dalších tipů, jak dostat nápad

Tak ať máte hlavu plnou nápadů!

Pozvánka na blížící se akce...

Pozvánky na duben a květen 2014

V dubnu a v květnu proběhne hodně akcí, na kterých se můžeme potkat. Budu velmi rád, když se na nějaké akci ukážete (zejména na koncertě v POTRVÁ, který bude šířit dobro a bude určitě víc než skvělý): 29. dubna od

Přečíst »
besednik

Besedník.cz – databáze přednášejících

Spisovatelka Ivona Březinová je známá v Čechách tím, že objíždí se svým naditým baťůžkem republiku a beseduje na různých místech, zejmána v knihovnách. A tak si založila vlastní databázi přednášejících, kde najdete spoustu známých jmen (např. Miroslav Adamec, Leonard Medek,

Přečíst »
Pozvánka na křest nové knihy Rok čtyř

Pozvánka na křest nové knihy Rok čtyř

Je to neuvěřitelné, ale křtíme další knihu! Tentokrát jsme se skupinou různorodých lidí z loňského Kurzu tvůrčího psaní pro pokročilé hodně experimentovali a pokusili se o nový formát – povídkový román. Rok čtyř je tedy svázaná a propojená sbírka povídek

Přečíst »

Psst… Chtěl bych vám ukázat celou řadu projektů, kurzů a pomůcek, které umí nastartovat (nejen) vaši kreativitu. Všechny najdete v menu nahoře v Rozcestníku. Jestliže jste dočetli tento článek, tak se tam mrkněte – nebudete litovat, protože většina je zdarma!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Počkejte chvilku...

Nyní můžete využít možnosti online interaktivní výuky ve formě webinářů tvůrčího psaní. 

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!

Cookie-Man

Tyto stránky používají k vylepšení některých služeb soubory cookies. Jejich prohlížením s tím souhlasíte. Více informací »