Určete si cíle

René Nekuda

Kreativita

článek

René Nekuda

Kreativita

článek

Určete si cíle

Vědět co dělat je jedna z nejdůležitějších věcí v oblasti produktivity. Jestliže nemáte žádné cíle, jak můžete vědět, na co se máte ve své práci soustředit? Jste si plně jistí, co si zaslouží váš drahocenný čas a pozornost? Pro většinu lidí zní bohužel odpověď “ne”. Změnit se to přitom dá celkem jednoduše…

Ze všeho nejdůležitější je být k sobě upřímný a stanovit si jasně definované cíle (obvykle stačí zhruba tři). Vaše cíle vůbec nemusí být formální, megalomanské, ani dlouhodobé (i když i ty jsou žádoucí). Technika GTD (aneb hezky česky Mít vše hotovo) doporučuje soustředit se pouze na skutečně podstatné cíle. Většinou sice patří k těm náročnějším, ale na druhou stranu mají největší přínos pro ty, kteří je splní.

Pokud byste si mohli vybrat mezi těžší stezkou, která vás zavede k pokladu, nebo lehkou procházkou, která prakticky nikdy nekončí, co byste udělali? Drobné úkoly pouze plýtvají vaším časem a nikam nevedou, i když jsou pohodlné. Být efektivní znamená soustředit se na opravdu podstatné věci!

Napište si seznam všech cílů, které byste do konce tohoto roku rádi splnili. A pak je drasticky proškrtejte na krátký seznam o 3 až 5 položkách. A na ty se plně soustřeďte a nebuďte se sebou spokojeni, dokud je nesplníte. Tenhle trik pro vás může být radikální změnou v životě, věřte mi!

Jeden z vašich cílů může například být, že chcete mít jeden pátek v měsíci volný. To není tak těžké udělat, protože v podstatě potřebujete ušetřit 5 % z měsíční pracovní doby (jeden den z dvaceti). Myslím, že by vám v tomto případě stačilo vypnout Twitter klienta a omezit přístup k Facebooku na půl hodinu denně. Kdybyste chtěli mít každý pátek volný, potřebovali byste přesunout 20 % času na zbylých 80 %. Tento cíl již vyžaduje více soustředění, ale rozhodně není nemožný. Je-li pro vás vidina volných pátků lákavá, zvládnete to. Důležité je, abyste si absťák po internetu zbytečně nedohnali v ušetřený den volna.

Vaše cíle by měly být dosažitelné a co možná nejvíc konkrétní. Můžete si stanovit cíle opakující se (viz “Chci mít každý pátek volno.”) nebo jednorázové (“Chci do úterý dopsat povídku.”), případně kombinace obou variant (“Chci mít každé úterý dopsanou alespoň jednu povídku.”).

Zadané úkoly byste si měli někde poznamenat a mít je neustále na očích. V žádném případě nespoléhejte na svoji hlavu!

V osobní produktivitě je velmi důležité, abyste vždycky měli jasný cíl před očima. Když bude z těch náročnějších, tím lépe – to je vždy znamením, že jste si vybrali cestu vedoucí k pokladu. Nicméně i drobné úkoly typu “Do oběda chci mít dodělaný nový design webových stránek!” může mít svoji hodnotu …

A co vy – máte jasně stanovené cíle?

Tip na článek: Jak získat více času na svoji tvorbu

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

1 komentář u „Určete si cíle“

 1. Je pravda, že stanovení toho, čeho chce člověk vlastně dosáhnout, je velice důležitá věc. Neméně důležité je pak také navrhnout plán, který k uvedenému cíli povede.

  Nicméně mám, jako mnozí, trochu jiný problém.

  A to motivaci se podle toho plánu řídit. Jednoduše nebýt lenoch. Jo, jde to pár dní, týdnů, možná i měsíců. Ale pak to většina lidí vzdá. Proč? To už narážím na stav mysli a uvědomění sama sebe.

  Poslední dobou zjišťuji, že to chce emoce. Hodně emocí, které vás poženou dopředu.

  Jak se třeba ty, René, motivuješ?

  Odpovědět

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.