Jak napsat román

Jak napsat román

# V první řadě budete potřebovat dobrý nápad

Může to být zajímavý příběh o nekontrolovatelném zneužívání magie. Může to být zvláštní hlavní hrdina (např. někdo, kdo žije v podkroví vaší oblíbené kavárny – v podkroví mé oblíbené kavárny je kolumbárium). Může to být vlastně cokoliv, o čem se domníváte, že dokážete světu nejlépe přinést (zprostředkovat) pouze vy a nikdo jiný.

# Musíte nějak začít

Dobře, nyní přichází na řadu nejtěžší věc: musíte napsat první větu. I když ji pravděpodobně ještě stokrát změníte, musíte ji napsat. Psst… Povídkář vám některé první věty rád vygeneruje.

# Opět přichází na řadu nejtěžší část psaní románu: Musíte napsat mnohem více vět

Dobré, špatné, brilantní, vytříbené, kostrbaté, to je jedno. Ale budete muset napsat větu za větou a pak zase větu za větou a ještě další větu a pak mnoho jiných navazujících vět.

Pravděpodobně to bude trvat o mnoho déle, než jste původně čekali. Vždycky to tak je.

# Budete chtít přestat

Psaní románu je balancování na tenkém laně. Sebemenší závan větru může pěkně zatočit s vaší rovnováhou a propast dole je obvykle hodně hluboká. A tenhle větříček má mnoho podob: pochyby, strach, nejistota, lenost apod.

Většinou ale stačí nevnímat ho a místo toho raději pevně vzhlížet k cíli. Pak se po tomto spisovatelském laně chodí lépe.

Ale pozor!

Tím, že napíšete na poslední stránku slovo KONEC, tak tím to, vážení přátelé, rozhodně nekončí!

První verze románu totiž znamená “tohle je teprve začátek toho všeho, co musím ještě udělat, abych napsal(a) skvělý román”.

# Další nejtěžší část: revize

Teď je čas začít bojovat v divoké džungli slov a roztříštěných nápadů. Je nutné nasadit zdravý rozum, chladný odstup, přidat brýle nezaujatého čtenáře a revidovat, revidovat, revidovat, revidovat, revidovat, revidovat, revidovat, revidovat, revidovat a zase revidovat (deset revizí by mělo obvykle stačit).

Každá věta, každá scéna, každá kapitola musí projít (několikrát) vaší bedlivou kontrolou. A pokud nemá v rámci celku vyšší význam, tak patří pryč. A pokud se v první verzi úplně nepovedla, musí se přepsat.

Bolí to, je to kruté, ale musí to být… je to nutné.

# A úplně nejtěžší část je to všechno ukončit

Rozlišit bod, kdy už se v textu jenom zbytečně patlám a kdy je to ještě k věci, je strašně těžká věc. Ale jednou si budete muset říct, že už máte hotovo a přesunout se k dalšímu důležitému bodu.

# Opravdu těžké je najít nakladatele a knihu vydat

Tohle je běh na dlouhou trať. Musíte se přiravit na mnohá odmítnutí, na manipulaci s vaším textem či přímo s vámi (“Přepiš to takto a my z toho zkusíme udělat bestseller.”) atd. Nicméně pokud jste byli poctiví, nebojíte se propagovat své knižní dítě v divokém knižním světě, stojíte si za svými slovy a máte aspoň trochu štěstí, všechno může dobře dopadnout.

Vždyť jste překonali sedm velkých a opravdu nelehkých překážek!

A až se trochu uklidníte a odpočinete si, je čas napsat další román.

Tip na článek: Jak vydat knihu (tajemství, které vám ostatní neřeknou)

Nádech. Výdech. Ufff…

V první řadě budete potřebovat dobrý nápad…

Podobné příspěvky

Copýtko: Příběhy Reného Nekudy

Série videorozhovorů Copýtko má na svědomí Dan Šácha. Toto je výsledek našeho setkání, kdy jsme si povídali nejen o příbězích, ale i o reklamách a (samozřejmě) copywritingu. https://www.youtube.com/watch?v=8HOEGKOIFlA

Proč váš začátek nefunguje

Začátky, začátky, začátky – základní esence příběhů, představení toho, co bude následovat. Vzbuzení zájmu a navnadění. Vyselektování tzv. „cílového čtenáře“. V kurzech poměrně podrobně zkoumáme, proč něco nefunguje + jak to...

Rady pro mladé spisovatele

Být mladým spisovatelem znamená zažívat nejen potěšení a vnitřní naplnění, ale i útrapy, tápaní a zklamání. Proto jsem se pokusil sestavit seznam několika základních rad, které by vám měly pomoci zlepšit...

Učím se dívat

Učím se dívat je malá praktická příručka, která by měla potrénovat vaši múzu a spisovatelské smysly. Byla vytvořena pro všechny, kteří si rádi hrají a rádi vyprávějí příběhy (ať už...

Série namluvených pohádek

Od roku 2011 vydává POPRON tematické série namluvených pohádek. Začalo to velikonočními, pokračuje prázdninovými či školními a přes řadu dalších okruhů se dostaneme až k Vánocům. V této sérii mám hned několik...

Psst… Chtěl bych vám ukázat celou řadu projektů, kurzů a pomůcek, které umí nastartovat (nejen) vaši kreativitu. Všechny najdete v menu nahoře v Rozcestníku. Jestliže jste dočetli tento článek, tak se tam mrkněte – nebudete litovat, protože většina je zdarma!

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!