jak-stvorit-pribeh
Domů / Blog / Články / Tvůrčí psaní / Jak stvořit příběh: rychlý návod

Jak stvořit příběh: rychlý návod

Existuje celá řada běžně používáných postupů, jak stvořit příběh. Někdy stačí opravdu jen pár minut, aby se vám to povedlo. Dnes vám představím jeden poměrně rychlý návod, který je založený na práci s ústřední trojicí hlavních postav.

Vyzkoušejte si ho a sami uvidíte, jak moc (a jestli vůbec) je pro vás tento způsob tvorby příběhu funkční.

Jak stvořit příběh

Dohromady vám celý proces zabere rovných dvacet jedna minut. Třífázový postup je tedy rozdělen do tří sedmiminutových bloků.

1. Ústřední trojice postav

Během prvních sedmi minut vymyslete tři postavy, které spolu v tuto chvíli vůbec nemusejí souviset (vlastně čím odlišnější budou, tím lépe). Ke každé napište jeden odstavec, který ji stručně charakterizuje.

  • První dvě postavy jsou kladné
  • Třetí postava je záporná

Nezapomeňte zmínit jejich cíle, vnitřní konflikty, trápení a stručnou minulost. Každopádně na každou máte jeden odstavec a dohromady sedm minut.

TIP! Jestliže potřebujete nakopnout, povolejte do zbraně doplňkové cvičení Povídkáře (jmenuje se samozřejmě Jak stvořit příběh).

Příklad: kovboj, porodní asistentka a drogový dealer

2. Příběh

Nyní chvíli přemýšlejte o tom, jak tyto postavy spojit v jeden uvěřitelný příběh.

Načrtněte si osnovu tohoto příběhu a udělejte si k ní pár bodových poznámek.

Časový limit, který na to máte, činí zase sedm minut.

Příklad: Porodní asistentka je ztracená milá mladého kovboje, který ji již tři roky hledá. Unesena byla drogovým dealerem, kterému se také líbí (a dokonce byla i u porodu jeho syna, o kterého se teď stará, protože jeho biologická matka nedávno zemřela).

Jak stvořit příběh – kovboj

3. Začátek

Nakonec využijte posledních sedm minut k napsání prvního až prvních třech odstavců tohoto předpřipraveného příběhu. Tím si totiž nahodíte na papír i atmosféru, styl a tempo vyprávění.


Jestliže uvedené cvičení tvůrčího psaní absolvujete, tak pravděpodobně prožijete nejrychlejších dvacet jedna minut tohoto týdne. ;)

A zvídejší jedinci mohou prozkoumat podrobnější návod, jak stvořit příběh za 90 minut. Nebo se třeba přihlásit do online Spisovatelského kurzu.

Ať vám jde vymýšlení příběhů, drazí spisovatelé a drahé spisovatelky!

Už odebíráte zdejší inspirativní newslettery?

Mohlo by vás ještě zajímat…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *