Jak stvořit příběh: rychlý návod

jak-stvorit-pribeh

Existuje celá řada běžně používáných postupů, jak stvořit příběh. Někdy stačí opravdu jen pár minut, aby se vám to povedlo. Dnes vám představím jeden poměrně rychlý návod, který je založený na práci s ústřední trojicí hlavních postav.

Vyzkoušejte si ho a sami uvidíte, jak moc (a jestli vůbec) je pro vás tento způsob tvorby příběhu funkční.

Jak stvořit příběh

Dohromady vám celý proces zabere rovných dvacet jedna minut. Třífázový postup je tedy rozdělen do tří sedmiminutových bloků.

1. Ústřední trojice postav

Během prvních sedmi minut vymyslete tři postavy, které spolu v tuto chvíli vůbec nemusejí souviset (vlastně čím odlišnější budou, tím lépe). Ke každé napište jeden odstavec, který ji stručně charakterizuje.

  • První dvě postavy jsou kladné
  • Třetí postava je záporná

Nezapomeňte zmínit jejich cíle, vnitřní konflikty, trápení a stručnou minulost. Každopádně na každou máte jeden odstavec a dohromady sedm minut.

TIP! Jestliže potřebujete nakopnout, povolejte do zbraně doplňkové cvičení Povídkáře (jmenuje se samozřejmě Jak stvořit příběh).

Příklad: kovboj, porodní asistentka a drogový dealer

2. Příběh

Nyní chvíli přemýšlejte o tom, jak tyto postavy spojit v jeden uvěřitelný příběh.

Načrtněte si osnovu tohoto příběhu a udělejte si k ní pár bodových poznámek.

Časový limit, který na to máte, činí zase sedm minut.

Příklad: Porodní asistentka je ztracená milá mladého kovboje, který ji již tři roky hledá. Unesena byla drogovým dealerem, kterému se také líbí (a dokonce byla i u porodu jeho syna, o kterého se teď stará, protože jeho biologická matka nedávno zemřela).

Jak stvořit příběh – kovboj

3. Začátek

Nakonec využijte posledních sedm minut k napsání prvního až prvních třech odstavců tohoto předpřipraveného příběhu. Tím si totiž nahodíte na papír i atmosféru, styl a tempo vyprávění.


Jestliže uvedené cvičení tvůrčího psaní absolvujete, tak pravděpodobně prožijete nejrychlejších dvacet jedna minut tohoto týdne. ;)

A zvídejší jedinci mohou prozkoumat podrobnější návod, jak stvořit příběh za 90 minut. Nebo se třeba přihlásit do online Spisovatelského kurzu.

Ať vám jde vymýšlení příběhů, drazí spisovatelé a drahé spisovatelky!

Podobné příspěvky

10 rad o psaní od Zadie Smith

Zadie Smith přinesla se svou prvotinou Bílé zuby svěží vánek do moderní britské literatury (také ihned obdržela několik významných literárních ocenění). Za dvanáct let své úspěšné spisovatelské kariéry vydala (zatím)...

Jak překonat spisovatelský blok: netradiční tipy

Možná jste už slyšeli o spisovatelských rozcvičkách, snězení banánu či psaní ve stejný čas na stejném místě. Tipů a triků, jak překonat spisovatelský blok, existuje opravdu velká spousta. My se dnes...

Psát si pro sebe…

V zásadě se setkávám se dvěma druhy autorského přístupu: psaní pro sebe a psaní pro ostatní. Jestliže si píšete pro sebe, nenutí vás to myslet na ostatní. Možná se jedná...

Příběhový myšlenkový model

My lidé neumíme žít bez příběhů. Toto silné tvrzení se neopírá jen o mé soukromé a profesní vidění světa, ale i o mnoho odborných studií. Například v roce 1944 provedli...

Jak budovat napětí

Napětí je velmi důležitou složkou prakticky všech příběhů. Může to být vnitřní rozhodování, zdali si dá postava ke snídani kávu nebo čaj, případně druhý extrém – obrana rodiny před útokem mimozemšťanů....

Napsat (a pak revidovat)

Víte, Ernest Hemingway byl prošedivělý chlápek, který rád popíjel drinky s rumem a který napsal slavnou novelu o starci, jenž se snaží chytit velkou rybu. Tak tenhle moudrý pán řekl:...

Pojďte tvořit! 4000 účastníků, 9 let praxe a 98% spokojenost vám zaručuje osvědčený a osobitý přístup v úspěšných kurzech tvůrčího psaní (pro veřejnost i v těch online).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!