Jak stvořit příběh: rychlý návod

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek, cvičení

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek, cvičení

jak-stvorit-pribeh

Existuje celá řada běžně používáných postupů, jak stvořit příběh. Někdy stačí opravdu jen pár minut, aby se vám to povedlo. Dnes vám představím jeden poměrně rychlý návod, který je založený na práci s ústřední trojicí hlavních postav.

Vyzkoušejte si ho a sami uvidíte, jak moc (a jestli vůbec) je pro vás tento způsob tvorby příběhu funkční.

Jak stvořit příběh

Dohromady vám celý proces zabere rovných dvacet jedna minut. Třífázový postup je tedy rozdělen do tří sedmiminutových bloků.

1. Ústřední trojice postav

Během prvních sedmi minut vymyslete tři postavy, které spolu v tuto chvíli vůbec nemusejí souviset (vlastně čím odlišnější budou, tím lépe). Ke každé napište jeden odstavec, který ji stručně charakterizuje.

 • První dvě postavy jsou kladné
 • Třetí postava je záporná

Nezapomeňte zmínit jejich cíle, vnitřní konflikty, trápení a stručnou minulost. Každopádně na každou máte jeden odstavec a dohromady sedm minut.

TIP! Jestliže potřebujete nakopnout, povolejte do zbraně doplňkové cvičení Povídkáře (jmenuje se samozřejmě Jak stvořit příběh).

Příklad: kovboj, porodní asistentka a drogový dealer

2. Příběh

Nyní chvíli přemýšlejte o tom, jak tyto postavy spojit v jeden uvěřitelný příběh.

Načrtněte si osnovu tohoto příběhu a udělejte si k ní pár bodových poznámek.

Časový limit, který na to máte, činí zase sedm minut.

Příklad: Porodní asistentka je ztracená milá mladého kovboje, který ji již tři roky hledá. Unesena byla drogovým dealerem, kterému se také líbí (a dokonce byla i u porodu jeho syna, o kterého se teď stará, protože jeho biologická matka nedávno zemřela).

Jak stvořit příběh – kovboj

3. Začátek

Nakonec využijte posledních sedm minut k napsání prvního až prvních třech odstavců tohoto předpřipraveného příběhu. Tím si totiž nahodíte na papír i atmosféru, styl a tempo vyprávění.


Jestliže uvedené cvičení tvůrčího psaní absolvujete, tak pravděpodobně prožijete nejrychlejších dvacet jedna minut tohoto týdne. ;)

A zvídejší jedinci mohou prozkoumat podrobnější návod, jak stvořit příběh za 90 minut. Nebo se třeba přihlásit do online Spisovatelského kurzu.

Ať vám jde vymýšlení příběhů, drazí spisovatelé a drahé spisovatelky!

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

7 komentářů u „Jak stvořit příběh: rychlý návod“

 1. 1: jejich cíle, vnitřní konflikty, trápení a stručnou minulost.
  Beáta-chce se mít dobře.
  Nudí se, chce vzrušení z nebezpečného a zakázaného, touží po explozi pocitů, zároveň nechce přijít o svého manžela Jakuba. Přesto si kolikrát nemůže pomoct a zneužívá jeho submisivní povahy, když před ním flirtuje s jinými a je si jistá, že ji to projde.
  Má dvě sestry. Matka učitelka, otec programátor. Matka energická, otec pragmatik. Beáta svého manžela Jakuba poznala na veterinární škole a zamilovala se do něho hlavně proto, že byl jemný, galantní, hodný, chytrý a hezký. Děti nemají a ona zatím ani nechce.
  Jakub – miluje svou ženu Beátu a chce, aby byla šťastná a spokojená.
  Vadí mu, že Beáta flirtuje s muži i před ním, ale nechce se ji zprotivit žárlením. Na druhou stranu je pyšný, že tuhle ženu, kterou evidentně muži chtějí, má on, a to on s ní večer usíná v posteli. Někdy si dovolí malou rebelii v podobě tajné štamprle se sousedem Václavem, nebo okamžitého neuposlechnutí Beátiného příkazu, protože se chce cítit na okamžik jako chlap, ale pak se honem srovná do latě.
  Jakub je jedináček. Oba jeho rodiče byli vždycky hodní, klidní a mírumilovní. Na střední škole mu zemřel tatínek, na vysoké maminka. Beátu miloval od prvního pohledu.
  Václav-pořádnou renovací vytvořit příjemný, útulný a funkční domov pro svou milovanou malou dceru a přítelkyni.
  Občas má už všeho po krk a nevidí v ničem smysl. Vadí mu nepořádnost přítelkyně, někdy ho štvou lidi v práci, nekonečná práce na domě a bezmoc, když nemůže udělat nic s nemocí svého rodiče.
  Přísný otec, pečlivá matka, sestra o deset minut mladší dvojče.
  2: jak tyto postavy spojit v jeden uvěřitelný příběh.
  Beáta touží po vzrušení, které cítí pokaždé, když flirtuje se svým dominantním sousedem Václavem.
  Václav se obává, že Beátě nedokáže dlouho odolávat.
  Jakub pozoruje Beátino flirtování s Václavem a doufá, že zůstane jen u flirtu.
  3: napsání prvního až prvních třech odstavců tohoto předpřipraveného příběhu. Tím si totiž nahodíte na papír i atmosféru, styl a tempo vyprávění.

  Václav zarazí sekeru vši silou do stojícího polena na špalku a rozsekne ho na půl. Snaží se nevnímat erekci, kterou si sebou před čtvrt hodinou přinesl z garáže.
  Takové klišé. Sousedka flirtuje se sousedem. To je ještě v pohodě. I to, že Václavova přítelkyně Renáta si toho všimla už od samého začátku. Dokonce si díky tomu postřehu spolu užili intenzivnější milování. Problém spíš nastal po tom úžasném vyvrcholení, kdy mu Renata řekla, že představa, jak Václav píchá Beátu ji nabudila, ale že doufá, že ve skutečnosti nic takového neudělá.
  Jak ale nemá nic takového udělat, když mu před chvilkou Beáta v garáži předvedla etudu nehody se šaty, které měla na sobě, a kdy ji z nich vyklouzlo to nádherné, šťavnaté prso s vystouplou narůžovělou bradavkou, které na něj sladce volalo „vezmi si mě mezi rty a polaskej mě jazykem!“
  Další rána sekerou rozpůlila špalek, na kterém Václav sekal. Kdyby mu to Renáta nezakázala, zkusil by ji přemluvit ke trojce, ale takhle… nechce ji ublížit. Co by udělala? Odpustila by mu? Odjela by i s Maruškou k sestře? Bral by si pak malou jednou za čtrnáct dní a občas by zajel k rodičům? Tohle by mámu už určitě zabilo.
  „Vezmi si mě…“slyší Václav v hlavě a podívá se přes plot k sousedům.

  Odpovědět
 2. 1. Anna: ambiciózní, chytrá holka, vysoké postavy. Vyrostla mezi 10 sestrami, které si byly všechny podobné. Chtěla se od nich odlišit, a proto si obarvila vlasy na růžovo a dělala vždy opak toho, co její rodiče chtěli.
  Naomi: plachá, dobrosrdečná dívka, lehce oplácaná s křivými zuby. Vždy toužila být modelkou. Zkouší všechny možné diety, aby shodila svých pár kil dolů, ale stále bez úspěchu. Celý její život se motá kolem jídla a váhy.
  Eduard: inteligentní kluk, který chce vyhrát Nobelovu cenu za vědu. Aby zvýšil své šance, chce se dostat na nejprestižnější univerzitu ve státě. Za svým cílem si jde hlava nehlava a je ochotný pro jeho dosažení udělat úplně cokoliv.

  2.
  – Anna, Eduard a Naomi chodí do stejné školy.
  – Anna se rozhodně jít na stejnou univerzitu jako Eduard. Jenže tam berou beze jednoho studenta ze stejné školy. Vznikne mezi nimi rivalita.
  – Eduard je zamilovaný do Naomi.
  – Naomi je nejlepší kamarádka Anny.

  3. Poslední školní rok. Studenti usednou do lavic. Naomi s Annou sedí v přední lavici nalevo od Eduarda. Eduard se rozhlíží po třídě a pohledem se zasekne na Naomi. Zírá na ní. Naomi se ohlédne. Eduard rychle skloní hlavu a předstírá, že něco dělá.
  Učitelka vejde do třídy. Má úvodní proslov. Vysvětlí studentům, že se blíží čas podávání přihlášek na vysoké školy a měli by si začít dávat svá portfolia dohromady. Následně se každého ze studentů ptá, kam se plánuje hlásit. Když zjistila, že Eduard a Anna se oba chtějí hlásit na nejprestižnější univerzitu v zemi. Vysvětlila jim, že univerzita bere pouze jednoho studenta ze stejné školy, a tedy budou mezi sebou bojovat o jedno místo. Načež oběma dvěma popřála hodně štěstí.
  Eduard se zadíval na Annu a pocítil nával velké zlosti, až tužku, kterou držel v ruce, zlomil. Anna se tak stala jeho úhlavním nepřítelem, který mu stojí v cestě za jeho cílem.

  Odpovědět
 3. 1.
  Roman byl krásný, a když říkám, že krásný, tak si představte Brada Pitta kříženého s Legolasem. Ksichtík jako ze žurnálu, nikdy nemizející úsměv a oduševnělý výraz melancholického intelektuála. Ani jeho postava nebyla k zahození. Roman totiž už od mládí posiloval, plaval a jednu dobu koketoval s lehkou atletikou na poloprofesionální úrovni. Málokdo by uvěřil, že od té doby dělí dnešního Romana deset let, přes tři tisíce prohýřených nocí a v posledních třech letech i příležitostné šňupání koksu. Roman byl prostě krásný.
  Iveta moc krásy nepobrala. Po třech dětech a dvou potratech vypadala jako nahnilá hruška. Prdel měla velkou jako právě nafouknutý airback, prsa malá a vysušená tak, že je ani podprsenka s push-up efektem nezvedla výš než k pátým žebrům a pokud jí obličej právě nezdobil nějaký monokl, tak jizva od řezné rány, kterou jí v opilosti obdařil její bývalý manžel stačila, aby se od ní každý odvrátil buď se zhnusením, nebo s lítostí. Sama nevěděla, co je horší.
  Pingl Jaromír svou práci nenáviděl. Když se vyučil, vydal se do světa pohostinství plný ideálů a touhy pomáhat lidem. Brzy ale zjistil, že oni od něj pomoc nepotřebují. Jediné, co mohl svým hostům nabídnout byl chlast a žrádlo. Tyhle snoby nic jiného nezajímalo. Rozhodl se, že jim bude plivat do talířů. Nijak ho to ale nenaplňovalo. Problém byl v tom, že o tom nevěděli. Proto se snažil škodit individuálně a víc do hloubky. Když přidal své práci tento další rozměr, začal své povolání milovat.
  2.
  Roman to jednoho dne přežene s koksem a vzadu za barem ho objeví na pokraji předávkování Iveta, která ho zachrání. Je jí vděčný a proto (a možná i trochu ze soucitu – tenhle pocit v sobě objeví jako nový rozměr svého nového života po oné záchraně) s ní začne kamarádit. Roman jejich přátelskému a ve všech směrech nevinnému vztahu nepřeje, či v něm vidí možnost, jak ukojit svou touhu po tom mít vše ve vlastních rukou a neviditelně cloumat lidmi kolem sebe. Proto o všem poví Ivetině ex, který nelení a na svou bejvalku si došlápne.
  3
  Zavřela za sebou dveře a rozbrečela se. Byla zvyklá na to, že jí ponižují, ale tenhle kripl byl fakt naprostej debil. Ale kdyby jen debil. Byla by si řekla, že jí za to nestojí, jenže on jí musel ztrapnit a vysát do poslední kapky. Nejdřív ji osloví, pak vyzve k tanci a ona unešená tím, že si jí všimnul hodila všechnu obezřetnost za hlavu. A pak to přišlo. Dovedl ji doprostřed parketu, sáhl ji na záda a přes tričko jí rozepnul podprsenku.
  Než stačila jakkoli zareagovat. Vyhrnul jí triko k bradě, nechal podprdu spadnout a zařval, že vyhrál. Zatímco se všichni kolem bavili, inkasoval sázku. Z ostudy a ponížení se jí udělalo špatně a navíc nechtěla, aby ji viděli bulit, proto vyběhla ven.
  Když se trochu uklidnila, uvědomila si, že ten sípavý dech odrážející se průjezdem nepatří jí. Byl tu ještě někdo. Spatřila Romanovu krásnou tvář bledou jako stěna a jeho modré oči s do obrovských kol rozšířenými zorničkami.

  Odpovědět

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.