Vaše okolí vs. vy + vaše tvorba = ?

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek, cvičení

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek, cvičení

Vaše okolí vs. vy + vaše tvorba = ?

Toto třídenní cvičení vám pomůže ztvárnit velký kus sama sebe. Je to taková malá terapie, spojení nepříjemného s užitečným. Ale funguje bezvadně!

Naše okolí nás posuzuje různě. Pro někoho jsme takoví, pro druhého makoví. A protože jsme lidé, chtěli bychom být pro všechny super a bomba. Většinou se nám to ale nedaří, a tak v hlavě neustále dokola rozebíráme, jak nás asi ostatní vnímají, co si o nás myslí, jestli jsme dost dobří, případně zdali vůbec zvládneme zadaný úkol…

Všeobecně by se dalo říct, že je lepší pracovat, než se upoutávat na stále stejné myšlenky (a hlavně tehdy, když jsou sebedestruktivní). Poznání sebe sama je bolestivé, ale uvědomění si své jedinečnosti je naopak ulevující a uzdravující. Stejně tak vám toto cvičení umožní poznat své schopnosti, odpustit či alespoň lépe chápat názory lidí ve vašem okolí a pomůže vám zbavit se některých strachů.

Tak tedy začneme…

1. Seznam mých charakteristik

Najděte si chvilku pro sebe, vemte si papír a tužku a napište minimálně deset názorů různých lidí, co si o vás myslí. Může to být věta: “Luboš – Je to sobec.”, ale klidně i jenom seznam několika přídavných jmen, např. “Katka – citlivý, ctižádostivý, hloubavý”.

Měly by se tam objevit jak negativní, tak i pozitivní názory (Teta Líba – “Je to moje zlatíííškó!”).

Až budete mít seznam hotov, několikrát si ho projděte a uvažujte nad jednotlivými charakteristikami. Neskrývejte se před negativními vyjádřeními, snažte se je pochopit, neodsuzujte nikoho (hlavně sebe) a komunikujte se svými obavami, které se vynoří.

I když to asi bolí, tak si nyní vyberte tři nejvíc negativní charakteristiky. Takové, které vás opravdu zasáhly.

2. Práce s negativním hodnocením

Dnes a během následujících dvou dnů postupně ztvárňujte tyto vybrané formulky (jakoukoliv formou).

Někdo si o vás myslí, že se málo snažite? Napište povídku o hlavním hrdinou, který má tuto vlastnost. Jste tlustí? Co třeba vytvořit na toto téma vtipný komiks nebo sérii zajímavých fotek? Kdosi vás charakterizuje jako extrémně tvrdohlavého člověka? Proč o tom nesložit písničku?

Jednoduše si každý den udělejte trochu volného času a tvořte. Zpracujte ty zažrané černé skvrny do podoby, která vás napadne. Nebuďte na sebe příliš kritičtí, hrajte si. Nemáte přece povinnost své výtvory někde vystavovat!

Ulevuje se vám? Mělo by. Stejně tak by se měl dostavit pocit větší vnitřní svobody.

La Abuela

Dodatek

Zde popsané cvičení selektuje z vašeho Já několik důležitých strun, které dokáží pěkně rozehrát harfu vaší múzy. Vzniká tak velká šance, že dostanete opravdu skvělý nápad, který dokážete i adekvátně zpracovat (musíte být ale k sobě opravdu upřímní a chtít to).

Proto vám navrhuji udělat ještě jeden krok dále a ze třech vytvořených děl si vybrat jedno konkrétní, které se vám líbí a zdá se vám být tím nejlepším. Dále ho rozvíjejte. Hýčkejte si ho nějakou dobu, zlepšujte ho a pracujte na něm. Kdo ví, třeba z krátké aktovky vznikne celovečerní drama…

TIP! Chcete se více poznat nebo si změřit rychlost svého kreativního myšlení? Vyzkoušejte také meditaci pro umělce. ;)

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

3 komentáře u „Vaše okolí vs. vy + vaše tvorba = ?“

  1. bezvadný nápad na “cvičení”…
    zatím jsem tohle konkrétní nezkusila, ale v různých vzdělávacích kurzech jsem prošla různými formami sebepoznávacích cvičení a vždycky se po tom člověku rozbřeskne… hezké je to ve skupinách, kde můžete i přijmout zkušenosti jiných lidí a “vyléčit” na sobě něco co vás sice zrovna nepálí, ale také se vás to týká…

    Odpovědět

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.