Vaše okolí vs. vy + vaše tvorba = ?

Vaše okolí vs. vy + vaše tvorba = ?

Toto třídenní cvičení vám pomůže ztvárnit velký kus sama sebe. Je to taková malá terapie, spojení nepříjemného s užitečným. Ale funguje bezvadně!

Naše okolí nás posuzuje různě. Pro někoho jsme takoví, pro druhého makoví. A protože jsme lidé, chtěli bychom být pro všechny super a bomba. Většinou se nám to ale nedaří, a tak v hlavě neustále dokola rozebíráme, jak nás asi ostatní vnímají, co si o nás myslí, jestli jsme dost dobří, případně zdali vůbec zvládneme zadaný úkol…

Všeobecně by se dalo říct, že je lepší pracovat, než se upoutávat na stále stejné myšlenky (a hlavně tehdy, když jsou sebedestruktivní). Poznání sebe sama je bolestivé, ale uvědomění si své jedinečnosti je naopak ulevující a uzdravující. Stejně tak vám toto cvičení umožní poznat své schopnosti, odpustit či alespoň lépe chápat názory lidí ve vašem okolí a pomůže vám zbavit se některých strachů.

Tak tedy začneme…

1. Seznam mých charakteristik

Najděte si chvilku pro sebe, vemte si papír a tužku a napište minimálně deset názorů různých lidí, co si o vás myslí. Může to být věta: “Luboš – Je to sobec.”, ale klidně i jenom seznam několika přídavných jmen, např. “Katka – citlivý, ctižádostivý, hloubavý”.

Měly by se tam objevit jak negativní, tak i pozitivní názory (Teta Líba – “Je to moje zlatíííškó!”).

Až budete mít seznam hotov, několikrát si ho projděte a uvažujte nad jednotlivými charakteristikami. Neskrývejte se před negativními vyjádřeními, snažte se je pochopit, neodsuzujte nikoho (hlavně sebe) a komunikujte se svými obavami, které se vynoří.

I když to asi bolí, tak si nyní vyberte tři nejvíc negativní charakteristiky. Takové, které vás opravdu zasáhly.

2. Práce s negativním hodnocením

Dnes a během následujících dvou dnů postupně ztvárňujte tyto vybrané formulky (jakoukoliv formou).

Někdo si o vás myslí, že se málo snažite? Napište povídku o hlavním hrdinou, který má tuto vlastnost. Jste tlustí? Co třeba vytvořit na toto téma vtipný komiks nebo sérii zajímavých fotek? Kdosi vás charakterizuje jako extrémně tvrdohlavého člověka? Proč o tom nesložit písničku?

Jednoduše si každý den udělejte trochu volného času a tvořte. Zpracujte ty zažrané černé skvrny do podoby, která vás napadne. Nebuďte na sebe příliš kritičtí, hrajte si. Nemáte přece povinnost své výtvory někde vystavovat!

Ulevuje se vám? Mělo by. Stejně tak by se měl dostavit pocit větší vnitřní svobody.

La Abuela

Dodatek

Zde popsané cvičení selektuje z vašeho Já několik důležitých strun, které dokáží pěkně rozehrát harfu vaší múzy. Vzniká tak velká šance, že dostanete opravdu skvělý nápad, který dokážete i adekvátně zpracovat (musíte být ale k sobě opravdu upřímní a chtít to).

Proto vám navrhuji udělat ještě jeden krok dále a ze třech vytvořených děl si vybrat jedno konkrétní, které se vám líbí a zdá se vám být tím nejlepším. Dále ho rozvíjejte. Hýčkejte si ho nějakou dobu, zlepšujte ho a pracujte na něm. Kdo ví, třeba z krátké aktovky vznikne celovečerní drama…

TIP! Chcete se více poznat nebo si změřit rychlost svého kreativního myšlení? Vyzkoušejte také meditaci pro umělce. ;)

Oliver Burian – Povídky toaletní

Oliver Burian – Povídky toaletní

Mám radost, že si další z účastníků mých kurzů tvůrčího psaní pro veřejnost splnil sen a vydal knihu. Dalším v pořadí je Oliver Burian se svými ostřejšími povídkami ze současného byznys a kulturního prostředí:

Přečíst »
FollowUpThen – jednoduché emailové upomínky

FollowUpThen – jednoduché emailové upomínky

Pracujete-li často s e-mailem a zároveň pokud máte poznámkový blok přeplněný poznámkami, bude se vám jistě hodit unikátní služba FollowUpThen. FollowUpThen pracuje na jednoduchém principu rozesílání e-mailových upomínek. A když říkám jednoduchém principu, myslím tím skutečně jednoduchém. Představte si, že

Přečíst »

Pojďte tvořit! 4000 účastníků, 9 let praxe a 98% spokojenost vám zaručuje osvědčený a osobitý přístup v úspěšných kurzech tvůrčího psaní (pro veřejnost i v těch online).

3 komentáře

  • bezvadný nápad na „cvičení“…
    zatím jsem tohle konkrétní nezkusila, ale v různých vzdělávacích kurzech jsem prošla různými formami sebepoznávacích cvičení a vždycky se po tom člověku rozbřeskne… hezké je to ve skupinách, kde můžete i přijmout zkušenosti jiných lidí a „vyléčit“ na sobě něco co vás sice zrovna nepálí, ale také se vás to týká…

    Odpovědět
  • Je to tak. Sebepoznání je velmi důležité, i když mnohdy bolestivé.

    Díky moc za komentář! ;)

    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Počkejte chvilku...

Nyní můžete využít možnosti online interaktivní výuky ve formě webinářů tvůrčího psaní. 

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!

Cookie-Man

Tyto stránky používají k vylepšení některých služeb soubory cookies. Jejich prohlížením s tím souhlasíte. Více informací »