Jak budovat napětí

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek, zápletka

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek, zápletka

Jak budovat napětí

Napětí je velmi důležitou složkou prakticky všech příběhů. Může to být vnitřní rozhodování, zdali si dá postava ke snídani kávu nebo čaj, případně druhý extrém – obrana rodiny před útokem mimozemšťanů. V obou případech zručný autor vytváří jisté pnutí, které většinou nutí čtenáře obracet jednu stránku za druhou. Proč? Protože čtenáři chtějí vědět, jak to dopadne. A napětí je složka, která tento výsledek nejen oddaluje, ale i znejisťuje.

Jak tedy budovat napětí ve vašem příběhu? Dám vám tři osvědčené rady:

Protichůdné cíle

Jakmile dvě postavy touží po zcela odlišných věcech, automaticky mezi nimi vzniká napětí. Vzpomeňte si třeba na nějakou nepovedenou reklamaci oblečení – vy jste chtěli vrátit peníze a daná firma nechtěla přiznat chybu. Nepochybuji o tom, že u přepážky bylo dusno.

Tip! Vyzkoušejte si cvičení tvůrčího psaní z oblíbeného Povídkáře, které se jmenuje Hádka.

Napětí: Protichůdné cíle

Ztráta

Napětí také vzniká v momentech, kdy hlavní hrdina něco riskuje nebo může něco cenného ztratit (a nemusí to být vždycky jenom jeho život). Riziko ztráty je obrovským umocňovatelem napětí!

Budování napětí: Ztráta

Limity

Tento princip je téměř 100% účinný – jakmile je v příběhu použit nějaký chytrý limit, zvyšuje se napětí. Příklady takových limitů zcela jistě dobře znáte:

  • zlého draka lze zabít pouze jediným kouzelným mečem, který je ztracen kdesi v nehostinných bažinách
  • aby vysvobodil svoji manželku, musí uhádnout přetěžkou hádanku – má ale pouze tři pokusy!
  • hrdina má pouhých 24 hodin na to, aby zachránil celý svět
  • skupina zajatců musí každý den vybrat ze svých řad jednoho nešťastníka, který bude obětován aztéckým bohům
  • ve skafandru kosmonauta je téměř vyčerpaná zásoba kyslíku – má tedy jen 8 minut na to, aby se dostal přes sílící požár do bezpečné části vesmírné lodi
Limity, které vytvářejí napětí

Někdy může být těžké vymyslet scénu, ve které je nějaké napětí. Každopádně obecně řečeno platí, že dobré příběhy se bez alespoň základního napětí neobejdou. Vzpomeňte si, jaké historky sami vyprávíte, když se vrátíte z dovolené – ty, kde se nic neděje, nebo ty, ve kterých je napětí, co?

Pozor! Na závěr připomínám, že je více než žádoucí, abyste uplatňování dnešních tipů vždy propojili se základní zápletkou příběhu.

Tak tedy napětí a pozornosti čtenářů zdar!

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

2 komentáře u „Jak budovat napětí“

  1. Díky za vaši radu, je to pro mě velmi užitečné. Jsem jen začínající spisovatel a chtěl bych to proměnit v mé podnikání. Mám zájem vědět, jak obtížné je prodat vaši první knihu? Stojí to za námahu? Opravdu bych to chtěl udělat a vaše články mi pomáhají dělat a psát všechno tímto způsobem. Inspirujete mě a jsem rád, že píšete díky za sdílení těchto tipů.

    Odpovědět

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋🏼

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.