Vaše první cvičení tvůrčího psaní

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek, cvičení

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek, cvičení

Vaše první cvičení tvůrčího psaní

Dokážete si představit, co by se s vaším životem stalo, kdybyste každý den strávili několik minut tvůrčí činností? Já ano, viděl jsem to totiž už více než tisíckrát – přišlo by uvolnění, odbourání stresu, hlubší sebepoznání, zlepšení komunikačních dovedností a častěji by se dostavoval pocit spokojenosti a naplnění. Opravdu!

Jestliže byste chtěli poznat zmíněné výhody, tak nejjednodušší cesta je skrze ověřená cvičení tvůrčího psaní. A pokud jste v tomto směru nováčci, tak vás v dnešním článku rád provedu celým procesem, který vyplňování vašeho prvního kreativního cvičení hodně usnadní a zefektivní.

Psst… Vlastně se tu nebavíme o žádném luxusu, neboť každý z nás může psát 15 minut alespoň 3x týdně, že?


1. Najděte si vhodný čas a prostor

Poprvé by to měl být rituál, který se odehraje na vašem oblíbeném místě a v čase, kdy vás nikdo nebude rušit. Později, až se tzv. „zavedete“, budete schopní tvořit třeba ve vlaku, v čekárně u doktora nebo v přeplněné kavárně, ale nyní si z toho udělejte soukromý slavnostní okamžik. I když existují cvičení jen na 5 minut, pro plnění prvního úkolu si raději vyhraďte 30 minut (nikdy nevíte, zdali se náhodou nerozepíšete).


2. Zjistěte, jaký typ zadání vám nejvíce vyhovuje

Tento krok je poměrně zásadní, jelikož dokáže eliminovat nejčastější důvod, proč mnoho lidí vzdá sebezdokonalování svých tvůrčích schopností (netrefí vhodný typ cvičení).

Měli byste vědět, jaký typ úkolu hledáte, resp. jaký typ zadání vám nejvíce vyhovuje. Tady to snadno zjistíte. ;)


3. Vyberte si cvičení tvůrčího psaní

Na těchto webových stránkách najdete prakticky nekonečnou sbírku různých kreativních cvičení zdarma:


4. Splňte dané cvičení

Poprvé je důležité, abyste se skoro vůbec nekontrolovali. Dovolte si prostě jen tvořit a hrát si beztrestně s myšlenkami, slovy a nápady, které vás během vyhrazené půlhodiny přepadnou.

Tip! Jestliže se neumíte při psaní uvolnit, stálo by za to povolat do zbraně Bojovníka s tvůrčím blokem.


5. Vyhodnoťte splněný úkol

Po dopsání vybraného úkolu (ale skutečně až po jeho dopsání) se ho pokuste vyhodnotit. Ptejte se sami sebe na otázky, jak a co vám (ne)šlo a proč. Pokud potřebujete dostávat úkoly i s vyhodnocením, stáhněte si moji Malou cvičebnici tvůrčího psaní, ve které najdete zajímavou reflexi uvedených cvičení. Podobný princip vyhodnocování najdete i ve Spisovatelském tréninku.


6. Sdílejte své výtvory

Jakmile získáte trochu tvůrčího sebevědomí, začněte sdílet svoji tvorbu s ostatními. Prvně vám k tomu postačí rodina a blízcí přátelé (což je většinou bezpečné území), později si troufněte oslovit i neznámé lidi. Ti vám totiž dodají pohled nezaujatého čtenáře.

Skvěle vám k tomu poslouží Fórum (nejen) o psaní nebo naše Facebooková skupina s již více než dvěma tisíci úžasnými členy. Jestliže vyplňujete zdejší cvičení, klidně svá řešení můžete sdílet v komentářích, které najdete dole pod každým článkem.


7. Pracujte na udržení tohoto užitečného návyku!

V další fázi byste měli zkusit něco se širokým záběrem, něco, co už vyzkoušelo mnoho lidí před vámi a co zaručeně funguje.

Takové tři nejlepší možnosti v tuto chvíli asi jsou:

  1. Spisovatelská výzva (měsíční kreativní trénink zdarma).
  2. Spisovatelský kurz (sedmihodinový propracovaný online kurz tvůrčího psaní).
  3. Samozřejmě nejlepší způsob, jak se dál rozvíjet, je navštívit jeden z těchto kurzů tvůrčího psaní pro veřejnost. Zkušený lektor a skupina podobně nastavených lidí z celé ČR (a občas i ze Slovenska) dokáže velké divy! :)

Tip! Pokud nemůžete přijet do Prahy, tak se ještě mrkněte na zábavný online kurz Základy tvůrčího psaní s třiceti dalšími kreativními úkoly.


Na závěr mám pro vás obvyklou otázku: Jaká cvičení tvůrčího psaní vás nejvíce baví a proč? Díky za vaše odpovědi dole v komentářích a držím vám palce při vyplňování kreativních úkolů!

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.