Vaše první cvičení tvůrčího psaní

Vaše první cvičení tvůrčího psaní

Dokážete si představit, co by se s vaším životem stalo, kdybyste každý den strávili několik minut tvůrčí činností? Já ano, viděl jsem to totiž už více než tisíckrát – přišlo by uvolnění, odbourání stresu, hlubší sebepoznání, zlepšení komunikačních dovedností a častěji by se dostavoval pocit spokojenosti a naplnění. Opravdu!

Jestliže byste chtěli poznat zmíněné výhody, tak nejjednodušší cesta je skrze ověřená cvičení tvůrčího psaní. A pokud jste v tomto směru nováčci, tak vás v dnešním článku rád provedu celým procesem, který vyplňování vašeho prvního kreativního cvičení hodně usnadní a zefektivní.

Psst… Vlastně se tu nebavíme o žádném luxusu, neboť každý z nás může psát 15 minut denně, že?


1. Najděte si vhodný čas a prostor

Poprvé by to měl být rituál, který se odehraje na vašem oblíbeném místě a v čase, kdy vás nikdo nebude rušit. Později, až se tzv. „zavedete“, budete schopní tvořit třeba ve vlaku, v čekárně u doktora nebo v přeplněné kavárně, ale nyní si z toho udělejte soukromý slavnostní okamžik. I když existují cvičení jen na 5 minut, pro plnění prvního úkolu si raději vyhraďte 30 minut (nikdy nevíte, zdali se náhodou nerozepíšete).


2. Zjistěte, jaký typ zadání vám nejvíce vyhovuje

Tento krok je poměrně zásadní, jelikož dokáže eliminovat nejčastější důvod, proč mnoho lidí vzdá sebezdokonalování svých tvůrčích schopností (netrefí vhodný typ cvičení).

Měli byste vědět, jaký typ úkolu hledáte, resp. jaký typ zadání vám nejvíce vyhovuje. Tady to snadno zjistíte. ;)


3. Vyberte si vhodné cvičení tvůrčího psaní

Na těchto webových stránkách najdete prakticky nekonečnou sbírku různých kreativních cvičení zdarma:


4. Splňte dané cvičení

Poprvé je důležité, abyste se skoro vůbec nekontrolovali. Dovolte si prostě jen tvořit a hrát si beztrestně s myšlenkami, slovy a nápady, které vás během vyhrazené půlhodiny přepadnou.

Tip! Jestliže se neumíte při psaní uvolnit, stálo by za to povolat do zbraně Bojovníka s tvůrčím blokem.


5. Vyhodnoťte splněný úkol

Po dopsání vybraného úkolu (ale skutečně až po jeho dopsání) se ho pokuste vyhodnotit. Ptejte se sami sebe na otázky, jak a co vám (ne)šlo a proč. Pokud potřebujete dostávat úkoly i s vyhodnocením, stáhněte si moji Malou cvičebnici tvůrčího psaní, ve které najdete zajímavou reflexi uvedených cvičení.


6. Sdílejte své výtvory

Jakmile získáte trochu tvůrčího sebevědomí, začněte sdílet svoji tvorbu s ostatními. Prvně vám k tomu postačí rodina a blízcí přátelé (což je většinou bezpečné území), později si troufněte oslovit i neznámé lidi. Ti vám totiž dodají pohled nezaujatého čtenáře.

Skvěle vám k tomu poslouží zdejší Fórum (nejen) o psaní nebo naše Facebooková skupina s již více než tisíci úžasnými členy.


7. Pracujte na udržení tohoto užitečného návyku!

V další fázi byste měli zkusit něco se širokým záběrem, něco, co už vyzkoušelo mnoho lidí před vámi a co zaručeně funguje.

Takové tři nejlepší možnosti v tuto chvíli asi jsou:

  1. Spisovatelská výzva (měsíční kreativní trénink zdarma).
  2. Spisovatelský kurz (sedmihodinový propracovaný online kurz tvůrčího psaní).
  3. Samozřejmě nejlepší způsob, jak se dál rozvíjet, je navštívit jeden z těchto kurzů tvůrčího psaní pro veřejnost. Zkušený lektor a skupina podobně nastavených lidí z celé ČR (a občas i ze Slovenska) dokáže velké divy! :)

Tip! Pokud nemůžete přijet do Prahy, tak se ještě mrkněte na zábavný online kurz Základy tvůrčího psaní s třiceti dalšími kreativními úkoly.


Na závěr mám pro vás obvyklou otázku: Jaká cvičení tvůrčího psaní vás nejvíce baví a proč? Díky za vaše odpovědi dole v komentářích a držím vám palce při vyplňování kreativních úkolů!

Podobné příspěvky

Cvičení: Krmení holubů

Toto cvičení se sice skládá z více kroků, ale po jeho absolvování byste měli umět přesně pojmenovat všechny zásadní rozdíly mezi dialogem a popisem. Tak jdeme rovnou na to! ZÁKLADNÍ...

Jak na tom byl knižní trh v roce 2015?

Svaz českých knihkupců a nakladatelů nedávno vydal roční zprávu informující o českém knižním trhu v roce 2015. Vybírám nejzajímavější body: V loňském roce vyšlo zhruba o 400 titulů méně než v...

Vyplatí se kurzy tvůrčího psaní?

Má cenu investovat do kurzu tvůrčího psaní svůj čas a peníze? Co vám tyto kurzy mohou nabídnout a s čím vám mohou pomoci? Komu jsou vlastně určeny? Pojďme si to...

Nekonečný příběh

A přes všechno, co bylo řečeno, existuje typ příběhu, který vlastně nekončí. Dokonce je neuvěřitelně floridní a disponuje vlivem, kterému dnes nelze konkurovat psaním knih. Je to televizní seriál, ta jeho...

Poučte se z pracovního rozvrhu Benjamina Franklina

Každý má svůj vlastní rytmus dne, který se hlavně odvíjí od jeho pracovních (příp. ještě školních) povinností. Nikdy není na škodu srovnat si svůj život s velkými jmény světového významu....

Řekněte mi: Kupujete si neznámé knihy?

Dnešní doba přinesla zajímavý fakt: velmi málo lidí si chodí do knihkupectví (či do knihovny) vybrat náhodný titul. Většinou zákazník přijde pro konkrétní knihu a občas se cestou mezi regály nechá...

Novinka: Obsáhlý videokurz Základy tvůrčího psaní je zábavný, hravý a opravdu hodně užitečný!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!