Co je špatně s vaším příběhem? aneb Skvělý trik, který vás zachrání

Co je špatně s vaším příběhem? aneb Skvělý trik, který vás zachrání

Píšete jako o život, příběh se vám rozvíjí pod rukama, konflikty se tvoří skoro samy a postavy ožívají tak, že občas máte pocit, že je zahlédnete z okna na ulici. Slova a dialogy vám plynou tak lehce, že se skoro nadnášíte. A najednou to přijde – zkrat, výpadek, slepá ulička.

Náhle nevíte, kudy dál… V hlavě máte prázdno a nic tam není, nic kloudného vás nenapadá.

Ano, toto je velký PROBLÉM. A ano, toto je poměrně častý problém.

Co s tím?

Samozřejmě existuje spousta různých fíglů a triků, dneska vám prozradím jeden (resp. další) z nich. Je to způsob, jak si utřídit myšlenky a pojmenovat si nahlas tuto nepříjemnou spisovatelskou past, do které jste se dostali.

Trik pro spisovatele v nouzi

Napište imaginárnímu redaktorovi z oblíbeného nakladatelství e-mail, ve kterém mu vše popíšete a vysvětlíte.

Vůbec nezáleží, zda nějaký takový redaktor existuje, nesejde na tom, že rukopis ještě nemáte dopsaný a že ho žádné nakladatelství zatím nezná; stejně tak se neblokujte tím, že vlastně třeba vůbec nevíte, zdali tuto knihu chcete opravdu vydat.

Jednoduše si sedněte k počítači a napište dlouhý e-mail, ve kterém celý problém shrnete, zkusíte si sami nastínit možnosti, kudy by se mohl příběh dál odvíjet, a mezi řádky budete tuto imaginární osobu prosit o radu.

Takto získáte alespoň na chvíli odstup od svého psaní, podíváte se na celou záležitost ze širšího záběru a navíc v duchu povoláte do zbraně spisovatelské múzy, které vám do ucha začnou řvát (a už ne jenom šeptat), co a jak by vám pomohlo.

Trik je také v tom, že tento e-mail neodešlete. Řešení by se mělo objevit totiž už v průběhu jeho psaní. :)

TIP! Podívejte se i na zdejšího Povídkáře, který umí skrze náhodu tyto situace také efektivně řešit. A rozhodně si prolistujte svůj umělecký zápisníček.

Vyzkoušejte si to! Příště, až se dostanete při psaní do slepé uličky, otevřte e-mailového klienta a sepište smyšlenému redaktorovi, jenž ví vše a měl by vám umět poradit, delší text, ve kterém svoji situaci podrobně popíšete. Nezapomeňte na každičký detail, který se vašeho problému týka, protože jak jinak by vám potom mohly múzy poradit, že?

Viděl jsem již spoustu lidí, kterým tyto neodeslané e-maily hodně pomohly a věřím, že mohou pomoci i vám.

Jak se říká: „Vzhůru do toho a půl je hotovo!“

Poznámka na konec: Pokud si nevíte rady s výstavbou příběhu, tak tady najdete podrobný návod.

Učím se dívat – má nová e-kniha o tvůrčím psaní je zde!

Učím se dívat

Učím se dívat je malá praktická příručka, která by měla potrénovat vaši múzu a spisovatelské smysly. Byla vytvořena pro všechny, kteří si rádi hrají a rádi vyprávějí příběhy (ať už ústně, nebo na papíře). Při jejím vzniku jsem čerpal nejen

Přečíst »
Kurz tvůrčího psaní dle vašich představ

Kurz tvůrčího psaní dle vašich představ

Konečné rozhodnutí padlo, vážení čtenáři – online kurz tvůrčího psaní na RenéNEKUDA.cz skutečně bude! Mám velikou radost, že vám mohu oznámit tuto čerstvou novinku, ale zároveň jsem si vědom, že mi začíná tvrdá přípravná fáze, protože nechci nic podcenit. Nicméně

Přečíst »

Psst… Chtěl bych vám ukázat celou řadu projektů, kurzů a pomůcek, které umí nastartovat (nejen) vaši kreativitu. Všechny najdete v menu nahoře v Rozcestníku. Jestliže jste dočetli tento článek, tak se tam mrkněte – nebudete litovat, protože většina je zdarma!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Počkejte chvilku...

Nyní můžete využít možnosti online interaktivní výuky ve formě webinářů tvůrčího psaní. 

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!

Cookie-Man

Tyto stránky používají k vylepšení některých služeb soubory cookies. Jejich prohlížením s tím souhlasíte. Více informací »