Co je špatně s vaším příběhem? aneb Skvělý trik, který vás zachrání
Domů / Blog / Články / Tvůrčí psaní / Co je špatně s vaším příběhem? aneb Skvělý trik, který vás zachrání

Co je špatně s vaším příběhem? aneb Skvělý trik, který vás zachrání

Píšete jako o život, příběh se vám rozvíjí pod rukama, konflikty se tvoří skoro samy a postavy ožívají tak, že občas máte pocit, že je zahlédnete z okna na ulici. Slova a dialogy vám plynou tak lehce, že se skoro nadnášíte. A najednou to přijde – zkrat, výpadek, slepá ulička.

Náhle nevíte, kudy dál… V hlavě máte prázdno a nic tam není, nic kloudného vás nenapadá.

Ano, toto je velký PROBLÉM. A ano, toto je poměrně častý problém.

Co s tím?

Samozřejmě existuje spousta různých fíglů a triků, dneska vám prozradím jeden (resp. další) z nich. Je to způsob, jak si utřídit myšlenky a pojmenovat si nahlas tuto nepříjemnou spisovatelskou past, do které jste se dostali.

Trik pro spisovatele v nouzi

Napište imaginárnímu redaktorovi z oblíbeného nakladatelství e-mail, ve kterém mu vše popíšete a vysvětlíte.

Vůbec nezáleží, zda nějaký takový redaktor existuje, nesejde na tom, že rukopis ještě nemáte dopsaný a že ho žádné nakladatelství zatím nezná; stejně tak se neblokujte tím, že vlastně třeba vůbec nevíte, zdali tuto knihu chcete opravdu vydat.

Jednoduše si sedněte k počítači a napište dlouhý e-mail, ve kterém celý problém shrnete, zkusíte si sami nastínit možnosti, kudy by se mohl příběh dál odvíjet, a mezi řádky budete tuto imaginární osobu prosit o radu.

Takto získáte alespoň na chvíli odstup od svého psaní, podíváte se na celou záležitost ze širšího záběru a navíc v duchu povoláte do zbraně spisovatelské múzy, které vám do ucha začnou řvát (a už ne jenom šeptat), co a jak by vám pomohlo.

Trik je také v tom, že tento e-mail neodešlete. Řešení by se mělo objevit totiž už v průběhu jeho psaní. :)

TIP! Podívejte se i na zdejšího Povídkáře, který umí skrze náhodu tyto situace také efektivně řešit. A rozhodně si prolistujte svůj umělecký zápisníček.

Vyzkoušejte si to! Příště, až se dostanete při psaní do slepé uličky, otevřte e-mailového klienta a sepište smyšlenému redaktorovi, jenž ví vše a měl by vám umět poradit, delší text, ve kterém svoji situaci podrobně popíšete. Nezapomeňte na každičký detail, který se vašeho problému týka, protože jak jinak by vám potom mohly múzy poradit, že?

Viděl jsem již spoustu lidí, kterým tyto neodeslané e-maily hodně pomohly a věřím, že mohou pomoci i vám.

Jak se říká: „Vzhůru do toho a půl je hotovo!“

Poznámka na konec: Pokud si nevíte rady s výstavbou příběhu, tak tady najdete podrobný návod.

Už odebíráte zdejší inspirativní newslettery?

Mohlo by vás ještě zajímat…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *