Jak číst (knihy) jinak: Motivace postav

#JAKCISTJINAK je série několika článků, která by vás měla provést tak trochu jiným čtením knih. Ke psaní rozhodně čtení patří, takže se zaměříme na detaily příběhů, které vám snad ukáží odlišný pohled na věc. Respektive ne odlišný, ale hlubší.

Půjde mi zejména o nadzvednutí spisovatelských pokliček, abyste si další knihy více užili a nenechali se obalamutit jednoduchými triky.

Úkoly z #JAKCISTJINAK nebudou určené pouze pisálkům a spisovatelům, určitě si je užijí všichni (vášniví i nevášniví) čtenáři beletrie.

Dnešním dnem začínáme a zaměříme se na motivaci postav. Tak tedy…

Motivace

Už jste se někdy zamýšleli nad tím, jak motivace postavy ovlivňuje příběh? Nakolik je spjatá s celým dějem (i když se na první pohled týká „pouze“ jednoho hrdiny)?

Vyzkoušejte si to!

Vezměte si příběh z jedné z posledních dočtených knih a pokuste se doplnit následující větu:

Kdyby [hlavní hrdina] neměl tuto motivaci: [doplňte motivaci], tak by se rozhodně nestalo [sem patří libovolná významná situace].

#JAKCISTJINAK

Jestliže jste nalezli pár pěkných příkladů, tak si určitě povšimnete, na jakých místech je tato motivace důležitá (opakuji: a to nejen pro samotnou postavu).

Příklad

Kdyby se Malý princ nechtěl vyrovnat s růží, rozhodně by nikdy nepotkal lišku.

Pro zvídavější jedince tu mám několik doplňujících otázek

  • Proč, jak a kde hlavní hrdina svoji motivaci získává?
  • Proč to nejde jinde a jinak?
  • Jak moc by tato změna ovlivnila celý příběh?
  • Zkuste jeho motivaci trochu utlumit a projít si v hlavě opět celý děj – jak by se změnil?
  • Jaká jiná motivace by dovedla postavu na stejná místa?

Další teorii týkající se motivace literárních postav najdete v tomto článku.Pojďte tvořit! 4000 účastníků, 9 let praxe a 98% spokojenost vám zaručuje osvědčený a osobitý přístup v úspěšných kurzech tvůrčího psaní (pro veřejnost i v těch online).

Napsat komentář

 

Inspirativní newslettery

Item added to cart.
0 items -