Jak poznáte, že se jako spisovatelé vyvíjíte?

Jak poznáte, že se jako spisovatelé vyvíjíte?

Zkušený autor: Chcete vědět, jak jsem se vypracoval?

Začínající autor: Jasně! Řekni mi, jak se stát vševědoucím mudrcem!

Zkušený autor: To byl sarkasmus?

Začínající autor: Sarkasmus? Nejsem si jistý, co tím myslíš…

Zkušený autor: Hmm, to je jedno. Vy chcete vědět, jak se stát opravdovým spisovatelem?

Začínající autor: Jo.

Zkušený autor: Zaprvé – nutně nepřisuzovat moudrost starším. Zadruhé – naučit se sarkasmu. Zatřetí – hodně číst a hodně psát.

Začínající autor: To je všechno?

Zkušený autor: Ano.

Začínající autor: To je to tak jednoduchý?

Zkušený autor: Kdo říká, že je to jednoduché? Ale když říkáte, že je to jednoduché, musím do seznamu přidat ještě jednu věc.

Začínající autor: Ještě jednu věc? Řekni mi ji! Co je to? Chci to udělat!

Zkušený autor: Hodně pij.

Ale už dost nesmyslů a místo budování alkoholiků se pojďme raději podívat na pár bodů, které by mohly zodpovědět otázku z názvu tohoto článku – Jak poznáte, že se jako spisovatelé vyvíjíte?

 • Začínáte konečně chápat, proč někteří z vašich přátel-spisovatelů meditativně přivírají oči, když slyší jméno Franz Kafka.
 • Poznáte, které ze dvou zdánlivě podobných přídavných jmen je více vhodné pro popsání vašeho hlavního hrdiny.
 • Odstraníte všechny špendlíky z voodoo panenky, na které jste si vybíjeli zlost na svého redaktora, který vám měnil věty, protože již porozumíte jeho připomínkám.
 • Poznáte, když napíšete brilantní větu a tento moment vám vnese do žil neskutečné množství radosti.
 • Ve srovnání s vaší předchozí prací okomentují vaši přátele nový text slovy: “Tohle jsi opravdu napsal(a) ty?!”
 • Již méně vyhledáváte návody jak dobře psát a místo toho raději čtete kvalitní uměleckou literaturu.
 • Všímáte si typických začátečnických chyb v již publikovaných knihách.
 • S klidným srdcem přijímáte proces revize, protože víte, že je naprosto nezbytný.
 • Když se podíváte na své opravdu rané práce, dostáváte záchvaty smíchu.
 • Když se podíváte na své současné texty, tušíte, že se také jednou (za pár let) budete potutelně usmívat.
 • Nemáte tušení, kde jste nechali Slovník spisovné češtiny a Příruční mluvnici češtiny.
 • Přestali jste konečně říkat “chci být spisovatelem”.

Máte ještě nějaký jiný nápad? 

Podobné příspěvky

Cvičení: Zpoždění

Obecně platí, že dialogy zrychlují tempo vyprávění. Čistý dialog bez uvozovacích vět je to nejrychlejší, co můžete ve svém textu použít. Abychom si to uvědomili, pojďme se na to podívat...

Jak na sociální sítě

Jak na sociální sítě? Je Facebook zlý pán, nebo dobrý pomocník? Tentokrát jsem se na to zeptal dvou špičkových odbornic, zároveň i lektorek a autorek knižního bestselleru Jak na sítě...

Pohled z druhé strany

V padesátých letech minulého století proběhl v Seattlu obrovský poprask – lidé začali hromadně nacházet na předních sklech svých automobilů drobné oděrky. Ihned se objevilo několik teorií, které tento tajemný...

10 věcí, bez kterých se autor neobejde

1. Vášeň: Měli byste v sobě objevit hlad po vyprávění příběhů. Psaní je dlouhodobá činnost a bez tohoto hnacího motoru byste u něj jen těžko vydrželi. 2. Disciplína: Je mi to...

Princip háčků

Nebylo tomu tak vždy, ale v dnešní době se zejména na začátku pracuje s tzv. principem háčků. Háček má za úkol zaujmout čtenáře a vzbudit v něm touhu pokračovat ve...

Nevěřte učitelům tvůrčího psaní

Většina lidí bude souhlasit s následujícím tvrzením, že existují dobré a špatné rady jak psát knihy (příběhy). Učitelé tvůrčího psaní se samozřejmě ohánějí těmi zaručeně dobrými. Já bych vám ale...

Psst… Chtěl bych vám ukázat celou řadu projektů, kurzů a pomůcek, které umí nastartovat (nejen) vaši kreativitu. Všechny najdete v menu nahoře v Rozcestníku. Jestliže jste dočetli tento článek, tak se tam mrkněte – nebudete litovat, protože většina je zdarma!

5 komentářů

 • Dobrý den, pane Nekudo,
  máte velmi pěkně udělaný blog. Jen mi při čtení Vašich tipů vrtá hlavou – dá se někde sehnat nějaký Váš román? Možná jsem ho přehlédl, ale ve výčtu Vašich publikací jsou, pokud se nemýlím, jenom antologie více autorů.

  Odpovědět
  • Dobrý den, moc děkuji za Vaši pochvalu! Román je vždycky běh na dlouhou trať a já jsem perfekcionalista. Sice jsem to ještě nikde veřejně neavizoval, ale … dokončuje se; stejně jako divadelní hra pro příští sezónu jednoho velkého pražského divadla. ;)

 • Tak to je parádní seznam. Jako když se v tom člověk najde :D Já mám jeden problém. Čtu přinejmenším jednu knížku za týden – ale nic nečtu dvakrát. Ráda bych zkoumala tvorbu uznávaných spisovatelů (čtu hlavně klasiku), ale poprvé si jejich knihu přečtu s nadšením čtenáře, podruhé jako spisovatel, to už si ji nepřečtu. Mám moc dlouhý seznam na to, abych četla knihu podruhé a zkoumala umělecké prvky, vybudování příběhu atd. A vím, že by mi to pomohlo. Takže někdy nemusí být problém dokopat se ke psaní, to dělám ráda, ale dokopat se k prohlubování dovedností a znalostí o tomto řemesle od těch nejzkušenějších.

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!